Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (72)


Recommended Posts

Hai mai DEEA nu le interpreta si tu ca "atac la persoana" , fetele isi spun parerea si vin cu argumente tocmai ca vor sa te ajute. Acum daca tu esti decisa sa faci un lucru normal ca nu o sa te convinga nimeni ca nu-i bine ceea ce ai ales tu pt Daria. Lasa ca le rezolvi tu pe toate. Si eu ma mai ambalez uneori da' am vazut ca pana la urma se aranjeaza toate mult mai bine decat m-as fi gandit chiar eu. Eu sunt de parere ca totul se intampla atunci cand trebuie.Si-aici as putea sa zic chiar eu ca-s nebuna n-am nevoie si de alte confirmari[:D] da' cel putin eu asta am observat. BEE - cum sa te arunce mai de pe zid? Eu ma cam bateam cu baietii la scoala[:D]... nu stiu daca am mai zis da' taica-miu care m-a crescut, Dumnezeu sa-l ierte,imi zicea mereu sa nu vin batuta acasa[:D] si eu ma bateam parte in parte cu baietii[:D]. Stii cum sunt baietii in clasele 5-8.. se uitau cu oglinda sub fusta, ma atingeau prin diverse parti ale corpului... Si eu ii cafteam..pe buna dreptate. Brrr... groaznic[:D]. MONI[pup] Merg sa pregatesc copilul sa-l imbrac si sa-l pun in masina sa il luam de la gradi pe frate-su. Sper sa adoarma in masina. Azi n-a prea dormit ca s-a trezit obstructionat de muci[bang]. Ma gandesc ca o sa-i prinda bine niscaiva aer poate ii "mor microbii" din nas... sau macar ii ingheata[:D]. LILIANA [mamica] [bebic] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005) [url="http://www.dropshots.com/teonic"]POZE[/URL] "Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Deea, daca nu ma simteam direct atacata, taceam. Nici o legatura din partea mea intre homeschooling si educatia religioasa acasa. De unde pana unde? Pt ca-i citesc eu povestile horor din Bilbie cumva?

Legat de tine Deea si felul in care tu percepi invatatul, am zis altceva "scoala= stat in banca, lectii, luat note". Am spus doar ca perceptia ta e una unilaterala! Nu asta inseamna scoala, asa vezi TU lucrurile. Eu vad: scoala, profesori diversi, lucruri utile si inutile, placute, neplacute. Dar in nici un caz nu vad: scoala, banca, lectii, note, batai, copii agresivi, plictiseala. Si eu am citit tot ce-ai scris legat de subiect, doar ca ultima data nu stiai exact daca e legal (ba chiar eu am afirmat ca e legal).

Felul in care tu alegi sa-ti inveti copilul e strict problema ta si NU MI-AS PERMITE sa critic. Dar nici n-ar trebui sa arunci cu vorbe, de parca noi "restul" am fi ...............

Iar cu testele internationale, ai fi stiut pe care paliere "educatia" e deficitara, daca te-ar fi interesat. Dar nu te intereseaza.

 

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si nu mi-a placut nici felul in care ai spus ca noi adultii ducem copii la gradinita si la scoala din aceleasi motive (ca sa-i educam si invatam, am presupus urmarea frazei tale)..............ca sa scapam de grija lor (am presupus eu in mintea mea nebuna). Ca a-i invata acasa, inseamna o mare responsabilitate. De fapt a educa/invata, presupune o mare responsabilitate. False valori, in scoala? Ma rog............depinde care-s "adevaratele" valori. Da, scoala e categoric deficitara la capitolul dezvoltare personala, raportare la societate si alte astea, dar nu ash merge atat de departe incat sa spun ca se promoveaza false valori.

Si proful de mate de pe net a fost o porcarie. E un profesor ca oricare altul, nici mai bun nici mai rau, doar "pe net".

 

 

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LILI e dusa dupa copil la gradi,asa ca aduc eu rapid niste [popa][popa][popa][popa][popa][popa][popa] ... ca vad ca se impune.Am adus mai multi ca sa fie destui si pentru Deea,Brandusa,Denisa (care se pare ca a luat o pauza [bang]) si ... pentru mine desigur.

 

Pana una alta sa va mai zic de mine,poate asa va treziti si va dati seama ca discutiile astea-s zero barat,important e sa fim sanatosi.Am fost azi la control la doctorita si m-a trimis sa imi fac maine alta tura de analize ca ii e teama sa nu dau in trombocitopenie cred (scaderea trombocitelor si deci hemoragii [bang] ) Pana acum mi-au iesit ok astea,dar a observat ea ca imi cam sangereaza gingiile asa ca trebuie sa ma monitorizez strict.Apropo de hemoragii,eu azi abia m-am tinut pe picioare de ametita ce am fost. la cat sange am pierdut la CM [bang] Si am mai avut si drumuri prin oras si cu declaratiile,nu doar la doctor.

In rest nu v-am zis,dar de vreo 2-3 saptamani nu mai e necesar sa iau paracetamol sau algocalmin dupa administrarea dozei seara.Ma mai trezesc eu dimineata usor "ca batuta" dar totusi mult mai ok.

In rest, sunt inca la vanatoare de cadouri,dar nu am luat nicio decizie inca,intai sa imi vad banii de CIC intrati in cont - ca pana la ora asta nimic [poc]

Revin,sper.

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size3">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, ai dreptate. O mica problema de integrare va exista, dar ... nu cred ca datorita unor probleme sociale pe care ar putea sa le aiba Daria, ci mai degraba datorita prejudecatilor celorlalti. Probabil ca mereu va fi privita ca un "outsider". Asta e, nu le poti avea pe toate, nu ? Si oricum, acest lucru se va manifesta doar la varsta copilariei, caci ca adult, nu cred ca va mai interesa pe cineva cum si unde a facut Daria scoala[:D]

 

-------------------------------------------

Deea, mamica de Daria

poze: http://www.dropshots.com/oitabarsana1

 

made in Brasov

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DEEA e adevarat ca noi luam inca decizii in locul copiilor , doar ca majoritatea urmam calea batatorita.Tu ai ales o cale mai originala in deciziile astea ( refuzat unele vaccinuri,alimentatie vegetariana ) si acum ... scoala la distanta. Toate astea probabil vor atrage asupra ei prejudecatile celorlalti,tu zici ca doar in copilarie, dar ...stii ca traumele din copilarie vin [bang].Nu stiu daca si cum o vor afecta astea pe Daria,poate chiar nu o vor afecta defel si sper sa fie asa.Insa se poate intampla ca ea sa fie o fire inchisa si sa fie de acord cu ce zici tu ,doar ca sa iti faca pe plac ... nu neaparat ca i-ar placea si ei. Mie mi se pare ca e cumva genul asta de copil,adica nu cum e Diana mea de exemplu care e genul vociferativ, care isi revendica in gura mare drepturile si dreptul de a face numai ce vrea ea [help][bang][:D]

Chestia e ca aveti o relatie super si chiar ar fi pacat sa te trezesti mai tarziu ca iti reproseaza unele chestii.Mai ales ca ea si fara toate astea e un copil mai deosebit prin talentele ei si prin temperamentul super linistit - clar iese din gloata cum se zice.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size3">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na ca fiica-mea s-a intalnit in lift cu Mos Craciun - batran, gras, burtos, barbos tot tacamul - era vecinul ce presteaza ca mos [:-@].A si luat-o la intrebari,cati ani are si ce-si doreste - iar Diana a zis ca vrea aspirator [bang] nu i-as lua asa prostie ca sigur nu se joaca cu el,dar cred ca s-ar juca Tudor in schimb.A mai avut cand era mica precum Tudor si mi-au iesit pe nas bilutele alea de ampora ce trebuiau aspirate.Plus ca l-a rupt evident.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size3">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Bee
Deea, daca nu ma simteam direct atacata, taceam. Nici o legatura din partea mea intre homeschooling si educatia religioasa acasa. De unde pana unde? Pt ca-i citesc eu povestile horor din Bilbie cumva?Legat de tine Deea si felul in care tu percepi invatatul, am zis altceva "scoala= stat in banca, lectii, luat note". Am spus doar ca perceptia ta e una unilaterala! Nu asta inseamna scoala, asa vezi TU lucrurile. Eu vad: scoala, profesori diversi, lucruri utile si inutile, placute, neplacute. Dar in nici un caz nu vad: scoala, banca, lectii, note, batai, copii agresivi, plictiseala. Si eu am citit tot ce-ai scris legat de subiect, doar ca ultima data nu stiai exact daca e legal (ba chiar eu am afirmat ca e legal). Felul in care tu alegi sa-ti inveti copilul e strict problema ta si NU MI-AS PERMITE sa critic. Dar nici n-ar trebui sa arunci cu vorbe, de parca noi "restul" am fi ...............Iar cu testele internationale, ai fi stiut pe care paliere "educatia" e deficitara, daca te-ar fi interesat. Dar nu te intereseaza.Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
align="right" id="quote2">Brandusa, am sa iti raspund cu quote, ca sa nu mai las loc la intelegeri grasite. Imi cer scuze daca nu am inteles bine. Tu ai zis ca vrei sa faci homeschooling, (care presupune ca inveti acasa), apoi ca ii vei duce la scoala, apoi ca vei suplimenta doar educatia "nestiintifica". M-am gandit la partea religioasa (ce ar putea fi altceva nestiintific si de invatat ?), cu care chiar nu am nimic impotriva, dar acum zici ca nu este vorba nici de aceasta, si .. zau daca mai inteleg la ce te referi. [alcool] Nu eu am fost aceea care a atacat. Tu ai spus exact asta: "Cred ca felul in care tu privesti scoala nu-i ok" De ce sa afirmi ca felul in care vad eu lucrurile nu este ok ? Ma acuzi pe mine ca arunc cu vorbe, care vorbe ? ce am aruncat ? Daca am indraznit sa spun ca scoala nu e in regula, o iei ca pe un atac ? Iar nu inteleg ... si cred ca deja e o problema .. dar .. e problema mea, nu ?.. [alcool]Eu am spus ca un parinte isi duce copilul la scoala sau la gradinita din acelasi motiv( am presupus educatia), ceea ce este diferit de motivul pe care il are un copil (joaca la gradi, si invatare de lucruri noi la scoala) Nu am spus si nici nu am sugerat niciodata ca as avea alte motive decat alti pariti. Asta ai presupus doar tu, deci ... nu ma acuza pentru ceea ce nu am facut, te rog. Eu am comparat motivul pe care il are un adult fata de motivul pe care il are un copil, nicidecum nu am facut comparatii intre parinti. "Iar cu testele internationale, ai fi stiut pe care paliere "educatia" e deficitara, daca te-ar fi interesat. Dar nu te intereseaza." Asta este o acuzatie aiurea, si nu zic nimic mai mult.Cu proful de mate nu stiu ce ai avut de l-ai amestecat in discutie. Eu l-am aratat doar ca fapt divers. Si bineinteles ca este un prof ca oricare altul .. dar .. ce legatura are el cu educatia la distanta de care vorbeam ? Putem discuta despre promovarea falselor valori atunci cand x-ulescu va lua 10 doar pentru ca este fiul nu stiu cui, sau pentru ca a scris cu roz si nu cu albastru, si .. exemplele pot continua. Stiu la ce te referi atunci cand zici ca nu orice este placut ne este de folos. De asta nu voi avea cum sa o protejez oricum, pentru ca asta se intampla in viata oricand si oriunde, nu trebuie sa mearga la scoala ca sa o incaseze si sa invete ceva bun din asta.Nu cred ca trebuie sa caut acum prin arhiva sa iti arat cand, unde si cum am tot povestit despre invatamantul la distanta, ca fiind portita legala prin care se poate practica educatia acasa. E adevarat ca la inceput am gasit doar informatia ca nu este legal, dar pe parcurs am gasit multe alte informatii, pe care mai mult ca sigur ca le-am si scris aici. Eu iti multumesc mult, caci tu ai fost ceea care mi-ai mentionat ideea de homeschooling, cu toate ca la ora aceea era o perspectiva foarte utopica. Daca e sa reusesc in aceasta privinta, tie trebuie sa iti multumesc [flo]-------------------------------------------Deea, mamica de Dariapoze: http://www.dropshots.com/oitabarsana1made in Brasov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni, vesti bune si vesti rele. Eu ma bucur ca suporti bine tratamentul, si sper ca problemele cu gingiile sa fie minore, si sa nu iti dea mari batai de cap.

 

Nah, belea, cu Mosul [:D]

 

In legatura cu reprosatul ... nu pot sa sper decat ca voi face tot ce pot eu mai bine. Cai batatorite sunt si pe calea ce am ales-o eu. In lume se practica de ceva vreme, nu ar fi o noutate. Dupa sarbatori ma voi intalni cu o familie din Romania care practica si ei, si sper ca atunci sa vad si niste rezultate ale muncii lor, si cum se descurca, si ce probleme apar.

 

Nu stiu cat de mult se supune Daria fara sa cracneasca deciziilor mele. Are si ea personalitatea ei, si e normal, si firesc si frumos sa isi exprima parerea. Noi mereu ii cerem si de parerea ei, dar de cele mai multe ori este in acord cu noi, si nu este nevoie sa ne impunem asupra ei.

 

-------------------------------------------

Deea, mamica de Daria

poze: http://www.dropshots.com/oitabarsana1

 

made in Brasov

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rapid niste [popa] [popa][popa][popa][popa][popa]si de la mine, nah[:D] ca vad ca nu am nimerit bine pe-aici azi[:D].

 

Stati mai ca vin Sarbatorile... stiti "placa".... "sa fim buni, iertatori,[:-@]"... ati uitat?[bang]

 

MONI - stiu ca o sa treci cu bine si peste perioada aceasta. Eu am toata admiratia pt cum te comporti[asia]. Din pacate uitam adesea ca cel mai scump pe lumea asta este SANATATEA, ne-aducem aminte doar atunci cand ne afecteaza problema da' uitam la fel de repede dupa ce ne revenim[bang]. Eh... de n-ar fi uitarea asta ne-ar fi greu sa suportam anumite evenimente neplacute din viata dar totusi n-ar fi rau daca ne-am revizui atitudinea pe viitor. Dar stim cu toti ce scuza invocam... "n-am timp"[bang]... n-am timp sa ma schimb, n-am timp sa ma gandesc, sa fac, sa dreg...[:-@]....

Hai ca-m dat iama in balarii[:D].

 

MONI si zici ca a cerut Diana aspirator Mosului... poate vroia d-ala adevarat mai sa te-ajute la curatenie[:D]. Eu nu-l mai intreb pe-al meu ce vrea.. i-am luat deja de la Metro un joc "La pescuit" si carti, carticele, carioci, CD-uri cu Piticlik[:D] .

 

Merg sa hranesc catelul din cotet[:D]

 

LILIANA [mamica] [bebic] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

 

POZE

 

 

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...