Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu le fac porcina dar flu ma obliga prin lege, asa este legea lui NJ - ca pana in decembrie toti copiii sa aiba intzepatura flu. Vroiam sa va spun ca sambata am fost la o petrecere la niste amici (romani) care au fata in clasa a 6 a, la scoala publica comunala unde se vor duce si ai mei daca trec clasa la scoala-secta. Fata de care vorbesc este super perminata, A+ pe linie ...etc,etc, etc si parintii erau absolut ingroziti de cat de multe teme poate sa aiba. Si va spun ca nu isi dadeau aere, au spus ca fata iese de la scoala la 3:30, mananca, si apoi face teme pe la toate materiile pana la 9:30 P.M. Cica nu au mai apucat sa o dea pe la nici o activitate extra-scolara ca nu este timp. Amica mea zicea ca ea banuieste ca unii copii vin cu temele nefacute ca este imposibil ca toata scoala sa tina ritmul in halul asta. Acum mie mi s-a parut un lucru bun asta ca doar n-o sa-i plezneasca capul de teme - dar amica mea zicea ca totusi este prea dur si ca daca copilul vrea sa stea in top, este un efort semnificativ. Comparativ, cica la scolile private-secte treaba este mult mai relaxata, au mai mult free time si nu sunt copiii atat de calariti. Vreau sa va intreb daca asa este peste tot in clasa a 6 a sau numai la noi la scoala sunt astia nazzi ? Apoi daca chiar la scolile-secte atmosfera este mai relaxata - ca mie asta nu-mi convine - ce relaxare le trebuie lor la 12 ani ? De altfel eu am copiii acum in Pre-K la "relaxati" si sa stiti ca chiar asa sunt - parca anul trecut cand a fost Alex in public school faceau mai multe chestii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea,era un compliment[:D] Ramona,nici eu nu cred in teoria ca sunt mai prosti ca stau mai putin in scoala decit alte natii.Cred insa in teoria ca fata de alte natiuni civilizate au mai putine programe sociale,mult prea putine.Doar ca a obliga pe toata lumea la gramada sa stea la scoala 10 ore este unfair. Fiecare familie are prioritatile ei. Eu as cam avea nevoie de protectia asta sociala pe care mi-ar oferi-o un after school organizat.Prietena mea ar prefera sa il scoata de la scoala si sa il duca la Sylvan de ex . Si asa ar fii corect sa fie sa ne lase pe fiecare sa alegem ce ni se potriveste.Nu e vina ei ca nu-mi permit eu Sylvan sau Kumon si ca mie imi trebuie job si ei nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Io's cam pe graba azi, asa ca va arunc o intrebare si plec. La multi ani Delia! Ziceti-mi si mie mai clar care e faza cu Obama si scoala ca nu am auzit nimic. Arminad, bravo ca ati gasit tutoring din asta care vin la scoala! La noi nu-i problema ca totul e "la coltz", atat scoala, cat si Kumonu', nu e vorba de trafic, dar dc ar fi fost de condus in partea aialalta a orasului, chiar a acestui oras mai mic, nu cred ca ma duceam nici eu. La noi Kumon e pe aceeasi strada cu noi, 1 block.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, depinde la ce fel de scoala publica esti .Daca esti la una cu scor bun si vrei sa fii si in fruntea clasei asa este sunt teme multe si muncesti mult .Daca e o public d-aia mai slabuta sa stii ca au prea putine teme dar asta e cu consecinte p[e termen lung.Fiica-mea a fost la scoala de cartier care e de 7 din 10 si nu prea se omorau.In clasa a 8a chiar m-am ingrozit ca n-au facut practic NIMIC .Deja se hotarise la ce liceu au intrat ,se stabileste in cls a 8a in februarie si pina la sfirsitul anului au frecat menta.A intrat la liceu magnet de nota 10 si la sectia de Advance program si n-a facut fata ca nu o pregatise scoala de cartier suficient de bine sa faca fata.Asa ca a renuntat si ne-am dus si noi o vreme la liceul secta din vecini unde era bineinteles super relax .Numai ca odata cu maturizarea a inteles ca si relaxul asta isi are pretul lui in perspectiva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui arminad
Buflea, depinde la ce fel de scoala publica esti .Daca esti la una cu scor bun si vrei sa fii si in fruntea clasei asa este sunt teme multe si muncesti mult .Daca e o public d-aia mai slabuta sa stii ca au prea putine teme dar asta e cu consecinte p[e termen lung.Fiica-mea a fost la scoala de cartier care e de 7 din 10 si nu prea se omorau.In clasa a 8a chiar m-am ingrozit ca n-au facut practic NIMIC .Deja se hotarise la ce liceu au intrat ,se stabileste in cls a 8a in februarie si pina la sfirsitul anului au frecat menta.A intrat la liceu magnet de nota 10 si la sectia de Advance program si n-a facut fata ca nu o pregatise scoala de cartier suficient de bine sa faca fata.Asa ca a renuntat si ne-am dus si noi o vreme la liceul secta din vecini unde era bineinteles super relax .Numai ca odata cu maturizarea a inteles ca si relaxul asta isi are pretul lui in perspectiva.
Armina, foarte interesant ce spui aici ...scoala de care apartin eu are acum rating 6 din 10 - adica slabutza - desi cand m-am mutat eu in cartier, acum 6 ani, avea 8/10 [bang] ...deci cam de aia oscilez eu intre scoala-secta si scoala publica si tot intreb in stanga si in dreapta cum aflu despre scolile-secte daca au rezultate bune la invatatura. Deci scoala asta publica bashinoasa cica ii omoara pe copii. Categoric este ceva ilogic aici ... - ori a scazut in rating ca nu fac copiii fata ritmului - se poate asa ceva ? - ori copiii sunt prosti si profesorilor nu le pasa ceea ce nu m-ar deranja - ori amica mea minte - dar de ce ar minti ? - parea efectiv deranjata de programul asta, zicea ca de 2 sapt se chinuie sa o duca pe fi-sa la patinuar si nu reuseste din cauza lectiilor [:-@] De asemenea avem niste prieteni in CT a caror baiat face inot de performata si se duce in fiecare zi la antrenament. Si am intrebat si eu, in urma macelului despre care am auzit ca e la scoala noastra, cum si cand isi face temele daca are timp si de antrenament si mi-a spus maica-sa ca si le face IN AUTOBUZ, cand vine acasa [:-@] Eu personal vreau sa aiba teme de la scoala pana pocneste. In primul rand ca daca i le da scoala le face altfel decat daca stau eu cu nuiaua la masa sa faca suplimentar si in al doilea rand ca il tine ocupat. Daca asa este zvonul ca la sectanti este relaxare, pai ce, eu platesc bani pentru relaxare ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arminad, sint de acord sa existe choices. Ruxij, cica zise Obama ca au nevoie copiii americani sa stea si mai multe ore la scoala, plus sa fie mai scurta vacanta de vara. In felul asta se fac si ei mai destepti. Eu cred ca nu-i chiar asa si de aici ne-am pus la discutii...[:D] Buflea, nu stiu cum e in clasa a sasea. Aici e schimbare mare, ca e primul an de middle school. Deci presupun ca nu-i atit de usor. Deocamdata Alexandru e in clasa a patra si lectiile nu dureaza mai mult de o ora. Citeodata termina in citeva minute. Depinde si ce le dau, el si cind are mult e usor de obicei. Rareori se poticneste la ceva si nu pentru ca ar fi el vreun geniu, dar e usor si repetitiv. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah ! Si mie imi place politica lui Obama ...sa stea la scoala, in activitati organizate si eu, acasa, cand vin de la serviciu, vreau doar sa verific temele si cunostintele de la scoala. Cand ambii parinti muncesc este foarte greu sa te ocupi de copil acasa, dupa scoala lui si serviciul tau. Este ok sa verifici, completezi ceea ce invata la scoala. Plus cu activitatile extra-scolare ... aici am mare mahala in mine - toate activitatile extrascolare incep la 4:00 P.M. - pai eu sunt la 4:00 P.M. acasa ca sa pot sa imi iau in primire rolul de sofer si sa ma fatzai prin oras dupa activitati ? serios acum, parca sunt facute special pentru mamelele casnice a caror masculi castiga milioane. Ideea asta sa ii tina in scoala si sa le organizeze acolo activitati - sport, teme, meditatii mi se pare foarte nobila.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J Buflea, nu stiu cum e in clasa a sasea. Aici e schimbare mare, ca e primul an de middle school. Deci presupun ca nu-i atit de usor. Deocamdata Alexandru e in clasa a patra si lectiile nu dureaza mai mult de o ora. Citeodata termina in citeva minute. Depinde si ce le dau, el si cind are mult e usor de obicei. Rareori se poticneste la ceva si nu pentru ca ar fi el vreun geniu, dar e usor si repetitiv.
Si amica mea zicea ca pana in clasa a 5 a nu a avut aceasta problema - adica erau omenesti. In clasa a 5 a a fost ceva mai mult, s-a simtit dar se putea supravietui ...acum insa cica abia mai gafaie. La noi middle school are doar clasa a 7 a si a 8 a
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delia, La Multi Ani!! Ramona, nici noi nu facem vaccinul anti flu de oricare. Am citit pe net ca 90% din cei ce mor de flu sunt batrani iar daca se intampla la persoane tinere e pt ca aveau si alte probleme si gripa le-a scazut la 0 sistemul imunitar provocand moartea. Mie mi groaza de vaccinuri atat de nou aparute pe piata iar de gripa normala nu mi frica pt ca o avem in casa in fiecare an cu sotul si noi nu am luat de la el niciodata, ma gandesc ca avem sistem imunitar puternic daca el e bolnav in fiecare an si noi nu. Adriana si Aidan - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...