Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Paris Beauvais- Paris Charles de Gaulle


Recommended Posts

Dragilor si dragelor, Saptamana viitoare plec in Franta si am o mica problema, printre altele [8D] Trebuie sa ajung de pe aeroportul Beauvais pe aeroportul Charles de Gaulle. De pe Beauvois am aflat ca am autobus care ma va duce pana la cea mai importanta statie de metrou in Paris. Pana aici e OK, stiu ca busul costa pana in 15 euro, dar ceea ce nu stiu e daca pot lua, sau ce pot lua de aici spre Charles de Gaulle. Cu timpul stau bine, adica nu mi-e frica ca pierd celalalt avion dar sincer nu vreau sa iau taxi sau ceva microbuse care am inteles ca sunt foarte scumpe, pana la 100 de euro. Stie cineva sau mai bine pun un mesaj pentru fetele din Franta, poate stiu ele. Va multumesc de pe acum pentru ajutor. Blogul meu: [url] http://www.celina-bianca.blogspot.com/[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

De la statia de metro Porte Maillot iei un autocar ce tine de Air France (car) care te duce la CDG. Sper sa mearga linkul: http://www.airfrance.fr/FR/fr/local/transverse/frame/genericIFrame.htm?url=http://videocdn.airfrance.com/cars-airfrance/index_fr.html&frameHeight=600 Editez ca nu merge linkul: dai o cautare pe google air france cars; apoi ai detalii despre tarif si linii iar la linii gasesti numarul 2 care face ruta arcul de triumf-porte maillot-CDG1-apoi CDG2. Costa 15 euros dus. Circula la 30 min si fac cam o ora pana la aeroport. Mai sunt si alte variante care includ RER B dar dupa parerea mea este mai complicat. Sper ca nu am fost incoerenta. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de tot, sper sa ma descurc, da e chiar nasol sa trebuiasca sa schimb de mai multe ori autobusele pana la CDG. Dar cineva imi spunea ca dat fiind faptul ca am timp suficient intre avioane sa iau de la Porte Malliot un bus pana la Arcul de Triumf s#259; ma plimb putin pe acolo si de acolo sa iau ceva sper aeroport. Sa zicem ca as avea vreo doua ore vreme de pierdut ce as putea vedea prin preajma ca sa nu ma indepartez de locul de unde pot lua busul spre CDG? Multumesc [flo] Blogul meu: [url] http://www.celina-bianca.blogspot.com/[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arcul de triumf este situat intr-unul din capetele celebrei Champs Elysees. Poti sa vizitezi magazinele de pe aceasta strada, sa admiri arhitectura, sa bei o cafea la o terasa, sa urci pe Arcul de triumf. Altceva in zona nu stiu...oricum cred ca e destul de obositor sa te plimbi intre doua avioane si doua aeroporturi, poate si cu ceva bagaje dupa tine. Mult succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ti s-a raspuns clar la intrebarea ta....Nu vreau decat sa te avertizez in legatura cu aeroportul Charles de Gaulle... In sensul ca e foarte aglomerat si eu cred ca trebuie sa ajungi mai din timp decat ai ajunge pe alt aeroport; eu am pierdut avionul pe acel aeroport, in sensul ca nu au mai vrut sa imi faca check-in desi avionul nu numai ca nu plecase, dar nici nu incepuse boarding-ul. Si am ajuns tarziu fiindca m-am incurcat pe aeroport...Si mai stiu pe cineva care a pierdut avionul si este cineva care intr-adevar calatoreste mult, adica se pricepe. Adica, atentie la notiunea "am timp".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca trebuie sa mergi direct la CDG. Poti sa te plimbi suficient si acolo, ai ce sa vezi. E mare, nu stii la ce terminal esti, nu stii ce alte chestii pot aparea, e mai bine sa te duci. ar fii bine daca autobuzele ar zbura de la un punct A la un punct B, dar poti sa cazi intr-un ambuteiaj si sa stai in autobuz destul de mult... Ca sa vzitezi Parisul trebuie mers special pt. asta sa nu fii presat de timp [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc din suflet[flo] Adevarul e ca avand doua bagaje dupa mine numai de plimbare nu o sa-mi arda atunci, dar totusi am intrebat caci unii mai curajosi m-au indemnat sa nu merg direct la aeroport. Asa ma gandeam si eu ca ar fi cel mai bine sa merg dirent pe CDG si sa nu mai zabovesc in alta parte. Am ceva emotii caci nu am mai fost niciodata pe un aeroport asa de mare, dar sper sa nu fie probleme si sa ajung cu bine la detinatie.[avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu fiu stresanta, dar avand in vedere ca plec peste doua zile va rog daca puteti si aveti alte sfaturi si sugestii pentru mine legate de calatorie si aeropoarte sa mi le transmiteti acum cat sunt in febra plecarii. Sper ca datorita voua sa invat cateva ponturi si sa pot la randul meu sa-i sfatuiesc si eu pe altii dupa aceea. Va pup[majoreta] Blogul meu:[url] http://www.celina-bianca.blogspot.com/[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aeroportul CDG e imens si controlul bagajelor de mana dureaza destul de mult. Atentie de la ce terminal pleaca avionul tau! Sa nu te incurci! Chiar si cand ai ajuns la terminal tot mai ai muuuult de mers pana la poarta unde faci imbarcarea. Dai bagajele de cala si apoi te asezi cuminte la coada pentru verificarea bagajelor de mana si a ta. Scoti totul din buzunrae, te descalti, scoti curea (daca ai) si tot ce ti se mai cere. Atentie sa nu ai lichide la tine ca ti le arunca! Dupa ce ai trecut de acest control intri in zona duty-free de unde poti sa-ti cumperi ce doresti (bani sa ai). Poti savura o cafea, poti manca ceva. Daca vrei poti sa-ti faci si manichiura sau un tratament facial (au un fel de minicabinet). Apoi, imbarcarea si calatorie placuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand sa nu-ti iei produse de toilete in bagajul de mana sau daca ei sa fie mai mici de 100ml. Mare grija ca-ti arunca la cos si e pacat. O sticluta de apa de 500ml ai voie. Cam atat, fara forfecute in bagajul de mana sau pila de unghii. CDG e bine semnalizat, nu poti sa te ratacesti daca stii sa citesti[:D] Curaj nu ai de ce sa-ti fie teama!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...