Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRO SAU CONTRA CEZARIANA?


Recommended Posts

Eu am fost si sunt in continuare PRO CEZARIANA. Am nascut cu Dr.Badea Iulian la Municipal. A fost de acord cu cezariana la cerere dar m-a lasat pana s-a rupt apa asa ca......am trecut si prin niste contractii care pe mine m-au pus pe butuci. Ma stiam ca nu rezist la durere si ca exista riscuri de complicatii (ma gandeam ca intru in panica prea rau si sa nu fac ceva sa afectez copilul) asa ca am optat ptr. cezariana. Am ajuns la dilatatie 6 si atunci s-a constat ca era pelvian asa ca am intrat de urgenta in operatie. Pana sa intru in sala de nasteri aveam contractii din minut in minut........m-am desfigurat de durere...nu m-a recunoscut mama cand a intrat in salon........ Pentru mine recuperarea dupa operatie...nu a fost grea. Nu zic nici ca a fost floare la ureche dar.....a fost acceptabil. Din partea mea nu as sfatui pe nimeni sa nasca normal dar.....fiecare stie cel mai bine ce sa faca......isi cunoaste organismul si psihicul. O zi bunuta. [url="http://community.webshots.com/liliana_28"]Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici[/url] [url="http://www.dropshots.com/liliana_28"]Calinut[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu am nascut natural cu epidurala si imi pare rau ca am cerut epidurala; una, ca nu a avut efect (intotdeauna am avut probleme cu anesteziile) si am simtit tot, a doua ca a incetinit contractiile si dupa aia mi-a luat 12 ore sa nasc. in saptamana 39 am avut dilatatie 4, la spital am ajuns la dilatatie 9 in 2-3 ore si dupa aia stai si uita-te pe pereti, din cauza de epidurala care a incetinit totul. apoi mi-au injectat oxitocina, aia da treaba nasoala, ca mi-au marit si durerile odata cu contractiile. nu, nu am avut epiziotomie, nu a fost cazul. am facut exercitii kegel la greu inainte, dar marele noroc a fost moasa care a avut rabdare o ora-o ora jumate sa ma maseze si sa-i faca loc lui bebe. deci nici nu m-am "rupt". daca se mai intampla o minune si mai vine inca un bebe, voi alege sa nasc natural fara epidurala. durerile au fost mai mult decat suportabile. riscurile epiduralei, ca intreba cineva, exista si sunt serioase in ce-l priveste pe bebe. p.s. a doua zi eram pe picioare si am cerut sa plec acasa, pe semnatura. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101404"]Ajutati-o pe Diana[/url] ************ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ************ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul Help-Line[/url] ************ mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am la activ douä cezariene de urgenta. Sunt CONTRA cezarienei. Este operatie grea si riscanta. Iar dupä îmmmm ce deliciu sä te chinui juma de ceas sa ajungi la budä si altä juma de ceas sä te asezi pe budä, sä nu poti tushi, sä nu te poti întoarce pe-o parte sau pe alta cât stai în pat. Ca sä nu mai vorbesc în RO si de stresul suplimentar ca nu se fac injectii anti trombozä. Te-au täiat si in trei zile te expediazä acasä si mai sunt si mândri de "performante". Cezariana este o optiune numai atunci când NU se poate naste natural. __________________________ Papadie, mama [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=30071"]Mielului turbat[/url] si-a [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78732"]delikatului Pescarush[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot spune daca sunt pro sau contra cezariana. Am o cezariana , am vrut sa nasc natural dar nu s-a putut, copilul a fost pelvin,nu a vrut sa se intoarca,si marisor 3700g si dr. a zos sa nu riscam.Acum sunt insarcinata din nou si vom face iar cezariana, dr. a zis ca nu face experimente. Ea stie mai bine. Dar as fi vrut sa nasc natural,le invidiez putin pe fetele care au putut naste natural. Monica [gravi] 36+ [baietel] Andrei si Vlad [bonjovi] 4+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut anul trecut natural, fara epidurala, si sper din tot sufletul sa repet experienta inca de vreo 2 ori. Eu una n-as face cezariana decat daca ar exista motive intemeiate, si in cazul asta sigur as avea un oarecare sentiment de frustrare. "Only when the last tree has died and the last river been poisoned and the last fish been caught will we realise we cannot eat money."(Cree Indian Proverb)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Ca sä nu mai vorbesc în RO si de stresul suplimentar ca nu se fac injectii anti trombozä.
Eu am facut injectii anti tromboza, in burta, doua bucati pe zi. (cu un ac micut si subtire, ca nici nu le simti) [url="http://community.webshots.com/user/Alina922"]Vlad-Sebastian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut injectii anti-tromboza acum patru ani .Fiecare nastem cum putem, e bine si asa , important e ca riscul pentru mama si copil sa fie cit mai mic iar noisa ne vedem cu bebelusii sanatosi in brate. Nu neg insa ca sunt o groaza de cezariena la cerere, dar asta e problema fiecarui cuplu medic-pacient in parte. Monica [gravi] 36+ [baietel] Andrei si Vlad [bonjovi] 4+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, nu as putea naste decat prin cezariana. Mi-e frica de durere, iar pentru mine nasterea prin cezariana a insemnat o procedura scurta si o refacere foarte rapida. Medicul a fost cel care mi-a recomandat anestezia generala, care, desigur, are avantaje si dezavantaje. Nu am mai avut nici un fel de dureri dupa 2 zile de la operatie, m-am ridicat foarte usor, dupa 5 ore de la operatie (stiu insa ca nu se intampla asa intotdeauna, din contra, eu ma consider o mare norocoasa) si, dupa 7 saptamani, nu resimt nici un fel de inconvenient. Repet, stiu ca sunt un caz fericit, de multe ori ceea ce se povesteste despre acest gen de interventie este contrariul. Dincolo de optiunea mea pentru cezariana, cred totusi ca sfatul medicului trebuie sa primeze.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am nascut normal,initial nu vroiam anestezie dar m-am razgindit pe parcurs,pacat ca m-am razgindit ca oricum as fi putut suporta.nici o durere nu este atit de insuportabila,suntem desenati sa suportam mai mult decit credem,nu am cunoscut inca persoana sa ramina "traumatizata" de o nastere. dpdv medical stiu ce inseamna o cezariana shi o nastere naturala.dealtfel toti medicii stiu ca riscurile atit ptru mama cit shi ptru bb sunt mai mari in cezariana decit in nasterea naturala.deasemenea toti stiu ca bb-eii nascuti prin cezariana detin o pondere ridicata de boli pulmonare (trecerea bb-ului prin canalul nasterii stimuleaza shi fortifica plaminii acestuia)sper ca mai devreme decit prea tirziu cezarienele sa nu mai fie facute la cerere,ci doar in caz de necesitate. O.M.S. a inceput sa studieze toate riscurile la care sunt supuse atit mamele cit shi copii acestora.....deaceea in tarile"subdezvoltate " ca U.S.A. se pune atita baza pe nasterea cit mai naturala,nu va inchipuitzi ca o fac de dragul fanteziei. deasemenea toti(asa cred eu ca toti) medicii stiu efectele colaterale a anestezicelor. aaaaaaaaaaa ca domnul doctor posibil sa sugereze CEZARIANA in locul nasterii naturale ,nu este surprinzator,multi lucreaza in interesul buzunarului propriu shi nu in numele juramintului pe care l-au facut .de, cezariana dureaza 10 minute max iar o nastere ore,iar o cezariana este mult mai elevata in cistig decit o nastere naturala. pai na ,trebuie sa fii medic BUN sa vrei sa cistigi putin shi sa muncesti mult,dar pe cine mai intereseaza aspectul acesta,cind shi medicul shi pacientul vor acelashi lucru SA SCAPAM REPEDE indiferent de repercursiuni in viitor. cezariana a ajuns sa fie o MODA ,cum era shi biberonul cu lapte praf.sper sa nu dureze mult aceasta"moda",shi sa incepem sa constientizam ca NATURA are multa logica,mai multa decit noi. felicitari mamicilor carora nu le-a fost teama de durere. felicitari deasemenea shi celor care au nascut prin cezariana de nevoie,sigur nu a fost ushor.eu mental nu am acceptat in niciun moment posibilitatea ca ceva sa se intimple shi sa nu pot naste natural. iuliana, felicitari ptru bebita ta dragalasha,DD sa aiba grija de totzi copii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...