Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Corina, nu da!!! Dar eu zic ca se pune prea mult pret pe eticheta de "gifted". Eu gindesc ca un copil care are aptitudini exceptionale (in opinia mea "gifted) se vede din start si se detaseaza vizibil fata de cei de aceeasi virsta. Doar un nivel doua peste medie nu constituie neaparat "gifted" (repet, in opinia mea) ci inteligenta normala combinata cu mai multa munca. Normal, cu cit muncesti mai mult, cu atit mai mult avansezi. Eu am fost un copil presat sa invat bine tot timpul si cind nu eram "perfecta" o percepeam ca pe un mare esec. Asta m-a timorat extrem de mult si in viata post-college. Nesiguranta ca nu sint suficient de buna. Exact aici mi-e greu mie sa echilibrez...cita presiune pot pune pe copii? Sa ii imping la excelenta sau doar putin peste medie? Nu am genii acasa...am doi copii inteligenti si talentati la diverse. Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Acuma inteleg de ce zici sa nu pui presiune. Pe mine nu m-au chinuit asa si nici eu nu vreau sa cad in acelasi pacat. Chestia e ca la noi clasa e de toata jena si deci sint nevoita sa accelerez eu acasa. Nu ca sa fie excelent copilul, ci doar ca sa tinem pasul cu cei "normali". Din pacate pierde mult timp la scoala plus cu lectii, deci n-am de ales si-l mai incarc si eu. Ca timp ma refer... Multumesc pentru link Corina. N-as alege statul Texas de acolo, stie cineva care-i un stat mai destept?[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ramona suna la 1 800 419 3191 ptr ca ei vand license si ptr un singur student dar ii da acces doar ptr un grade. Nu te poti plimba in el/site pe toate grades ca n edhelper. Pune statul si ai TRY US OUT, si vezi o sample. Aici e BUY NOW. Anamaria de acord cu tine ca astia gifted nu s ceva de pici pe spate dar sunt mai rasariti. NU sa ajungi intr a 5a si sa ti 30 min sa faci inmultire de 2 digits numbers... Ca daca i iei repede nici tabla inmultirii nu ti o stie. Eu nu o presez pe Ralu dar nici sa nu faca nimic acasa nu o pot lasa. Poate o lasam daca era a 2a, a 3a, dar nu acum. Aduce acasa cartile si n functie de ce fac la scoala facem si noi. Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca-i weekend, fetele, mai usor cu lectiile. [aerob] M-am uitat si eu pe site-ul cu pricina, la testimonials, dar washingtonu' nu-i trecut. Nu stiu ce sa inteleg, ori n-a incercat nimeni, de stat destept ce suntem, ori le e rusine sa depuna marturie. Va astept pe voi (Ramona, especially) sa ma luminati. Daca vreti, maine, e fara portar: http://microsite.smithsonianmag.com/museumday/index.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Citat:
citat din mesajul lui buflea Nici eu nu imi vad copiii "gifted" - de altfel de unde atata "gift" cand noi suntem atat de "normali" ... dar cred ca un copil normal urca mai mult sau mai putin academic in functie de cat de mult exerseaza.
Aici e miezul problemei mele...cit este suficient?
Pai atat cat sa ajunga pe picioarele lor ... si aici vine problema caci copilul habar nu are ce scop are el in viata, multi ani targeturile i le stabilesc parintii. Parintele din mine crede acum, ca targetul este "formarea intr-o profesie" (care le-o place lor) care sa le poata oferi un trai decent. Nu trebuie sa fie primii nicaieri, sigur ca nu i-as impiedica sa fie [:D], dar nu cred ca as plusa pentru asta. Eu sunt OK cu notiunea mediocritatii pentru ca asta ofera timp si resurse pentru "cate putin din toate" si mai ales pentru "trait etapele vietii la timpul lor".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum sa trecem de la lectii la pampersi ... Fetelor am o problema cu copilul cel mare, Alex = 5 ani in 2 sapt. Scapa pipi pe el, nu stiu exact cand si de cate ori dar se intampla in fiecare zi. Deci nu asa o picatura pe chiloti - asa cam un sfert de pipi il face pe el, uda chilotul si am gasit urma si pe pantalon. Sper sa fie doar ca se duce prea tarziu la baie - desi am banuiala ca el se duce la baie dupa ce a facut pe el si se simte ud ... dar ma gandesc acum daca n-o avea ceva pe la rinichi - ce Dumnezeu, are 5 ani, face la oala de 3 ani, nu ar trebui sa se fi educat instinctul asta ? Flavia de ex nu scapa pe ea si e mai mica ... Nu stiu daca sa-l cert sau sa-l duc la doctor ... Ai vostri tot asa, pana la ce varsta fac barbatii astia pe ei ? Practic vorbind, ca teoretic fac pe ei toata viata [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Face cind ajunge la baie ca nu mai apuca sa-si dea pantalonii jos sau face pe el si-si vede de treaba? De cit timp se intimpla? Alte chestii s-au schimbat in tabieturile/datele lui? (a slabit, cum maninca, cum bea apa, daca bea apa seara, cind face pipi etc). In marea majoritate a cazurilor daca nu e insotit de alte semne e OK, e doar o faza, A
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Lexi pentru link. Din pacate e subtire oferta din TX. Corina, am gasit, se poate cumpara si online. Multumesc! Daca zise Ruxij asa[:D], am comparat putin TX cu MA. Ramin cu TX, sa nu incurc copilul. Corina, te intreb pe tine ca am studiat cam pe sarite. Cei $49 acopera tot ceea ce tine de un an scolar? Toate materiile? Eu am trecut cu brio testul de fractii.[:D] Cite variante de test ai la dispozitie? Sa zicem ca nu pricepe copilul fractiile astea si pace. Da un test de zece intrebari si pica la o parte dintre ele. Poate da alt test din fractii dupa ce se mai documenteaza? Daca are toate lectiile alea plus teste sa acopere toata materia, eu zic ca-s money well spent. Mergeti pe site si daca nu planuiti sa cumparati, e fain ca vezi curriculum pe tot anul. Eu tot bijbiiam sa descopar ce invata copilul in fiecare an. Mai ales ca pina acum nici nu aducea manuale acasa. Pe siteul asta te lamuresti foarte bine. Alta chestie faina e ca poti imprumuta de la alte state. La MA mi-a placut cum e structurat ELA. Nu trebuie sa cumperi programul, dar ii dai copilului ceva de lucru imprumutat de la ei. De exemplu aici nu au despre prefix si sufix, in MA e foarte faina lectia aia. Gata cu scoala, ca-i weekend! Multumesc Corina inca o data, daca ai timp raspunde-mi te rog la intrebarile de mai sus. Ha, ha, Study Island astia sint in Dallas! O fi de rau?[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...