Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (57)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Irinusha
Eu sunt multumita de fel ca gesetzlichversichert ... mai ales la spitale. Esti tratat normal, de nu ai cine stie ce mofturi. Si cum spuneam, un prof. doctor prof. poate sa te omoare cu zile, la fel si un dr. normal ... era s-o patesc cu ambii, amandoi ;) ... e dupa noroc si daca-si face meseria cum trebuie sau nu. Chestia nasoala la gesetzlich e ca nu prea primesti medicamente ... eu fiind bolnava cronica stiu cum e sa cersesc la medic. Ii inteleg si pe ei, ca-i scotoceste, socoteste si-i trage la rapundere ptr. orice siropel prescris ... si cum astea ptr. boli cronice sunt extrem de scumpe (alta politica proasta, ca trebe sa fie neaparat nemtesti ... ca in cazul meu s-ar gasi una straina mai ieftina, dar nu intra pe piata germana) ... cam greu. Plus ca nu-si mai iau doctorii timp ptr. tine, ca nu conteaza timpul cu pacientul ci numarul pacientilor de vor sa mai si castige ... Dar asta-i chestie de politica prost aplicata ... casele de asigurari au prea multe drepturi si dau prea putin. Parerea mea!
Mamica de Cristianid="blue"> - (fiul meu preferat) & Amélieid="red"> - (fiica mea preferata)id="size1">--------------------------------------------------------www.watch-in.com=>un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeniid="size1">*** Craciun 2009 de vis ptr. copiii din Valea Argovei ***
align="right" id="quote2">Da, exact asta e buba cu asigurarile de stat. Ca sunt ok doctorii, eu sunt multumita de ai mei, dar trebuie sa fii caz de targa sa iti prescrie anumite lucruri. Ca privat nu se pune problema, iti dau si cind nu e nevoie, ca gesetzlich daca nimeresti la final de sfert si si-au cam terminat bugetul, la revedere, primesti aspirine si urari de bine. Despre cit platesti in total, da, depinde mult. Noi am socotit ca atita vreme cit il avem pe el si doi copii pe asigurare privata e inca ok, platim cam cit platea el inainte la asigurarea de stat. Daca intru si eu pe asigurarea lui (ceea ce nu se va intimpla ca nu sunt genul de casnica) atunci am cam bagat-o pe mineca. Pe urma depinde si cind intri in asigurarea privata, la ce virsta si ce antecedente de sanatate ai. Cu cit esti mai tinar, cu atit rata e mai mica fiindca si riscul e mai mic. Daca ai avut cancer in ultimii nu mai stiu citi ani, mai bine uiti ca iti calculeaza o rata de dai faliment. Copiii sunt ieftini, pentru a noastra platim 150 pe luna parca. Sotul costa mai mult, dar cum spuneam, in total iese mai ieftin decit asigurarea de stat, care era procent din salariu. Nu stiu daca e posibil sa asiguri copiii separat privat, credeam ca doar daca e unul din parinti. Iar daca unul din parinti este privat, copiii vor fi automat si obligatoriu privat, nu poti alege. Da, eu am Zusatzversicherung, ma intreba cineva. Deci in spital sunt pacient privat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...