Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRO SAU CONTRA CEZARIANA?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Gasesti o gramada de subiecte pe aceasta tema la "Nasterea unei stele". Cat despre mamicile care inca n-au nascut, cel mai bine e sa stabileasca cu medicul care le urmareste modul in care isi vor aduce puii pe lume.
Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97290"]Delu Prichindelu'[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut prin cezariana, cu anestezie generala. A fost putin dureros a doua zi, cand m-am ridicat din pat sa ma spal si, ulterior, sa-l vad pe iepuras. Dupa 3 zile eram bine merci acasa, iar dupa vreo 3 saptamani, parca nici nu fusesem operata. E greu la inceput sa te ridici din pat, sa te duci la baie, sa-ti iei piticul in brate....dar si cand il iei in brate, uiti de tot si toate, crede-ma. Acum, fiecare naste cum crede de cuviinta si cum i se recomanda. Sper sa faci cea mai buna alegere pentru tine! [url="http://community.webshots.com/user/Alina922"]Vlad-Sebastian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merita citit subiectul [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=10416"]"De ce asa de multe cezariene in Ro"[/url] Sabina[:)] mamica lui Joel si a Nonei [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98914"]Noi,cele din Finlanda[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina922 eu am nasct prin cezariana acum 3 luni de zile.Mi-am dorit foarte mult sa nasc normal[bang] dar nu a fost sa fie[:D] pt ca ingerasul meu era asezata pelvian.Cand am ajuns la spital eram tare speriata,nu stiam unde sa ma ascund.Am intrat in operatie.Dupa operatie a fost destul de cumplit,ma simteam sfasiata. Vreau sa-ti spun ca calmantele si-au facut efectul dupa 2 ore si ceva iti dai seama cata durere am suportat. Dar nu stiu cum sa va descriu cum a fost momentul cand mi-a adus puiutul[copil] la san,mi-a trecut durerea am uitat de tot,eram foarte fericita imi venea sa plang de bucurie. O saptamana m-am chinuit destul de mult pt ca odata ajunsa acasa am refuzat sa ma iau calmante pt ca ma gandeam ca am sa-i fac rau fetitei mele[bang]. Am deschis acest subiect din cauza ca sunt mamici care se gandesc cum sa nasca si caut raspunsul la mamicile care au trecut prin momentul nasterii. Stiu ca sunt multe subiecte pe aceasta tema dar niciodata nu este de ajuns,poate ca mai sunt mamici care vor sa-si expuna parerea lor[pup]. Am intalnit foarte multe mamici care indiferent de cat de mult s-ar documenta tot mai intreaba.[cool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, ai o splendoare de fetita, sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa. Ai dreptate, sunt multe femei interesate de acest subiect. Numai eu stiu cate nopti am pierdut cand eram gravida, citind cele spuse de alte mamici pe DC. (si mi-au fost de mare folos experientele lor) Apropos, si eu tot cam acum 3 luni am nascut( 3 si jumatate, mai exact), asa ca junior al meu e cam de-o seama cu papusa ta. [cool] [url="http://community.webshots.com/user/Alina922"]Vlad-Sebastian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu e treaba noastra sa fin pro sau contra, e treaba doctorului sa ne sfatuiasca. Discutia asta naste intotdeauna polemici, unoeri destul de urite, de genul "nu esti cu adevarat mama daca nu nasti normal" sau "eu nasc ca o doamna". Pina la urma nici o gravida nu se poate baza pe experientele altor femei pentru ca fiind alt caz,alt corp, alt istoric medical se va comporta diferit. Ca sa-ti spun cum a fost la mine, eu am nascut prin cezariana (asezare pelviana), am iesit din spital in 3 zile si la o saptamina conduceam masina si urcam scarile fara probleme. Asta e partea buna! Partea nasoala a fost cind m-am dat jos din pat prima data si am zis ca n-o sa ajung in veci la toaleta, dar asta a tinut din fericire foarte putin. Am alaptat a doua zi, n-am avut probleme cu laptele (sau am avut, ca era prea mult), deci experienta mea e una fericita. CU toate astea, n-as spune cuiva sa nasca asa doar ca mi-a fost mie bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in sapt.26 de sarcina si de la bun inceput mi-a fost frica de nastere,am tot cautat informatii pe net in legatura cu acest fenomen,la ultima consultatie,sapt.aceasta,l-am intrebat si pe medicul meu ce parere are despre cezariana si mi-a spus foarte clar ca daca nu se impune sa nici nu ma gandesc iar daca totusi insist sa ma adresez altui medic intrucat el nu taie femei sanatoase ! L-am intrebat si despre anestezia epidurala,m-a lamurit si cu asta,e cu 2 taisuri,poate fi totul O.K sau pot sa apara complicatii si nimeni nu garanteaza pt.nici una dintre ele,plus ca depinde foarte mult de medicul anestezist care te poate nenoroci pe viata.Cu alte cuvinte mi-a spus direct ca el e adeptul nasterii pe cale cat mai naturala,asa cum a lasat-o D-zeu si cum am incredere foarte mare in el si n-as renunta la serviciile lui nici daca ma pici cu smoala nu-mi ramane decat sa ma rog la D-zeu sa am o nastere usoara si un bebe sanatos ! D-ne ajuta !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca am nascut prin cezariana si eu sunt de aceeasi parere ca esti mult mai sanatoasa si te pui mai repede dupa nastere naturala.Stiu cat am suferit si cand ma uitam la mamele care au nascut natural se plimbau pe si nu aveau nici o problema. Si in plus de asta daca esti fricoasa te streseaza foarte multa faptul ca operatia are o data fixa.E tare urat. Dar sa nu uitam ca fiecare mamica este unica in felul ei,fiecare este curajoasa si nici o nastere nu este usoara. Sanatoase sa fim si sa ne crestem puii. http://community.webshots.com/album/559366008aXVlYm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...