Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (156)


Recommended Posts

bebitzu, formularul e aplicatia pentru viza si se gaseste online la www.cic.gc.ca, dar e in engleza/franceza, din cate am inteles la ambasada se gaseste si in lb romana, dar trebuie sa mearga pana acolo, deci cum va e mai comod. Bafta cu viza! Magda, cu Razvan [bonjovi] (6 ani) si Olivia [copil] (1 an) _________________________________________ "Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cum spunea si Dana, tehnica e diferita in franceza. In romana ti-as recomanda sa te joci de-a silabele: ma e m si a, co e c so i, etc... cu formularul nu te pot ajuta, ca fratele meu s-a ocupat in primavara Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai apucat sa scriu de mult, azi stau acasa cu Laura care a inceput cu "bine" sesonul asta, a avut febra azi noapte[bang] Nici nu vreau sa ma gandesc ce ne asteapta in toamna/ iarna asta. Si la Toronto e frig tare, si se pare c ala noapte or sa fie 4 sau 5 C. Noi deja am dat drumul la caldura in casa. Simona, nu am apucat sa-ti zic, sa-ti traiasca fetita si sa va aduca numai bucurii si impliniri! Numele alease sunt foarte frumoase:) Dana, la Multi Ani! gemenilor. Si eu vreau sa pun muraturi si sa fac vin in toamna asta, nu am mai facut niciodata deci urati-mi succes! Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, sanatate! Dana, faci acasa party? Ce fain, ca tu aduni si fete si baieti! Ceva idei de party? Bebitzu, io zic sa lasi scoala sa faca treaba si evaluezi mai incolo. Gogosari am luat si eu de la highland farms la un moment dat, magdone. Donia, eu mi-s cu pata pusa: vreau halloween party anul asta. Doar daca gasesc un costum de vaca![:D] Si-unu de vitel pentru al mic![:D] Mere si de cangur! [;)] CataD, succes la pivnitat![pk] Inacanada, m-am uitat la party packagers, n-are vaca![:D][pup] Io's suparata pe tv![:D] Nu prea pricep de ce dau banii, ca nu-i nik de vazut, doar te indoctrineaza sa te panichezi. Cand nu-i criza e gripa, etc. Asa ca vreau tv gratis! Ce stiti de tv HD gratuita, parca=s vreo 20 programe in HD care trec granita ilegal si se prind cu antena simpla in toronto. Anyone are asa ceva? Unde gasesc? Merg...
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A venit, a venit toamna! Mai da' ce frig e deodata! Mi se crispeaza zambetul pe buze... S-a dus reveria mea cu 'la Montreal e mult mai cald decat la Calgary'. Tot vobeati de vin... mie mi s-a facut pofta de tzuica :) . Stiu ca nu-i frumos, mai ales la Banat femeile nu beau tuica, da' io 'mi-s' olteanca de sange, desi nascuta si crescuta la Timisoara... si am avut dintotdeauna un paharel in care cred ca pui 25ml si ne dadeau si noua ai mei, inainte de mancare, sa avem pofta... ahaha, poate asta explica multe... In clubul noilor veniti la Montreal, nu e multa miscare - am fost sambata la Belvedere pe Mont Royal si apoi l-am scos pe sotul in oras, si am fost la un second cup pe St Denis sa bem si noi o cioco calda (in lipsa de vin fiert cu scortisoara), si sa citim ziarul, dar el o mai vrut si o praji cu cioco, care a depasit bugetul de iesit in oras (desi a fost foooarte yumii), asa ca saptamana asta pedeapsa, nu se mai iese in oras... :) Apoi azi am aflat de la guvern ca nu-mi dau EI, pt ca eu mi-am urmat sotul care a venit aici la scoala, nu la job... asa ca, daca esti in ih, te lasa si mai tare in ih, in loc sa incurajeze oamenii sa fie activi, sa mearga la scoala, sa schimbe provinciile. Ah, si faza cea mai tare e ca tipa imi spune 'nu pari surprinsa / afectata'; cred ca vroia sa plang putin. Concluzionand, trebuia sa fi stat la Calgary la job, pana imi gasesc de lucru in Montreal - da frate, 2 chirii, zboara pt interviuri, singur pe lume, usor de zis. Ah, si la final imi spune ca pot sa fac appeal daca vreau. Cred ca tipa juca o piesa de teatru absurd dimineata la ora 9... Si apoi am vb cu vecinul meu de la Calgary care imi spune sa aplic pt nu stiu ce fel de ajutor social - dar noi mai avem bani de trait in cont la banca, el zice, pai scoate-i... wow, ce scenarii brrr... No way, imi gasesc job, si apoi in fac si propriul business ca zumzaie capul de idei! Va zic cand se intampla! Si sa nu uit, felicitari Lauraj pt 10 ani de casnicie, multi inainte si multa sanatate pt new babies. mQQm, nu stiu inca cum merge, noi ne-am luat un laptop nou si am cumparat o aplicatie la el ca sa prindem si TV local, cu o antena. Cand instaleaza sotul iti spun; dar am vazut la proprietar aici, are o antena veche si prinde posturile locale super clar. In rest, pt toate mamicile jos palaria si... smile to the rain / clouds / night! Ah, si nu stiu cum se face, si nu va cunosc mai deloc, dar asociez sezatoare cu un loc cald... asa mi-am dat seama zilele astea tot citind... Ione
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu Ptr fetele care vor sa slabeasca sanatos, mi-a recomandat si mie o prietena cartea " Traiesc, deci ma abtin" de Mihaela Bilic. Ea este nutritionista care a slabit-o pe Teo Trandafir si Mihaela Radulescu. Eu am cautat-o pe net si mi-am downloadat-o gratis (ca aia de o vind nu faceau livrari in afara Ro). Am inceput s-o citesc si principiile ei imi par corecte. Acum sa vedem ce roade da. Dana Born to shop, forced to work.
Dana, o pui te rog si pe contul comun? [flo] Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Diana2007
Cri, cri, cri toamna gri, nu credeam ca-i sa mai vii ... Si cu virusi din belsug pe deasupra [q] E oficial, de azi noapte Sonia e racita bine, la fel ca si mine. Am avut o noapte grea pentru ca micuta nu poate sa respire bine, se ineaca cu mizeria aia care e undeva intre nas si gat, se trezeste, plange ca altceva nu stie si tot asa [bang] Azi, mai pe lumina am reinceput cura de ser fiziologic si a inceput sa scoata mucii, dar adio somnicuri linistite de cate trei ore, stau si o pazesc si incerc sa o ajut sa respire mai bine. Acum, asta e, incerc sa-mi pastrez optimismul ala de care scria Roxana [flo] si mergem mai departe. Maine avem primul rendez-vous la pediatru, ne ducem direct bolnavi ca sa-i dam de lucru. Sanatate si spor la pus muraturi si la renovari ! Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Life's a journey, not a destination"
Diana, incearca sa bei tu lapte de capra, creste imunitatea, si daca creste a ta, creste si a Soniei. Sanatate! Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...