Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (57)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

da, exact la asta m-am gandit si eu. probabil ca este ceva si cu varsta, copiii pana la 23 ani pot sa stea pe asig. parintilor, de ex. Nu degeaba l-o fi dat afara fix cu 1 zi inainte... Habar n-am, da' nu-i ok oricum cum o facut ala... Maine ninge! Sarbatori fericite!!
Citat:
citat din mesajul lui Irinusha
Arbeitgeber-ul plateste si la Minijob (400 Euro) Sozialabgaben, normal ar trebui sa fie si krankenversichert. Aici: http://www.foerderland.de/309.0.html
Mamica de [url="http://by.lilypie.com/m9nKp2.png"] Cristian[/url] - (fiul meu preferat) & [url="http://b3.lilypie.com/CUmEp2.png"]Amélie[/url] - (fiica mea preferata) -------------------------------------------------------- www.watch-in.com=>un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni *** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145099"] Craciun 2009 de vis ptr. copiii din Valea Argovei [/url] ***
cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca-tzi raspund eu, ca tot am limbarnita. de regula pe autobuz, dar in ultima vreme prin posta normala ca am iesit mai bine. depinde cat e de mare pachetul. La cele mari e mai bine prin posta.
Citat:
citat din mesajul lui nicoll
Fetelor voi cu ce trimiteti pachete in Ro? Noi nu reusim sa mergem de sarbatori si ma gandeam sa trimit un pachet, va fi si ceva electronic in el trebuie platita vama?
cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Da fetelor, prin iulie am vb cu patronul si i.am pus in vedere ca trebuie sa-i faca baiatului asigurare medicala pt ca din 1 septembrie nu mai este asigurat la noi. In august pe 15 i-a dat preaviz ca mai lucreaza fix pana pe 31 august. Puteam sa il denunt cu multe magarii la arbeitgericht dar problema este ca lucrez si eu la el de 4 ani ( in jur de 4 ore pe zi, contract pentru 1 ora de luni pana vineri cand de fapt lucrez zilnic fara o zi libera ) De 4 ani nu stiu ce este sambata, duminica....nici un bonus in toti anii, nici platita dublu in zilele de sarbatoare, stau acasa doar de paste, craciun si 1 ianuarie [:)] De maine s.a anuntat ninsoare si temperaturi de 0 si minus grade... Baiatul cel mare e din prima casatorie [:)] Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36 mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 ) [url="www.dropshots.com/maraki"]Foto Angelo[/url] [url="www.dropshots.com/maraki1"]Angelo1[/url] [url="www.dropshots.com/maraki2"]Angelo2[/url] [url="www.dropshots.com/maraki3"]Angelo3[/url] [url="www.dropshots.com/maraki4"]Angelo4[/url] [url="www.dropshots.com/maraki5"]filmulete maraki5[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maraki
Buna dimineata, Da fetelor, prin iulie am vb cu patronul si i.am pus in vedere ca trebuie sa-i faca baiatului asigurare medicala pt ca din 1 septembrie nu mai este asigurat la noi. In august pe 15 i-a dat preaviz ca mai lucreaza fix pana pe 31 august. Puteam sa il denunt cu multe magarii la arbeitgericht dar problema este ca lucrez si eu la el de 4 ani ( in jur de 4 ore pe zi, contract pentru 1 ora de luni pana vineri cand de fapt lucrez zilnic fara o zi libera ) De 4 ani nu stiu ce este sambata, duminica....nici un bonus in toti anii, nici platita dublu in zilele de sarbatoare, stau acasa doar de paste, craciun si 1 ianuarie [:)] De maine s.a anuntat ninsoare si temperaturi de 0 si minus grade... Baiatul cel mare e din prima casatorie [:)] Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36 mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 ) [url="www.dropshots.com/maraki"]Foto Angelo[/url] [url="www.dropshots.com/maraki1"]Angelo1[/url] [url="www.dropshots.com/maraki2"]Angelo2[/url] [url="www.dropshots.com/maraki3"]Angelo3[/url] [url="www.dropshots.com/maraki4"]Angelo4[/url] [url="www.dropshots.com/maraki5"]filmulete maraki5[/url]
Sincer eu l-as fi denuntat, stiu ca este penibila situtia dar la ce ti-au folosit 4 ani de munca fara zile libere? Gandeste-te ca urmatorul care vine dupa fiul tau va fii la fel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoll, eu trimit fie cu Eurolines fie cu AMAD (nu stiu insa, daca au in multe orase sediu). Alina, si pt mine ziua de ieri a fost una de "sarbatoare", am facut 9 ani de cind suntem in Germania[:)] Am venit cu Bianca cind abia incepuse sa mearga in picioare. Ieri a avut Weichnachtsparty la Hort, au "infiintat" un restaurant, si ne-au gasit/servit. Ma uitam la ea si nu-mi venea sa cred cum s-a putut schimba un bb intr-o domnisorica, in acesti 9 ani! Ce mai face mama ta? Poate ne auzim intr-o zi, tu cred ca mai ai nr meu (eu pe cel nou al tau nu-l am). Bun venit si noilor fete si succes la un job in DE si o adaptare usoara. Incercati sa fitzi realiste,sa nu visatzi prea mult, ca sa nu aveti surprize aici. Eu stima de acum ceva ani ca la minijob angajatorul platea Sozialausgabe la Bundesknappschaft. Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Nicoll, eu trimit fie cu Eurolines fie cu AMAD (nu stiu insa, daca au in multe orase sediu). Alina, si pt mine ziua de ieri a fost una de "sarbatoare", am facut 9 ani de cind suntem in Germania[:)] Am venit cu Bianca cind abia incepuse sa mearga in picioare. Ieri a avut Weichnachtsparty la Hort, au "infiintat" un restaurant, si ne-au gasit/servit. Ma uitam la ea si nu-mi venea sa cred cum s-a putut schimba un bb intr-o domnisorica, in acesti 9 ani! Ce mai face mama ta? Poate ne auzim intr-o zi, tu cred ca mai ai nr meu (eu pe cel nou al tau nu-l am). Bun venit si noilor fete si succes la un job in DE si o adaptare usoara. Incercati sa fitzi realiste,sa nu visatzi prea mult, ca sa nu aveti surprize aici. Eu stima de acum ceva ani ca la minijob angajatorul platea Sozialausgabe la Bundesknappschaft. Andreia
Ma bucur Andreia de aniversarea celor 9 ani aici. Si te felicit pentru domnisorica ta, cred ca sufletul tau de mamica a fost numai lapte si miere. Cand ai zis ca fetita ta abia facea primii pasi cand ati venit aici, mi-am amintit de inceputul nostru...primii pasi au fost la 2 saptamani de cand am ajuns aici. Numai bine si multa sanatate. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, ma intreba cineva in ce domenii lucram si de ce s-ar lupta angajatorul pt un roman: eu sunt fizioterapeut, sotul inginer in automotiv. El a lucrat in romania la o firma care are sediul mama aici si asa am ajuns aici. eu am luat-o de la zero cu invatat limba, cautat job , recunoscut studii. Am facut voluntariat 6 luni la un cabinet de fizioterapie si cand s-a ivit ocazia si a fost necesar inca un terapeut, sefa mea s-a luptat pt mine...uite de asta se lupta ei pt noi, ca vad ca vrem sa muncim si pt ca nu avem pretentiile si aerele pe care le au ai lor. Dar este adevarat: celor care vreti sa veniti: limba e pe primul loc va pup cu drag Ramayanaa, in asteptarea implinirii unui vis... http://www.youtube.com/watch?v=336nqH9es90&feature=related
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Lia, merci mult! Sa vezi ce repede trece timpul si acus-acus zici si tu ca au trecut 9 ani si domnisoara se pregateste de gimnasiu[:)] Voi cum mai sunteti? Ai loc pt ea la gradi? Andreia
Te cred pe cuvant:) Noi suntem destul de bine acum, am avut o vara cu ambele bunici venite pe rand, apoi in toamna una s-a mai intors 2 saptamani printr-o conjunctura favorabila, asa incat micuta mea a fost foarte bucuroasa. Am inscris-o la multe gradinite din zona, inca nu am primit un raspuns, oricum cam din toamna viitoare as da-o. Pana acum am mai dus-o la o gradi la back-up service (are sotul de la lucru 60 de ore pe an gratis) sa se obisnuiasca. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...