Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei veseli cu cadouri in ghetute (10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Uka, ce frumos mami! Te rog eu frumos zi-i Carinei, asa discret la ureche, ca mami ei e minunata! [pup] Techila, cotizez si eu..ii trimit mail Ukai sa-i iau adresa si sa-i trimit si eu prin PayPal dc e ok. Lili, mami te pup..poate ne intalnim pe webcam curand sa se vada moatzele. [pup] Va pup! Cristina cu [url="http://lbyf.lilypie.com/OQJU.png"]Lilly Elisa (27.10.2003)[/url] si [url="http://lb1f.lilypie.com/mZkN.png"]Ruby Elena (14.09.2009)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara![hopsieu] Stau si eu la umbra sa nu fac insolatie[:I]. raluci_b[flo] Tot respectul pt fetele care s-au implicat in protestul de azi. Si multe [flo] pt toate mamicile care gasesc timp sa se mai implice si in altceva(fie el chiar si inot[pup]). As fi venit si eu azi dar, suntem muciosi amandoi. Techila vreau si eu pm. Nu stiu cine intreba de aparat pt aerosoli. Eu am omron si este acum la oferta la [url="http://www.sensiblu.com/images/pdf/catalog%20comercial%20decembrie%202010.pdf"]sensiblu[/url] . Eu sunt multumita dar, altul n-am folosit asa ca n-as putea spune daca e cel mai bun.Mi l-a recomandat pediatrul. Si daca tot sunt la capitolul aduceri aminte pt gatut inflamat eu folosesc tantum verde spray. Uka [loveyou] Mamica iubitoare de [url="http://family.webshots.com/album/574867433lKOrkf"]Tudorita Mihaita[/url] [img]http://lb2m.lilypie.com/xo5bp2.png[/img] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=142664&REPLY_ID=5215517"] Romania[:(]- The land of choice [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ladies, salutari si de la noi....acum in miez de noapte.... teki conteaza si pe mine cu 50 ron!cum faci, trimiti pm la fiecare? mamica cu tripleti este cea de care povestea uka? iar minunile le-am vazut in poze? nici nu imi pot imagina cat de greu ii poate fi cu 3....sa le dea dumnnezeu parintilor sanatate putere si intelepciune sa-i creasca frumos! nu mai stiu ce am citit..sunt cam varza de oboseala...dar sper ca sunteti bine.. [*]Amilici Crocodilibici [detectiv] il urmareste [sofer] pe Mos Craciun [aho][*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neazta, [cafea][cafea][cafea][cafea] va rog poftiti, si ceai si cappucino azi cica sa nu iesim din casa, explozii solare [alcool] [aho]Mosule cu zambet drag, Vino si la noi in prag[pegeam] _______________________________________________________ mami de 1 An pt. Remus Andrei[copil](8 nov '09) in asteptarea lui [gica] cu trandafirul in gura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata! Raluci, multam de cafea, merg sa o savurez!!!!
[pegeam] Se scutura din nori, de sfinte sarbatori, povesti cu ingerasi, pentru copii poznasi, povesti cu sfinti parinti, pentru copii cuminti [pegeam]
[url="http://picasaweb.google.com/114023246079607460481/1An2Luni?feat=directlink"] ANDREI [/url] prokid.ro/concurs/voteaza-poza/251/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce fericita sunt ca se aduna atatia mosi craciuni[pk] pun pariu ca nici nu stiati ca exista atatia si credeati ca e doar unul[:D] hai ca se aduna gasca...poate poate reusim Dana- rasfatata mamica de [url="http://picasaweb.google.com/techiladana"]andrei si stefan[/url] 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia [pk] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148796&whichpage=1"]nasterea a doua putze[/url] Noi suntem doi frati, în casa * * * * * * *Mama noastra ne vorbeste Si nu ne certam deloc, * * * * * * * * * * Si ne mangaie duios, Si suntem tacuti la masa,* * * * * * * * * Iara seara ne citeste Si cuminti în orice loc.* * * * * * * * * * Ori ne spune-un basm frumos. [url="http://www.13enterprise.co.uk/index.php?dot=common/home"]afacerea lui david[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza [flo] Techila sper sa mai apare moscraciuni si de la noi [;)] am primit de la Raluk [flo] acum o vreme cartea The No Cry Sleep Solution si postez si la voi rezumatul a cat am citit pana acum, poate va foloseste o metoda / mai multe / toate. Faceti va rog abstractie de calitatea indoielnica a traducerii [:D] Pasi pentru a-ti ajuta copilul sa doarma: 1. Verifica daca bebelusul doarme in siguranta (atentie la sufocare, hainute, alte pericole) (paginile 43-58) 2. Invata notiunile de baza despre somn: (paginile 59-69) - ritmul circadian - ciclurile de somn la copii - ce reprezinta o problema de somn - cat trebuie sa doarma un copil (valori medii): Varsta Nr de somnuri Durata somn de zi Durata somn de noapte Total ore de somn 1 luna 3 6-7 8 ½ -10 15-16 3 luni 3 5-6 10-11 15 6 luni 2 3-4 10-11 14-15 9 luni 2 2 ½-4 11-12 14 12 luni 1-2 2-3 11 ½ -12 13-14 2 ani 1 1-2 11-12 13 3 ani 1 1-1½ 11 12 4 ani 0 0 11½ 11½ 5 ani 0 0 11 11 - despre mesele de noapte - care trebuie sa fie asteptarile reale legate de somnul copilului 3. Noteaza programul de somn al copilului (paginile 70-80) 4. Alege metodele de adormire a copilului:- metode pentru copii 0-4 luni (partea asta am sarit-o) - metode pentru copii 4 luni – 2 ani 1. Pregateste-te pe tine. primia, analizandu-ti f sincer nevoile si scopurile Trebuie sa identifici daca exista cu adevarat o problema si daca da, este ea in rutina copilului, in felul in care te raportezi tu la ea sau e doar in mintea celor din jur? Daca vreti sa schimbi lucruruile doar pentru ca cei din jur spun ca un copil ar trebui sa doarma intr-un fel sau pentru ca alti copii dorm altfel, urmeaza un drum greu si nu neaparat de succes. Daca ai un copil care se trezeste de 1-2 ori pe noapte si poti trai cu asta, poate nu e nevoie de nici o schimbare. Daca vi o schimbare, trebuie sa-ti stabilesti un scop realist. 12 ore de somn neintrerupt, la anumite varste, nu este un plan realist, pentru ca in primii 2 ani de viata 1-2 treziri / noapte sunt normale (se intampla la 50% dintre copii). Fiecare trebuie sa afle f clar ce reprezinta o problema si ce nu (daca un copil se trezeste la fiecare ora, este clar o problema), cel mai usor raspunzand sincer la urmatoarele intrebari: - Sunt multumit de cum stau lucrurile acum sau devin nervos, frustrat, plin de resentimente? - Ritmul de somn pe care il are acum copilul imi afecteaza negativ relatia cu sotul, cu ceilalti copii sau munca? - Este copilul meu fericit, multumit, sanatos si pare odihnit? - Eu sunt multumita, sanatoasa si odihnita? - Care ar fi asteptarile mele reale de la copil la varsta asta? - Ce program de somn ar fi “acceptabil”? - Ce program de somn ar fi “fericire pura”? 2. Reticenta de a renunta la momentele pe care le petrece noaptea cu copilul.S-ar putea sa-ti fie greu sa renunti la momentele de liniste pe care le petreci noaptea cu bebelusul, cand toata lumea doarme si e liniste, alaptandu-l, leganandu-l sau pur si simplu stand langa el. Daca esti cu adevarat pregatita sa renunti la asta, trebuie sa-ti permiti sa treci intr-o etapa noua a relatiei cu copilul, in care totul se va petrece ziua. 3. Ingrijorarea legata de siguranta copilului. Odata ce stii sigur ca el este in siguranta in timp ce doarme, te vei obisnui mai rapid cu perioadele mai lungi de somn, fara sa mai stai stresata (mai respira? e totul in regula? etc) 4. Speranta ca lucrurile se vor schimba de la sine. Cazurile in care un copil care se trezeste de multe ori pe noapte, incepe brusc sa doarma mai bine, fara nici un ajutor din exterior, sunt foarte rare. 5. Prea obosit ca sa incepi schimbarea. Schimbarea cere efort si cand esti prea obosit, ai tendinta sa lasi lucrurile sa mearga la fel. Daca vrei cu adevarat sa ajuti copilul sa doarma, trebuie sa te fortezi sa urmezi planul, chiar daca e miezul nosptii, chiar daca e a 10 a oara cand se trezeste etc. Trebuie sa ai mereu in minte ca asta se va intampla pentru o perioada scurta de timp, de cateva saptamani si sa nu uiti ca alternativa poate dura chiar ani de zile. Daca dupa toate aceste lucruri consideri ca si tu si copilul sunteti pregatiti, este timpul sa incepi. Nu maine, nu joi, ci acum, in seara asta. 6. Pregateste copilul- hraneste-l echilibrat si suficient in timpul zilei (atentie la ultima masa, sa contina alimente usor digerabile) - daca este alaptat, copilul trebuie sa primeasca san mai des in timpul zilei (atentie la alimentatia mamei care alapteaza) - asigura-i tot confortul pt noapte (spalat, scutec curat, pijama adecvata etc). 7. Esential: Creaza “bedtime routine” (in ora premergatoare orei de culcare) prin (mai mult sau mai putin): - baie calda si relaxanta - masaj - citeste-i o poveste - canta-i ceva linistit - faceti o plimbare - legant - alaptat / lp Ora de dinainte de culcare trebuie sa fie f linistita. Rutina trebuie sa se desfasoare intr-o camera cu lumina obscura, in dormitor intunecat, vorbind cu voce linistita si inceata si aplicand propria rutina de somn. Creaza-ti propria rutina, in functie de copilul tau. Un exemplu de bedtime routine: 7.00 PM baie Masaj cu ulei Intrarea in pijamale Citit 3 povesti Stins lumina Cantecel de leagan Alaptat / lp Mangaiat pe spate Somn Urmeaza exact aceeasi rutina in fiecare seara. Incearca sa nu iesi din camera copilului in perioada de acomodare cu rutina. Daca ajungi acasa dupa ora de incepere a rutinei, urmeaza toti pasii, dar incearca sa-i scurtezi putin (de ex citeste doar o poveste in loc de 3). Rutina ajuta la reglarea ceasului biologic al copilului (inafara copilului, rutina te ajuta si pe tine sa-ti organizezi timpul, reducand stresul si tensiunea). Cea mai buna rutina este una flexibila. Urmeaza rutina de fiecare seara, cu toti pasii, dar fii atenta la copilul tau. De ex. daca acesta este agitat sau casca, nu mai e momentul de baie si povesti. Bedtime routine este importanta de-a lungul intregii copilarii. Pana spre 10 ani copiilor le face placere sa petreaca seara timpul cu parintii. Citind carti, povestind etc sau pur si simplu petrecand timpul impreuna, linistiti… totul reprezinta importante ritualuri prebed. De fapt, parintii care nu au format aceasta rutina, petrec ultima ora inainte de culcare luptandu-se cu copiii, incercand sa-i puna la somn, in timp ce acestia privesc somnul ca neplacut si inutil. La un moment dat ritualul nu mai este necesar si dispare de la sine (iar parintii regreta asta #61514; ). 8. Stabileste ora de culcare devreme Foarte multi parinti pun copiii la culcare mult prea tarziu, adesea sperand ca daca bebelusul este cu adevarat obosit, va dormi mai bine. De fapt, asta are efect invers, copilul devenind supra obosit. Aparent intarzierea orei de culcare chiar si numai cu jumatate de ora poate afecta somnul copilului. Ceasul biologic al copilului este setat pentru o ora de culcare devreme. Cand parintii folosesc acest lucru, copilul adoarme mai repede si doarme mai mult timp si mai linistit. O ora indicata pentru somnul de noapte este 6.30 – 7.00 PM. Este de preferat ca bedtime routine sa inceapa cu 1 ora inainte de ora de culcare. Multi parinti se tem ca daca pun copilul la culcare devreme, asta inseamna ca trebuie sa se trezeasca f devreme. Sau ajung acasa f tarziu si vor sa mai petreaca putin timp cu copilul. Insa ora de culcare devreme nu inseamna trezire devreme. Dimpotriva, un copil supra obosit, care adoarme prea tarziu, se poate trezi f devreme. Insa cei care dorm de la
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wow Monis! saru'mana!!![pup][flo][asia] buna dimineata dragelor! asa un sentiment de bine imi da treaba aceasta, cu caruciorul pentru copilasi! sa dea Dumnezeu sa reusim sa strangem banutii necesari...incerc sa vizualizez chipul mamicii cand va vedea darul[olala]...mii de fluturi in stomac! va dati seama ce bucurie am putea sa le facem? sa nu va sfiti nici cu un 10 lei! pic cu pic se face marea! Techila cum stam cu fondurile? cat s-au strans pana acum? (pe mine sa ma treci cu 50 lei, pe care ii voi vira in seara aceasta..iti dau un semn cand fac transferul) Asteptand [url="http://www.youtube.com/watch?v=OKsIAxniJsU&feature=BF&list=PLC1BA975BF822923B&index=3"]Craciunul[/url]... Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...