Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (156)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui pitilache
Apropos ca tocmai a zis Ione81 nu ne cunoaste inca, ce ziceti de o intalnire pe 16 octombrie in acelasi loc ca data trecuta, restaurantul [url="http://www.boccacinos.com/bbeta/eng/locations_stlaurent.html"]Boccacinos[/url]??? Cine se inscrie pe lista?
"Less is more" - Mies van der Rohe
eu [:D] bebitzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ione, daca nu-ti este cu suparare, din ce parte a Olteniei esti ca si eu tot de pe acolo vin [:D]. I-am spus tatalui meu ca daca ajunge anul asta la noi nu vreau decat un singur lucru de acasa - o sticla mare de tuica de prune, atat [:D], sper sa nu o confiste astia la vama.Ma si vad la iarna cand nametii sunt cat casa cu o tuica fiarta in fata stand la povesti cu el.Woow, abia astept. bebitzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pitilache, si eu ma inscriu pt Boccacinos, mai ales ca e aproape de metrou! Am notat deja in agenda [:D] Bebitzu, parintii mei sunt amandoi dintr-un satuc numit Dalma, comuna Bala, in judetul Mehedinti...peste munti de Herculane. E tare frumos acolo, nu prea am fost in vacante cand eram mica, dar apoi au mostenit ai mei o casa si ne tarau acolo in adolescenta tarzie... Sper sa gasesti actele si sa vina tatal tau. Cred ca limita la alcool pe avion este cam 1.5L. Eu cam atat am adus toamna trecuta, l-am declarat si nu am avut probleme. Living the dream, Ione
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna, ati ales dar cu folos, sunt foarte, foarte faine numele fetei; deja <vad> o Addison cu nasucu-n vint, strengara si pusa pe shotii ca frate-su, care o sa va topeasca pe toti; Dana, sa-ti traiasca tineretul, sa ramina asa frumosi si cuminti :)) [pofta] must rosu spuneai ? apropo de tzuica, eu de cite ori vin am in toate buzunarele hainelor din geamantan cite o sticla de plastic de 1/4 (o string putin sa se etanseza dopurile) care contine ori lichid de foc (palinca ardeleneasca) ori o visinata [pofta]; de obicei se aduna cam 12 sticle pe transport; Diana, pup micutza bolnavioara, sa se faca repede bine! Bebitzule, sa nu te prind c-o dai cotita cu resto; (pacat ca e departe cel japo de care va spuneam, unde gatesc pe plita in fatza ta si-ti arunca crevetii in farfurie artistic, e chiar misto- si mesele sunt concepute special pentru grupuri, iar meniul foarte fain; Nelia, nu e foarte ieftin dar nici capatul lumii (un lunch la 17$, cred ca cina ajunge la 25$ in medie- dar din cite resto am incercat in Canada asta mi-a placut cel mai mult) altfel avem o toamna afurisita, lui Tudor ii e greu cu adaptarea cu noua invatatoare si noua acompaniatoare, de la scoala am doar rapoarte bune si foarte bune, in schimb acasa defuleaza zilnic; trebuie sa fac apel la tot calmul de care sunt in stare sa nu pic in jocul crizelor lui de nervi [bang], sa stricam tot ce-am cladit in anii astia; http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mQQm Donia, eu mi-s cu pata pusa: vreau halloween party anul asta. Doar daca gasesc un costum de vaca![:D] Si-unu de vitel pentru al mic![:D]
[:-)))] Hai mai, tu ca tu, da' cu ala micu' ce-ai avut? [:D] Da' stii ce? Poti sa-ti iei si costum de doica, ceva cu decolteu generos si boneta din aia cu danteluta [;)] Deci va asteptam la trick or treat? [:)] Hai ca-mi iau aparat de facut fum! Cu TV-ul nu stiu nimic, doar ca si eu sunt suparata, astia de la Bell ma costa o gramamada de bani si degeaba! Dana P, am gasit aparat de fum cu 50$, e un pret bun? Gasesc pe undeva si mai ieftin? Ione, neaparat sa faci appeal, stiu pe cineva care la prima aplicatie n-a reusit, iar la appeal, da! Si dai exact motivele pe care le-ai pus aici, ba mai bagi si ceva cu stres emotional, ca daca esti singura faci atac de panica, spui ca nu ai familie, nu ai retea de suport si de aia trebuie sa fii cu sotul, etc. Nu te lasa, doar din munca ta ai contribuit la EI! bebitzu, La multi ani lui Mihnea, ca doar ieri ce-a fost septembrie! Si pe aici invata sa citeasca fotografic, chiar ma minunam ca pe cand era Roxana la day care aveau etichete lipite pe toate obiectele de acolo, pe usa scria usa, pe scaun, scaun, pe oglinda, pe chiuveta, pe masa, ghiveci, perete, etc. Poate l-ar ajuta si asta pe Mihnea? Prin clasa 1 parca au invatat si sunete, si pe cand voluntariam imi spunea profesoara sa nu ii ajut pe copii spunandu-le cum se citeste un anume cuvant, ci sa ii incurajez sa spuna sunetele (ma rog, literele) din fiecare cuvant si sa le dau timp, sa am multa rabdare. Deci tot rabdarea e cheia [:)] Plus mult exercitiu, ca de aia aveau si nevoie de voluntari la scoala, sa stea cineva langa copil pana cand acesta termina cartea corespunzatoare nivelului sau. Ca profesoara nu avea timp pentru lucru individual cu fiecare copil, iar daca parintii nu lucrau si acasa, copilul avea un ritm mai domol. Si acum sa vorbim de lucruri serioase... [:D] Mei oltencele, cu ce tuica va laudati voi acolo? Ca imi povestea fina (din Ardeal) ca a primit o data niste tuica din Oltenia si a servit-o pe bunica ei (81 de ani), iar dupa ce a gustat din paharel si a plescait de doua ori din limba, bunica a intrebat cu buna credinta: "Nu-i rea la gust beutura asta, da-i cam slaba, niste rachiu n-aveti?" [:D] Si am fost o data la fina din Moldova si ma durea rau capul, zice "hai sa-ti dau niste chisca sa faci o frectie". Scoate din bufet o sticla ce-o tinea doar pentru frectii, miros... tuica! Beau... tuica! Din aia buna, ca pe la noi [:D] Zic "ce-i asta, oameni buni?" "Pai chisca, un alcool natural, da' mai tare, pe care il tinem doar pentru frectii, ca-i periculos daca-l bei" [:D] Na, ca de la atatea discutii despre vin si tuica, prevad un week-end... [alcool] [:D]
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donia, si tuica ardeleneasca se imparte in...palinca (de"aia de-ti intepeneste limba si s-a sufocat quebsul vecin [:D]) si...poshirca (gen Zalau, sau gen soacra din Moldova- adica nu soacra-i poshirca ci tzuica lor [:D], asta o zice barbatu'meu, eu gust doar visinata:))); http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-ati distrat ! Am citit ultimele doua pagini si m-am dus jos cu gandul sa-i zic lui Seb sa-mi ia lapte de capra de la Loblaws, dar pana acolo m-am razgandit si mi-am scris pe o foaie sa nu uit sa-i cer lu mama sa-mi trimita mai bine o tuica (pentru frectie ca la mine sigur e periculoasa de baut) [:D] Ica, chiar m-am gandit la sistemul imunitar, daca are vreo legatura cel al copilului cu al mamei. Sistemul meu imunitar e la pamant, cel putin de cand am venit in Canada, prind tot ce misca, mai ales la capitolul sistem respirator sunt varza. Intr-un singur an am ajuns de doua ori la otita conjugata cu sinuzita, antibiotice, tot tacamul. Si eu ca eu, dar copila n-are nici o vina... Ma duc sa prind un pic de somn ca maine am o zi grea, sunt acasa cu amandoi si nu pot sa ies pe nicaieri din cauza de raceala. Trebuie sa ii gasesc tot timpul ocupatie lui Victor ca sa ne intelegem si sa ma pot ocupa si de cea mica. Cu intalnirea sunt in stand by, puneti-ma acolo si vedem cum suntem pana atunci. Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Life's a journey, not a destination"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
palinca (de"aia de-ti intepeneste limba si s-a sufocat quebsul vecin [:D])
[:-)))] Eu mereu am zis ca tuica de genul asta e atat de tare, incat se evapora inainte sa ajunga in stomac [:D] Cumva te imbeti si numai daca o inspiri! Am mai baut asa ceva in vizita la o familie de chinezi, tareeeee! Ei ii ziceau vin, totusi, vin de orez. Ziceau ca era si foarte vechi, pastrat doar pentru ocazii speciale, era Anul Nou chinezesc...
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ica este f mare fisierul, nu se poata atasa la email. Uite de aici am downloadat-o eu http://rapidshare.de/files/45365960/Mihaela_Bilic-_Carte_de_nutritie.pdf.html Donia, eu parca am dat 29.99 pe aparat si 7$ pe sticla de ulei (sau ce-o fi solutia aia pe care o folosesti la facut fum).Poate al tau o fii mai fancy.. Cristina, idei grozave nu prea am,dar au copiii la subsol destule " distractii" (masa de biliard, ecranul urias) le creez atmosfera de discoteca (am bula din aia de sticla care se roteste). Ana facem schimb tuica pe wisky? Zic si eu prezent la Bocacinos. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...