Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (57)


Recommended Posts

Multumesc pentru primire fetelor :) incepusem sa ma simt cam singura pe aici [bang] Am sa caut cursurile astea in Nuernberg, probabil ca acolo am cele mai multe sanse sa le gasesc. Cat despre distante.. hei, aici nu-i Ro :)) Ajungi imediat ori cu masina, ori cu avionul. Paharele din cate stiu eu, n-ai voie sa le bagi in cala in bagaje, decat daca specifici ca e un transport fragil, si platesti in plus. Altfel e bine sa pui si un tub de superglue in pachet, ca sigur n-ajung intregi. Cel mai bine e sa suni la compania aeriana sa vezi daca le poate transporta in bagajele de mana. Vezi ca de obicei pe site-urile lor scrie exact ce poti cara in bagaje si ce nu. [url="http://community.webshots.com/album/553422786uJgPKq"] POZE[/url] Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

notquiteso, acu vad si io intrebarea ta.. despre cursurile de limba..dupa cum vezi difera de la land la land. Io la Mannheim (BW) am platit pt B2, in lunile decembrie si ianuarie, 434E, zilnic de la 9-13, nu exista exemen dupa B2. La mine pt DSH era nevoie si de C1, iar pt DAF C2. Asa ca nu iti pot indica decat un singur nick, este o mamica de la tine din Nü, io o stiu de la mamici, cred ca nu citeste pe aici, miniuta e nick-ul ei..si te poate lamuri mai multe. si chiar daca nu te lamureste ea, poate mai stie persoane de la tine din zona. Domnitelor. am o pieretena care se va casatori anul viitor aici in ge. logodnicul ei este neamt. si catolic...si ea fiind ordotoxa ar vrea sa se casatoreasca si religios, dar nu vrea sa isi schimbe religia, nici el nu vrea..in fine un singur Dumnezeu exista. Aveti experiete asemanatoare? era cam deprimata de nebunia actelor..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex
notquiteso, acu vad si io intrebarea ta.. despre cursurile de limba..dupa cum vezi difera de la land la land. Io la Mannheim (BW) am platit pt B2, in lunile decembrie si ianuarie, 434E, zilnic de la 9-13, nu exista exemen dupa B2. La mine pt DSH era nevoie si de C1, iar pt DAF C2. Asa ca nu iti pot indica decat un singur nick, este o mamica de la tine din Nü, io o stiu de la mamici, cred ca nu citeste pe aici, miniuta e nick-ul ei..si te poate lamuri mai multe. si chiar daca nu te lamureste ea, poate mai stie persoane de la tine din zona. Domnitelor. am o pieretena care se va casatori anul viitor aici in ge. logodnicul ei este neamt. si catolic...si ea fiind ordotoxa ar vrea sa se casatoreasca si religios, dar nu vrea sa isi schimbe religia, nici el nu vrea..in fine un singur Dumnezeu exista. Aveti experiete asemanatoare? era cam deprimata de nebunia actelor..
Eu am platit la VHS Sinsheim pt B2 144 euro (sunt 25 Termine de banii astia), iar acum la C1 platesc la fel. Nu am dat nici eu examen dupa B2, am inteles ca nu exista, cel putin la noi, in alta parte or fi. Dupa C1 dam examen la VHS Heidelberg. Din cate stiu eu, pt casatoria religioasa cu un catolic nu tb renuntat la religia ortodoxa, ci adus certificatul de botez de la biserica la care a fost atunci botezata. Cel putin asa mi s-a spus mie cand am intrebat (suntem cuplu ortodox-catolic) dar noi ne-am rezumat pana acum numai la casatoria civila, si tot o amanam pe aia religioasa din diverse motive (a se citi lipsa de motivatie suficienta, timp, momentul perfect, etc)... „Desparti drumurile, dar nu poti sa desparti si sufletele”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,deci am incurcat un pic borcanele.Ce vreau eu sa dau este: Zertifikat Deutsch (ZD) - B2 GESAMTPAKET: Prüfung + Kurs (adica 6 termine Prüfungsvorbereitung+1 termin Prüfungstraining+examenul)si costa in VHS Karlsruhe 275 euro. Tot pe site-ul lor am gasit: Jahreskurs - Teil 2 (B 1+, B2, C1) Dauer 6 Monate,ab Montag 15.03.2010, 63 Termine, 1.770,00 Euro ceea ce mi se pare extrem de scump!!!Plus ca ma usuca si trenul.Eu ma pregatesc (oricum am baza)singura pt B2 si iau pachetul ala pregatitor. Despre casatoria mixta catolic-ortodox stiu ca s-au casatorit niste neamuri anul trecut:ea catolica,el grec-ortodox si au oficiat ambele slujbe(in aceeasi zi,ora,etc.):intai catolica si apoi ortodoxa(au fost 2 preoti).Nu stiu daca si la romani se poate dar grecii n-au nicio problema.Merita intrebat un preot roman si probabil trebuie sa consimta si cel neamt(catolic). Mami de pufulet pufilos[testoasa] si Sofiliciu-un deliciu[copil] [url="http://www.tsg-hoffenheim.de/"]1899[/url] [url="http://www.vfb.de/de/"]VfB[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri, fetelor :) tot simt ca mi se invart creierii in cap, citind toate denumirile astea. ce am reusit sa aflu pana acum de pe aici, este ca am sanse sa primesc mai repede dreptul de munca permanent daca imi aduc din tara toate documentele privind educatia de pana acum. si daca am noroc, daca cineva acolo sus ma iubeste, cica il primesc dupa astea trei luni in care n-am voie sa muncesc, n-am voie sa misc in front. Ce-am vazut eu pana acum, este ca nu te baga nimeni in seama daca n-ai dreptul de munca permanent. Iar ca sa obtii dreptul asta de munca, trebuie sa lucrezi 1 an undeva, indiferent unde, sa ti se faca actele si doar asa il primesti. Hmmm... [bang] In Neustadt la Landrasamt este o tanti care mai ca nu ne-a dat bomboane cu soricioaica atunci cand a vazut ca suntem romani. are tanti aia o sila in ea, de-ti vine sa-i bagi lamai pe gat. In schimb aici in sat, lumea e in general ok. [url="http://community.webshots.com/album/553422786uJgPKq"] POZE[/url] Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna si de la mine! Fetele,am o oboseala de zile mari [:D],fiu-miu tot la 3 ore se scoala sa pape,imi doresc sa dorm si eu 5 ore continuu [:D]...Doarme el si 5-6 ore legate dar seara,19-23,cam asa.Ma culc si eu pe la 21 dar cu trezirile de rigoare ma scol dimineata ca calcata de tanc [:D]. Mamici,gasesc pe-aici Batista bebelusului? Eu la fiica-mea nu am folosit asa ceva,cred ca nici nu aparuse. Notquiteso,bine ai venit pe-aici![flo] Referitor la casatorie catolic-ortodox;noi ne-am casatorit mixt,in biserica ortodoxa dar am avut si preot catolic.Initial am vrut sa facem in biserica catolica(trecusem si in invitatii)dar la pregatirea aceea ce se face inainte de nunta nu ne-am inteles cu preotul catolic[V].Stiti,la catolici se face pregatirea aceea cu niste intrebari mai mult sau mai putin private,etc,etc. Celesta,da,la catolici se cere certificatul de botez dar si hirtiuta ca platesti biserica. Ce fac gravidutele,bine? Dana_n,ai nascut sau...pe cind ridicam agitatele?Sa stii ca incep sa ma indoiesc de seriozitatea celor de la Vita34,is miine 10 sapt de cind am nascut si nu am primit nimic,ca au pus la pastrare singele sau ca nu,etc,etc desi mi-au zis ca dureaza intre 6-8 sapt [bang]. Seara faina!! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina,aici nu gasesti batista.Cand i-am spus de ea pediatrului meu se uita la mine ca la masini straine[:D]Daca vrei,mama vine pe 5 noiembrie la mine si-i zic sa o aduca apoi ti-o trimit prin posta.Pup si incearca si tu sa dormi cand doarme bebe(stiu ca e greu ca e si Marie,dar ajuta). Edit ca azi am logoree:mie pe 11 noiembrie imi expira Aufenthaltserlaubnis,dupa 5 ani cat avusei.Sunai la Landratsamt si ma plimbara din telefon in telefon cica nu trebuie sa fac nimic pt ca primesc unbefristet.Nu trebuie sa fac ceva acte,nimic?STiti ceva sau tre'sa mai mananc juma de zi cu mana pe telefon?Io speram la cetatenie,dar daca nu ma maritai si io cu neamtz[:D],ghinion,tre' sa mai astept 3 ani:( Mami de pufulet pufilos[testoasa] si Sofiliciu-un deliciu[copil] [url="http://www.tsg-hoffenheim.de/"]1899[/url] [url="http://www.vfb.de/de/"]VfB[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Zuzunachi, uite ca nu stiu de ce am vazut numele tau si am intrat sa vad ce mai faci. sa stii ca aici aduc in bagajele de mina tocmai din Romania, bibeloruri, vaze, seturi de cafea si pahare, nu am inteles niciodata de ce, dar asta e treaba lor! si eu am de la o prietena un set de cafea adus din Austria. deci se poate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi exista si un examen pt. B2, se numeste "Goethe-Zertifikat B2" si costa 180 de euro si mai e inca unul de la Telc, nu-mi amintesc exact numele. Foarte putini aleg sa dea examenul asta, multi se opresc la B1 sau merg mai departe pt. KDS. Pentru DSH majoritatea universitatilor din Berlin cer nivelul C1, desigur ca si C2 e in avantajul studentului, ca doar testul de limba e primul hop, urmeaza altele si mai grele [:D]. Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

angiuta, sa inteleg ca ar trebui sa ma orientez intai spre B1 si daca am ganduri mai marete sa ma bag pe C1(peste ceva vreme)?B2 asta nu e bun si el la nimic?[:D] cenia,te pup,iti dau acush un pm. Mami de pufulet pufilos[testoasa] si Sofiliciu-un deliciu[copil] [url="http://www.tsg-hoffenheim.de/"]1899[/url] [url="http://www.vfb.de/de/"]VfB[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...