Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (57)


Recommended Posts

Buna nemtoaicelor, va rasound si eu legat de dreptul de munca din experienta proprie: in cazul sotului meu s-a luptat firma sa il obtina (legea spune asa: au prioritate cei cu cetatenie germana pe piata muncii, apoi cei din EU, -a se intelege fara romania si bulgaria deocamdata)...cu alte cuvinte, trebuie ca angajatorul sa testeze piata muncii, daca nu gaseste pe cine sa angajeze dintre cei cu cetatenie germana, primeste romanul dreptul de munca). In cazul sotului meu s-a luptat firma si au tot gasit motive sa refuze pe cei trimisi la interviuri de catre arbeitsamt. Asa a primit el pt un an, dupa care l-a primit definitiv. In cazul meu a fost cam la fel, s-a luptat angajatorul pt mine, dar a fost un caz mai special, in care am ajuns cu avocatul la Arbeitsamt de n-au mai carait aia nimic. Dar atentie: in firma unde lucreaza sotul meu, au fost trimisi multi romani inapoi, ca nu au reusit sa-si obtina dreptul de munca definitiv sau prelungit din cauza crizei. Din cauza de Kurzarbeit, firma nu s-a mai putut lupta sa le obtina dreptul de munca, ca urmare au trebuit sa se intoarca... Ramayanaa, in asteptarea implinirii unui vis... http://www.youtube.com/watch?v=336nqH9es90&feature=related
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ramayanaa
Buna nemtoaicelor, va rasound si eu legat de dreptul de munca din experienta proprie: in cazul sotului meu s-a luptat firma sa il obtina (legea spune asa: au prioritate cei cu cetatenie germana pe piata muncii, apoi cei din EU, -a se intelege fara romania si bulgaria deocamdata)...cu alte cuvinte, trebuie ca angajatorul sa testeze piata muncii, daca nu gaseste pe cine sa angajeze dintre cei cu cetatenie germana, primeste romanul dreptul de munca). In cazul sotului meu s-a luptat firma si au tot gasit motive sa refuze pe cei trimisi la interviuri de catre arbeitsamt. Asa a primit el pt un an, dupa care l-a primit definitiv. In cazul meu a fost cam la fel, s-a luptat angajatorul pt mine, dar a fost un caz mai special, in care am ajuns cu avocatul la Arbeitsamt de n-au mai carait aia nimic. Dar atentie: in firma unde lucreaza sotul meu, au fost trimisi multi romani inapoi, ca nu au reusit sa-si obtina dreptul de munca definitiv sau prelungit din cauza crizei. Din cauza de Kurzarbeit, firma nu s-a mai putut lupta sa le obtina dreptul de munca, ca urmare au trebuit sa se intoarca... Ramayanaa, in asteptarea implinirii unui vis... http://www.youtube.com/watch?v=336nqH9es90&feature=related
Buna. Cu alte cuvinte trebuie sa avem norocul sa dam peste ofirma dornica sa se lupte pentru tine ca si angajat? Nu te supara in ce domeniu lucreazi tu?Dar sotul?cam totce am gasit pana acum este IT, sunt curioasa femeile daca au o sansa in Germania si pe alte domeni. Stau si ma gandesc ca trebuia sa plecam de mult timp in Germania si atunci poate acum eram si noi acolo. In Italia nu este la fel cu dreptul de munca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asig medicala are si daca lucreaza mai putin de 8 ore, cu exeptia mini-jobului, la care probabil ca nu se gandeste ca nu ai cum trai din el (400,-€\luna). Sistemul e asemanator celui din Ro, doar fara spaga si comisioane.
Citat:
citat din mesajul lui maraki
Buna ziua germanute, Adeana nu platesti nimic pt analize si ecografii, este totul pe asigurarea medicala. Sotul daca isi gaseste servici, angajatorul este obligat sa.i faca asigurare medicala daca munceste 8 ore. Nu este un timp anume, din ziua in care incepe munca, trebuie sa fie asigurat medical. Tu si copilul veti fi pe asigurarea sotului, nu platiti nimic in plus in afara de 10 euro pt tine cand te duci la vreun control medical ( 10 euro calculati pt 3 luni, indiferent la ce specialitate mergi la medic ) Te poti duce de cate ori vrei la medic in baza celor 10 euro platiti pt 3 luni, cu trimitere de la medicul de fam esti primita la ceilalti, dai cardul de asigurare sa il scaneze si atat. Iti poti face analize, orice ca nu platesti nimic din buznar, dupa ce nasti vine moasa acasa timp de o luna, tot asa...nu platesti nimic.
cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tina, angajatorul este obligat sa faca asigurare medicala la un contract de 4 ore? Baiatul meu a lucrat 5 ani pt un italian la restaurant, pana acum 2 ani a avut contract de 2 ore desi muncea 12 pe zi, 6 zile din 7. A avut asta probleme cu controale din partea politiei( era banuit ca-i mafiot )si a facut contract de 4 ore dar asigurare medicala nu. Pana cand a implinit 23 de ani, copilul meu a fost pe asigurarea sotului. Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36 mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 ) [url="www.dropshots.com/maraki"]Foto Angelo[/url] [url="www.dropshots.com/maraki1"]Angelo1[/url] [url="www.dropshots.com/maraki2"]Angelo2[/url] [url="www.dropshots.com/maraki3"]Angelo3[/url] [url="www.dropshots.com/maraki4"]Angelo4[/url] [url="www.dropshots.com/maraki5"]filmulete maraki5[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt cele care se gandesc la un job aici: da, ai sanse si ca femeie, dar inainte de a incepe altceva invatati intai limba. Mai ales in dom economic n-ai ce sa faci fara germana cursiv. Fínetzuri inveti si mai tarziu, dar fara comunicare n-ai nici o sansa. Sunt sute pe piata care asteapta sa fie angajate, si firmele aleg calificare mai redusa dar sa se inteleaga cu ele, decat absolventi Magna cum Laude dar fara posib. de a comunica. Engleza e buna dar nu tb supraestimata, lucrez intr-un concern international si am nevoie de ea din an in paste. Too hard? o fi dar asta e realitatea. [:D] Sau mamicile se obisnuiesc cu gandul ca stau acasa si se ocupa de copii, familie.. si asta e o optiune. La cat de mult sunt implicati parintii la gradi si peste tot nici macar nu e plictisitor. Cat despre firmele care lupta sa angajeze romani... eu nu cunosc. De curiozitate, ce motiv ar avea o firma sa "lupte" pt un roman? Mai sunt si altele decat financiare? Apropo, nu se mai dau green carduri pt IT? sau de ce se ajunge la "lupta" asta? Intreb pt ca la noi si altii nu s-a luptat nimeni pt nimeni, sotul a gasit job inca de cand era in Ro, a primit green card si gata. Sau n-am inteles bine...? Alina, iti tin pumnii stransi sa se rezolve repede si bine pt mama ta. Matusa mea a vut cancer la plamani si acum se pare ca e "über dem Berg". E o boala tare pacatoasa, abia dupa 5 ani de rezult. bune ptoi spune ca ai scapat. La ea inca nu au trecut cei 5 ani, noi speram. Si de la voi asteptam vesti bune![pup] cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, esti sigura ca scria in contract o suma mai mare de 400,-€? Intre 400 si 800€ mai este o "zona gri" unde taxele sunt mai mici, dar este deja asig medicala. Peste 800 este oricum. Baiatul tau era scolar sau student pe undeva? Contract de munca cu salariu si asig. pe asig. tatalui nu prea se pupa. Ceva nu a fost in ordine. Eu de ex. la full-time platesc de ma usuc, imi ramane mai putin de jumate din salariu cu cls. 5.[bang] Eu as zice ca a trecut ala o suma mica, ca doar suma de 400€ e reglementata, nu si nr de ore pe zi, si restul ii dadea la negru. Eu am plecat de la ideea ca la 4h/zi castigi mai mult, da' daca primesti pe hartie doar 400 atunci e clar ca nu ai asig. medicala. Bine macar ca a putut sa stea cu asig. voastra. Acum e mai bine? A gasit altceva? Noi tocmai am avut un Schulung la serv. cu un avocat de dreptul muncii, ce frumoasa e legea... si uite ce se intampla in realitate... Ceva totusi nu e ok, ca daca esti singur si lucrezi doar cu 400€ tot esti asig. Ca principiu nu exista persoane care sa nu beneficieze de serv medicale. Ori esti pe a sotzului, la parinti, ori prin serv. social... nu? Asta daca locuiesti aici, ai ceva stabil. Turistii nu intra in categ asta.
Citat:
citat din mesajul lui maraki
Tina, angajatorul este obligat sa faca asigurare medicala la un contract de 4 ore? Baiatul meu a lucrat 5 ani pt un italian la restaurant, pana acum 2 ani a avut contract de 2 ore desi muncea 12 pe zi, 6 zile din 7. A avut asta probleme cu controale din partea politiei( era banuit ca-i mafiot )si a facut contract de 4 ore dar asigurare medicala nu. Pana cand a implinit 23 de ani, copilul meu a fost pe asigurarea sotului. Monica
cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina atat a fost pe contract 400€ dar erau trecute 4 ore pe zi. Smecher tare italianul. Baiatul a implinit 23 de ani pe 1 septembrie, pe 31 august i-a facut italianul kundigung, ca sa vezi ce oameni( dupa 5 ani de munca cu ore suplimentare neplatite ) Bani in mana lua 1300. Acum nu are asigurare, cauta servici dar se mai duce din cand in cand si lucreaza la italian cand nu are ala personal. Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36 mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 ) [url="www.dropshots.com/maraki"]Foto Angelo[/url] [url="www.dropshots.com/maraki1"]Angelo1[/url] [url="www.dropshots.com/maraki2"]Angelo2[/url] [url="www.dropshots.com/maraki3"]Angelo3[/url] [url="www.dropshots.com/maraki4"]Angelo4[/url] [url="www.dropshots.com/maraki5"]filmulete maraki5[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, imi pare rau. Escroci sunt peste tot, cred ca in gastronomie mai mult decat in oricare alt domeniu. Poate doar in contructii sa fie la fel. Va tin pumnii sa gaseaca ceva de lucru, e greu acuma ... poate 2010 va fi mai bun... O idee ar fi sa mearga la Arbeitsamt sa-i gaseasca si plateasca niste cursuri de re/calificare, sa aiba mai mari sanse sa gaseasca ceva. Numai bine si craciun fericit. Sanatosi sa fim ca in rest le rezolvam noi pe toate. [pup] PS: sunteti mari curajosi daca ati mai facut un bb la asa mare diferenta de varsta. Respect, sau cum zic nemtii Hut ab![asia] Sa va traiasca amandoi si sa aveti sarbatori fericite! cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreiaeu slabesc f usor cind am stress,acum am avut de unde dar am ajuns la limita celor 50 kg ale mele pe care le am de la vreo 18 ani. Marie e bine,cu scoala si cu activitatile si bebe e un dulce,un vesel si un grasun,de vreo sapt tipaa asa simpatic [olala]. celesta,[pup],multumesc din suflet pt cuvintele frumoase,cred ca ai nostri se stiu de-o viata si e tare greu cind mai auzi de unul sau altul ca e bolna [q].Tu c mai faci?Nu am mai scris dar sper sa o fac curind. tina,[pup] si La multi ani,Patrick!Doamne,ce a mai trecut timpul...Azi aniversam un an de cind testul de sarcina fu II,nu-mi vine sa cred ca baietelul din Wippe e al meu [:D]. maraki ,nici eu nu am stiut ca aveti copii la asa mare diferenta de virsta.Fain,sa va traiasca! Fetele,m-am uitat putin in urma,multumesc celor care mi-au raspuns de foto biometrice la bebe,nu am apucat sa-i facem dar mergem zilele astea. Gata,v-am pupat,ma duc la bebe ca vrea papa. Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arbeitgeber-ul plateste si la Minijob (400 Euro) Sozialabgaben, normal ar trebui sa fie si krankenversichert. Aici: http://www.foerderland.de/309.0.html
Mamica de [url="http://by.lilypie.com/m9nKp2.png"] Cristian[/url] - (fiul meu preferat) & [url="http://b3.lilypie.com/CUmEp2.png"]Amélie[/url] - (fiica mea preferata) -------------------------------------------------------- www.watch-in.com=>un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni *** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145099"] Craciun 2009 de vis ptr. copiii din Valea Argovei [/url] ***
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...