Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bauturi de sarbatori


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui claudia_a
Rufus, sa ne zici cum au iesit! Ma opreste ideea de oua crude...[:-@] Zambeste, iubeste, iarta!
Da, nu m-am gandit ca-s crude ouale...dar la macerat se sterilizeaza tot...cred. La prima degustare, e bun. Am constatat, insa, deja, ca e importanta calitatea romului. Ceea ce este normal. Si timpul de macerare e important... [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

soacra-mea face lichior de oua, o sa o intreb reteta [:)] eu vreau sa-mi cumpar de sarbatori Campari, sa beau Campari-orange ... si o sa avem tuica de prune facuta de sotul meu saptamana trecuta, vin de Blaj Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007) _______________________________________________________________________________________ "Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ioanaiub si o sa avem tuica de prune facuta de sotul meu saptamana trecuta, vin de Blaj Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007) _______________________________________________________________________________________ "Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate
vinul nu stiu cum este, dar tuica o poti trimite la Cta [pup] Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007) [url="http://bazar.desprecopii.com/advancedsearch.asp?search=1&catid=0&SearchStr=&AllAnyExact=all&customs_criteria=1&cfs_txt_UMANITAR=Da%20-%20cumparatorul%20alege&cfs_txt_UMANITAR=pt%20Bogdan&PriceFrom=&PriceTo=&StartFrom=&StartTo=&EndFrom=&EndTo=&ExcludeStr=&IsAuction=on&OrderBy=end_desc&MaxResults=50&sbmtAdvSearch=%3E%3E#results"] bazar umanitar[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lulu77
Citat:
citat din mesajul lui ioanaiub si o sa avem tuica de prune facuta de sotul meu saptamana trecuta, vin de Blaj Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007) _______________________________________________________________________________________ "Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate
vinul nu stiu cum este, dar tuica o poti trimite la Cta [pup] Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007) [url="http://bazar.desprecopii.com/advancedsearch.asp?search=1&catid=0&SearchStr=&AllAnyExact=all&customs_criteria=1&cfs_txt_UMANITAR=Da%20-%20cumparatorul%20alege&cfs_txt_UMANITAR=pt%20Bogdan&PriceFrom=&PriceTo=&StartFrom=&StartTo=&EndFrom=&EndTo=&ExcludeStr=&IsAuction=on&OrderBy=end_desc&MaxResults=50&sbmtAdvSearch=%3E%3E#results"] bazar umanitar[/url]
Vrei? [:D] Ca as fi pus la Bazar, da' ma tot intreb cum se trimite prin posta o sticla cu palinca (de Ardeal, da?). Pe mine sa ma lasati in pace bu cu bauturile voastre!... ca nici nu mai stiu sa scriu! Tocmai fac (da, la ora asta!) lichiorul-crema de whisky de pe pagina anterioara. Din greseala, am pus, in loc de 500 ml whisky, 750. No, a trebuit sa mai fac amestec din ala cu zahar ars si frisca lichida si vanilie! Acum e la racit. Da' am gustat si caramelul, am gustat si whisky-ul (bleah! simplu nu-mi place), am gustat si lichiorul-crema intermediar (ala cu mult alcool). [alcool] Cre' ca o sa fie taaare bun lichiorul final, da' nu-s sigura ca apreciez obiectiv, la ora asta. [:D] Si se face repede, daca nu-l gresesti. Recomand! [alcool] EllaX cu Ana (30 iunie 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui EllaX
Citat:
citat din mesajul lui lulu77
Citat:
citat din mesajul lui ioanaiub si o sa avem tuica de prune facuta de sotul meu saptamana trecuta, vin de Blaj Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007) _______________________________________________________________________________________ "Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate
vinul nu stiu cum este, dar tuica o poti trimite la Cta [pup] Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007) [url="http://bazar.desprecopii.com/advancedsearch.asp?search=1&catid=0&SearchStr=&AllAnyExact=all&customs_criteria=1&cfs_txt_UMANITAR=Da%20-%20cumparatorul%20alege&cfs_txt_UMANITAR=pt%20Bogdan&PriceFrom=&PriceTo=&StartFrom=&StartTo=&EndFrom=&EndTo=&ExcludeStr=&IsAuction=on&OrderBy=end_desc&MaxResults=50&sbmtAdvSearch=%3E%3E#results"] bazar umanitar[/url]
Vrei? [:D] Ca as fi pus la Bazar, da' ma tot intreb cum se trimite prin posta o sticla cu palinca (de Ardeal, da?). Pe mine sa ma lasati in pace bu cu bauturile voastre!... ca nici nu mai stiu sa scriu! Tocmai fac (da, la ora asta!) lichiorul-crema de whisky de pe pagina anterioara. Din greseala, am pus, in loc de 500 ml whisky, 750. No, a trebuit sa mai fac amestec din ala cu zahar ars si frisca lichida si vanilie! Acum e la racit. Da' am gustat si caramelul, am gustat si whisky-ul (bleah! simplu nu-mi place), am gustat si lichiorul-crema intermediar (ala cu mult alcool). [alcool] Cre' ca o sa fie taaare bun lichiorul final, da' nu-s sigura ca apreciez obiectiv, la ora asta. [:D] Si se face repede, daca nu-l gresesti. Recomand! [alcool] EllaX cu Ana (30 iunie 2006)
azi il fac si io ...ma gandesc sa fac doar jumate si daca iese bun fac si cealalta jumate.. sau sa fac tot odata sa nu degust de prea multe ori [alcool]..ca mai am trebi azi [:D]

NIMENI NU MOARE VIRGIN...VIATA I-O TRAGE FIECARUIA CEL PUTIN O DATA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lapte caramel e bun atat pentru copii cat si pentru adulti. Eu si fratele meu eram inebuniti dupa aceasta bautura delicioasa. La un litru de lapte se folosesc cam 8 linguri de zahar, dar se poate si dupa preferinta. Zaharul se topeste intr-o cratita pe foc, pana ajunge de culoare aramie cu tenta spre roscat, nu il prajiti prea tare ca face bautura amara putin. Cand ajungeti la culoarea dorita a zaharului caramelizat atunci se adauga o cana de apa peste. Aveti grija face putin sfarai si stropeste nitel. Cand s-a mai linistit zaharul fierbinte sub apa rece adaugati laptele nefiert peste. Se mai adauga un varf de cutit sare fina, ca sa nu se afume sau sa se prinda de fundul cratitei. Se lasa totul la fiert si procedati ca si atunci cand fierbeti laptele. De la zahar, bautura ar trebui sa se coloreze nitel asa ca o cacao cu lapte, insa nu chiar foarte intensa culoarea. Dar gustul...incomparabil. E mult mai bun ca laptele cu cacao. Se poate servi ca atare sau cu alte mirodenii (vanilie, scortisoara, cuisoare), merge si la mic dejun alaturi de o painica cu gem. [pofta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Craciun am preparat in premiera acest [url="http://unseremblog.blogspot.com/2010/12/spiced-apple-punch-for-christmas.html"]spiced apple punch[/url] ************************* [url="http://unseremblog.blogspot.com"]Blogul meu culinar[/url] Mami de Amy : 29.08.2006 Mami de Mihnea : 29.04.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...