Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 91


Recommended Posts

Monis al meu oua nu mai vrea sa-l pic cu ceara.Noi dimineata ii dam cascaval/bv/unt cu gem de prune/iaurt/fructe bucatele/perle de branza.Cred ca zilele astea voi face pateu in casa. Eu am incercat o reteta dar a fost cam innecacios asa ca il voi face asa: -250 gr ficat de pui fiert de doua ori -600 gr piept/pulpa de pui fara os fierte separat(aici e bine sa adaugati si o ceapa mica,un morcov mic si o felie ardei).supa o opriti -putina nucsoara,sare,o lingura ulei de masline,cimbru,oregano -cu blenderul pasati ficatul si carnea de pui,daca doriti puteti pune si ceva legume fierte din supa.Adaugati mirodeniile.Pentru a face consistenta dorita adaugati supa de pui pana optineti o pasta potrivita ca textura.[pofta] buna. Secretul consta in:ficatul sa fie la jumatea cantitatii fata de carne(adica 500gr ficat+1 kg carne pui). Somn usor. Calcatul ramane pe maine.Azi am zis pas. [mamica] de [iepu] George-Stefan (15.11.09) [pegeam][cubrad] l-am impodobit si pe [aho] il asteptam.[pegeam]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

am venit sa va spun noapte buna! azi am avut program artistic e smotru, si tot nu am terminat [bang] Monis, Iuli e mortal cu pisica aia [olala] Lidia [pup] RamoX, hai ca trec repede bubitele [flo] noi la rubeola nu am avut niciun tratament, am scapat in 5-6 zile de bubite [:)] am vazut saniuta Alpen si la Noriel, 109,90lei [flo] nb all [nani]
Lili, mami de [bonjovi] Alexandru (18nov'09) [url="http://picasaweb.google.ro/lylyana.ion#"]poz(n)e[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monis, e TERIBIL puiul Iulian. Pisicoasa prietenoasa l-a distrat pe cinste. Si ce-i prieste la zapadaaaaaa!!!! Se vede ca are sange de bucovinean. Al meu pana acum nu prea a apreciat zapada, poate dupa ce cumparam saniuta va fi altfel. Daca ii seamana lu'tat'su si sta pe cuptior toata iarna sa se incalzeasca... mi-a facut-o![pup] Iulianu' superb
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monis, tare tare scena de iubareala matzeasca. Deci, cred eu ca mos Gerila tre sa ii aduca altceva lui Santi[:D], o [pis] Tina[pup], interesanta reteta de pate..Poate probam si noi zilele astea. Ionela, si noi suntem aia cu curu pe cuptor, ciudat totusi, ca pe vremurile de demult, adica in copchilarie eram numa prin nameti la cazemate si bulgarit, acum daca as putea sa ma uit doar de pe geam la zapada e minunat[8D] RamoniXXX, si noi am probat trei zile de febra foarte foarte mare, aproape de 40, tratata la extremis cu novocalmin, fix 3 zile a tinut febra si in a 4 a zi searaau aparut niste pete mici mici pe maini, piept, dar au trecut pana a doua zi. Nu am dat cu nimic. Nu stiu daca o fi fost vro roseola de aia ca nu am ajuns cu ea la doctor, a doua zi cand intentionam sa ajung nu mai avea nici pete, nici febra, asa ca am zis un mare pas la consultatie[:D] Fetele, la semnaturica mai am cate ceva mesterit zilele aste[8D], Coque stie[:D]..Chiar in seara asta citeam o tipa aici pe DC care face margele/cercei handmade si spunea ca vanzarile pe bloguri/net/breslo merg foaaarte foooarte prost..Mi-a taiat marele meu elan cu biznizu[q]... [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13/FireflySShopOnlineComenziLaLpetrascaYahooCom#"] Firefly's shop[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Am cam lipsit din cauza de ajutat fratii la pregatiri ptr plecarea in tara. joi am fost la medic si se pare ca nu am nimic...concluzia: suprasolicitare...cred si eu... Vineri David a facut vaccin, cam marait zilele astea si tot nedormicios. L-am cantarit si are 11 kg. Monis, e adorabil Iuli cu pisicuta in brate[olala]...dar si ea ce cuminte sta. A noastra este mai salbatica. Vine la iubareala doar cand are ea chef, iar de stat in brate la cineva nu sta. Cand am fost insarcinata ii tinea de cald lui David din burtica...de fapt v-am mai povestit ca a fost prima care "a stiut" ca sunt insarcinata. Astazi am iesit si noi cu saniuta la -11 grade...brrr... Ramona, pup pe Dominic sa treaca cat mai repede bubitele. Licuriciule, daca faci turte sa te gandesti si la cuscra ta [pofta]. Eu le-am descoperit cand am fost prima data la socrii la Focsani si imi plac la nebunie. Te imbratisez cu drag! Lumi, vacanta placuta impreuna cu familia...te asteptam sa ne povestesti ca printesa este papicoasa. Raluci, dupa ce l-am vazut pe Bubu mancand ceapa ce crezi ca am facut?[:D] Am pus-o de-o branza cu ceapa rosie tot familionul.[pk] Am vazut si pozele in zapada...e superb puiul[olala] Dankutza, ce sa mai zic de filmulete...eu sunt indragostita de Pinky[olala] Tina, tu ma dai pe spate dupa ce citesc postarile tale...esti activa mami gospodina, nu gluma. Krelia, ma bucur sa te mai citesc. Ma gandesc la Laura-andreea...parca de pe aeroportul din Frankfurt trebuia sa zboare...astia anuntau astazi zboruri anulate si haos total in aeroport. Smaranditza, ma bucur tare ptr voi. m-ai facut sa retraiesc momente minunate. Alinus, multa sanatate puilor. Am si eu o curiozitate...oul il fierbeti in ziua in care il dati puilor sau fierbeti mai multe si le pastrati la frigider?
Dana, mami fericita de [copil] David (2 noiembrie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monis, ai dreptate, sunt putine optiuni pentru dimineata. Eu mai revin la fructe uneori. Oul nici la mine nu-l mai manca de vreo 2 saptamani deloc. Azi mi-a venit mie o pofta de omleta ( asta se intampla 1 data la 1 an) asa ca am pus o oua , un praf de sare si cand sa le arunc in ulei ma gandesc repede ca s-ar putea sa aprecieze pustiul meu ca dupa masa de pranz merge supliment de gustat, asa ca renunt la planul cu uleiul si-l rastorn in tigaia tefal red spot incinsa. Ei bine, l-am luat in btate si m-am pus pe mancat... si domnul Mihnea s-a infruptat si el cu aproape jumatate din omleta mea, de nu mai reuseam sa o racesc in ritmul in care cara la gurita. Cand s-a saturat gurita lui a inceput sa care la a mea[:D]. Masa pe azi a aratat cam asa: dimineata : Cascaval =cah, asa ca papat 1/4 para si 2/3 banana pranz: carne de pui( o pulpita superioara fara piele) facuta in putina apa in tigaia tefal+ cartofi fierti cu o lingurita de unt si cascaval adaughate pe ei inca fierbinti ! ora si putin dupa OUL LU' ma'sa lui Seara o canuta de lapte cu cereale
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, eu fierb ou cam rarut, deci il fierb in ziua respectiva[:D] off..ce povestesti tu de aeroport, sper sa reuseasca cumva sa plece, sa nu stea cu gargarita pe acolo in haos[bang] [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13/FireflySShopOnlineComenziLaLpetrascaYahooCom#"] Firefly's shop[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Licurici , ia treci mata' la tras de sanie, si daca numerge trasa atunci poate merge impinsa. Ce daca n-ai zapada?! Cum pe cuptor? acolo, desi e mai calda atmosfera, cresc suncile. Ia baga un ochi la gazeluta de Monis. Vezi mataluta cat a tras ea deja la sanioara? Zici ca-i iepurasul din poezia cu Mos Craciun. Eu deduc logic faptul ca sania si lipsa suncilor nu sunt o apropiere intamplatoare[pup] Dana, oul il fierb fix inainte sa i-l dau. [pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce povestiti voi de meniuri de astea dimineata la noi nu se intampla..Mai un iaurt cu biscuite, dar in general tot fructele, chiar daca cu ghionturi..inca suntem pe fructe. Am incercat ou fiert, si galbenus si albus sa ii dau bucatele, si le scuipa cum le primeste..cel putin cu galbenusul imediat isi provoaca greata ca e innecacios. Am incercat cascaval, nu bun, de branza de vaci nici sa nu vorbim, daca nu e cumva blenduita bine printre legume, sau pe langa banana, nu mananca neam. Deci nici asta nu merge dimi papata bucatele. Mai am de probat perlutele alea de va aud pe voi. Intr-un timp manca bine smantana..acum nici aia nu mai e buna..[:-@] Ionela si pe mine ma batea un gand mai demult sa iau o tigaie de aia red spot. Sunt bune??..auzi la mine ce intrebare...[:D] [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13/FireflySShopOnlineComenziLaLpetrascaYahooCom#"] Firefly's shop[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fete dragi.[pup] Azi am ajuns si noi la parintii mei...offf ce viataaa[pk] A dormit Zburly tot drumul, deci nu am avut treaba cu ea. A facut buni pt ea o ciorba de peste cu bors de casa[pofta] Asteptam sa vedem ce chestii bio ne-a mai pregatit [8D] Monis, buna intrebarea cu micul dejun. Si eu sunt in pana de idei...Ema ar papa numai ou. Superb Iulian cu mata. Si Ema e fan pisici. [pup] Broscutzo, pai ne bagam in forta in biznis[8D] Dana, fierb oul chiar inainte sa-l pape. [pup] Kreliutz, ma bucur mult sa te citesc. [pup] Pt prietene sigur tarife preferentiale.[8D] Lidia[pup] si [majoreta] pt bb. [pup] toti fulgusorii. Floricik mami de [copil] Maria Ema-12.12.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...