Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV in Ungaria 122


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui rozali77
Corina eu merg la Szeged acum, la Zadori. inca nu mi-am facut o parere, ceea ce ma deranjeaza un pic este ca nu pre tine minte pacientii. Dar poate sunt eu la inceput si inca nu m-am lipit de retina lui asa ca ii mai dau o sansa.
Buna, As vrea sa va intreb fetelor, cum va descurcati cu drumul pana la Szeged pentru toate intalnirile cu doctorul? Eu vreau sa-mi fac un "plan" sa-mi organizez lucrurile(si sa-mi informez sotul) sa stiu cam de cate ori trebuie mers pentru o fertilizare. 1.se merge pt prima intalnire cu doctorul avand si dosarul de analizele la purtator 2.te prezinti la eco si/sau analize de sange si o discutie cu medicul cand ti se da si schema ta de tratament pentru urmatoarele 2-3 zile 3.dupa urmatoarele 2-3 zile te prezinti din nou pentru eco si / sau analize de sange, iti scrie shema pt urmatoarele 2/3 zile si tot asa de cate ori e nevoie 4.....apoi ce mai urmeaza pana la punctie si transfer? de cate ori in luna respectiva trebuie mers la Szeged? pentru toate operatiunile? multumesc mult
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lelu
Citat:
citat din mesajul lui rozali77
Corina eu merg la Szeged acum, la Zadori. inca nu mi-am facut o parere, ceea ce ma deranjeaza un pic este ca nu pre tine minte pacientii. Dar poate sunt eu la inceput si inca nu m-am lipit de retina lui asa ca ii mai dau o sansa.
Buna, As vrea sa va intreb fetelor, cum va descurcati cu drumul pana la Szeged pentru toate intalnirile cu doctorul? Eu vreau sa-mi fac un "plan" sa-mi organizez lucrurile(si sa-mi informez sotul) sa stiu cam de cate ori trebuie mers pentru o fertilizare. 1.se merge pt prima intalnire cu doctorul avand si dosarul de analizele la purtator 2.te prezinti la eco si/sau analize de sange si o discutie cu medicul cand ti se da si schema ta de tratament pentru urmatoarele 2-3 zile 3.dupa urmatoarele 2-3 zile te prezinti din nou pentru eco si / sau analize de sange, iti scrie shema pt urmatoarele 2/3 zile si tot asa de cate ori e nevoie 4.....apoi ce mai urmeaza pana la punctie si transfer? de cate ori in luna respectiva trebuie mers la Szeged? pentru toate operatiunile? multumesc mult
buna la prima intalnire tie ti se face o eco, sotului o spermograma asistentele fac copii xerox la dosarul vostru de analize, vi se face un dosar pe care il vede dr cand intrati sa vb cu el in functie de analize va face programare pt fiv veti merge in ziua2 pt eco+estradiol si vei primi schema de tratamnt in z5 te intorci pt eco+sange, apoi in z7, z9 in functie de evolutia foliculilor se fixeaza ziua punctiei cu 36 ore inainte de punctie va trebui sa faci injectia pt maturarea foliculilor intre punctie si transfer fie stabilesti o intalnire cu dr, asta daca stai in szeged pe durata procedurii, ori dai telefon si ti se spune ce evolutie au embrionii si in functie de evolutia lor se stabileste ziua transferului. bafta ps.ref la idee ca te tine nu te tine minte, n am avut problema asta, ne tine minte si acum dupa 1 an [gravi] +34 cu motaneii [baietel]Razvan si [baietel] Robert si mami de Vlad (12.12.1999) [ruga] AMR 11z, cu voia lui DD poate rezistam mai mult[ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao lelu am vazut ca esti din tm [:D] si eu merg la Zadori, in ianuarie incep tratamentul pt FIV, primul o sa'ti spun cum am procedat noi - am tinut legatura cu dr pe mail si am facut toate analizele in tm, dar, inainte de'a stabili ca o sa fie FIV, ne'a chemat in z2 pt eco+hormoni eu - am primit lista cu analize si le'am facut toate in tm am intrebat doctorul de cate ori trebuie sa vin si cand pt a stii sa ne organizam timpul, cu servicul, cu gradinita.... eu am cerut sa specifice cand pot merge si dupa amaiza ca sa am doar jum de zi de concediu (la noi la firma se poate) pt FIV: - z2 dupa amiaza pt eco - z6 de dimineata eco+hormoni - z8 dupa amiaza eco - z10 dupa amiza eco, totusi e posibil aici sa fie nevoie de analize si vin de dimineata - z12 (estimativ) punctia, de dimineata - z16-z17 ET de dimineata in plus, daca vrei sa ramai la Szeged dupa ET, mai adaugi inca 1-2 zile, cum doresti sper sa'ti fie de folos si mult succes! [pup] Camelia mami de Vlad Andrei (14.12.2004) si aspiranta BB2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, multumesc. Eu ma gandeam sa fac cariotipul pentru ca in cazul in care e ceva in neregula s-ar fage PGD. Stiu ca suna ciudat obsesia mea pentru cariotip, dar chiar nu as mai vrea sa primesc telefon in fiecare zi de la embriolog sa-mi spuna: "stiti, embrionii dumneavoastra nu prea se dezvolta, x embrioni s-au oprit din evolutie de ieri"...si asta 4 zile la rand, cum am patit ultima oara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi_B, chiar nu e asa de scump cariotipul...e 700 lei pt ambii parteneri (spune-i 350 / persoana) si deletiile brat scurt cromozom Y in patologia severa masculina e 250 lei. acuma depinde de fiecare daca le considera necesare ori ba _________________________________________ mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mirela2, kemskaia va multumesc mult pentru raspunsuri kemskaia, as vrea sa tinem legatura, deoarece sigur o sa mai am intrebari pentru tine, eu fac un tratament pentru endometrioza iar in februarie o laparo la care o sa incerce sa ma curete, dupa care trebuie sa incep pregatirile pt FIV, deci in primavara va trebui sa o fac si ma gandeam sa incerc la Szeged, nu stiu la ce doctor dar tot aud de Zadori... mai am o intrebare, cum comunici cu doctorul? stie romaneste? ai putea sa-mi dai adresa lui de mail?Analizele a trebuit sa le traduci? multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca va intereseaza, dar eu am fost indrumata spre o clinica de stat din Budapesta. Postez adresa aici. Division of Assisted Reproduction (Head: Professor Janos Urbancsek MD, PhD, DSc) Departament of Obstetrics and Gynaecology SEMMELWEIS UNIVERSITY FACULTY OF MEDICINE Baross utca 27, H-1088 Budapest, Hungary; tel/fax:+36-1-266-01-15 e-mail: urbajan@noi1.sote.hu Ieri am fost la prima consultatie. Analizele trebuie facute acolo (80000 HUF costa analizele hormonale si consultatiile anterioare FIV, 1200/1300 euro Fiv (icsi) si vreo 550/600 euro medicatia. Neajunsuri: lipsa unei bai langa salonul in care stai dupa punctie (am vazut o doamna care dupa punctie a trebuit sa se tarasca pana la baia aflata la capatul holului, cam romaneasca ca aspect, dealtfel):neacceptarea analizelor facute in tara, unul dintre cei doi medici pare proaspat iesit de pe bancile universitatii (desi se pare ca e acolo de cel putin 5 ani).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...