Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRO SAU CONTRA CEZARIANA?


Recommended Posts

Mirela, eu nu inteleg de ce o femeie nu are dreptul sa aleaga sau nu anestezia! Ca doctorul cu care nasti prefera fara, asta nu ma impresioneaza foarte tare atita vreme cit nu naste el. Toate prietenele mele care au nascut cu epidurala au experiente foarte frumoase, au nascut usor, n-au ramas traumatizate...Daca o nastere poate fi mai usoara, de ce sa se chinuie aiurea o femeie doar pentru ca "asa e natural?" Cred ca d'aia a progresat atit medicina si am iesit din padure, ca sa putem sa profitam de asta, altfel mai bine nastem acasa cu moasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Subiectul mi se pare foarte interesant, pentru ca si eu o sa nasc tot prin cezariana si am ales rahi-anestezia. Am o intrebare pentru fetele care au trecut prin asta (poate parea tampita, dar chiar nu am gasit informatia asta): ce se intampla cu lichidul amniotic? Cum il scoate doctorul? Il aspira? Multumesc mult, BBPuck [gravi]35+ si [baietel] Serban/Calin/Tudor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io-s pro nastere vaginala.Mie groaza de cezariana.Mie mi-a facut dr cerclaj acum la a doua sarcina si nu inteleg cum poti alege cezariana doar asa de kiki. Mie mi-a fost super rau dupa anestezia generala de la cerlaj.daca mi-ar fi fost asa si dupa nastere ... - DF! Prima nastere a fost natural cu epi- super usor! Stau si ma intreb daca nu cumva fetele aleg cezariana ca sa nu le taie dr. acolo, stiti voi![:I]. Let's agree to disagree![flo] Ile [gravi] 35 si Victor [bicla] ( 22 dec 2005) AMR 05 sapt. [batetoba] [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=298317a6ed3728312027b9&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Paste 2007 [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilenuta, ce spui tu - epiziotomia- nu-i obligatorie la o nastere naturala. Eu as fi vrut sa nasc prin cezariana pentru ca imi era frica e posibilele complicatii ale unei nasteri naturale. N-a fost sa fie, pana la urma am nascut natural, fara anestezie, destul de usor si deloc traumatizant. Este dreptul fiecarei femei sa aleaga cum naste si n-are rost sa ne judecam una pe alta. Cezariana "de kiki" se cheama cezariana la cerere si se practica in multe tari. Fiecare nastere este unica si sunt atatea experiente diferite! Cat despre doctori, daca doctorul X recomanda nasterea naturala, intotdeauna se va gasi un doctor Y care, in aceleasi conditii, sa fie de acord cu cezariana. Nu vad nimic rau in asta, important este ca si mama si copilul sa fie sanatosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natasa,eu n-am spus ca o femeie n-ar avea dreptul sa decida sa nasca dupa cum considera,eu doar am cerut parerea medicului personal care si-a exprimat-o si pe care am expus-o atata tot si cum,ma repet,am o incredere foarte mare in el am sa-i urmez sfatul,chiar asa,de ce sa ma taie daca nu e cazul ?! Durerile oricum am face nu le putem evita indiferent ca sunt durerile facerii sau ca sunt durerile survenite ca urmare a unei interventii chirurgicale,important e sa trecem cu bine si sa ne refacem cat mai repede posibil iar bebeii nostri sa fie sanatosi,traumatizant sau nu,in ambele cazuri toatele mamicile care au nascut au spus clar ca toate neplacerile si durerile pe care le-au suportat le-au si uitat in mom.in care si-au putut privii si tine copii in brate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, e bun subiectul...eu am nascut prin cezariana dar mi am dorit fff mult sa nasc natural.nu ma intrebati de ce,pur si simplu ,am considerat ca asa trebuie sa decurga totul ,ca daia organismul femeii stie ce trebuie sa faca atunci cand naste si daia si bebe stie pe unde sa o ia atunci cand tre' sa iasa. eee la mine nu a fost sa fie,si toata lumea a zis ca sunt nebuna ca mi am dorit sa nasc normal cand altele ar da orice ptr cezariana.acum io nu judec pe nimeni si poate ar trebui sa putem alege modul in care nastem.unele chiar nu suporta durerea ,nu sunt pregatite psihic.eu nu am fost pregatita ptr cezariana ptr ca doctorul s a decis pe moment ca nu se va putea altfel si ca e cel mai bine ptr copil si ptr mine sa fak operatie.eram asa dezamagita si totul s a petrecut asa repede, ca nici nu am apucat sa ma dumiresc sau sa mi fie frika de ceva.mi s a facut anestezie totala ,nu am stiut nimik,m am trezit in pat cu sotul langa mine care imi uda buzele. aspectele mai putin placute : imobilizata in pat ,cu sonda,cu dureri ,perfuzii,cu bolovanu de gheata de pe burta,o noapte de paralizie efectiv ,murind de cald cu furtunul de apa in gura...a doua zi vrei sa te ridici si simti numai cutite,ameteala .dar treci peste toate ca puiutzul te asteapta si tu esti nerabdatoare sa l vezi dupa mai mult de 24 de h . am vrut sa subliniez ca,desi nu am trecut prin durerile nasterii ci mi s a scos copilul pur si simplu( apropos, io chiar am avut sentimentul ca practic nu am nascut),sunt multeeee altele prin care treci si nu e usor. poate cel mai bine ar raspunde la intrebare mamicile care au nascut in ambele moduri.eu sunt 100% contra cezarienei atunci cand se poate natural.asta e parerea mea. andreea25 mami de ariana-irina (04.08.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Pro cezariana[^].Traiasca cezariana...Initial am vrut sa incerc normal dar nu a fost sa fie...as mai face inca 10.Taietura e de nici 10 cm si nu o poate vedea nimeni,nici macar la plaja.Si mai vreau 2 copii iar dr meu mi-a spus ca imi face si 5 cezariene daca vreau.E ceva normal.Acum depinde si de dr...ma rog!Si chiar nu inteleg de ce in Romania se spune ca in strainatate doctorii sunt sceptici in privinta cezarienelor.Nu-i adevarat cel putin aici.Cezarienele se fac la cerere esti sustinuta de medic din toate punctele de vedere...eu una sunt mandra prin ce am trecut! irina mami de Pierre-Sebastien http://s193.photobucket.com/albums/z154/irina_rhoneea/m
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pro gandit foarte bine si evaluat pana in ultimul moment situatia. Eu am vrut sa nasc natural, cu epidurala, desigur (sincer, Mirela, mai cere si alte opinii despre asta) si asa s-a intamplat. Insa! La ultima eco, fetita mea parea de 3 kg - asta era cu o saptamana inainte de nastere deci am evaluat ca la nastere va avea ceva de genul 3200... era ok, ba chiar speram sa scap de epiziotomie. Ghinion, a avut aproape 3800 si unde mai pui ca a iesit ca superman, cu o mana inainte. Asta s-ar fi vazut daca as fi facut o ecografie in travaliu. Nu va spun ca a trecut ca uraganul, cred ca va imaginati. In cazul meu se impunea o cezariana (si daca a zis-o Tutunaru ... sigur asa e). Mai am de facut inca ceva reparatii pe acolo. Asa ca ganditi-va bine si evaluati! E drept ca femeile nasc vaginal de jdemii de ani (cu riscurile aferente gen moarte, rupturi de perineu, etc) dar totusi am evoluat si uneori e mai bine sa ne folosim de asta. Cat despre anestezie nu o sa inteleg niciodata de ce ar alege o femeie sa nasca vaginal fara epidurala. Inteleg desigur de ce o recomanda un ginecolog (mai ales barbat) - trebuie sa fie atent sa prinda dilatatia 4 si uneori se incetineste travaliul. Dar ca femeie, sa suporti durerile nasterii... nu vreau sa supar pe nimeni dar nu inteleg. Desigur exista si nasteri usoare dar sunt rarissime! J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am 2 cezariene la activ,dar sunt CONTRA cezariana. Am alergie la acest cuvint. Cine poate sa nasca natural, sa nu ezite nici o clipa,parerea mea. Sanatate tuturor si experientze placute la nastere,va doresc. Alba,mami de Darian Valeriu *17.09.1999 https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian & Cassian Teodor *04.06.2005 https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 2 nesteri:una naturala, vaginala, fara epidurala, cu epiziotomie si una cezariana, din cauza ca fata era pelvian si cu esarfa de cordon.Dupa mine, mai bine nastere naturala, decat cezariana.Intr-adevar, in timpul cezarienei si dupa vreo ora zici ce bine ca n-am nascut normal, mai ales cand le auzi pe celelalte cum tipa si stii ca tu ai nascut deja.Dar dupa?Ele zburdau( e un fel de-a spune) si noi abia ne taram, cele cu cezariana. Daca as mai naste al treile copil, as alege clar nastere naturala, chiar si fara epidurala.Si fata as fi vrut s-o nasc la fel, dar v-am zis de ce a fost aleasa cezariana.Deci cel mai bine lasati dr. sa aleaga, ca stie el cum e mai bine, dar daca se poate eu zic ca e mai bine natural, si daca se poate evident cu epidurala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...