Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (57)


Recommended Posts

Helbi,Maraki si Irinusha,multumesc mult [pup].

 

Irinusha,lunea trecuta a sunat Christian-sotu' la o clinica din München unde se face hadronoterapie ca terapie in cancer(ma rog,e un fel de radioterapie cu ioni de carboni si neutroni)si cei de-acolo i-au zis ca normal,orice cetatean ue se poate trata oriunde in ue,ei nu vedeau nicio problema pt mama.Chiar am o colega italianca a carui socru are cancer de colon si pt ca fiul tre'sa stea mai mult in München,se trateaza aici,plateste asigurarea.

Sigur,hadronoterapie se face si la Bucuresti,deocamdata sper ca nu e cazul dar ziceam asa ca principiu.Nu stiu ce zice asigurarea mamei mele,slabe sperante adica zero sperante...ce sa zic,nu-s in stare sa-i plateasca nici in Ro un ct scan,am solicitat cu pretul integral platit de pacient,altfel ma apuca Pastele...Mama a platit ani de zile asigurare de sanatate in Ro si stii ce primeste,ii ia tensiunea [:D].Teoretic beneficiezi de tratament dar practic a platit de la doctori,la brancadieri,asistente,pina la fasa,medicamente,etc.Sigur,nu generalizez,mai sunt si oameni cu suflet care nu iau si sunt dedicati insa....din pacate,mai rar si oricum spitalele au lipsuri,daca nu au,ce faci,nu cumperi?!.

Fii atenta,stii ce scria la mama in buletinul de analize la niste valori la urina:"nefacut din lipsa de reactant","nefacut din cauza de aparat defect"...

 

In fine,nu vreau sa mai intru in amanunte,sistemul romanesc e unul putred sau nu exista deloc,asta e.

Eu ma gindeam sa-i fac aici o asigurare privata sa beneficieze de niste analize(repetarea unui ct scan) si eventual,de un tratament.

Daca se muta la noi(se poate,o luam pe declaratie ca o intretinem,etc,etc)si e bolnava declarata,nu poate veni ca nu-i plateste asigurarea?Exista acorduri intre asigurarea din Ro si cele de-aici,cred ca exista vreo posibilitate si pt cei bolnavi.

 

Aici platesc ceva asigurare dar totusi nu am scos bani din buzunar.Departe de mine gindul ca aici functioneaza totul perfect insa nu putem compara mere cu pere pt ca ambele sunt dulci [:D].

 

 

Maraki,acum e mai lejer sa gasesti apart,cum zise si Irinusha.

Dar a fost f nasol la München,prin 2001,cind am venit noi,f greu am gasit ceva desi sotul meu e neamt,are salariu mare,etc.Motive dintre cele mai diverse [:D],ba ca suntem tineri si facem copii care vor strica apartamentul [:D],ba ca una,ba ca alta,3 luni am cautat.Cred ca majoritatea apart insa sunt goale si trebuie sa dotezi de la lampa la cuier [:D],unele au totusi bucataria utilata sau semiutilata,noi in Unterhaching am avut un apart gol,am cumparat si bucataria [bang].

 

Noapte buna!

 

Alina,mami de 2 copii minunati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alina, intimplator stiu eu cum e cu asigurarile private, ca am sotul si copilul asigurati privat si am citit si puricat toate formularele intai noi si pe urma cu consultantul impreuna. Faza e ca orice asigurare privata mai ales dupa o anumita virsta (a se citi 30 de ani!) iti cere sa completezi o declaratie medicala (sau/si un examen medical) inainte sa iti acorde acoperire. Si se iau de absolut orice. Eu spre exemplu, doar pentru ca am facut niste masaje amarite pe asigurare, as avea rata mai mare decit sotul, chiar daca sunt mai tinara, fiindca masajele respective arata ca ma folosesc de sistemul medical. Am asigurare privata pentru dinti. Ei bine acum ca mi-am facut un implant da asigurarea din colt in colt si face fel de fel de exercitii echilibristice ca sa nu plateasca - vezi doamne era dinainte stiut ca am nevoie de implant. Asa ca imagineaza-ti cum va fi cu mama ta, bolnava de cancer. N-ai sa poti ascunde boala, si nici nu te sfatuiesc. Asa ca ori vei ajunge sa platesti din buzunar tratamentul, ori vei avea niste rate lunare la asigurare de vei prefera sa platesti singura tratamentul. Singura asigurare pe care ai putea sa o incerci este Freiwilling cu Gesetzliche Krankenkasse. Nu stiu in ce cazuri e posibil. In orice caz, intereseaza-te si la una si la alta si vezi concret. Nimeni de aici nu iti poate spune la ce sume te-ai putea uita, doar casele de asigurari o pot face. Sanatate mamei si bafta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina,asa cum a scris Andreia e tare greu sa ai un parinte bolnav.

Daca as mai avea sansa ta, m-as misca mai repede. In momentul asta as merge pe toate pistele posibile.

Exista, la centrele judetene de sanatate cardul bleu, care ar fi valabil in EU. Mama mea tocmai l-a ridicat in noiembrie, dar nu a fost nevoie sa il folosesc, asa ca experienta in sensul asta nu am; l-as cerut pt urgente.

 

Apoi, in februarie am fost cu sora mea la ginecolog, aici la mine in oras. si pt 2 consultatii ne-a facturat 220 (de ex convorbirea la telefon pt Termin: 5E) si pt ca am platit cash ne-a facut o reducere la 170E, pe chitanta evident. Tot la asta doua consulturi a luat proba pt Pap si pt HPV si factura a venit la mine, 125E (25+100).

deci 170 +125 a fost chiar bine.

 

Ce inseamna ca ar costa mult?! 10.000 E?! nici 2 bucatarii Segmüller nu?! Sa stii ca nu vreau sa te supar, vreau sa iti zic ca io regret amarnic ca nu am fost mai atenta la bolile tatalui meu, nu am crezut ca-i asa grav, si ne-am trezit cu totii cumparandu-i sicriu.

 

Acu ceva timp in urma, ani cred, am citi o fata aici pe DC care era medic in State, amuleta parca era nick-ul ei..si scria ca inca plateste bill-urile pt tratamentul de cancer al mamei ei, dar il plateste cu fruntea sus, pt ca stie cao stie sanatoasa, altfel doar sicriu i-ar fi platit, in ro.

 

Petro, Sarcina usoara iti doresc!

iti urez sa lucrati cu teluri precise. . invatati limba si numai dupa ce sotzul tau are servici, deci impliciti asigurare, e bine sa va ganditi la restul.

iti urez din tot sufletul sa reusiti pana la DPN.[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Petronela eu vreau sa incurajez. Daca va doriti intr-adevar sa va mutati in Germania veti reusi. Iti dau exemplu niste prieteni de-ai nostri care au venit in Germania cu 2 copii, fetita avea doar 6 luni iar baiatul 4 ani jumate. E adevarat ca ea, avand Facultatea de Medicina avea sanse foarte mari sa-si gaseasca un loc de munca, ceea ce a si reusit destul de repede. Ei au venit cu 10 000 de Euro si au reusit sa traiasca din ei 6 luni. Noi i-am ajutat sa-si gaseasca un apartament, am cautat Wohnung auf Zeit. Am gasit pe internet un cuplu care au plecat in Thailanda pentru 4 luni si au sub-inchiriat apartamentul (au cerut garantie chiria pe o luna si le-au inapoiat bani imediat ce s-au intors). Le-a prins bine ca apartamentul era complet mobilat si utilat. Freizuigkeitbescheiningung se obtine destul de greu, in teorie e usor dar daca nu ai un contract de munca nu ti-l prea da. Ei l-au obtinut dupa 2 luni de incercari, si doar pentru faptul ca ea avea un contract cu o firma care i-ar fi gasit un loc de munca. Cardul romanesc de sanatate nu le-a folosit cu nimic, baietelul a avut nevoie de o consulatie la oftalmolog pe care au platit-o ei iar pentru fetita au platit tot asa din buzunar consultatiile. Doar vaccinurile fetitei le-au putut face la Gesundheitsamt gratis.

Ei au preferat sa vina in Germania inainte de a avea un loc de munca pentru ca legea se schimbase si putea lucra ca Assistentatzt doar cu cu certificat de limba B2, ea avea doar B1. Asa ca in cele 6 luni a mers la scoala sa invete germana iar sotul a stat cu copii. Dupa ce a obtinut certificatul de limba intr-o luna avea deja un loc de munca, intr-un orasel mic unde a fost greu sa gaseasca un apartament pentru ca erau straini si aveau doar un contract de munca. Doar dupa ce a intervenit cineva de la spitalul unde lucreaza le-au inchiriat apartamentul. Si noua de altfel ne-a fost destul de greu sa gasim un apartament acum 2 ani cand ne-am mutat pentru ca considerau venitul nostru mic. Propietarul a vrut musai sa ma vada si pe mine si pe bebe inainte sa ne inchirieze (mersese doar sotul sa vada apartamentul). Noi am reusit sa gasim fara sa platim comision de data asta dar pentru celalalt apartament platise sotul 2 luni Nettokaltmiete Provision. Oricum usor nu a fost, am mai incercat sa inchiriam 2 apartamente inaintea astuia dar au ales alti chiriasi.

Asadar va sfatuiesc pentru inceput sa gasiti un apartament de inchiriat pe termen scurt, mobilat, eventual daca sotul tau ar veni cu cel putin o luna inaintea ta ar fi bine si mai ales daca ar avea deja un contract de munca...

 

Aici in Berlin de exemplu nu e greu sa obtii un loc la gradinita sau cresa dar sansele de ati gasi un loc de munca sunt extrem de mici . Ca sa nu mai zic ca se plateste foarte prost.

 

Costrurile fara asigurare in sarcina sunt mari, eu nu am fost asigurata pana la 36 de saptramani de sarcina si in fiecare luna ma costa 90 de euro consultatia si eco - care era musai ca doar trebuia sa faca si doctorul niste bani in plus. Aici casa de asigurari am inteles ca acopera doar 3 ecografii pe sarcina , dar mie mi-a facut in fiecare luna. Dar cel putin nu-mi factura consultatiile la telefon- care era de fapt un tel. pentru a face o programare sau sa intreb daca au venit rezultatele la analize. Un set de analize costa in jur de 200-300 de euro, primul a fost mai scump, a depasit 300 parca. Si spre deosebire de Didi eu n-am primit nici o reducere, primeam factura de la laborator iar rezultatele le primea direct doctorul.

O nastere cu 3 zile de spitalizare am inteles ca costa in jur de 3000 de euro daca decurge totul normal - daca sunt complicatii( de exemplu cezariana si mai multe zile de spitalizare) poate ajunge pana la 10 000 de euro, cel putin asa ni s-a spus de la spital.

Iti urez multa bafta si sarcina usoara in continuare!

P.S: Sunt cam incoerenta astazi, speri ca ai inteles ceva ....

 

Didi tu ce mai faci? Cum mai e piciorul?

 

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata nemtoaice!

 

Alina, stiu cum e sistemul in tara ... d'aia raman ai mei parinti si in pensie cu asigurarea si mersul la doctori in Germania ... cu toate ca or sa traiasca si prin tara.

Eu te-as sfatui sa pui mana pe telefon si sa iei asigurarile la rand ... la cele private nici sa nu te gandesti sa minti, ca nu tine. Iti scot hartii de unde nici nu te asteptai sa-ti dovedeasca ca ei nu trebuie sa plateasca. Cu asigurarile nu te pui ... sunt de fapt un moft, ca la nevoie oricum nu platesc.

DAca o iei la tine - si da, merge!, mai ales ca pensionara si daca o intreti tu - s-ar putea sa mearga sa-i faci freiwillige gesetzl. Krankenversicherung (suna la tine la asigurare si intreaba in caz ca vine mama ta sa traiasca cu voi, poti sa o asiguri?)... dar atunci fi fata desteapta si nu spune nimic de cancer ... si lasa sa-l descopere aici un doctor.

Nu stiu, eu asa as proceda!

Vezi ce cize si Didi cu nu stiu ce card ... dar nu stiu, sunt realista, nu-mi vine sa cred ca ar plati asigurarea romaneasca ... care scuza-ma (ca spuneai ca a platit o viata la ea), dar cat si cum, a se citi, din ce salariu, se platea ca sa le ceri acum sa acopere zeci de mii de euro ... cand tratamentul se poate face si in tara. Uite-te si tu la copilasii astia amarati, care nu primesc tratament adecvat in tara, dar nici in strainatate nu pot merge ca nu plateste asigurarea ... crezi ca fac eine Ausnahme la mama ta? Sa fim seriosi! Ah, si nu compara Romania cu Italia ... cu toate ca nici sistemul italina nu-i bun (am prieteni in Roma), dar cred ca-i cu mult mai bun decat cel din Romania. Si nu stii ce asigurare smechera si privata au tipii astia ...

 

Angiuta, eu nu inteleg de ce-i asa greu cu Freizügigkeitbescheinigung? Eu am intrebat la noi la Bürgeramt cand ii expira pasaportul sotului, cum se procedeaza cu Aufenthaltsgenehmigung (unbefristet) ... si mi-a explicat ca acum nu mai exista, ca-i da o Freiz.. Bine, el are alt statut, dar dupa cum mi-a explicat asa se practica cu toti cetatenii UE.

M-au dus cu zaharelul? ...

 

Si eu inca ma oftic ca nu sunt toti egali, adica francezii cu romanii ... Avem niste prieteni, el venit dupa ea (ea cu unbefristete), au depus actele de casatorie (si oricum mi s-a parut ca au asteptat o vesnicie, parca la noi a mers mai repede) si el n-a primit dreptul la munca ... cu toate ca in lege scrie ca odata inscris in G. ai si dreptul la munca ... dar probabil se refereau la francezi, italieni ... In fine ...

 

Gata, va doresc o saptamana faina!

 

 

 

Mamica de Cristianid="blue"> - (fiul meu preferat) & Amélieid="red"> - (fiica mea preferata)id="size1">

--------------------------------------------------------

 

www.watch-in.com=>un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeniid="size1">

 

*** Craciun 2009 de vis ptr. copiii din Valea Argovei ***

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui PETRONELA_19
Citat:
citat din mesajul lui liutzica
petronela Eu am venit in Germania pentru ca sotul meu a primit un job mai bun. Fetita noastra ave 1 an si doua zile:) M-am regasit in gandurile, temerile pe care le ai.....dar crede-ma sunt perfect intemeite. O recomandare: verificati daca aveti in zona respectiva cunostinte, potentiali prieteni, cercuri de oameni in care sa va puteti integra. Este incredibil de greu sa nu cunoasti pe nimeni...si foarte foarte greu cand cunosti si nu primesti ajutorul la care te asteptai. Germania vazuta prin ochii mei acum aproape 2 ani(inainte sa vin)era curata (este), cu oamenii cei mai cinstiti de pe lume (nu-i chiar asa), fara furturi din buzunare....sau de alt fel(am patit-o si noi...deci a cazut mitul crezut de mine). Un alt sfat sau o recomandare a felului in care as proceda eu acum: sotul tau ar trebui sa vina fara tine macar vreo 3 luni in care sa castige niste bani si sa aiba o chirie stabila, sa gaseasca un spital/medic. Fetele au subliniat bine problema asigurarii medicale! Despre dreptul de munca pot sa-ti spun ca sotul meu a primit (dupa ce a fost angajat pe perioada nelimitata, caci a avut o perioada de proba de 6 luni) initiat dreptul de munca pt 1 an. Apoi daca intre timp ramane angajat, a depus acte si a primit pe perioada nelimitata. La fel si eu, prin el. Sper sa va fie bine. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
In ce domeniu a gasit ?Prin intermeiul unei firme din tara sau a aplicat direct in Germania? Ca sa plece el inainte ar trebui sa nasc eu singura aici sunt deja in 17 saptamani, nu ma simt capabila sa nasc singura sa trec prin toate singura. Poate plec inainte sa nasc cu 1 luna si el intre timp sa isi fi gasit ceva. Cunostinte nu avem in Germania poate in timp,ca nu este totul frumos ma asteptam.
Sa nu crezi ca m-am gandit sa te descurajez in vreun fel.Ti-am spus doar ceea ce mi-ar fi placut sa aud eu ininte de a veni pentru a nu ma lovi brutal de atatea necunoascute. Sotul meu lucreaza tot in IT. O cunostinta din DE i-a spus (el afland de la recruterul care tocmai ii gasise job)despre existenta job-ului si a aplicat. A durat 4 luni pana au incheiat toate formalitatile.....pana la urma angajarea s-a produs direct intre firma si sotul meu, deoarece recruter-ul cerea o suma imensa in cazul in care se mergea prin intermediul lor. Nici nu ma gandeam sa nasti singura, ci sa vina el 1 luna, doua, fara tine (eventual tu sa faci vizite). Poate tu esti o fire mai puternica si poti sa faci fata si sarcinii si mutarii....nu zic nu! Recomandarea mea se mentine:) Succes! Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui Irinusha
'Neata nemtoaice! ... si el n-a primit dreptul la munca ... cu toate ca in lege scrie ca odata inscris in G. ai si dreptul la munca ... dar probabil se refereau la francezi, italieni ... In fine ... [/quote Dreptul la munca pentru Romania si Bulgaria e separat de dreptul de rezidenta. Pina in 2000 si ceva, nu mai stiu pina cind. Eu m-am enervat ca ma forteaza idiotii sa imi schimb pasaportul canadian cu juma de an inainte sa expire, si e al dracului de complicat, ca sa nu mai zic scump si am intrebat "Ok, dar daca imi scot pasaportul romanesc, atunci nu mai trebuie sa vin pentru permisul de rezidenta, nu?". Replica a fost "Corect, dar atunci nu veti mai avea permisul de munca". Complet aberant, fiindca eu am loc de munca si contract permanent. In fine, eu n-am de ce sa ma iau in bete cu amtele nemtesti, dar e intr-adevar alta situatie pentru est europenii de curind intrati in EU.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui Irinusha Liutzica, cred ca isi permite ca va stie pe voi fara habar ... si cam speriati. Stiai vorba: "obraznicul mananca praznicul"? Eu in locul tau mi-as face Rechtschutzversicherung (Mieten) si m-as duce direct cu Anwalt-ul dupa mine la el. Este obligat prin lege sa-ti arate eine Abrechnung. Intrebare: voi platiti Nachzahlungen? Si daca da, pe astea cum le justifica? Abrechnung-urile astea au o Verjährung de un an. Trebuie sa aveti grija! Poate merita chiar un avocat si fara Rechtschutz. :)Sigur este pentru altcineva mesajul(daca am dedus bine este pentru cea careia nu-i arata proprietarul chitantele si doar pretindea anumite sume). Recunosc m-am speriat un pic pentru ca nu stiam exact ce am scris de primesc raspunsul asta. Si mai ales ca era presarat cu termeni interminabili in germana:))) A fost tare faza. [:)] Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele,multumesc pt raspunsuri [flo]. Cristoiu si Irinusha,nu,nici poveste ca vreau sa mint asigurarea,Doamne fereste. Cristoiu,noi avem Beihilfe,deci o parte suntem asigurati privat si nu am avut nevoie niciodata de vreun examen special,suntem de 8 ani la ei si eu aveam aproape 30 ,sotul ceva peste,nu ne-au cerut nimic in plus. Irinusha,eu nu cer nimanui sa faca nici o Ausnahme pt mama insa mi-ar place sa primeasca ce i se cuvine din banii pe care i-a platit pt asigurare...daca a platit mult sau putin,nu pot sa-ti zic,prea putin nu cred pt ca mama a avut mereu salariu mare insa oricum alea erau vremurile.Asa e si pe-aici,de ex,batrinii care demult aveau salarii in marci si alta e chestia acum cu euro,preturile au crescut mult si ce sa faca,sa nu le mai plateasca asigurarea tratamentele? Da,tratamentele se pot face si in Ro insa ti-am spus cam cum se misca lucrurile pe-acolo,defapt tot plateste ca oficial,ca neoficial,etc Daca o iau aici se poate sa-i fac gez.Krankenkasse,stiu mai multe cazuri.Acum daca ea e bolnava nu stiu,o sa intreb.Oricum la o virsta trebuie sa existe ceva,ori o boala cronica,ori altceva,ori apare imediat ceva. Didi,tu ai dreptate,trebuie sa ma misc repede,o sa scriem peste tot,peste tot,trebuie sa existe o solutie. Eu am nascut recent si pina acum 2 sapt am tot primit rechnunguri acasa,nu am adunat exact dar peste 9000 de euro,nu tot ce scrie acolo mi s-a facut,e asa o "obisnuinta"ca la privati baga mult in plus pt ca inca casele deconteaza.Toata sarcina mi-au facut enorm de multe analize in plus,nu pt ca as fi avut o sarcina cu probleme ci e pur si simplu un tric ca de la privati,ies banii mai sigur.Am facut 4 eco 4d pt ca o valoare pe artera uterina iesea cu 0,002 din grafic si copilul ar putea avea retard de crestere...la fiecare control era mai mare si totusi au insistat,in fine,ideea am spus-o. Eu am o sarcina urmarita si cind eram la gez. si stiu cit de simplu a fost atunci... Si eu regret amarnic ca nu am adus-o aici cind am vazut ca in Ro medicii nu ii dau de cap insa absolut toti ziceau ca nu are nimic,de la medicul din oras pina la profu'din Timisoara.Faza e ca am aranjat acolo sa mearga la Spitalul Judetean Timisoara si am avut incredere oarba ca sunt buni,descopera daca e vreo problema,i-au facut zeci si zeci de analize.Ea nu ar vrea sa vina aici dar sper ca noi toti 4 sa o convingem,o iubim si o pretuim,vrem sa o avem mai mult cu noi. Sa stii ca are sotul meu un coleg a carui mama a murit rapusa de cancer si extrem de greu i l-au descoperit,aici,in München.A fost la nu stiu citi doctori,si a repetat vreo 5-6 ct scanuri pina s-au prins... Acum cu mama:va face radioterapia in Ro ca sa nu piarda vremea si sper ca pina in februarie-martie sa gasim solutia. O saptamina faina va doresc! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui liutzica
Citat:
citat din mesajul lui PETRONELA_19
Citat:
citat din mesajul lui liutzica
petronela Eu am venit in Germania pentru ca sotul meu a primit un job mai bun. Fetita noastra ave 1 an si doua zile:) M-am regasit in gandurile, temerile pe care le ai.....dar crede-ma sunt perfect intemeite. O recomandare: verificati daca aveti in zona respectiva cunostinte, potentiali prieteni, cercuri de oameni in care sa va puteti integra. Este incredibil de greu sa nu cunoasti pe nimeni...si foarte foarte greu cand cunosti si nu primesti ajutorul la care te asteptai. Germania vazuta prin ochii mei acum aproape 2 ani(inainte sa vin)era curata (este), cu oamenii cei mai cinstiti de pe lume (nu-i chiar asa), fara furturi din buzunare....sau de alt fel(am patit-o si noi...deci a cazut mitul crezut de mine). Un alt sfat sau o recomandare a felului in care as proceda eu acum: sotul tau ar trebui sa vina fara tine macar vreo 3 luni in care sa castige niste bani si sa aiba o chirie stabila, sa gaseasca un spital/medic. Fetele au subliniat bine problema asigurarii medicale! Despre dreptul de munca pot sa-ti spun ca sotul meu a primit (dupa ce a fost angajat pe perioada nelimitata, caci a avut o perioada de proba de 6 luni) initiat dreptul de munca pt 1 an. Apoi daca intre timp ramane angajat, a depus acte si a primit pe perioada nelimitata. La fel si eu, prin el. Sper sa va fie bine. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
In ce domeniu a gasit ?Prin intermeiul unei firme din tara sau a aplicat direct in Germania? Ca sa plece el inainte ar trebui sa nasc eu singura aici sunt deja in 17 saptamani, nu ma simt capabila sa nasc singura sa trec prin toate singura. Poate plec inainte sa nasc cu 1 luna si el intre timp sa isi fi gasit ceva. Cunostinte nu avem in Germania poate in timp,ca nu este totul frumos ma asteptam.
Sa nu crezi ca m-am gandit sa te descurajez in vreun fel.Ti-am spus doar ceea ce mi-ar fi placut sa aud eu ininte de a veni pentru a nu ma lovi brutal de atatea necunoascute. Sotul meu lucreaza tot in IT. O cunostinta din DE i-a spus (el afland de la recruterul care tocmai ii gasise job)despre existenta job-ului si a aplicat. A durat 4 luni pana au incheiat toate formalitatile.....pana la urma angajarea s-a produs direct intre firma si sotul meu, deoarece recruter-ul cerea o suma imensa in cazul in care se mergea prin intermediul lor. Nici nu ma gandeam sa nasti singura, ci sa vina el 1 luna, doua, fara tine (eventual tu sa faci vizite). Poate tu esti o fire mai puternica si poti sa faci fata si sarcinii si mutarii....nu zic nu! Recomandarea mea se mentine:) Succes! Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Nu mai descurajat, multumesc pentru sfat. Momentan noi stam la parintii lui si sincer daca el nu sta eu una nu m-as simti in largul meu sa stau aici.DAr daca e nevoie sa plece el inainte si sa vin si eu as face asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...