Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (201)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Intebare (eu si intrebarile mele [:D]) Daca e sa "coshati", pentru oameni mari: - dentist roman? sau - dentist de alta natie, imigrant? sau - dentist de-al locului? Cuvertura mea dentara mi-a "rezultat" asa: vreo doua romance, vreo cativa anglofoni "curati", cativa cu "-stein" in coada, cativa cu rezonante indiene or something... [alcool] Astia sunt in proximitate de max 2 km de mine. Sau sa nu imi bat capul si sa il aleg pe cel mai aproapre de casa? Pe Eliza am programat-o azi pentru 17 februarie ([:D]), pentru controlul periodic, dar medicul ei nu este in reteaua mea de cuvertura. ZAVALITA - eu nu as lua hainute bebelusului. Mie nu mi-a placut niciodata sa primesc haine cadou pentru copii. Nu se potriveau cu ce aveam deja, ba culorile, ba modelele, si in plus, e placerea mea sa le cumpar hainute! Am si eu piticii mei. De exemplu, nepoata-mea e mai mare ca fie-mea, si mereu am primit hainute de la ea. Intai, ma trezeam ca imi aduce dupa ce eu TOCMAI ce cumparasem, ma si enerva! Si i-am zis vara-mii, bai nene, anunta-ma, ca daca tot imi faci un bine, baremi sa nu mai cumpar eu. Si de atunci, ma anunta mereu, si tare bine mi-a prins, ca am stiut sa nu mai cumpar. Cadou insa, e altceva. Intotdeauna, un bebelus va avea mai multe hainute decat ii vor trebui. In Ro, era o problema, ca nu se uscau de ex, si atunci iti trebuiau mai multe, dar aici, cu uscatoarele, zau ca se simplifica mult problema, oricat ar vomita bebelul pe arsenal. Eu i-as lua jucarii, sunt super jucarii, minunate, eu inca ma opresc la ele, Erika se joaca inca, mai ales la Walmart au chestii faine si ieftine (ca au si in alte parti, dar la Walmart sunt mai ieftine, aceleasi jucarii), cele mai faine sunt la LeapFrog, parerea mea. Am revenit, ca imi murea bateria, am bagat in priza. So: Leap frog, super jucarii, pentru bebelusi, cu USB, se conecteaza online si ii inregistrezi de exemplu numele copilului, o minunatie [url="http://shop.leapfrog.com/leapfrog/ca/en_CA/Scout-Toys/category/ca_My-Pal-Scout?q_facetTrail=9004%3Aca_lfBabyToys&q_docSort=&addFacet=9004%3Aca_My-Pal-Scout"]uite aici[/url] Noi o avem pe Violet, cea mare - stii ce frumos canta cantece de leagan? Si cea cu paturica e tare faina. Apoi, de la Fisher price, pfuuu, nici n-as stii la ce sa ma uit mai intai, cand e de jucarii de bebelusi! As pune seria Laugh and Learn (puppy ala e super meserias, e 20 de bucshi), musical star, seria Rain Forest.... Toate de fapt! Mai este apreciat un covoras de activitati, dar asta e putin mai scump (adica activity gym), mai ales cu pernuta de suport de stat pe burta si cu oglinda [olala]. Astea sunt de la 6 luni in sus, sa zicem. Parerea mea e ca incep sa aiba succes de la 4 luni (chiar daca intai sunt bune la bagat in gura). Numa' bine, termina si bebelusul cu colicii, ragaiala si cu kk moale. Neaparat mergi si le vezi, eu ma joc si acuma cu sunetele si culorile, se uita toata lumea la mine [:)] Ce misto canta si danseaza si lumineaza toate alea! [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Laura e mult mai bine, a fost o raceala mai usoara, sper sa nu-i revina. Ieri ne-a batut la cap ca ea vrea la scoala, de-abia astepta sa mearga. Azi e ultima zi, asa ca au party la scoala, pe urma merge cu o prietena la alt party, maine are o zi de nastere la un copil, duminica altul. Are o viata sociala mult mai plina decat noi[:D] Simona, la ski am lectii in fiecare duminica, asa ca nu pot sa aleg vremea :) Sper sa ma descurc... Donia, La Multi Ani pentru Christian, sa va aduca numai bucurii! Dana, petele alea ar putea sa fie un fungus, daca zici ca sunt mai mari. Lauraj, eu folosesc Vichy, mie imi place tare mult. Am mai incercat si altele, mai scumpe chiar, daca am revenit la Vichy de fiecare data. Anka, parca tu ai dat reteta cu fursecuri, vreau sa zic ca si mama facea unele exact la fel! Mi s-a facut o pofta!!! O sa incerc sa le fac si eu de Craciun. Cat despre doctori, eu una as intreba prin recomandari, nu conteaza natia, conteaza cat de bun e el. Si daca tot veni vorba, vreau sa-mi schimb doctorul de familie, imi recomanda si mie cineva in Toronto un doctor bun? As vrea fie in downtown fie in North York. Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cata - da, si mama facea tot reteta asta de fursecuri. Ieri a fost chiar dragut, ca ea spunea ce ale mele, ca ce frumoase au iesit, ca ei nu ii ieseau niciodata asa frumoase, dar nu e adevarat, ii ieseau mult mai frumoase. Imi amintesc si acum mirosul, si cum le punea sus pe sifonier, ca facea multe, si mereu era un platou si pe sifonier, si noi ne cataram pe marginea patului ca sa sterpelim... Ce vremuri [:)] Cu dentistul - daca n-am recomandare (m-as tine totusi de lista astora care sunt membri in cuvertura mea, ca au un % suplimentar de discount), pot sa aflu amanunte pe vreun site? Parca aveti voi ceva site-uri cu evaluari de medici (dentisti)?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, exact asa am si eu la unghiile de la picioare si practic numai la degetele mari (numai acolo, la maini nu am). Nu m-am dus la doctor, dar tipa la care imi fac pedichiura mi-a zis ca e afectata unghia pentru ca nu am folosit, inainte de oja un base coat. Dar la mine, daca slefuieste putin unghia se duce albeata aia, de unde rezulta ca e doar un strat superficial afectat. Cand am fost in Ro, anul trecut, pedichiurista mea ( pe care o stiam de ani de zile) mi-a zis sa las unghia sa respire, adica sa n-o mai dau deloc cu oja.( ceea ce...n-am facut...ca e urata tare unghia...) Si mi-am dat seama ca, la maini mai mi-am lasat (de-a lungul timpului) unghiile fara oja, dar la picioare niciodata. Sunt curioasa tare ce ti-o zice doctorul. Scrie aici ca sa citesc si eu. Catalina, iti dau eu dr super bun de familie...numai ca e in Aurora [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cata - thanks! Parca si eu tot cu "-stein" sau "-berg" inclinam [:D] Zava - mi-a mai venit o idee (te omor azi cu ideile mele) - super masinarie, daca familia mai are un copil acasa, sau daca au o casa mai mare, ma rog, adica nu un 3 1/2, e super util un baby phone! Dar trebuie intrebat parintii. In aventura mea cu babi phone-ul: 1. noi am cumparat unul de la o familie care primise vreo 3, cadou, de la diversi [alcool], acuma le vindeau, ce naiba era sa faca cu 3 bucati!! 2. dupa ce il cumpar, vara-mea (aceeasi!) imi zice - vaaai, de ce nu mi-ai zis ca vroiai de-asta, ca al nostru e in cutie, nefolosit! [bang] Pai bine bai, eu stiu ce naiba tii tu prin cutii in debara??? Si acuma zici, dupa ce am dat un bulion juma' de scula???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Sunt in trecere, ma urmareste sotul prin casa cum de stau iar pe DC... Anka, sa-ti zic ca ai dreptate cu jucarelele. copilul nostru si acum la 7 ani le butoneaza. Culorile, sunetele, copilarie cu tehnologie. Pentru dentist Anka, cred ca ti-am mai spus, uita-te cat de cat la reputatie acolo unde ai un supliment de couverture. Noi am fost 5 ani de zile cu doctorita pe Rive-Sud, Lapointe, e de origine din Ro, dar ea a crescut si invatat aici la MCGILL, cum ar deveni copiii nostri dentisti peste 20 de ani. Dr. Ionescu Ioana se numeste, impecabila ca atentie si suivi, doar ca am demenajat pe Rive Nord si ne era tare aiurea sa facem pana la dentist o ora doar pe drum, asa ca am schimbat si dentistul in MOntreal. Cand am decis schimbarea dentistului ne-a fost greu, ne simtem tare legati de ea, si am incercat vreo 3 pana cand ne-a placut unul si am ramas cu el. Este aici: http://www.carrefourdentaire.com/ Zavalita, ce mi-ar fi placut sa te cunosc...dar am inteles ca e prea multa presiune sa mergi la doua evenimente. Intrebare: la intalnire sper sa-mi reuseasca sarmalele, sa guste si Dana P sarmale fierte in vin rosu...pentru astea nu ne trebuie permis de alcool ...??? [:D] Eu de fapt intrasem sa spunde concert unde mergem maine seara: "Concertul de Craciun" sambata 18 decembrie, ora 18.00, Biserica Sf Gheorghe, St-HUbert, 200, Boul Marie, J4T2B1, relatii 514-254-8687 Inteleg ca Nelia a fost deja la acest concert in varianta lui din MTL si i-a placut. Haideti la concert de colinde maine seara! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...