Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

BIOGENESIS FERTILITY CENTER (23)


Recommended Posts

Va pup mult pe toate!

Luck[pup] unul special, ca nu te-am mai "vazut" de mult.

 

Am fost azi la clinica, facut estradiol, dar pt ca eram nedormita de mai bine de 30 de ore, din prima mana nu mi-a curs sange, gaurit mana 2 si reusit[:D] valoare mica inca 231.

Marit dozele la 150 menopur+150 puregon. Luni am avut 41 valoarea, azi 231. A crescut, dar nu suficient.

Endometrul e bine, 7mm deja.

Foliculii, pe ovarul pe care aveam 9 s-au dezvoltat doar 6 f bine, iar pe cel pe care aveam 8, mi-au mai aparul 2, dezvoltati toti bine.

Deci din 17 initiali am 16 acum, aprox la aceleasi dimensiuni.

Test cateter ok, fara dureri sau altceva.

 

M-am intalnit si cu Filipac exact cand ieseam de la eco, te asteptam sa scrii! Cum a fost, cat e estradiolul, cum sunt foliculii, endo? [pup] tare.

 

 

Ingeras, mami de Maya

Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu...

5 sarcini pierdute 5-8 sapt

1 extrauterina

1 FIV nereusit (6 blasto AA)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna si eu sunt in tratament pentru primul FIV.

Ma numesc Clara si va citesc de anul trecut, de cand s-a deschis clinica.Am fost la prima intalnire cu dr. D anul trecut in noiembrie, insa din motive personale am amanat procedura pt anul acesta.

Diagnosticul nostru este de infertilitate secundara. Toate analizele bune si la mine si la sot.

 

Si eu am fost la prima eco cu Filipac si Ingeras (pe Ingeras am si recunoscut-o din descrierile de pe forum:) in prima zi de CM si aveam 6 foliculi pe ovarul drept si 4 foliculi pe ovarul stang de dimensiuni mici (nu stiu valorile, pt ca nu am foaia acum la mine) si endo 3mm.

Eu am inceput stimularea in ziua 2 de CM, cu 100 ui puregon si 150 ui menopur.

Pe 13 estradiolul era f mic, sub 10 mi s-a spus, si mi s-au marit dozele: 200 ui puregon si 225 ui menopur. Ieri am fost din nou la eco si estradiol + test cateter (zi 6 de stimulare si tot zi 6 CM – inca sangerand). Testul de cateter ok, fara dureri mari, foliculii au mai crescut, am 16 in total (4 mai mari de 7mm si 9mm, parca, ii restul de dimensiuni apropiate cam 4 mm (scuze ca nu am valorile exacte) endo 4mm, iar estradiolul a fost 121. Am fost f suparata azi cand m-a sunat Maria, e clar ca nu raspund la tratament. Mi s-a marit doza de menopur la 300 ui, puregonul a ramas la 200 ui. Vom vedea sambata. Probabil ca vom intrerupe ... mi-am facut atatea sperante, nici nu ma gandeam ca nu voi ajunge nici macar la ET. Incerc sa-mi pastrez optimismul, dar e greu. Propabil ca estradiolul asta este cauza pentru care de 4 ani nu am reusit sa raman insarcinata ...

 

Te pup, Ingeras, vorbeai la tel cand am terminat eu cu testul de cateter. Bafta multa si ne vedem poate sambata.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata

eu n-am mai apucat sa intru aseara ca eram cam rupta.

valorile mele nu se pot compara cu ale tale ingeras dar eu is multumita ca raspund la tratament, pentru ca la mine asta era riscul, sa nu se dezvolte mai nimic.

deci foliculii is bine, au crescut 3-4 is mai mari, estradiolul a ajuns si el la 125, numai cu endometru stau prost - e doar 4. ce iau eu sa creasca asta?

la cateter test n-a fost chiar naspa dar cica mi-e uterul deviat spre dreapta din cauza operatiei.

raman pe aceleasi doze - 300 menopur si 300 puregon - pp ca is maxime. si sper sa ajung in marea finala - adica la punctie. cati foliculi mari trebuie sa am minim?si cu ce cresc endometru?

va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, filipac,

nu am facut cunostinta, dar ai vazut si tu ca la clinica fetele nu sunt foarte comunicative ... fiecare cu gandurile si problemele ei ...

acum am primit si eu tel de la clinica. am programare maine la 10 pt estradiol si la 10.30 pentru eco.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum am vazut ca ai scris tokyo si ca avem valori asemanatoare, doar ca eu am 7 foliculi pt ca am un singur ovar?cum sa intrerupi tratamentul?mie maria mi-a zis ca raspund pt ca au crescut foliculii.mai avem de luptat, eu asa zic.

am citit pe forum si am zis ca ma apuc sa iau pt endometru - vit e 1zi, omega 3 - da nu stiu cat si aspirina efervescenta. off, ce rau imi pare ca nu am luat de la inceput?deci pot sa iau toate astea, mai are rost?eu nu vreau sa ma dau inca batuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tokyo, ai stat pe patul din mijloc, sau cel de la geam? de ce sa intrerupi?

Filipac, ce ti-au spus de endometru?

 

Eu nu inteleg ceva, estradiolul este clar ca e extrem de mic la toata lumea fata de ceea ce am citit, dar de ce oare?

In mod normal, estradiolul ar tb sa fie 300-400 pt fiecare folicul cu dimensiunea de 18mm (nu este cazul acum), deci toate ar tb, oricum, sa-l avem muult mai mare.

Eu data trecuta cand am facut FIV am avut in z 6 de stimulare estradiolul 98, deci tot ff mic, iar foliculii au evoluat in 6 blasto, deci ok.

 

Rog din siflet fetele care au facut FIV si au reusit sau nu, dar au ajuns la ET, sa ne spuna care au fost valorile estradiolului si cum au evoluat. Va rog mult. Adica are sens sa ne facem sperante, sau nu?

Multumim in avans.

 

Ingeras, mami de Maya

Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu...

5 sarcini pierdute 5-8 sapt

1 extrauterina

1 FIV nereusit (6 blasto AA)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai la asta ma gandesc si eu ingeras, ca tu ai ai zis ca si la tine a fost mic dar pana la urma au rezultat 6 blasto.

mama lui de estradiol.

de endometru nu mi-au zis absolut nimic, am intrebat-o pe maria ce sa iau si a zis acid folic si elevit, ca dr. d da voie cu vitamine.mie nu-mi place sa iau asa pastile de nebuna, da parca sa stau cu mainile in san.

deci fetelor - help. ajutati-ne si pe noi cu niste sfaturi

tokio si eu am maine la 10 estradiol si la 11.30 eco

ingeras tu cand vii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ingeras, am stat pe patul din mijloc si am baut apa impreuna inainte de test:)

nu vreau sa intrerup, nimeni de la clinica nici macar nu a sugerat asa ceva. este doar frica mea si frica de estradiolul asta ... eu continui cu injectiile si cu multe rugaciuni! ma gandeam si daca nu cumva le-am facut eu gresit ... ca le-am facum una dupa alta pe aceeasi parte ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tokyoid="red"> - bine ai venit si sedere cat mai scurta. Daca doresti pe listuta doar anunta.

filipacid="red"> - cred ca suferim cam de acelasi lucru [:D]. Endometru mic, doze mari. Pt. endometru nu prea ai ce sa faci. Eu as sugera sa incepi de acum aspenterul, care oricum este in schema de sustinere, cu conditia sa il opresti cu 24 ore inainte de punctie.Oricum poate ar fi bine sa o anunti si pe Laura.

ingerasid="red"> - repet si aici pt cine ar vrea sa stie E2 z3 stimulare - 67, z5-392 (10 folic.),z7 - 700 11f., z9 - 1695 - 14f, z11 - 3000-17f.

La punctie au fost 20 ovocite, 13 embrioni de z3, 6 blasto.

Ariannaid="red"> - tratamentul de sustinere difer de la caz la caz. Toata lumea insa opreste cycloproginova si cortizonul prin s12-14. Nu mai imi mintesc cu exactitate cum dar toata medictia se scoate treptat.

La cortizon parca 1-2zile, 3/4 2 zile, 1/2 2 zile, 1/4 2 zile. Ceva de genul asta. La fel progynovele si utrogestnul.

Eu progesteron, aspenter, clexane, ac folic am luat toata sarcina. La prima sarcina insa am scos tot la 12s. Oricum iti v da medicul schema cand o sa te vada la eco.

 

Va pup si va tin pumnii.

 

Catalina

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...