Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV in Ungaria 122


Recommended Posts

Lyette, cred ca avem aceeasi problema. Si eu incerc sa gasesc cea mai potrivita clinica pentru mine, dar si pentru resursele mele. Din pacate nu ma pot baza foarte mult nici pe sotul meu care nu se implica in decizie, dar imi va reprosa daca nu va fi ok. Deocamdata am fost la szeged si sentimentele mele sunt amestecate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

rozali - eu am facut cariotipul in 2007 la catedra de genetica din cadrul Facultatii de medicina de la Timisoara si a costat 250 lei. A iesit bine pentru ambii parteneri doar ca explicatiile nu erau foarte detaliate, adica aveam risc 25% (care era normal). In 2010, dupa ce am pierdut sarcina, am vrut sa facem analiza fatului dar ni s-a explicat ca era oprit din evolutie de ceva timp si nu mai avea ce sa analizeze. Asa ca am refacut cariotipil la un cabinet privat de genetica din Timisoara si a costat 400 lei pentru amandoi. Rezultatul a fost tot bun numai ca a fost mai detaliat si insotit de fotografia ADN-ului. Daca doresti info despre cabinet trimite-mi PM. Si eu cred ca tratamentul de stimulare influenteaza intr-o anumita masura calitatea ovocitelor. La stimularea pe care am facut-o in 2009 am avut Suprefact, Fostimon si Gonal si am avut 10 ovocite recoltate si 6 embrioni, iar la stimularea din 2010 cu merional si clostibergyt am avut 6 foliculi normali iar la punctie numai 1 a fost plin, ceilalti au fost goi. Si a rezultat un embrion. Cand mi-a sugerat sa schimbam tratamentul i-am spus ca nu reactionez bine la clostibergyt, deoarece un medic din Deva mi-a dat vreo 8 luni stimulate cu acesta fara sa-mi faca nici o analiza hormonala si in urma acestui lucru am facut chisturi. In concluzie trebuie sa tinem cont de parerea doctorului, dar trebuie sa tinem cont si de experienta noastra. Sper ca nu m-am lungit prea mult. Pup toate fetele si sa stiti ca desi nu scriu foarte des, va citesc intotdeauna.
gena MTFHR A1298C heterozigota + gena PAI 1 4G/4G homozigota
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lyette, Am fost la aceeasi clinica unde ai fost si tu, si motivul pentru care schmb acum este ca am avut 4 esecuri pana acum (3IA si 1 FIV)aici, ceea ce nu inseamna de fapt minic, as spune ca se poate intampla oriunde, dar sotul meu si-a exprimat nemultumirea. Ceea ce nu ar fi o problema daca ar face ceva constructiv pentru a gasi o locatie maiconvenabila, dar aceasta sarcina imi revine tot mie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Lyette
Rozali Nu pot sa compar clinica aceasta decat cu Polisano, Sibiu. Acolo am facut o inseminare artificiala. Acolo am mers fiindca o cunostinta a avut succes, iar in Ungaria la fel. E foarte greu sa decizi in care clinica sa mergi. Daca ai putea vedea cu ochii tai ce se intampla in laboratoare, cabinete..... Ei zic ca reusita este de 25/30% la acea clinica din Budapesta, dar ce dovezi pot avea? Singurul lucru clar este ca doamna pe care eu o cunosc este insarcinata, cea care a indrumat/o spre acea clinica are un baietel de 5 ani conceput acolo, iar pe internet am intanit o doamna care a ramas insarcinata prin inseminare artificiala acolo. Pe un forum unguresc am primit raspuns de la alta doamna care avea un copil conceput prin fiv acolo si alti doi, dupa aceea, pe cale naturala. Daca as avea mai multi bani as merge la Viena. Ma intreb daca imi ofera intr/adevar mai mult decat Sibiul si nu prea pot sa gasesc un raspuns.
Lyette, costurile la FIV la Viena sint exact la fel, poti sa intri pe FIV Europa sa vezi. Pt mine a fost mai ieftin decat in Romania, pt ca au fost si medicamentele mai ieftine (luate din Ungaria cu reteta de la austrieci) si mi-au facut si o reducere de 600 de euro! Te costa cazarea poate un pic mai mult, dar daca inchiriezi un apartament pt 2 sapt, cum am facut noi, e mai ieftin. Asa ca, daca ai un feeling mai bun pt Viena, de ce nu? Recomand Goldenes Kreuz[:)] [pup] Gabi+24 placenta previa centrala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iar situatia cu sotul care nu se implica in luarea deciziei e general valabila! ma asculta, dar n-ar zice "hai sa facem asa!", ma lasa pe mine sa decid... eu am crezut ca daca schimb clinica, poate schimb norocul![pk] nu stiu la Szeged cum e, am o prietena care o fost sa faca o inseminare acolo, si mi-a zis ca toata lumea e chemata la 7 dimineata, si apoi astepti cu orele...fetele care merg acolo pot sa confirme (sau nu). Iar la Budapesta nici n-am incercat! ce mi-e Budapesta, ce mi-e Viena, o aruncatura de bat mai incolo! (asta pt ca unii au si autostrazi...) [pup]toate fetele si sa luati decizia norocoasa! Gabi+24 placenta previa centrala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rozali noi cariotipul l-am fact dupa 4 FIV-uri esuate si vreo 3 Cryo-ET, nu mi-a racomandat nici un medic doar dupa ultimele 2 FIV-uri facute la Giulesti l-am intrebat pe Marinescu daca e necesar asa ceva si ne-a recomandat BIOS[bang] si asa a inceput povestea. Neavand eu nici o problema si sotul oligospermie dar obtinandu-se embrioni care se duceau pasna la blasto a pp ca e vreo problema genetica(Marinescu) dar din cate a rezultat nu a fost nici o probllema ca atare avem o minune mica de 5 luni. Bafta multa si perseverenta(Stiu ce3 vorbesc am facut 5 FIV-uri si nici nu mai stiu cate ET-uri pana sa reusim). [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...