Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (57)


Recommended Posts

Seara buna,fetele!

 

Gata,a venit Moju'Nicolae?[:)]

 

In primul rind cu scuze pt intirziere,"La multi ani!"Andreelor si Andreilor,Andreia(Helbi),Andreas de Corinna(Yasmine)si celorlalti!

 

"La multi ani!" pt Nicolai si Nicolete,o avem pe Nicoleta(Zuzunachi) si poate si pe altii de nu mi-i amintesc!

 

Bine ati venit,Petronela si Mateiandreea![flo],sedere placuta la noi!

 

Petronela,tot ce ti-au scris fetele e extrem de realist,Germania nu mai e deloc ce a fost acum 20 de ani,de ex!Piata muncii e destul de limitata acum iar sfatul Liuticai mi se pare excelent,e mai bine sa vina sotul cu un job sigur si dupa niste luni,tu.

Sincer,fara job sigur nu e de venit,mi se pare o aventura...sau de la 20 000 euro in sus.Nu vreau sa exagerez insa am fost de curind gravida si am nascut si cam am idee care sunt preturile,mama mia!!

 

Oricum,mult succes si va admir pt optimism si curaj!

 

Fetele,ajutor!

Mama mea e bolnava [q][q][q],sunt nauca si ametita de vestea asta,pur si simplu inca nu cred ca mi se intimpla mie,in mintea mea ii credeam pe parinti tot tineri si sanatosi...insa dupa turele de plins si deznadejde,TREBUIE sa o ajut sa se faca bine si sa-i prelungim viata.Ea acum va incepe tratament in Ro si prin februarie-martie as vrea sa o aduc aici la o tura de investigatii si eventual,alt tratament.Cum ma sfatuiti sa fac,ce asigurare sa-i fac,unde si cum?Orice idee imi e de mare-mare ajutor!

 

[pup] cu drag si seara minunata va doresc!

 

Alina,mami de 2 copii minunati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Alina
Seara buna,fetele!Gata,a venit Moju'Nicolae?[:)]In primul rind cu scuze pt intirziere,"La multi ani!"Andreelor si Andreilor,Andreia(Helbi),Andreas de Corinna(Yasmine)si celorlalti!"La multi ani!" pt Nicolai si Nicolete,o avem pe Nicoleta(Zuzunachi) si poate si pe altii de nu mi-i amintesc!Bine ati venit,Petronela si Mateiandreea![flo],sedere placuta la noi!Petronela,tot ce ti-au scris fetele e extrem de realist,Germania nu mai e deloc ce a fost acum 20 de ani,de ex!Piata muncii e destul de limitata acum iar sfatul Liuticai mi se pare excelent,e mai bine sa vina sotul cu un job sigur si dupa niste luni,tu.Sincer,fara job sigur nu e de venit,mi se pare o aventura...sau de la 20 000 euro in sus.Nu vreau sa exagerez insa am fost de curind gravida si am nascut si cam am idee care sunt preturile,mama mia!!Oricum,mult succes si va admir pt optimism si curaj!Fetele,ajutor!Mama mea e bolnava [q][q][q],sunt nauca si ametita de vestea asta,pur si simplu inca nu cred ca mi se intimpla mie,in mintea mea ii credeam pe parinti tot tineri si sanatosi...insa dupa turele de plins si deznadejde,TREBUIE sa o ajut sa se faca bine si sa-i prelungim viata.Ea acum va incepe tratament in Ro si prin februarie-martie as vrea sa o aduc aici la o tura de investigatii si eventual,alt tratament.Cum ma sfatuiti sa fac,ce asigurare sa-i fac,unde si cum?Orice idee imi e de mare-mare ajutor![pup] cu drag si seara minunata va doresc!Alina,mami de 2 copii minunati
align="right" id="quote2">BunaCe problema are mama ta?Mama lucreaza in domeniu si cine stie poate iti pot recomanda ceva.Multumesc pentru sfat.La partea cu Germania ne-am gandit serios si o sa incercam sa gaseasca el ceva de munca, as vrea sa plecam amandoi.Nu cred ca ar putea sa stea el in Germania si eu aici stiind ca trebuie sa nasc , sa nu poate fii langa mine si sincer nici mie nu imi surade ideea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, imi pare nespus de rau pentru mama ta!

Adevarul este ca nu suntem vesnici....ir sanatatea ne tine pe unii mai mult , pe altii mai putin. Cand este vorba de cei apropiati doara rau de tot. Sa va dea Dumnezeu inspiratie sa luati cele mai bune decizii. Din pacate nu te pot sfatui.

 

Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Petronela,mama a facut o histerectomie totala in 17 noiembrie si ulterior,la biopsie,a rezultat ca a fost cancer de endometru,biopsia care se face intraoperator nu a dat nimic de banuit,dr au pus atunci dg de uter miomatos.

Stii,mama nu e o ignoranta,mereu si-a facut analize medicale,pap anual(nu a avut probleme cu colul,nu a fost afectat),din cind in cind,ii ieseau hematii in urina insa toti au tratat-o de infectii urinare repetate [q].

 

A fost internata inclusiv la Spitalul Judetean Timisoara,a fost la un renumit ginecolog de pe-acolo si a fost gasita fara patologie in sfera ginecologica.

Acum e pe miine bune,isi va face radioterapia,ct scan,apoi un rmn insa dupa toate astea,vreau sa o aduc aici pt un nou set de investigatii.Sistemul medical Ro e cum e [q],sper ca saptamina asta sa reusesc sa mai mearga lamele in alt laborator privat,pt a doua opinie.

Am si eu formatie medicala ,am consultat sapt asta un chirurg si din tot ce am pus cap la cap,ceva nu se leaga...mai sper inca sa fie o eroare [q].

In fine,la virsta mamei mele proliferarea cel maligne e mai inceata si boala ei nu e una extrem de invaziva,incerc sa ma incurajez ca putea fi mult mai rau si sa-i dau putere sa mearga mai departe.

Mama stie exact ce are,noi nu ne-am mintit niciodata in nicio directie,are moralul f bun,ma incurajeaza pe mine si e sigura ca va fi bine.

 

Da,sigur,te inteleg perfect ca vrei sa-ti fie sotul alaturi cind nasti,am trait si eu experienta asta de 2 ori insa ziceam ca daca el ar veni putin inaintea ta,ar construi putina stabilitate pt tine si bebe.

 

Liutica,multumesc mult [pup].E extrem de greu si nu-mi vine sa cred ca e real insa trebuie sa-mi pastrez mintea clara sa gasim doctorii potriviti...

 

 

 

Alina,mami de 2 copii minunati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui liutzica
petronelaEu am venit in Germania pentru ca sotul meu a primit un job mai bun. Fetita noastra ave 1 an si doua zile:)M-am regasit in gandurile, temerile pe care le ai.....dar crede-ma sunt perfect intemeite.O recomandare: verificati daca aveti in zona respectiva cunostinte, potentiali prieteni, cercuri de oameni in care sa va puteti integra. Este incredibil de greu sa nu cunoasti pe nimeni...si foarte foarte greu cand cunosti si nu primesti ajutorul la care te asteptai. Germania vazuta prin ochii mei acum aproape 2 ani(inainte sa vin)era curata (este), cu oamenii cei mai cinstiti de pe lume (nu-i chiar asa), fara furturi din buzunare....sau de alt fel(am patit-o si noi...deci a cazut mitul crezut de mine).Un alt sfat sau o recomandare a felului in care as proceda eu acum: sotul tau ar trebui sa vina fara tine macar vreo 3 luni in care sa castige niste bani si sa aiba o chirie stabila, sa gaseasca un spital/medic. Fetele au subliniat bine problema asigurarii medicale!Despre dreptul de munca pot sa-ti spun ca sotul meu a primit (dupa ce a fost angajat pe perioada nelimitata, caci a avut o perioada de proba de 6 luni) initiat dreptul de munca pt 1 an. Apoi daca intre timp ramane angajat, a depus acte si a primit pe perioada nelimitata. La fel si eu, prin el.Sper sa va fie bine.Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
align="right" id="quote2">In ce domeniu a gasit ?Prin intermeiul unei firme din tara sau a aplicat direct in Germania?Ca sa plece el inainte ar trebui sa nasc eu singura aici sunt deja in 17 saptamani, nu ma simt capabila sa nasc singura sa trec prin toate singura.Poate plec inainte sa nasc cu 1 luna si el intre timp sa isi fi gasit ceva.Cunostinte nu avem in Germania poate in timp,ca nu este totul frumos ma asteptam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alina
Petronela,mama a facut o histerectomie totala in 17 noiembrie si ulterior,la biopsie,a rezultat ca a fost cancer de endometru,biopsia care se face intraoperator nu a dat nimic de banuit,dr au pus atunci dg de uter miomatos.Stii,mama nu e o ignoranta,mereu si-a facut analize medicale,pap anual(nu a avut probleme cu colul,nu a fost afectat),din cind in cind,ii ieseau hematii in urina insa toti au tratat-o de infectii urinare repetate [q].A fost internata inclusiv la Spitalul Judetean Timisoara,a fost la un renumit ginecolog de pe-acolo si a fost gasita fara patologie in sfera ginecologica.Acum e pe miine bune,isi va face radioterapia,ct scan,apoi un rmn insa dupa toate astea,vreau sa o aduc aici pt un nou set de investigatii.Sistemul medical Ro e cum e [q],sper ca saptamina asta sa reusesc sa mai mearga lamele in alt laborator privat,pt a doua opinie.Am si eu formatie medicala ,am consultat sapt asta un chirurg si din tot ce am pus cap la cap,ceva nu se leaga...mai sper inca sa fie o eroare [q].In fine,la virsta mamei mele proliferarea cel maligne e mai inceata si boala ei nu e una extrem de invaziva,incerc sa ma incurajez ca putea fi mult mai rau si sa-i dau putere sa mearga mai departe.Mama stie exact ce are,noi nu ne-am mintit niciodata in nicio directie,are moralul f bun,ma incurajeaza pe mine si e sigura ca va fi bine.Da,sigur,te inteleg perfect ca vrei sa-ti fie sotul alaturi cind nasti,am trait si eu experienta asta de 2 ori insa ziceam ca daca el ar veni putin inaintea ta,ar construi putina stabilitate pt tine si bebe.Liutica,multumesc mult [pup].E extrem de greu si nu-mi vine sa cred ca e real insa trebuie sa-mi pastrez mintea clara sa gasim doctorii potriviti...Alina,mami de 2 copii minunati
align="right" id="quote2">Dupa ce auzi parerea acelui cabinet particulra, tot din cunostinte stiu un doctor ginecolog foarte bun la Elias, al meu peronal lucreaza la Filantopia dar nu este cel mai stralucit Spitalul este specilizat pe ginecologie.Pot sa il intreb si pe al despre acest caz si o sa vb cu o prietena pentru cel de la Elias sa vedem ce spune si el.Dar sincer ce iti recomand este sa o aduci in Germania pentru invetigatii, evetiti sa sati cu nervii incordati la maxim.Eu maine vb cu mama sa vedem ce imi spune si ea.Important este ca moralul mamei tale este foarte bun,la fel incerca sa fi si tu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina insanatosire mamei tale [pup] Doamne ajuta sa scape de problema asta [pup]

Zouzounaki la multi ani [flo]

 

Petronela cred ca va aruncati ´cu capul inainte, nu mai este Germania ce a fost...acum 9 ani foarte greu am gasit apt de inchiriat si asta dupa 3 luni de cautari! Am platit chiria pe 3 luni inainte + comisionul pt imobiliare care a fost foarte mare. Apt nemobilat, nici lustre, becuri...nimic absolut.A trebuit sa facem credit ca sa cumparam ce aveam nevoie intr-o casa, rata la care am platit ani de zile de ne.a uscat. Este un sistem aici, propietarii primesc mai multe persoane ca sa vada apt. te pun sa completezi un formular in care scrii cine si de unde esti, ce lucrezi, ti se cer fluturasii de la sv cu salariu pe ultimile 3 luni....in functie de asta ei aleg cine le va fi chirias...sant sanse mici sa gasiti repede apt...sotul meu s.a nascut si a crescut in Muchen dar nu a atarnat prea mult in balanta faptul asta, tot strain e considerat de nemti. De sv nu.ti face planuri sa gasesti ceva bun, nu te angajeaza nimeni fara sa stii germana bine, pana si la curatenie se cer vorbitori de germana....

 

Monica

http://www.community.webshots.com/user/maraki36

mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )

Foto Angelo

Angelo1

Angelo2

Angelo3

Angelo4

filmulete maraki5

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, sanatate multa mamei tale! Si tie tarie!

Din cate stiu eu, asigurare o sa fie greu (daca nu si unmöglich) de gasit in cazul cand boala este deja constata. Ti-o spun din propria experienta. Mamaita mea a murit in G. (cancer), dupa ce mama a adus-o aici, sperand ca o salveaza. Tot tratamentul l-a platit din buzunar (si avea asig. romaneasca, pe vremea aia nu se putea primi viza fara asigurare) ptr. ca boala a fost cunoscuta dinaninte. Poti incerca spunand despre ce e vorba, dar nu imi pot imagina cum o sa fie o asigurare de acord sa-ti plateasca costurile tratamentului, investigatiilor ... tu singura spuneai ca stii cat costa doar o nastere.

 

Petronela, ca uitai. De gasit un doctor si spital de nascut ar fi chiar ultima problema ... asta in caz ca ai asigurare medicala. Deci daca aveti noroc si gaseste sotul munca si prin asta are si asigurare, restul e floare la ureche :)

Se procedeaza asa: se ia o carte de telefon (din orasul in care traiesti) si cauti la Frauenärzte si daca e nevoie ii iei la rand ... cred ca te primeste primul. Spitalul tot asa, binenteles ca trebuie sa aiba sectie de maternitate (nu au toate) ... te prezinti cu 2-3 sapt. inainte de termen la moase, asta mai mult ca sa-ti faca fisa sa nu stai in travaliu sa completezi formulare (si nu esti mereu scutita ... cu toate ca eram inscrisa si cu fisa la zi, la a doua nastere tot am completat un teanc de formulare). Aici de obicei (cu mici exceptii - adica cand are ginecologul si paturi intr-o maternitate) se naste cu doctorul si moasa de garda ... de doua ori am nascut asa, sunt super multumita.

Ptr. pediatru vezi mai sus :).

 

Liutzica, cred ca isi permite ca va stie pe voi fara habar ... si cam speriati. Stiai vorba: "obraznicul mananca praznicul"?

Eu in locul tau mi-as face Rechtschutzversicherung (Mieten) si m-as duce direct cu Anwalt-ul dupa mine la el. Este obligat prin lege sa-ti arate eine Abrechnung. Intrebare: voi platiti Nachzahlungen? Si daca da, pe astea cum le justifica?

Abrechnung-urile astea au o Verjährung de un an. Trebuie sa aveti grija! Poate merita chiar un avocat si fara Rechtschutz.

 

Maraki, asa se proceda pe vremuri cand oferta era mai mica decat cererea ... acum, dupa parearea mea, nu mai e asa de greu de gasit o locuinta. Bine, depinde de zona ... si depinde si de propietar cat de mult se fandoseste cu n-foi si formulare.

Mai sunt orase unde ai locuinta si e greu de gasit chirias ... deci, ma repet, depinde de mai multe.

 

Sanatate!

 

Mamica de Cristianid="blue"> - (fiul meu preferat) & Amélieid="red"> - (fiica mea preferata)id="size1">

--------------------------------------------------------

 

www.watch-in.com=>un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeniid="size1">

 

*** Craciun 2009 de vis ptr. copiii din Valea Argovei ***

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mateiandreea
salut pe toate mamicile si viitoarele mamici de pe aici...eu sunt o viitoare mamica...cu dorinta ca nu sunt inca insarcinata,dar imi doresc.Am citit pe aici si sunt incantata sa gasesc si romani care se ajuta reciproc.Eu sunt de 4 ani aici in Germania si de doi ani casatorita aici...si va salut si daca am sa pot am sa contribui si eu cu ce stiu,cu experientele acumulate in timpul asta...La multi ani de sf.Nicolae!!!
align="right" id="quote2">Bine ai venit Andreea!!!Succes la bb! :)
Mamica de Cristianid="blue"> - (fiul meu preferat) & Amélieid="red"> - (fiica mea preferata)id="size1">--------------------------------------------------------www.watch-in.com=>un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeniid="size1">*** Craciun 2009 de vis ptr. copiii din Valea Argovei ***
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...