Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRO SAU CONTRA CEZARIANA?


Recommended Posts

quote:
Initial creeata de iuliana_2007
Sunteti pro sau contra cezariana?Ce parere aveti despre aceste doua metode de a aduce pe lume un bebelusi?Sunt mamici care nu au nascut si poate ca vor sa cunoasca si parerile altor mamici care au trecut prin asta.
nu sunt, nici pro, nici contra... insa din experienta personala avuta, si anume o nastere normala si una prin cezariana, personal la urmatoarea nastere as vrea sa fie normal. nu stiu ce va fi atunci, insa daca se poate sa trec peste calvarul de dupa operatie as vrea sa pot sa il evit. o nastere normala cu epidurala vreau pentru urmatorul copilas [:D] Marybell [mamica] de [bebic] Erik (23.12.2006) si [roker] Edy (22.06.1994) [url="http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762392604977"][foto]poze bb [/url] [url="http://b1.lilypie.com/Enlgp2/.png"]varsta lui Erik[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Asa cum spunea cineva mai sus, nu cred ca e treaba mea sa fiu pro sau contra cezariana. Tot ce-mi doresc este sa nasc un copil sanatos. Ideal ar fi sa nasc vaginal, m-am pregatit pentru asta psihologic (atat cat poti sa te pregatesti pentru un astfel de eveniment, mai ales cand n-ai mai trecut printr-o nastere) iar daca, din motive strict medicale, se impune cezariana, atunci o voi face, dar nu din alte motive. Eu personal vad cezariana ca pe o interventie chirugicala serioasa, si nu ca pe o optiune de care as dispune. [gravi] LIA si [fetita] domnita Miruna Demetra Inca 3 saptamani si apoi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma amuza la culme replicile de genul:"Bravo femeilor care au nascut natural si nu le-a fost frica de durere"!! Asta-i buna, pai nu se spune ca durerea este mai mare la cezariana? Numai ca durerea este dupa nastere si nu inainte. Deci chestia cu vitejia la nastere nu mi se pare de loc de luat in considerare. Orice femeie care isi doreste un copil are puterea sa treaca printr-o nastere(oricum ar fi ea: cezariana sau vaginala..)Puterea iti este data de dorinta de a-ti vedea copilasul in brate sanatos si papacios. Optiunea este un drept uman fundamental. Noi inca mai avem inradacinata credinta ca medicul stie ce-i mai bine. Asa o fi, dar nu are dreptul sa aleaga pt. tine!!!.. fiecare doctor are o parere/experienta proprie. Nu mi se apre corect sa ai incredere oarba in propriul medic. Ar trebui sa te documentezi foarte bine inainte sa ALEGI cum sa nasti. Ceea ce dr. ar trebui sa faca este sa te indrume sa iei o hotarare in cunostinta de cauza. Nu sa-ti impuna cum sa nasti sub amenintarea ca ori faci cum zice el...ori te duci si-ti cauti alt medic. Nasterea implica sacrificii. Oricum nu vom scapa nicicand sa ne sacrificam pt. puiutii nostri.Asta a fost prima alegere pe care am facut-o:sa pastram bblusul si sa ne sacrificam viata pentru el daca este cazul!! Parerile pro sau contra cezarienei nu-si au locul. Nu are importanta cum nasti cata vreme nu-ti expui puiul la nici un pericol. Si apropos...bebelusul este mult mai expus la riscuri intr-o nastere naturala decat intr-o cezariana. Prin temporizarea cezarienei pana in sapt. 39, plamanii bblusului sunt perfect dezvoltati si nasterea sa nu implica nici un risc. Hai sa nu vb aiurea! Riscuri sunt la ambele tipuri de nasteri si tocmai din acest motiv mama este cea care trebuie sa hotarasca ce riscuri isi asuma. (alegere in cunostinta de cauza!..ma repet..dar asta este cheia)! Va urez nasteri usoare si minti deschise! Bebelusul este tot ce conteaza! Sa lasam rautatile de-o parte Nu-si au rostul!Toate mamicile sunt fericite indiferent cum nasc, tocmai pt. ca bblusii lor sunt sanatosi.Durerea nu conteaza. Cu drag, Irina Shpiry [gravi]37+ [baietel]Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by shpiry
Ma amuza la culme replicile de genul:"Bravo femeilor care au nascut natural si nu le-a fost frica de durere"!! Asta-i buna, pai nu se spune ca durerea este mai mare la cezariana? Numai ca durerea este dupa nastere si nu inainte. Deci chestia cu vitejia la nastere nu mi se pare de loc de luat in considerare.
Numai cine a nascut si natural si prin cezariana poate sa faca o comparatie intre durerile de la nastere. Si poate ca nici asa nu-i relevant, pentru ca fiecare nastere, indiferent de felul ei, este unica. Judecand la rece, la nasterea naturala mama are un rol activ, se implica pe cand la cezariana unul pasiv (nu participa la nastere, este operata). Eu asa vad lucrurile. Cand ma gandeam sa fac cezariana , sincer o spun, simteam o mare usurare - parca imi luam de-o grija stiind ca vor face altii "treaba" in locul meu. Imi era teama ca nu voi face fata, ca nu voi fi in stare sa duc nasterea la bun sfarsit. Neincredere in fortele proprii si teama de necunoscut. Si da - dupa ce am reusit sa nasc natural am fost foarte mandra de mine si m-am considerat curajoasa - asta nu inseamna ca daca as fi facut cezariana m-as fi considerat lasa!
quote:
Parerile pro sau contra cezarienei nu-si au locul. Nu are importanta cum nasti cata vreme nu-ti expui puiul la nici un pericol. Si apropos...bebelusul este mult mai expus la riscuri intr-o nastere naturala decat intr-o cezariana. Prin temporizarea cezarienei pana in sapt. 39, plamanii bblusului sunt perfect dezvoltati si nasterea sa nu implica nici un risc. Hai sa nu vb aiurea! Riscuri sunt la ambele tipuri de nasteri si tocmai din acest motiv mama este cea care trebuie sa hotarasca ce riscuri isi asuma. (alegere in cunostinta de cauza!..ma repet..dar asta este cheia)!
E adevarat ca n-are rost o discutie pro/contra. Dar n-ai cum sa stii daca iti expui sau nu copilul la vreun pericol, nu putem decat sa speram ca va fi bine. Imi inchipui ca nimeni nu se incapataneaza sa nasca natural atata timp cat exista indicatii clare pentru cezariana (prezentare pelvina, placenta praevia, etc). Si, a propos, este exact invers, cezariana este considerata mai riscanta. Asta fara discutie! Peste tot unde vei citi vei gasi lucrul asta. Si nu are sens sa "cantarim" riscurile, sa ne judecam unii pe altii, etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pareri pro si contra cezariana la cerere au fost si vor fi mereu, pana cand o sa se dea si in Romania vreo lege care sa zica ca cezariana este o interventie medicala care se face numai daca altfel nu se poate. Natasa, prin alte tari, femeile aleg sa nasca acasa asistate de o doula (care e tot un fel de moasa), deci tendinta este sa se nasca cat mai natural cu putinta, fara interventii suplimentare. Femeile au optiunea sa aleaga sau nu anestezie sau calmante, daca nu suporta durerile. Cezariana este o operatie care se face numai cand exista indicatii medicale sau in cazul in care ceva se intampla in timpul travaliului cu mama sau cu bebe. In grupul meu de mamici, exista multe fete care au facut cezariana la cerere, pentru unele operatia a fost traumatizanta, pentru altele a fost floare la ureche. Eu una am vrut sa nasc natural, ma pregatisem pentru asta (cursuri prenatale, a citit tot ce se putea, exercitii de respiratie, etc) dar nu s-a putut. Bebe nu a vrut sa iasa, in saptamana 42 m-au chemat la spital pentru inducere de travaliu, dupa aproape 10 ore de contractii, dilatatia a fost zero, iar cand bataile inimii la bebe au inceput sa nu mai fie regulate, m-au operat de urgenta! Durerile de dupa cezariana au fost crunte, voiam sa ma duc la bebe sa-l pun la san ca sa vina lapticul si nu ma puteam misca decat in dureri cumplite. Acasa, in prima saptamana, nu puteam sa-l tin pe bebe in brate din cauza durerilor de burta si de spate, iar alaptatul a fost un chin. Acum, la 7 luni dupa cezariana, am inca dureri la locul operatiei, mi-a ramas ditamai burta pe care ma lupt sa o dau jos (dar e greu, fiindca masajul, impachetarile si abdomenele trebuie facute cu masura), exista contraindicatii pt multe lucruri (sterilet, o a doua sarcina) pentru ceva vreme. Dar, in definitiv conteaza ca bebe e ok...eu o sa ma refac in timp! Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006) [url="http://www.geocities.com/mami_nov_dec_06/"] fulguleti[/url] [url="http://b1.lilypie.com/1mVup2.png"]varsta rares[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau doar sa aduc cateva comentarii la ce spunea danutz referitor la masaj si gimnastica dupa cezariana mie doctorul la 3 luni de la operatie mi-a spus ca le pot face pe amandoua fara nici un fel de restrictie, sterilet nu am vrut eu sa imi pun dar nu mi-a indicat nici o contraindicatie vis a vis de cezariana iar pentru o noua sarcina mi-a recomandat sa astept minim 6 luni, este insa o fata pe forum care a ramas insarcinata dupa cezariana la trei sau patru luni. Deci dracul nu este chiar atat de negru dar depinde evident si de fiecare organism in parte. Miruna + Alexei (13.07.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by danutz ...prin alte tari, femeile aleg sa nasca acasa asistate de o doula (care e tot un fel de moasa), deci tendinta este sa se nasca cat mai natural cu putinta, fara interventii suplimentare. Femeile au optiunea sa aleaga sau nu anestezie sau calmante, daca nu suporta durerile.Cezariana este o operatie care se face numai cand exista indicatii medicale sau in cazul in care ceva se intampla in timpul travaliului cu mama sau cu bebe.
nu peste tot. aici m-au intrebat daca vreau cezariana, am zis nu. cu moasa poti sa nasti si la spital, e o alta optiune. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101404"]Ajutati-o pe Diana[/url] ************ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ************ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul Help-Line[/url] ************ mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce parerile sunt impartite in ceea ce priveste pro si contra cezariana,personal consider ca ce-l mai bun sfat ti-l poate oferi pana la urma tot medicul personal si a avea incredere in cel care ti-a urmarit sarcina de la A la Z si care te-a sfatuit pe tot parcursul sarcinii nu mi se pare deloc o prostie.Eu am cerut un sfat,decizia imi apartine si faptul ca m-a sfatuit sa nasc natural spunandu-mi ca in caz contrar sa apelez la un alt medic mi-a intarit si mai mult increderea si convingerea ca stie clar ce spune si ca intentiile lui sunt dintre cele mai bune cu atat mai mult cu cat acest medic a tratat pot spune toata familia,inclusiv pe mama care a suferit o interventie chirurgicala din cauza unui fibron uterin si cu atat mai mult cu cat mi-a promis ca va face tot posibilul sa vina la nastere iar daca va fi prezent,pur si simplu,doar prin prisma faptul ca va fi acolo langa mine chiar daca moasa va face aproape totul,el mai putin,doar simpla prezenta a lui imi da foarte mult curaj,incredere si speranta ca totul va fi bine !Eu sunt una dintre mamicile care au o incredere totala in medicul personal si va doresc tuturor sa luati decizia cea mai inteleapta ascultand de instinctele voastre si tinand cont de sfaturile medicilor vostri,sa aveti incredere in voi insiva si nu in ultimul rand in D-zeu fiindca pana la urma El e singurul in masura sa ne decida soarta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva : spunea cineva pe forum ca riscurile la nasterea vaginala sunt mai mari,riscuri gen moarte ?!... sa fim seriosi !daca medicina a avansat pai a avansat doar in cazul cezarienei? nasterea pe cale naturala a ramas tot asa? doar nu nastem in grajd langa animale ci inconjurate de moase,asistenti si medici exact ca si la o cezariana!Riscurile sunt prezente in ambele cazuri,la fel ca si durerile pe care nu le putem evita indiferent ca sunt in timpul nasterii sau dupa nastere,D-zeu a lasat ca femeia sa nasca in dureri insa tot el le-a dat puterea sa treaca peste ele si sa uite si daca refacerea e mult mai usoara la nasterea pe cale vaginala atunci de ce PRO CEZARIANA ?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...