Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (57)


Recommended Posts

Petronela,chiar unde veniti asa fara sa aveti un job si o locuinta ???? Eu una n-as putea,mai ales sa fiu insarcinata

Aici e greu sa-ti inchiriezi ceva,mie mi-au cerut o groaza de hartii printre care si contract de munca (nici nu aveam) si avans pe 3 luni .

E greu sa-ti gasesti loc de munca ,daca nu vorbesti limba germana.Doar prin pile te poate ajuta cineva ,dar DOAR la curatenie intr-un hotel sau femeie de serviciu ,sa ma corecteze fetele daca gresesc.

Cum iti spunea si Helbi,asigurarea TREBUIE sa ai. Cand am ajuns in Germania acum vreo 3 ani, nu aveam inca asigurare,am fost bolnava,mi-au facut perfuzie,am stat 3 ore pe patul de spital si m-au zaxat cu 80 euro numai acele 3 ore.Nu mai zic de injectie,salvare,analize etc in jur de 4 ore ,am fost minus cu 200 si ceva euro.

 

Si cum veniti? In ce oras v-ati hotarat sa locuiti ? Cunoasteti pe cineva ? Relatii ?

 

 

 

 

 

Coffee should be black as the devil,hot as hell,pure as an angel,sweet as love id="limegreen">

[cafea]

 

http://alinaretetedietetice.blogspot.com/

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui alayna
Petronela,chiar unde veniti asa fara sa aveti un job si o locuinta ???? Eu una n-as putea,mai ales sa fiu insarcinata Aici e greu sa-ti inchiriezi ceva,mie mi-au cerut o groaza de hartii printre care si contract de munca (nici nu aveam) si avans pe 3 luni .E greu sa-ti gasesti loc de munca ,daca nu vorbesti limba germana.Doar prin pile te poate ajuta cineva ,dar DOAR la curatenie intr-un hotel sau femeie de serviciu ,sa ma corecteze fetele daca gresesc.Cum iti spunea si Helbi,asigurarea TREBUIE sa ai. Cand am ajuns in Germania acum vreo 3 ani, nu aveam inca asigurare,am fost bolnava,mi-au facut perfuzie,am stat 3 ore pe patul de spital si m-au zaxat cu 80 euro numai acele 3 ore.Nu mai zic de injectie,salvare,analize etc in jur de 4 ore ,am fost minus cu 200 si ceva euro.Merci mult pentru sfat, inca nu stim zona pentru ca nu a gasit nimic.A aplicat pana acum la joburi si a primit unele raspunsuri dar cum ot ce este la noi nu valoreaza la ei face acum niste cursuri cisco care sunt cautate si cerute.Engleza o vb bine el iar eu italiana.Masina deja avem deci nu ar fii problema daca nu stam in tr-un oras mare.Inainte sa plecam vom da ambii examen la Gothe pentru limba germana si eu o sa fac un curs pentru tot ce inseamana Office asta ca sa am recunoscute cunostintele si in Germania.Bani o sa venim initial cu 7000 pentru ca suntem constienti ca o sa avem cheltuieli si ca nu ne va fii usor.Nu plecam din Romania pentru ca nu o ducem bine, dar ambii am avut posibilitatea sa plecam el cu televiziunea eu cu fashion-ul si vrem mai mult pentru noi si pentru copilul nostru.Cand vezi lumea afara si cand ajungi in tara nu mai suporti si vrei altceva automat , aici nu se va putea decat peste 20-30 de ani.Ca si zona v-as intreba pe voi ce ne puteti recomanda.Nu cunoastem pe nimeni si ne avem doar pe noi doi.Sper sa nu regret decizia luata dar nu vreau sa renunt, imi da forta sa merg mai departe si sa gandesc pozitiv.
align="right" id="quote2">[flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Petronela, e bine ca suntetzi ambitziosi, pt ca viatza nu e la fel cind stai aici, ca atunci cind o vezi ca turist.

 

Masina....o sa avetzi de platit Impozit anual si asigurarare. Fetele care au, pot sa-tzi spuna aproximativ cam la ce suma sa va asteptati.

 

Din ce stiu eu, ca sa potzi inchiria un aparartament, trebuie sa prezintzi un contract de munca. Acum 10 ani trebuia si fluturasii pe 3 luni de zile (deci primele luni au fost petrecute pe la Hotel de multzi dintre noi). In plus, daca nu gasesti DIRECT de la particular, iar sansele astea sunt ff mici, si trebuie sa inchiriezi prin Makler - Agentie, ei percep cam 2 chirii brutto comision. Proprietarul itzi mai cere si el 3 chirii (mie mi-a luat brutto, dar la primul apartament am platit netto) Kaution. Deci, o "carutza" de bani, se vor duce in citeva minute pe inchirierea casei. Daca trebuie sa mobilezi casa, mai pune ceva bani deoparte si pt asta. Poate ai noroc sa o iei macar cu bucataria mobilata, caci altfel, cheltuielile vor fi si mai mari. Ca ex. personal, primul apart. a fost complet mobilat. Avantaj. Cind am ajuns aici (dar eu si fata nu am am venit decat la peste 3 luni de cind plecase sotul), aveam in casa de toate. Dezavantaje: nu prea potzi sa-tzi faci casa pe placul tau.

La cel de-al doilea apart. nu am avut, cind m-am mutat decat peretii. Nici macar 1 bec in casa nu era. Deci, a trebuit mobilat de la A la Z.

 

Dar de ce v-atzi decis neaparat pt luna februarie????? So daca nu reuseste sa-si gaseasca pina atunci de lucru, tot plecati???

 

Cu ZONA.......chiar nu stiu ce sa-tzi zic. In partea de Est, din ce am auzit, sunt chirii mai mici, dar si salarii mai mici. In West sau Sud, chiriile sunt mari, salariile, se pare, o idee mai mari ca in Est........Insa, in perioada asta multzi sunt fericitzi ca au un job.

 

Daca nu stii limba, daca nu ai permis de munca (care acum nu mai stiu cum se obtine; cind am venit multe dintre noi, in primii 2 ani nu am avut drept de munca), chiar nu stiu ce potzi munci. Oricum, cu copil mic, tot acasa va trebui sa stai la inceput. Pt copil, ar trebui sa-l inscrietzi la gradi, inca de cind e in burtica. E o mare pb locul la gradi, si asta dupa 3 ani. La noi au mai apartut si Mini-Kindergarten, insa locurile sunt putzine si cererea mare. Deci, potzi lua in calcul ca tu va trebui sa stai 3 ani cu copilul acasa si sa traitzi totzi trei cu banii cistigati de sotz.

 

Poate mai intervin si alte fete cu sfaturi. Eu nu prea mai stiu ce sa-tzi zic.

 

Andreia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani de Sf. Nicolae! Petronela, e bine sa ai vise si sa incerci sa ti le indeplinesti! Deci de la mine: succes! Insa mi se par foarte putin 7000 euro ptr. inceput ... poate ar trebui sa mai strangeti! :) Ca cetatean al Uniunii Europene ai dreptul sa traiesti in orice tara vrei din UE. Ptr. Germania iti trebuie sa te prezinti la Anmeldeamt cu pasaportul si vei primi o asa numita Freizügigkeitsbescheinigung. Dar cu asta am impresia ca nu ai si automat dreptul la munca ... cu toate ca daca vi din Fr. de ex. ai ... inca se face deosebire intre West & Ost. Uite aici: http://wiki.rennkuckuck.de/wiki/Arbeitserlaubnis Daca ai aceasta Freizügigkeitsbescheinigung ist ai domicilul in Germania primesti Kindergeld (alocatie) de 164 eur/luna. http://www.familienratgeber-nrw.de/index.php?id=544 Pe vremuri puteai sa-ti faci eine freiwillige Krankenversicherung si sa fi asigurat medical ... chiar nu era scumpa. Acum tot am dat cautare si n-am gasit ceva similar. ADica poti sa te asiguri voluntar, dar in unele conditii. Uite aici: http://www.freiwilligekrankenversicherung.com/ Gravida sau cu bb mic, n-as sta fara asigurare medicala. Parerea mea. O nastere s-ar putea sa coste cateva mii de euro. Masina poate sa stea ptr. un timp si inscrisa in Ro., aveti grija sa aveti cartea verde. Daca o inscrieti aici s-ar putea sa coste "homologarea" - sa-i zicem asa ca nu stiu cum s-o numesc, deci transcrierea din Ro. in G., dupa care taxe la stat (Kfzsteuer, care depinde de masina ... noi platim la diesel 1,9 fara Feinstaubfilter ca. 300 euro/an) ... iar asigurarea e iar o chestie, venit proaspat incepi sigur cu mai mult de 200% ce nici nu stiu cat costa. Cu 40% si mai la tara (depinde iar zona unde este inscrisa masina si tipul masinii) platim tot ca. 300 euro/an ... fara casco si alte minunatii. Deci poti face un calcul cat ar fi cu 200%. Locuinta: nu putem sa-ti dam sfaturi de zona, depinde de voi de ce doriti. Cum mai spuneau si fetele: la oras ai sanse mai mari sa gasesti munca, dar chiriile sunt f. mari. La tara gasesti munca greu, dar e chiria mai mica. Poti munci la oras si locui mai pe langa, dar trebuie atunci luat in calcul si naveta locuinta-munca. Tranportul in comun nu-i ieftin. Locuinta gasesti aici: www.immonet.de www.immobilienscout24.de www.immobilo.de Pe langa chirie trebuie sa calculezi intretinera (Nebenkosten) ca. 150-300 euro / luna ...depinde de locuinta. Curent ca. 30-40 luna, telfon si internet 20 euro/luna ... fara convorbiri in tara :). Nu-i musai sa aratati dovada ca munciti ... depinde mult de propietar, doar ca nu prea se inchiriaza cu placere la straini. Kaution este in general 3 chirii, se da inapoi cand plecati in locuinta si totul e in regula. De alt ajutor din partea statului nu te astepta, din simplu motiv ca n-aveti un statut in G., iar statul German nu mai e demult asa social de cum sa da ... Scoli de limba: VHS (Volkshochschule) e buna doar cand n-ai multi bani ... dar buna intradevar nu-i. Parerea mea. Am inteles ca acum se fac asa numite Integrationskurse, doar ca-s dimineta, deci cand nu muncesti. Si sunt f. ieftine. Cel mai bine ar fi sa gasiti de munca, prin asta ati fi si asigurati medical. Cu gradinita nu-i asa de rau, ai dreptul la loc de la 3 ani. Mai greu e cu cresa ... sunt locuri, dar se obtin greu iar calitatea nu-i pe masura. Depinde de regiune daca trebuie inscris f. devreme sau nu. Iar locuri cu program lung sunt limitate si se rezerva de obicei mamelor singure. Deci tot cu loc de munca este mai bine. Incercati prin firme romanesti, cu sediul in Germania. Exista. DAca nu, aici: www.monster.de www.stepstone.de www.infojob.de Succes! DAca mai ai o nelamurile, nu ezita sa intrebi!
Mamica de [url="http://by.lilypie.com/m9nKp2.png"] Cristian[/url] - (fiul meu preferat) & [url="http://b3.lilypie.com/CUmEp2.png"]Amélie[/url] - (fiica mea preferata) -------------------------------------------------------- www.watch-in.com=>un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni *** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145099"] Craciun 2009 de vis ptr. copiii din Valea Argovei [/url] ***
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat Elterngeld-ul: Normal, cu o Freizügigkeitberechtigung ai dreptul la Elterngeld. Tu, ptr. ca n-ai mai muncit, primesti 300 euro/luna ptr. un an. Insa uite ce scrie despre aceasta Freizügigkeit: "Nichterwerbstätigen Unionsbürger (Rentner, Studenten, sonstige Nichterwerbstätige) sind nur dann freizügigkeitsberechtigt, wenn sie über einen umfassenden Krankenversicherungsschutz und ausreichende Existenzmittel für sich und ihre Familienangehörigen für die gesamte Dauer ihres Aufenthalts verfügen. Die Existenzmittel müssen so bemessen sein, dass keine Sozialhilfeleistungen in Anspruch genommen werden müssen." Aici: http://www.elterngeld.net/anspruch-ausnahme1.html
Mamica de [url="http://by.lilypie.com/m9nKp2.png"] Cristian[/url] - (fiul meu preferat) & [url="http://b3.lilypie.com/CUmEp2.png"]Amélie[/url] - (fiica mea preferata) -------------------------------------------------------- www.watch-in.com=>un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni *** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145099"] Craciun 2009 de vis ptr. copiii din Valea Argovei [/url] ***
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele

Petronela, din experienta mea: masina e mai ieftin sa o tii cu nr. de ro, eu asa fac de 3 ani, imi plateste cineva asig. in tara si-mi trimite actele, doar ca tre sa ajungi in ro la 2 ani sa-i faci itp-ul, asta si faptul ca daca ai probleme, reparatii...tot in ro tre sa ajungi daca ai acolo casco, aici orice reparatie te costa mai mult (e drept ca sunt si mai seriosi cu termenele), pt. masina inscrisa aici am platit primul an f. mult, acum in anul 3 am ajuns la vreo 600 parca, full casco (la passat de 1,9), schimband firma de asig. si aducand si dovada ca am avut casco in ro...

la inchiriere am avut probl. ca nu vb. germana si in general daca esti strain sunt mai suspiciosi (ma gandesc insa ca si eu as prefera sa inchiriez unui roman ap. daca ar fi cazul in ro) si am fost refuzati pe ocolite dar nu ne-au cerut dovezi de angajare, am gasit pana la urma intr-un satuc, unde cererea era nula cred [:D], ce vreau sa retii: eu m-am bucurat ca avea scoala aproape dar apoi m-am lovit de faptul ca orice cumparatura aveai nevoie trebuia sa ajungi la 6 km, si nu se putea cu bicicleta [:D], uite eu la asta nu ma gandisem! si cum sotul sa spunem e plecat cu masina la serv. (cred ca iesi mai ieftin decat cu transportul in comun care e scump) esti blocat cumva, exista desigur autobuze...nemtii nu au aceasta probl. pt. ca mai toti au 2 masini, eu cel putin asa vad

deci un orasel cat de mic, cu gradinita, scoala si macar un magazin e ce-ti recomand, pe mine nu m-a sfatuit nimeni cu asta si ne-am cam chinuit 2 ani

apoi am platit cautiunea pe 3 luni si cand am plecat nu am mai primit nimic inapoi si au mai patit-o si altii, exista asig. pt. avocat, dar noi i-am dat banii in mana, ala a vandut casa...mai ia-l de undeva...

ca sa nu mai spun de regularizari la nebenkost, si cel putin 2 luni pe an, in vacante nu locuiam acolo...si iar mai am o prietena care are probl. cu regularizarile, proprietarul pretinde, dar nu arata chitante....

nu vreau sa te sperii dar mie imi place sa stiu dinainte de ce m-as putea lovi, poate reusesc sa evit unele...

pt. alocatia copilului la mine a durat vreo 3 luni pana am primit banii, dar daca o sa nasti aici poate e altfel

de inchiriat si noi tot pe site-urile date de irinusha am cautat

eu va urez mult noroc, sa fiti optimisti chiar de va fi greu la inceput, invatati cat mai bine limba, dati toate testele cerute aici si inarmati-va cu cat mai multa rabdare

succes!

[pup]

 

poza cu noi

poze diverse

aprilie 2009

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor nu stiu cum sa va multumesc la fiecare in parte pentru raspunsurile primite.

M-au pus pe ganduri trebuie sa recunosc dar in celasi timp ma vor pregatii sufleteste de ce urmeaza.

Exact cum vb si cu tati, daca eram doar noi doi nu ma speri poate nimic dar trebuie sa ma gandesc la copilul pe care il am si pentru care fac ceea ce fac.

O sa ma uit pe oferte momentan nu pot trimite mailuri pentru a putea afla mai multe informatii pentru ofertele de inchiriere dar in luna februrie o sa incep.

Imi pun problema ca o sa am nevoie de un doctor ginecolog si daca zona nu o stim inca nu ma pot uita la nici un cabinet, spital.

As putea naste aici dar daca apuc sa fac asta in tara nu cred ca voi mai avea taria sa si plec, parimnti din ambele parti poate se vor opune si de aici si probleme.

Sa ne putem cu burta pe carte, momentan invatam bine gramatica germana care este ciudata dar este ca si neamtul daca nu este asa este asa, diferita de cea italiana de cea romana dar interesanta, mie una imi place cu toate ca inca nu vb inteleg ceva ceva.

Televizorul la noi este doar pe nemti ca sa putem invata.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut pe toate mamicile si viitoarele mamici de pe aici...eu sunt o viitoare mamica...cu dorinta ca nu sunt inca insarcinata,dar imi doresc.Am citit pe aici si sunt incantata sa gasesc si romani care se ajuta reciproc.Eu sunt de 4 ani aici in Germania si de doi ani casatorita aici...si va salut si daca am sa pot am sa contribui si eu cu ce stiu,cu experientele acumulate in timpul asta...

La multi ani de sf.Nicolae!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tinatache
Christel, daca mai si tb reparat la geamuri, 5000€ nu e mult. Adica e mult dar asa se cere aici.Yasmine, sa nu te auda cupiii mei cu catelul ca sterg toata lista lu Mosu si trec numai o dorinta: catel!! M-au innebunit de cap, da' ma tin tare... deocamdata[:D] angiuta, mersi de link! Ironia sortii: sotzu a invatat germana acasa si acu ca sa ne facem mari cetateni germani tb sa dea test de limba[:)] Eu nu, ca am facut scoala aici. Ma rog, o facem si pe asta. Noroc ca s-a schmbat si nu mai tb sa renunti la aia rom., ca altfel o lasam balta.cristina
align="right" id="quote2">Cristina, poate te induri, sa faci un bine si catelului, si stapanei mamei lui si o bucurie copiiilor.Ce zici?>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie ChaplinCorinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia 28+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

petronela

 

Eu am venit in Germania pentru ca sotul meu a primit un job mai bun. Fetita noastra ave 1 an si doua zile:)

M-am regasit in gandurile, temerile pe care le ai.....dar crede-ma sunt perfect intemeite.

O recomandare: verificati daca aveti in zona respectiva cunostinte, potentiali prieteni, cercuri de oameni in care sa va puteti integra. Este incredibil de greu sa nu cunoasti pe nimeni...si foarte foarte greu cand cunosti si nu primesti ajutorul la care te asteptai.

Germania vazuta prin ochii mei acum aproape 2 ani(inainte sa vin)era curata (este), cu oamenii cei mai cinstiti de pe lume (nu-i chiar asa), fara furturi din buzunare....sau de alt fel(am patit-o si noi...deci a cazut mitul crezut de mine).

Un alt sfat sau o recomandare a felului in care as proceda eu acum: sotul tau ar trebui sa vina fara tine macar vreo 3 luni in care sa castige niste bani si sa aiba o chirie stabila, sa gaseasca un spital/medic.

Fetele au subliniat bine problema asigurarii medicale!

Despre dreptul de munca pot sa-ti spun ca sotul meu a primit (dupa ce a fost angajat pe perioada nelimitata, caci a avut o perioada de proba de 6 luni) initiat dreptul de munca pt 1 an. Apoi daca intre timp ramane angajat, a depus acte si a primit pe perioada nelimitata. La fel si eu, prin el.

Sper sa va fie bine.

 

 

Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...