Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (57)


Recommended Posts

Dana, felicitari pentru bebelus, sa-ti traiasca si sa fie sanatos ![flo]

Alina, noi i-am facut pasaportul nemtesc lui Fabiano la 4 luni si am avut nevoie de foto biometrice la care...ne-au chinuit ca pe hotii de cai pentru ca nu trebuia sa zambeasca (cate bordeie, atatea obicee), iar el era cu gura pana la urechi tot timpul[:D]. Ne-am si certat cu tembela aia, care sustinea ca ea mai mult de trei incercari nu poate face si apoi trebuie sa platim din nou alt set de foto (ca se fac 4 parca). Vezi tu la fata locului.

 

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc Alina si Nicoll, am sa incerc sa vedem daca s-o putea si cat o costa, eu am masina, la tras m-as baga dar mie cam frica la croit mi-e sa nu stric materialul.Canapeua e inca buna, are 3 ani si nu ma indur s-o arunc ca sa iau altele, numai ca m-am cam plictisit de culoare(oranj) si ma gandeam ca niste huse le-ar inviora, acum sa vad daca se merita ca si pret.

 

Ce vreau eu sa va mai intreb si sa va cer parerea.Noi trebuie sa ne mutam de aici de unde stam in alt oras(din cauza serviciului) in orasul Wittenberg, este la vreo 70km de Berlin. Problema e ca nu am gasit apartament de inchiriat( sa fie de vina perioada asta ca-i sfarsit de an, nu stiu?)dar am gasit un apartament la vanzare si ne gandeam la varianta de a cumpara(3cam, etaj 2, 78 mp). Problema este ca nu are balcon(are keller) si bucataria este prea mica, are 298X 190 si unde mai pui ca pe latura de 190 are o usa(ca naiba e usa dar nu duce nicaieri, adica o deschizi si e doar un grilaj de cam 90cm inaltime ca sa nu cazi[bang], chiar n-am inteles arhitectura asta la nemti[bang]), eu nu le vad rostul(nu era mai simplu sa puna geam obisnuit), deci nu poti pune macar o mobila in L ca sa ai mai mult spatiu de depozitare si ma gandeam daca am putea desfiinta usa asta, sa zidim si sa punem geam in loc de usa asta, i-am spus si maklerului de varianta asta si a zis ca nu stie daca se poate, ca trebuie luata aprobare de la toti vecinii si ca se strica din arhitectura actuala a blocului, etc, deci voi ce stiti s-ar putea si cat ar costa opertiunea asta? Intreb de costuri pentru ca propietarul ne-a promis ca mai face el(pe cheltuiala lui)2 reparatii(schimba geamul de la camera copiilor, pentru ca este inclinat si zice el ca mai intra apa pe acolo si inca unul in camera de zi, cu aceeasi problema, noi cand am fost sa-l vedem n-am vazut sa fie igrasie in jurul geamului sau apa si am fost de 2 ori cand ploua, dar daca el zice asa... in fine si pentru astea 2 geamuri el zice ca-i ia firma 5000 de euro si mi se pare enorm, acum nu stiu asa o fi? sau zice el asa ca sa nu mai faca si alta reducere?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

..bate vantul de te ia pe sus...

 

zuzi.simonaid="blue"> multumesc din nou, da, da, bea e nemtoaica, o sa mergem la bürgerbüro sa intrebam daca are nevoie de altceva in afara de pasaport. Pe care, alinaid="blue">, are poze biometrice, prima facuta la 8 luni...nu mai tin minte daca avea sau nu voie sa zambeasca, ea e in poza cu pricina cu gura pana la urechi :).

 

Cat despre problema castravetilor [:D], mie mi-au iesit. Fara otet...tre sa o intreb pe bunica-mea, ca iar am uitat, dar parca era o lingura de sare mare pentru fiecare litru de apa, si la urma inca o lingura. sau asa ceva..boabe de mustar sau hrean...marar..parca..

 

Christelid="blue">, 5000€ pt doua geamuri e nerusinat de-a binelea. Noi am dat vreo 6000 pt toate geamurile de la casa...depinde desigur de ce fel de rame alegi, daca e dublu sau triplu geamul..dar si asa, e muuuuult prea mult. Eventual luati dimensiunile geamului si cereti si voi oferte de la diverse firme.

Usa din bucatarie nu ai voie sa o transformi in geam fara aprobarea proprietarilor celorlalte apartamente din blocul respectiv.[flo]

 

Beatrice (13.12.2006)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns, asa am zis si eu ca 5000 euro e cam mult, el zice ca trebuie sa refaca si ceva din contructia geamurilor(acum sunt inclinate ca la mansarda) si vrea sa le faca drepte, deci trebuie sa umble si pe la constructia lor. Si geamurile care trebuie sa le puna sunt termopan cu lemn, nu pvc sau aluminiu, acum stiu ca astea sunt mai scumpe.

 

Iar cu usa de la bucatarie, trebuie doar sa fie de acord restul vecinilor(adica acord scris) sau trebuie scoasa autorizatie cum e la noi? ma gandesc ca daca e vorba doar de semnaturi ar fi mai usor dar daca trebuie autorizatie(implica si ceva costuri[bang]) si atunci ma las pagubasa.

 

Voi cum vedeti piata imobiliara din Germania? Cum credeti ca vor evolua preturile la imobiliare in urmatorii 5-10 ani? Acum toti zic ca sunt la un nivel scazut datorita crizei(desi piata de aici nu a fost asa fluctuanta ca la noi). Si aici vad ca putini isi cumpara o casa(un apartament), marea majoritate stau cu chirie pentru ca in felul asta sunt mai mobili, pot pleca(pentru servici) dintr-un loc in altul mult mai usor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, trebuie. Eu i-am facut fetei pasaport cand avea vreo 2 sapt. si n-am dus-o la fotograf, ci le-a facut sotul. Cu pozele am fost la DM si in aparatul de developat poze pe loc au program extra ptr. Passfotos. Ti le face exact, costa extrem de putin. Ptr. copii noi asa am facut pozele. Fi-mea a iesit (prima oara) cu o mana pe fata ... a facut putin gura Beamterrin-a, dar i-am explicat ca-i mica, nu pot s-o leg sa-i fac poze ... si mi-a acceptat-o. Cred ca depinde de noroc si de Beamter. Cristel, n-am inteles bine unde e usa cu pricina, dar pot sa-ti spun ca daca, schimband-o, strici/schimbi aspectul fatadei blocului, s-ar putea sa nu mearga. Cel mai bine intrebi la Verwaltung ce si cum ... s-ar putea ptr. acceptarea celorlalti propietari sa trebuiasca Außerordentliche Eigentümerversammlung si e cam greu, costa timp si bani, nu stiu cat de maleabila e Verwaltung-ul. Poti pune si o intrebare la Bauamt sa vezi daca-ti trebuie aprobare. Cat despre propietati ... e greu de dat cu presupusul. Depinde zona, regiunea, starea cladirii. Daca-i mai vechi costa mai putin, dar si valoarea e mai mica, etc.. Dar iti dau un sfat bun, du-te la Verwaltung si cere-i dosarul propietatii, vezi ce resurse are, ce datorii, cat de vechi e Zentralheizung, Dach-ul, daca trebuie o noua Hausdämmung, etc.. Toate pot costa enorm si trebuie sa le platesti de la Eigentümerversammlung se hotaraste ca trebuie facute. Sanatate! Io cu [url="http://by.lilypie.com/m9nKp2.png"] Cristian[/url] -fiul meu preferat - & [url="http://b3.lilypie.com/CUmEp2.png"]Amélie[/url] -fiica mea preferata --------------------------------------------- www.inimacopiilor.ro - de la INIMA ta, la INIMILE lor! // [url="http://www.click.ro/din_inima_pentru_copii/"]Din inima ptr. copii![/url] *** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145099"] Craciun 2009 de vis ptr. copiii din Valea Argovei [/url] ***
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor e cineva interesat de un pui de cocker american, auriu, de 7 saptamani. E o fata din romania care e aici cu puii, i-a fatat cateaua cit a fost aici, a avut 6 pui, si 3 mai are, 2 masculi si 1 femela, cu toate vaccinurile la activ, dar fara acte. Vrea 400 de euro pe pui in conditiile in care unul cu acte costa cam 700-750. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia 26+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne puteti ajuta cu informatii referitoare la clinici unde se fac teste de diagnosticare FIBROZA CHISTICA o puteti face aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145661 E vorba de o mamica disperata, cu un baietel de 11 luni care a ffost diagnosticat in Ro cu aceasta boala. Va multumim [flo] Andreea si Andrei (27.12.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...