Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (57)


Recommended Posts

Buna Ramayanaa Eu eram cea care intreba de job si nu vorbeam doar de barbatii ci de noi femeile, cate din ele care au plecat cu sotul si au reusit sa faca ceeea ce si-au propus? Eu nu am nimic cu partea medicala care am vazut ca se cauta, domeniul meu este fashion si din cate m-am uitat nu va fii usor,va trebui sa invat limba foarte bine sa incep ca o simpla vanzatoare pe raion si apoi mai vedem. As vrea sa pot face niste cursuri pe partea aceasta dar sincer nu stiu de unde sa incept,in vara trecuta m-am uitat pe niste cursuri pe care vroiam sa le fac in Italia la facultatea din Firenze, exista asa ceva si in Germania? Ce facultate din Germania este pe acest profil si in ce zona? Merci. P.S .Bebe a inceput sa dea din picioare si manute in burta, se misca tot timpul si inca este mofturos la unele mancaruri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hmmmm, nu stiu sa-ti raspund la intrebarea legat de cursuri in domeniul respectiv, dar exista cu siguranta...insa cum bine ai zis si tu, primul lucru e limba...e greu insa in perioada asta sa gasesti un job, pentru ca a afectat criza asta nenorocita destul de mult piata muncii...si depinde foarte mult in ce zona a germaniei intentionati sa veniti...prin nord e ceva mai greu... eu si sotul meu ne-am apucat sa invatam limba inca din romania, inainte de a sti sigur daca venim sau nu...si a fost foarte bine, ca am luat aici cursurile de la jumatate, ceea ce a economisit cam 4 luni de curs intensiv...mie personal mi-a luat cam un an sa invat limba cat sa ma pot descurca la servici...numai ca o sa vezi si tu cum va fi...mai trebuie invatat si dialectul zonei in care esti...la noi sunt 2 : schwäbisch si bayerisch...si e frustrant la inceput ca zici ca ai invatat germana si totusi intelegi greu limba vorbita... Ramayanaa, in asteptarea implinirii unui vis... http://www.youtube.com/watch?v=336nqH9es90&feature=related
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ramayanaa
Hmmmm, nu stiu sa-ti raspund la intrebarea legat de cursuri in domeniul respectiv, dar exista cu siguranta...insa cum bine ai zis si tu, primul lucru e limba...e greu insa in perioada asta sa gasesti un job, pentru ca a afectat criza asta nenorocita destul de mult piata muncii...si depinde foarte mult in ce zona a germaniei intentionati sa veniti...prin nord e ceva mai greu... eu si sotul meu ne-am apucat sa invatam limba inca din romania, inainte de a sti sigur daca venim sau nu...si a fost foarte bine, ca am luat aici cursurile de la jumatate, ceea ce a economisit cam 4 luni de curs intensiv...mie personal mi-a luat cam un an sa invat limba cat sa ma pot descurca la servici...numai ca o sa vezi si tu cum va fi...mai trebuie invatat si dialectul zonei in care esti...la noi sunt 2 : schwäbisch si bayerisch...si e frustrant la inceput ca zici ca ai invatat germana si totusi intelegi greu limba vorbita... Ramayanaa, in asteptarea implinirii unui vis... http://www.youtube.com/watch?v=336nqH9es90&feature=related
Si noi am inceput germana si in primavara o sa dam un examen la gothe pentru b1 sau b2 depinde acum cat de pregatiti o sa fim. Pana atunci o sa termine si vali cursurile la CISCO si eu cursurile mele. Poate pana atunci o sa isi mai revina si lucrurile in Germania ca la noi in tara sigur nu. Am citit ca sotul tau este cu motoarele, sau ma insel? Domnul meu este cu BMw ,Tunnig, cam tot ce tine de cars soft de asta spera sa avem un baietel sa il poate invata sa il duca carting, deja viseaza pentru el Formula1. In rest tu cum vezi viata in Germania? Am citit multe comentari legate de acest subiect si parerile sunt diferite. Am vazut ca voi sunteti in Ulm.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[/quote] Si noi am inceput germana si in primavara o sa dam un examen la gothe pentru b1 sau b2 depinde acum cat de pregatiti o sa fim. Pana atunci o sa termine si vali cursurile la CISCO si eu cursurile mele. Poate pana atunci o sa isi mai revina si lucrurile in Germania ca la noi in tara sigur nu. Am citit ca sotul tau este cu motoarele, sau ma insel? Domnul meu este cu BMw ,Tunnig, cam tot ce tine de cars soft de asta spera sa avem un baietel sa il poate invata sa il duca carting, deja viseaza pentru el Formula1. In rest tu cum vezi viata in Germania? Am citit multe comentari legate de acest subiect si parerile sunt diferite. Am vazut ca voi sunteti in Ulm. [/quote] DIn cate am inteles sotul tau este inginer. Sotul meu este tot inginer si iti pot spune ca in ultimul timp piata muncii e proasta aici in Germania. Si nu pentru ca nu ar fi de lucru ci pentru ca firmele nu vor sa angajeze. De putin timp sotul are Kurzarbeit asa ca am incercat sa cautam un alt loc de munca. Tin sa spun ca sotul vorbeste f bine limba germana si are si cetatenia germana. A avut ceva interviuri si pot sa spun ca am ramas surprinsi de atitudinea celor cu care sotul a avut interviul. Una din intrebari era daca esti cetatean german . Am intrebat un prieten care este head- hunter ce este cu intrebarea asta. A zis ca deoarece sunt destui ingineri nemtii someri se incearca ca ei sa aiba prioritate . O doua intrebare era : cat castigi acum ? Dupa ce ii raspundeai il vedeai ca strmba din nas si iti spune ca el nu iti poate oferi decat x euro pe an sau y euro pe luna. Iar asta era cu 20- 30 % mai putin decat spuneai tu. Tot prietenul nostru ( head- hunter) ne-a zis ca pana prin primavara nu prea sunt sanse sa se relaxeze piata muncii. Pot spune ca in automotive avem destule cunostinte si marea majoritate sunt nemultumiti. Insa noi avem noroc ca avem si Green Card pentru USA asa ca am incercat sa cautam si acolo un job. Si pot sa iti spun ca aici in germania am inceput sa cautam un alt loc de munca incepand cu mai si pana acum toate ofertele de aici in germania erau f proaste. In USA dupa o luna sotul are deja job. Asa ca in curand ne vom muta in state. Nu vreau sa te descurajez insa acum este greu sa gasesti de lucru aici . Poate in primavara se va schimba ceva. Sau poti gasi de lucru daca accepti un salariu ceva mai mic si atunci firma te va alege . Insa si aici se merge mult pe relatii. Asa ca trebuie sa va inarmati cu rabdare si sa aveti ceva bani pentru inceput pana cand veti gasi ceva de lucru. P.S. Daca vrei mai multe informatii ma poti contacta pe privat. lili_ka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna !!!sunt noua pe acest forum...am cautat intruna un forum unde sa gasesc subiecte despre viata in germania......ma intereseaza foarte mult sa stiu cm as putea sa ma trec pe asigurarea medicala a sotului meu...am aflat de curand ca sunt insarcinata si mi sa spus ca aici costurile unul consult ginecologic plus ecografie ma ajunge peste 200 si ceva de euro....am deja 6 sapt de sarcina si as vrea sa a duc cat mai repede,si nu stiu cum sa procedez cu asigurarea.....va poop pe toate si ast un rasp cat mai repede
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mycya si tuturor "nemtoaicelor", si eu sunt noua pe-aici. Din intamplare am descoperit ca exista un forum de discutii despre viata in Germania. Nu stiu unde am fost pana acum ... [:I] Desi sunt de cinci ani in Germania, ma simt tot ca o incepatoare, pentru ca nu prea am contacte nici cu romani, nici cu nemti. Sotul meu (german) a rezolvat asigurarea de sanatate pentru mine, contactandu-si casa de asigurari de sanatate, in scris. Dupa parerea mea, trebuie sa procedati si voi la fel. Incercati si telefonic, sa luati legatura cu ei, pot sa va dea eventual informatii suplimentare sau o sa va trimita vreun formular de completat. In ambele cazuri trebuie sa aveti la indemana (respectiv sa notati, printre altele) si numarul de asigurat al sotului. Va doresc succes ! PS Mai e cineva din München?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...