Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (201)


Recommended Posts

Hop si eu...altii spioneaza regulat si eu de abia reusesc sa intru la pagina 5 si un capitol in urma inchis.[:D] Dana (Daiopri)ma bucur sa te mai vad pe aici.[pup] Eu sper sa ajung duminica. Simbata mergem la un party (sper sa nu se termine prea tirziu)si sa-mi conving soata...ca cica noi ce cautam daca nu avem copii de mos[bang]. Codritu, si eu as fi vrut sa merg la Hrusca (si Dragaica) dar mi se pare cam tirziu 9.30. Eu dorm pe mine de la ora 10[alcool] Dar parca as fi tentata sa vin sa te cunosc (in final) in carne si oase. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nelia, prima carte din Millenium mi-a placut cel mai mult, chiar daca m-a ingrozit prin cruzimea faptelor...ma asteptam ca suedezii sa fie pasionati de cei trei S : sport, sex, sauna ...dar se pare ca vremurile s-au schimbat. Cartea a3a mi se pare cam fada fata de primele 2 si atat de conspirativa !!! Deja m-am pierdut printre atatea nume cu sonn in coada, as avea nevoie de ajutor de la Lorelaim ca sa diferentiez personajele :). Andy08, mama mea vine in Canada de 5 ani in fiecare an, mereu ne-au prelungit cererea, fara probleme. O singura data ne-au trimis la vizita medicala cu ea, in rest ne-a venit hartia prin posta. Daiopri, noua ne-a aprobat viza de fiecare data, insa acum 2 ani am cerut prelungire 4 luni ( ca atat ne trebuia, si ne-au dat 3 luni...jale mare, plansete, merg la Immigration, ca sosise viza vineri seara si luni trebuia sa plece din tara, asa rapizi au fost cu hartiile. S-a rezolvat intr-un fel, dar cred ca a ramas mama cu o bulina neagra la dosar, sper sa nu o afecteze cand voi aplica pt viza definitiva. In mod normal eu stiam ca se aplica cu minim 2 luni inainte de expirare, acum se pare ca cica doar cu o luna ininte si poti sa aplici electronic, merge rapid...inca tatonez, dar trebuie sa ma hotarasc rapid cum aplic, ca timpul fuge ! Eu mi-am propus ca pana la Anul Nou sa depun si actele mamei de sedere definitiva , ca stau cu ele pe noptiera de 5 luni, daca ma credeti si tot nu apuc sa ma bag in ele o data si-o data... Maine sun si eu la o prietena de-a mea sa vaz daca are bilete pt Hrusca, dar ma apuca bocetul numai cand ma gandesc ce frumos va canta ! Mie imi plac tare mult colindele noastre domle, dar sunt triste rau de tot ! Pai in loc sa fie motiv de bucurie ca s-a nascut Isus, noi cantam cu atata jale de parca ne-ar parea rau ! Si apoi ascult la radio un Jingle Bells ori Santa Claus is coming to town de-mi vine sa le fredonez toata ziua ca sunt asa de vesele ! Ce cadouri ati sugera pt o fetita de 9 ani , adica fii-mea ? I-am luat schiuri dar vrea on top si Nintendo DS Extra Large ori cum s-o numi asta nou cu ecran mare, dar sorry, nu mai am inca 200 cad in buget pt asa ceva...planul ei e ca sa primeasca ea unul nou si sa-l dea pe cel vechi lui David...asta micu rupe daca prinde jocul, nu aude, nu vede, noroc ca are bafta asta cam 1-2 ori pe saptamana, atat apuca sa se joace la el,dar de la 3.7 ani a invatat sa butoneze si e de-a dreptul innebunit dupa DS . Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetele, De mmult u am mai intrat sa va scriu, de citit am continuat sa va citesc. Sincer nici acuma nu as stii ca sa va scriu, cuvintele vin singure, ma gandesc ca poate citind si voi ati intelege si cuvintele sunt uneori de prisos, poate ati trecut si voi prin asta si o sa ma intelegti. Miercurea trecuta seara am venit de la lucru si m-am pus sa dorm, ma apucasera niste dureri crunte de burta de parca imi venea ciclul acuma, uff parca si acuma le simt. In 2 ore am pierdut sarcina, m-am dus la urgente, am petrecut ore bune acolo si noroc ca m-am luat de ele, ca au uitat de mine. Am facut un eco , si dupa aia doctorul a chiuretat ca sa fie sigur ca e ok totul acolo. Cam asta e, cum va ziceam nici nu pot sa scriu mai multe si nu am chef de nimica. va pup pe toate si sa fiti iubite.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ailed [flo] - imi pare sincer rau... Oana, Miki, Nelia [pup] - multumesc frumos pentru gandurile bune [flo] Intr-adevar Oana draga - nu putem sa explicam copiilor mici in ce lume de nebuni traim... In mod cert Gabisor nu ar intelege mare lucru... Laurajr - apropo de cruzimea sue - pai sa nu uitam ca stramosii lor erau vikingi care treceau prin foc si sabie (satar - mai bine zis) toate localitatile care le ieseau in cale in expeditiile lor de jaf si cucerire de noi teritorii... Eu nu am citit trilogia... ca sincer nu am timp si nici nu e genul meu... Diana - felicitari pentru examene! Dragaica - multa sanatate celui de-al treilea "bb" [:D]... (caruia nu tre' sa-i schimbi scutecelul)! Alina - felicitari pentru interviu si multa bafta in continuare! Ca ultima noutate - am primit loc la fac la cursul de Franska 1... dar se pare ca va trebui sa renunt pentru ca au destul de multe ore de dupa-masa (16-18 sau 15-17)... si tati e la servici, bunicuta vine de-abia in martie... nu am after-school... Omul meu e o dulceata - mi-a spus ca eu nu am nevoie sa merg la sc ca sa re-invat fr... si mi-a pus in brate 3 carti MARI de fr (gramatica & vocabular) si mi-a urat "spor la lucru" [:D] Deci - numai de mine depinde acum sa ma organizez si sa ma mobilizez! Intre timp, eu ma stradui sa termin ultimele cap din cartile din care consider ca am invatat ENORM de mult (de multe ori dupa ce am citit 1-2 cap, m-am oprit, am "rumegat" ideile si am re-citit... unele lucruri musai tre' sa-mi intre in cap si sa-mi fie ca o a doua natura): "Freeing Your Child From Negative Thinking" si "Raising a Thinking Child" si "Little Girls Can Be Mean". Nelia - nu am gasit pe I-net "bucatele" din "Raising a Thinking Child" ca sa-ti trimit (sa vezi despre este vorba)... dar pe google books am gasit http://www.google.ca/search?tbs=bks%3A1&tbo=1&q=myrna+shure unde poti citi cate un pic din cartile ei... sa vezi cum gandeste autoarea si ce propune (la concret) parintilor sa faca... Va tzuck si va urez o zii faina [flo] Lorelai As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ailed, si de la mine un big hug![pup] Imi pare rau tare![pup] O sa fie bine, ai sa vezi! Podeanu cum adica nu ai copii de Mosh? Tu crezi ca Alice a mea mai crede-n Mosh? e primul an cind i-am spus clar ca noi sintem moshul (si baba[:D]). Acum trebuie s-o educ sa nu strice placerea si la micutii inocenti... Hai, important e sa ne vedem noi, copiii sa se joace si sa-si primeasca jucarelele! Eu abia astept sa va vad, in orice caz! Chestia e ca eu vin doar cu fata, S. are mult de lucru, iar baiatul meu lucreaza. Dar noi, fetele, venim! Simbata mergem la ski la Mont St Bruno, la ziua monitorilor romani. V-am pus un link acum ceva timp in urma, mai vine cineva? Citeam in urma despre relatia dintre frati. La noi e ceva special, dat fiind diferenta foarte mare. Cind erau mai mici nu prea interactionau, dar acum asa de bine se inteleg, au o complicitate a lor, ea ii i-a apararea lui in fata mea, iar el e foarte protector cu ea. Ca si la tine, Cristina, si Alice vrea sa se marite cu toti prietenii fratelui ei[:D] Dar si fetitele (prietenele ei) cind vin in vizita isi dau ochii peste cap cind il vad pe EL si chicotesc de numa-numa[:D] Va las, ma duc sa ma aranjez, azi am party de Craciun la un restaurant foarte fancy in centru, inca n-am decis ce pun pe mine, dar tinind seama de gerul de-afara, probabil ca pulovarul gros, pe gat fi la loc de cinste , in loc de rochia fara spate[:D]Offf si party-urile astea nu se pot tine in iulie[:D] Va pup! Simi I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ailed imi pare sincer rau. Deci nu prea v-am nimerit cu ordinea[:D]..asta mi s-a servit si mie cand s-a aflat ca voi avea fecioara..eu chiar cunosc doua care sunt asa cum v-am spus, exagerate cu ordinea si excelente bucatarese..oricum, cred ca asta cu horoscopul e pura statistica. Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ailed, imi pare tare rau. O sa fie bine data viitoare. Dana, pai adu-i si pe copii la party. Spune-le ca fac rost de joburi de babysiter. Parca erau interesati. Victor nu mai crede de anul trecut in Mos, dar tot isi asteapta cadourile[:D] Si noi i-am spus tot asa, sa ne ajute sa pastram "magia" pentru Anca. Si acum scrie o poveste de Craciun ptr cei din clasa-a-2-a, si le spune ca mosu' exista. Simi, petrecere frumoasa !! La asta ma gandeam si eu, ce rochii de petreceri la cata zapada e afara trebuie pantaloni!! Laura, ma bucur ca ai mai scris. Nu stiu ce cadouri i-ar place fetitei tale. Ce buget ai ? Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ailed, imi pare sincer rau. Te imbratisez si iti transmit toate gindurile mele bune![pup] Agata mea a intrat in anul magiei, desi de pe la 3-4 ani tot sceptica a fost si imi punea suta de intrebari... anul asta crede si in mos Craciun, si in zine si in coliere... Adica ea stie ca mosii pe care ii vede sint deghizati, dar cred ca totusi, pe undeva, inca nu e in totalitate convinsa ca nu exista un mos care trimite daruri la copii...[:)] Iar eu nu-i stric magia in nici un caz, ma mai intreaba ea asa din cind in cind 'dar tu crezi ca exista'... dar o fac din vorbe frumos, raspunzindu-i prin alte intrebari... Daca ar veni si mi-ar spune stii mami, acum sint singura ca nu exista mos Craciun, i-as spune de data asta direct ca asa este. Dar cumva, parca vrea sa lungeasca magia, copilaria si tare ma induioseaza acest aspect... si eu nu pot sa fiu decit de acord cu ea, ca asa am pe cine sa dau vina ca nu a adus tot ce scria pe lista.[:D] Simi, pai daca e vorba de baiatul tau, nu pot sa-ti spun ca-mi pare rau ca nu mai sint pustoaica...[:I] L-am vazut o singura data, da' nu pot sa uit cit de finut si frumusel este... ca mama lui, de altfel. Distractie placuta la petrecere! Laura, eu am citit numai The Girl with the Dragon Tattoo (dar s-a pierdut undeva in memorie) si am avut un CD de la un prieten cu citeva episoade titrate in engleza din serial... de fapt, asa am ajuns sa caut cartea. Din cite stiu, parca exista si un film facut dupa cele trei carti... eu nu l-am vazut. Pe mine ma atrage conspiratia, altfel... nu pot sa spun ca m-a dat pe spate. Lorelaim, multumesc, voi citi, dar pot foarte bine sa o caut si la biblioteca, dar sa trec de saptamina asta si cea cu Craciunul, ca si asa nu mi-am propus sa fac ceva in vacanta asta in afara de citit. Adevarul este ca simt incet-incet cum mi se renaste dorinta de a citi, carti, in mina, nu de pe net, nu studii, nu variante electronice, nu cursuri... ca din astea tot citesc. Mai intru pe la subiectul cititorilor si asa ma apuca un dor sa comentez si io... da' n-am ce, ca n-a citit decit clasicii de pe acolo. Dana, pai eu cred ca si copiii tai se vor simti bine. Iar lui Sorin spune-i ca daca lui nu-i este dor de noi, noua ne este...[pup] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...