Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 90


Recommended Posts

Dana noastra draga Iti doresc din inima ce-mi doresc si mie! Sa-ti fie viata un sir continuu de bucurii, sa te simti mai bine ca sa iti poti ingriji minunea, banuiesc ca simti cat esti de binecuvantata cu un copil ca David, da? Multa multa fericire si sanatate! Ce dulce David ca a plans daca te-a tras cumnata de picior! Am patit si noi o faza de asta, am incercat sa ii explic la Chiara notiunea de "doare": pe telecomanda o doare daca o arunci pe jos, pe mami o doare daca o tragi de par, etc. L-am pus pe tati sa ma traga de par si sa spun ca doare, dar ea s-a pus pe plans si pe mangaiat mami si nervi pe tati. Fetelor, multumesc pentru raspunsuri, continui sa gugalesc despre cantitatea de lapte pentru ca nu-s lamurita si nu dorm cand ma gandesc ca as putea sa imi infometez copila. Pe toate site-urile gasesc ca normal e sa bea 500 de ml pe zi, asa cum si bea, nu stiu pana cand e bine sa fie asa. Daca o intreb pe pediatra, imi va spune ca trebuie sa ii dau de ori ori pe zi borcanel cu carne cu paste zilnic, ceea ce eu refuz sa fac si va fi ultima solutie daca nu creste ca lumea. Mai incerc si sa caut niste poze cu kaki asta, eu ii dau de cateva saptamani un fruct numit "loti" aici, mi se pare extraordinar de bun, insa ieri am inceput sa ma gandesc ca de la asta se irita tare urat la fundulet si i-l scot. Poate e acelasi fruct cu kaki. bla bla Meniu azi: lapte dimineata un biscuite fructe pe la 11 (am in casa mere, prune si struguri) la pranz supa de legume cu galuste de gris la 17 ii fac niste chiftele de linte cu pure de cartofi apoi lapte seara O zi frumoasa la toata lumea! [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda"] Minunea mea care s-a lasat asteptata atat de mult! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Andre, de ce nu suni tu pediatra de acasa, ca stiu ca ai mare incredere in ea, si sa o intrebi e si cum e cu cantitatea de lapte si ce parere are despre paste. Mie asta cu paste seara in fiecare zi mi se pare cum e la noi in pediatria romaneasca cu marul cu biscuite si zaharul pus in orice ca sa manance pruncii sa creasca 'mari'[alcool] Kreliutz, ce mai faci??tot suparici si tu si tati de albastrel? [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13/FireflySShopOnlineComenziLaLpetrascaYahooCom#"] Firefly's shop[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ordine... Laura nu mai fi trista, nu poti multumi pe toata lumea. Fata aia nu prea stia ea de capu ei, deci era cam greu sa-si dea seama ce marime are pisicutza, cu toate ca tu i-ai aratat[alcool] Lavi, ma bucur ca suneti bine, ca Rares e cuminte si ca ti-ai gasit si tu de lucru[flo] Monis frumos ai povestit despre Santi[olala],iertare dar pana acum n-am stiu de blog, mi-a placut aia cu "ma-sa lui Santiago" si poza de la profil[:D][olala] Andre uite noi suntem pe LP, dar Dragos nu e un exemplu foarte bun, caci nu e foarte mancacios, el bea cam 210 ml/7 masuri de LP dimineata si 210 seara, iar daca se intampla sa nu manance bine peste zi atunci mai bea si noaptea o portie de 210. E o scumpa Chiara, fata isteata![pup] Smara asa stiu si eu ca laptele trebuie sa fie integral. Parmalat, prima crestere, oare cum o fi? Ancutza cum a trecut asta noapte? Cate treziri? Raluci, tare Bubu cu rontaitul de ceapa[:D] Dozz la noi merge bine supa cu legumele bucatele mici. Danan ce scumnp e David, cred ac te-ai topit toata[olala]. Voi cum mai stati cu noptile? Ionela[pup] de o mie de ori. Curand o sa sarim cu o mie de intrebari peste tine. Una e sa citesti alta e sa-ti raspunda cineva la cazuri concrete. Merci tare mult de explicatii, asa stiam si eu de perioada de ce-ului, care oricum m-a capiat[:D]. Eu cred ca sunt o mama denaturata, ca nu am rabdare cu copiii [:(]. Cu curatenia si ajutorul, welcome in the club, nici eu n-am ioca ajutor...Le ducem noi cumva la capat pe toate... Lili off ce rau imi pare de ursulet... Zic si eu ca ar fi ok sa deschizi un subiect special, poate cine stie, ai noroc.[pup] Diana[pup] da niste poze nu ne pui sa vedem si noi?[:D] Lyly tare imi place de Bilic asta...[:D] ChiarKrelia pe unde e, ca nu "am zarit-o" demult... No v-am pupat, ma apuc de treburi, pfuu ce emotii ma incearca, prima serbare... zici ca as merge eu...[:D] Alina [mamica] de Dragos-Andrei 07.11.2009 si [zana] Riana-Antonia 25.01.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13
Andre, de ce nu suni tu pediatra de acasa, ca stiu ca ai mare incredere in ea, si sa o intrebi e si cum e cu cantitatea de lapte si ce parere are despre paste. Mie asta cu paste seara in fiecare zi mi se pare cum e la noi in pediatria romaneasca cu marul cu biscuite si zaharul pus in orice ca sa manance pruncii sa creasca 'mari'[alcool]
Exact la asta m-am gandit sa fac, sa o sun azi s-o intreb cat lapte sa ii dau ca o iau razna gandindu-ma ca poate ii dau prea mult. Cu pastele orice mi-ar spune nu ii voi da in fiecare zi ca vad rezultatele aici. Tocmai citesc un site al pediatrilor din Italia care spun clar de cate ori fructe, legume, 500 ml lapte pe zi, dar de paste nu spun nimic. Alinush Vad ca si voi beti destul de mult lapte totusi. [pup] [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda"] Minunea mea care s-a lasat asteptata atat de mult! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Dozz
Mai aveam de zis: Lyly, slingul meu e cu inele, de la Diana cumparat. Hai sa vb pe mess sa vedem cum ti-l dau la probat. Ralu_seby, de unde ai cumparat kaki? Pupici!
Niatza! L-am cumparat din piata, de la comerciantii cu produse mai exotice..care vand si struguri in mijlocul iernii, avocado etc. Se gaseste si in Carr4, Auchan.. [url="http://picasaweb.google.ro/102155629580077258464/MateiAndreiDeRalu_seby?locked=true#"]poponitzu' meu Matei-Andrei[/url] [aho] noi te iubim, si [cubrad] impodobim Te-asteptam la [pegeam]cuminti, ca sa ne faci fericiti!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io-s treaza de la 5, la ora aia a binevoit mandrul sa faca o pauza de somn, pana la 7 jumate, cand a readormit pentru 40 de minute. am lasat sotul de la 6 jumate sa-i fac ce-o vrea, dar a plans suficient de tare si mult cat s anu pot dormi deloc, asa ca tot eu am stat cu el [bang] il tragea pe tasu de tricou sa ii dea tztz [alcool] nu-s in stare sa zic nimic, am citit tot, dar e ceata in capul meu, ma duc sa-l culc, sa vad daca pot dormi si eu putin va pupez! [pup] Lili, mami de [bonjovi] Alexandru (18nov'09) [url="http://picasaweb.google.ro/lylyana.ion#"]poz(n)e[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lyly Trimit paravion cafea de aia care trezeste pe oricine, da? [pup] Am gasit intre timp poze cu kaki, e acelasi fruct pe care i-l dau Chiarei si de la care am senzatia ca se irita foarte urat la fundic. [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda"] Minunea mea care s-a lasat asteptata atat de mult! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata azi noapte cretulina a dormit mai bine, insa s-a trezit pe la 7,30. [bang] licu - si eu zic sa nu mai pui la suflet, esti prea sensibila. bine ca a platit [:D] ca daca e neserioasa putea sa nu plateasca si atunci te necajeai si mai tare. [pup] tin pumnii sa va aduca Mos Craciun un samburel. [olala] si eu cred ca sarea de lamaie nu e buna... raluci cum puteti fi 5 de Craciunul viitor??? aveti de gand sa infiati un copil? altfel nu-mi dau seama cum ati putea. [:)] Andre misto faza cu bla-bla [olala] cretulina cand ne vede ca vorbim la telefon, duce mana la ureche si incearca sa zica si ea "alo, alo" [olala] imi vine s-o mananc. lyly multumim pt. pontul cu carnea de porc. socrii mei taie porcul saptamana asta si nu stiam daca sa-i dau cretulinei sau nu. nici acum nu stiu ce sa fac. [alcool] noi oricum ii dam carne de pui de tzara, nu din ala hormonat. sa vedem, poate ii dau porc in alte mancaruri, nu asa direct carnea goala. ralu da tu de ce incepi serviciul? asa vrei, sau esti obligata de imprejurari? lili nu pot sa te ajut cu ursuletul, noi nici n-avem ikea. simina misto faza cu copilul si catelul in brate... [:D] [:D] [:D]
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [caru] tati [roker] si Vladutz [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...