Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (156)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui mQQm
Ica, eu am si tavi si folie (baking sheet) de silicon. Nota 10, sunt perfecte! N-am facut cozonac, insa fac banana bread frecvent. Cozonac, daca mai stai doo luni, ca vine mama si sigur se agite de asa ceva... Dana, hai c-ati avut dezmatz si voi adultii, nu doar copiii.[:D] Bei ce seamana Edi cu tata-sau, fenomenal! Si Denisa e o scumpa![pup] Pe mine nu ma mai sperie nimic dupa sleep-over ala cu 13 fete de anul trecut. Imi tziuiau urechile a doua zi... Tu stii ca toate albumele ti-s publice, da? Am pus si eu cateva poze...
Common sense is not so common...[Voltaire]
Fie-va mila si de mine, cum arata o tava de silicon????[bang][bang] Cristina, eu daca deschid adresa de la un calculator necunoscut, vad care sunt publice si care nu. (alea private au lacatel) Tu le poti vedea pe toate? In special Punta cana 2009 ca de acolo am avut un sfert de poze downloadate[bang] Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cristina, am luat si noi "tzeapa" cu pozele, tot ca si tine. Ne-am usurat de vreo 300$ dar recunosc ca sunt singurele tablouri profesionale din casa. (in concluzie nu mi-a parut rau) Pepitzelul a crescut mare, are deja pleata neagra,pozele cu fratiorii mai mari emana atita dragoste...Iar cea in palma taticului e ca din Ann Gedes.Sa va traiasca si sa ne mai rasfeti cu poze.[pup] Ange, reteta ca reteta (nu o stiu pe dinafara dar fac eu rost de ea) dar de unde luam dovleacul ala sa umplem??? Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana P., faina petrecere ati avut, iar copiii sunt frumosi rau! si am vazut multe fete catarate pe Edi [:D] mQQm, pai cred si eu ca ai lasat caruta de bani, sunt atat de faine pozele, toate, iar tabloul ala cu toti trei copiii e excelent!
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ange, merci [flo] Nici mie nu-mi place ideea de copt in plastic, tind spre clasic, da' am zis poate ma pun si eu in rand cu ultimele descoperiri [:D] mqqm, astept sa faci cozonacii [:D] frumosi puii vostri toti 3, sa va traiasca! Dana, eu am vazut ieri la Canadian Tire(d) [:D] sunt ca niste tavi de cozonac normale numai ca din silicon, cum sunt cele rotunde ptr prajitura aia cu gaura la mijloc. Sunt moi [:)] eu demodata cum sunt ma tot intrebam daca n-am pierdut vrun' avans stiintific [:D] 14 ani zici? [alcool] sa va traiasca [s] eu credeam ca-s mai mici [:)] Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, nu stiu daca pe toate, dar 25 pot vedea. Ala de care zici nu pot, am crezut ca ai zis ca toate le-ai facut private, mea culpa! Uite, [url="http://images.google.ca/images?hl=en&source=hp&fkt=1331&fsdt=16353&q=silicone%20bakeware&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi"]astea sunt silicoanele...[/url][:D] ange, pt o tava cu teflon gasesti o gramada de articole ca sunt cu probleme. Siliconul nu e plastic [:D] si nu am gasit (inca) nimic negativ. Ai vreo sursa? Dar asa e, sunt flexibile, treb manevrate mai cu grija. Dar exact asta e si un avantaj. Ai terminat de copt, sucesti un pic coaja asta moale si tzup a iesit continutul! Nu ca sunt eu bucatareasa (not), dar se coace f uniform, nici macar eu n-am ars nik la colturi. [:p]
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ica,tava din silicon nu este o noutate.eu o stiu de ceva ani buni.Si nici la moda nu este.de unde ti-a venit ideea?[:D]acum chiar sunt mai ieftine decat acum vreo 2-3 ani.gasesti la oerice Walmart sau daca vrei mai sofisticate,in forme si pe culori, mergi la Ares. Podeanu,pai cum asa? dovleacul nu e ala oranj de decoram cu el?sa nu-mi spui ca pt placinta folosim alt soi[:D] vazut pozele.faineeeee...bey si pe bune ca stiti sa va distrati.esti maestra in ale petrecerilor.sa-ti traiasca copii si voi pe langa ei! mqqm,foarte,foarte frumoase poze.sa nu-ti para rau dupa bani[:D] si eu zic mereu ca-mi voi lua familionul de mana si vom merge la un studio foto.Avem niste prieteni care si-au facut o asa poza intr-un studio si vreau sa-ti spun ca e dementiala.Desculti toti,pe un fond alb,nas in nas mama cu fata si baiat cu mama.Adorabila poza! Eu zic ca merita.Uite si tu ce poze ai![flo] sunt bucuroasa.acum,in weekendul lung imi vine finutza de la Toronto.Abia astept.Nu am vazut-o de aproape 2 ani.[bang] [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mqqm,o,Doamne! hai mai ca nu fac nici reclama la teflon ,nici antireclama la silicoane ce naiba! mi-am expus parerea.Nu am citit nici un studiu,nici un articol nimic apropo de teflon sau silicon.Spuneam doar ca mie nu-mi plac.Nu ma impac cu ele,atat.Nu incerc sa conving pe nimeni ca sunt bune sau nu.Ica cerea pareri daca am inteles eu bine. Mie nu-mi plac tavile in schimb imi plac tzatzele din silicon.[:D]alea sunt ok?[:p][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Podeanu, vin la intalnire, sigur ca da! In legatura cu placinta cu ludaie (dovleac) faceam si eu la Calgary si era foarte buuuna. Nu mai stiu cm se numea, dar NU foloseam dovleacul acela ornamental, ca nu avea gust. Il cumparam de la Superstore (Maxi aici), taiat si curatat. Era ori courge musquee, ori courge spaghetti. Era mai mic, rotund / oval si cu pielea neteda, usor verzuie. Si pentru foi, utilizam filo pastry / phyllo dough (se gaseste la Maxi pe raionul cu inghetata). Apoi 1. Razi dovleacul, il scurgi / storci, adaugi zahar (dupa gust) si scortisoara. 2. Asezi foile n tava, le ungi individual cu unt /margarina topita (vreo 3 foi macar, in functie de cat vrei sa fie de gros stratul, poti sa mai adaugi), intinzi dovleacul ras peste si faci rulada. Eu repetam pana obinteam 3 rulade, dai la frigider juma de ora, apoi le tai si le dai la cuptor la vreo 180C, pana se coc foile. Miam miam. Reteta e inventata de subsemnata, probabil se pot aduce imbunatatiri... CGE, trebe sa las depresia ca s-au intamplat lucruri mai grave intre timp... deces in familie la sotul... Deci, cat ne iubim si suntem sanatosi, nimic nu mai conteaza! Acuma am treaba sa-l conving pe el... Si merci de incurajari. Pe o nota mai vesela, am fost la cumparaturi la Mango saptamana trecuta si era o blonda acolo cu paru' scurt care cerea toate hainele din catalog si le eneva pe vanzatoare... Si ieri, la PharmaPrix, o vad pe tipa pe coperta unei reviste... Genevieve Borne. Ha! M-am uitat sa vad ce face pe net, si cred ca e ea, doar ca mult mai zambareata decat la magazin... :) Pt tavi eu folosesc alea de aluminiu, ca mi-e frica sa nu mananc stratul ala protector la teflon, ca eu tai mult in tava, si in alea de silicon n-as reusi sa gatesc, ca mi-as da continutul pe picoareee... :) Ma duc sa incalzesc niste sarmale, mmm, ies asa de bune aici... totul e mai bun aici, pt de-ale gurii. Plus ca la Calgary a nins deja... Oaaa, ce bine ca am plecat! O zi insorita sa aveti! Ione
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ione, succes la cautari de job! Placinta de dovleac vreau si eu sa fac, acu' tre sa caut dovleacul [:)] am vazut pe cineva ca manca courge spaghetti, dar n-am stiut ca-i si ptr placinta, numai ca din cate tin eu minte nu era prea orange. Legat de tavile de silicon- asa-i, vroiam o parere, am avut senzatia ca s-a mai discutat aici si de-aia am intrebat [:D] eu mai vazusem mici la Dollarama , si rotunde dar nu mari de cozonac, si ma tot intrebam cat sunt de bune? Am si eu unele teflonate de la Loblaws insa se cam lipeste cozonacul (ange [flo]) si speram ca astea de silicon sa ma scape insa parea prea moi si-am renuntat, cel putin ptr moment [:)] Si eu stiu ca cele teflonate nu-s f bune, neteflonate n-am vazut, din silicon parea prea moi si nu ma vedeam cocand in plastic ... domle' cine ma mai multumeste ? mai ramn cele de yena [:D] Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...