Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 91


Recommended Posts

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

La multi ani, Dana! Cu multa sanatate si multe bucurii! Am reusit sa arunc o privire la pozele tale, arati ff bine si ai o frumusete de baiat! Sper sa te simti si bine, sa iti revii. Multumesc, fete dragi, pt raspunsurile legate de supa. Eu cu mare greu reusesc sa ii dau 2-3 lingurite pe zi, dar o sa mai incerc, aveti dreptate ca trebuie sa obisnuim copiii si cu supa. raluci, Bubu e ff amuzant cum molfaie la ceapa. Mi-am propus si eu sa incerc cu Ana. laura andreea, esti modesta, si eu te apreciez mult pt meniuri si imaginatia culinara. Imi place ca te preocupa mult subiectul asta si actionezi. Eu am cam batut pasul pe loc cu alimentatia de 2 luni incoace, dar acum mi-am stabilit ca obiectiv sa ii mai diversific meniul. Gata, acomodarea cu serviciul a trecut, e timpul sa ma preocup mai mult de fetita - am zis. Am vazut ca discutati de laptele de soia. Eu am consumat lapte si produse de soia la un moment dat, pana cand am aflat de la mai multi prieteni vegetarieni (si care nu se cunosteau intre ei, deci informatia a venit din mai multe surse, pot spune) ca nu ar fi asa bun pe cat se spune. Nu imi amintesc exact de ce nu e bun, dar mi-a ramas in cap ceva legat de modificarea genetica si ceva legat de infertilitate feminina. Parerea mea este ca persoanele care opteaza pt alimentatie vegetariana sunt, in general, ma documentate pe nutritie decat noi, ceilalti, asa ca i-am crezut cand mi-au povestit asa urat despre soia. Pt copii, eu as merge pe lapte de capra si de vaca, nu as indrazni soia. Pam-pam. Ionela, si asta am mai spus, dar ma repet. tu stii sa scrii foarte frumos, reusesti sa incurajezi oamenii, sa le deschizi ochii. Pe mine ma ajuta mesajele tale, indiferent carei fete le adresezi. Poate, totusi, ai sa scrii o carte odata si odata. Licurici si alte fete care trec prin perioade dificile acum, sa avem rabdare, va trece cumva. Si eu sunt blue si necajita, am timp putin si pt mine aproape deloc, sufar ca stau putin cu Ana, iar la birou nu-mi gasesc locul, imi vine sa plang in zilele cand ajung acasa seara, dupa ce fetita a adormit, relatia cu tati nu mai e ce a fost candva, relatia cu mine e pe duca pt ca de mine nu ma mai ocup decat ff rar. Cred ca multe simtim asa. In plus, la fiecare din noi mai sunt si alte griji, banii, serviciul (care e sau nu e, la unele), rudele care ne ajuta cu copiii, dar ne bat la cap marunt samd. Eu nu stiu sa scriu frumos ca Ionela, dar o sa incerc sa explic ce functioneaza la mine. Eu ma gandesc la anii si zilele in care aveam timp de mine, si de job, aveam bani si timp de mers in magazine si cum sufeream ca nu am copii. Eu nu as vrea sa ajung iar in situatia aia, pt absolut nimic in lume! Scrie peste tot ca primul an cu copil e cel mai greu, noi l-am trecut deja, asta inseamna ca ne indreptam spre mai usor si spre mai bine. O sa gasim rezolvare la toate problemele, sunt absolut convinsa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare va spunem si noi de undeva unde este tare ger si foarte putina zapada [q] RamoC a venit saniuta? Am vazut poze cu Domi, ce mare este si ce mutritza de strengar are. [pup] Licurici ghicesc u[pup]n tonus mai buna azi? [pup] Raluci, Lyly va [pup], imi pare rau de noptile voastre albe. Shtephy, draga mea, cum sa ma deranjezi, glumesti nu?[pup], la bunici suntem (la parintii mei, nu la Oradea), la curte, la taiat de porc si tuica fiarta. Nu ramanem pana la Craciun, dar mai stam cateva zile acum. Despre papa la Vlad, asa si asa, acum vad ca a spart dintzocul nr.8 incisiv lateral, sper sa se mai indrepte treaba cu mancatul. Pupam familionul Ma bucur si eu sa vad fete active si le [pup] apasat, Alinus si Broscuta (am vazut poze cu Iulia, este demential de frumoasa) Floricik bafta si sa mearga treaba [pup], inaltuta Zburly si Vlad tot pe acolo ca inaltime [pup] Smara, nu pot decat sa ma bucur si sa sper ca in curand iti voi calca pe urme [pup] Mai vreau sa [pup] pe Monis si pe Dozz, mamica suparata si obosita. De fapt nu stiu de ce m-am chinuit sa nominalizez ca va port in gand pe toate [flo]. NB mami de [copil] Vlad (29.10.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUna seara, fete dragi! [s]DANA![s] sa fii iubita si sa te bucuri de fiecare clipa alaturi de familia ta frumoasa! [s]ANA![s] [s]ROBERT![s] sa cresteti mari si sanatosi! Am tot vrut sa intru sa zic si eu doua vorbe, dar ultimele doua zile parca am fost contra cronometru, iar voi ati scris tare mult si frumos si nu vroiam sa ratez nimic[olala]. Ana Maria este mai bine, s-a reimprietenit cu legumele, dar inca suntem sub cantitatile obisnuite: 100-150gr pireut, si mai nou papa bucatele de carnita de curcan cu o placere, mama mama! Si ca veni vorba de cantitati: ANDRE, cred ca noi la lapte suntem serifii odiseei: intre 500-700 ml pe zi[:D], ba chiar in unele zile depasim ocazional. Cand a fost bolnavioara oricum nu a papat decat laptic. Eu i-am spus si pediatrei la vaccin ca avea deja vreo 2 zile in care papa doar laptic, iar ea a zis ca nu e nici o problema, doar sa nu depasim o saptamana cu acest regim. Lapticul este repartizat astel: dimi-7 masuri, pe la 13, inainte de somnic, alte 7 masuri, pe la 18.30 cereale cu 4 masuri lapte/iaurt cu cereale si pe la 21.30 inca 6-7 masuri de lapte cu cereale. Eu am incredere in ea si cand se va simti ea pregatita sa renunte la laptic sau sa micsoreze cantitatile voi diversifica la momentul respectiv. Si inca o noutate: de 2 zile avem 1 singur somnic pe zi care dureaza intre 1h45min-2h30min. Singura diferenta fata de inainte e ca dimineata dormim impreuna[olala] pana pe la 9. Dar, inca ne trezim noaptea si urlam. Sa fie dintii? Pana acum n-avem bubite de varicela (Stephy, Monis[flo]) speram ca tura asta sa ne sara. Fetele din Bucuresti, ati scos copilasii pe gerul asta? Mie pediatra imi spusese ca e ok pana la -5grade, dar na, cred ca depinde de copil. Ana mi-a dormit in ultima vreme fix pe orele cele mai calduroase ale zilei si tare as vrea sa stiu voi cum procedati. Tare multe mai vroiam sa zic...Smara, felicitari pentru Fantomas, ti-am mai zis ca eu simt ca ar fi o fantomita[pup] Trmit ca tare sunt zombie la ora asta [pup]toate fetele Angi [mamica] de bebe Ana Maria (03.12.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de vreo 2 ore tot citesc de unde am ramas restanta,dar nu mi-a trecut prin cap sa postez cate un mesaj printre (silly me [:D]),asa ca am acum in cap un conglomerat de info si nu prea reusesc sa le dau de cap...cred ca o sa renunt la 'coacerea unei placinte'... noi suntem mai binisor: ne cam chinuie o tuse urata (pe care o tratam cu ridiche neagra+miere) si suntem super maraiti ,nici cum nu e bine:nici la mami in brate,nici pe jos( ne cerem in brate,dupa care vrem jos si uite asa trece ziua); stagnam la capitolul mancare ,a si slabit bine de tot -are aceeasi greutate ca acu 3 luni- dar,asta e: sa se faca el bine ,ca va recupera.... eu m-am apucat de curatenie...asa cumva ziceam in ultima postare de acu 2 zile...si in toiul "luptei" s-a luat curentul; m-am umplut de draci ca toata casa mi-era intoarsa pe dos,trebuia sa vina puiul acasa si nu aveai pe unde sa calci...noroc cu niste lumanari...sa ma fi vazut stergand praful si punand la loc toti mutunachii din camera copilului ..la lumina lumanarilor..eram ca in filmele cu prosti!!!![:D]..bine ca a trecut!!! hai ca devin plictisitoare...incerc sa fac apel la neuronu' singuratic..si revin.. miany fericita mami de DAVID ANDREI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am gasit mail de la Licurici pe contul comun, banuiesc cam care ar fi problema. Nu stiu daca te ajuta cu ceva, si eu sunt in asentimentul mamicii Dozz, parca a scris exact ce gandesc eu. Tocmai de aia simt ca respir cand mai stau la o vorba cu voi. Rechinasa este o frumoasa si o desteapta, nu trebuie sa te indoiesti de ea, iar probleme financiare...stai la rand, ca nu esti singura, insist sa ma bag in fata[bang]. Ca veni vorba, Floricik, iti tin pumnii sa va mearga din plin! Am ce-i drept o mare consolare: sotul meu pe care il iubesc tare mult, care e foarte intelegator si rabdator si ma ajuta cat poate el. Angi [mamica] de bebe Ana Maria (03.12.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incerc si eu sa citesc ce am pierdut. Imi pare rau ca nu am reusit sa spun la multi ani piticilor Ana si Robert si nici mamicii Danan,dar va spun acum ,cu intarziere ,si sper sa ma iertati. Confirm si eu:la DM pe 17 si 18 20%reducere pentru cumparaturi peste 50 ron. Azi am facut priorixul.L-a cantarit si masurat:are 79 cm si 9.800 gr.E super.A luat 600 gr in 2 luni si 3 cm intr-o luna[olala] .Cred ca a fost un puseu de crestere.A plans putin pentru ca a facut vaccinul impreuna cu o papusa de 3 luni.Fetita a gangurit mereu,nu a plans la vacccin ,a stat cuminte la cantar iar el a urmat exemplul.Se cere o surioara.Sper sa ma simt pregatita si in februarie sa mai sper la un bebe.Problema sunt banii care ar trebuii mai multi pentru 2 copii.Daca nu va fi la anul,probabil va fi peste 2-3 ani(sper).Dan isi doreste o fetita dar vrem sa le oferim tot ce se poate asa ca e o decizie complicata. M-am vopsit (cu sampon),Am inchis un pic nuanta.Daca reusesc pun poze.Vroiam sa deschid un pic culoarea dar nu am gasit nuanta. Am vazut ca vorbeati de supica,iar Raluci se plange ca o ustura ochii cand taie ceapa.Eu supa o fac cu legume taiate in chopper(am blender cu 2 vase de la Philips si folosesc un vas pentru taiat-cel mare de obicei) inclusiv cartofii.O scad bine,altfel nu o mananca.Ii pun fiea/galuste/ou si verdeatza. Am gasit niste paste micutze de la pasta d'oro in Auchan cu pret pana in 1.5 ron.Inca nu le-am incercat. Legat de ceapa,eu o toc tot cu chopper-ul la fel ca si ardeiul si morcovul(cand fac mancare pentru noi). In legatura cu preturile,la peste preutri bune in Auchan,la mango,cel mai ieftin e in Carrefour-2.69 ron fata de 5.49 parca in Auchan si penny. Fug ca plange. [mamica] de [iepu] George-Stefan (15.11.09) [pegeam][cubrad] l-am impodobit si pe [aho] il asteptam.[pegeam]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Licurici te imbratisez cu mare drag si iti doresc sa regasesti puterea de merge mai departe; esti puternica,dovada ca lupti pt.ceea ce e important ptr.tine si te doare ca lucrurile nu sunt mereu asa cum ar trebui...sunt convinsa ca vei reusi sa depasesti aceasta perioada dificila si incearca sa te protejezi (asta e citat de la mama mea),daca tu nu te protejezi ,nimeni nu o va face...lasa unele lucruri sa treaca pe langa tine si discuta cu cine trebuie discutat...familia voastra,sunteti voi 3..punct.[pup][pup][pup] P.s sper sa nu fi gresit scriind aici ,dar stii tu..timpul e inamicul nr.1 Dana draga primeste cu intarziere din partea mea un calduros la multi ani si iti doresc sa ramai la fel de fermecatoare toata viata si sa te bucuri mereu de barbatii din viata ta!!!multa sanatate si fericire!!![flo] Floricik mult,mult,mult succes va doresc in afaceri si..felicitari ptr. curaj!!![flo][flo][pup] Ionela iti multumim ca existi ..esti o bijuterie la casa omului!!![flo][pup] Smara ma bucur de vestile bune despre samburel; sa dea DD sa fie bine pana la capat!!![flo] vazut pozici de Monis,raluci,dana,ramo.c,ralu,etc;din pacate,nu am avut timp de comenturi..zic aici;sunt adorabili cu totii!!!! sper sa ma revansez zilele astea.. spor la cumparaturi tuturor!!! noi am rezolvat problema saniutei..am primit una de la o vecina,care are un baietel de vreo 5 ani...e genul celei de la Alpen...am scapat de o grija si de o cheltuiala...numai sa se faca puiul bine,sa o putem folosi!!![pk] cam atat am putut..ma retrag la somnic!! miany fericita mami de DAVID ANDREI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria Da pe tura de noapte cine e?
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 )
eu.....da nu prea stiu ce sa zic[:-@][:-@] cu ce sa incep? cu ce sa termin?[:D] Sa-i spun Floricikai sa aiba noroc cu noul bisniss[pk][pk] (pt Ema sigur veti gasi o solutie mai buna[pk]), Licuriciului ai trimit o imbratisare calda si-i zic ca m-am regasit in cateva fraze[bang], pe Stefy o pup apasat si regret ca nu ne-am putut intalni, dar sotul i-a ascultat sfatul si primul meniu comandat au fost costitele[:D],Kreliutzei ca o astept mai des pe aici,Ramonixxx [pup] pt ea si xoricel, sa-i treaca febra pana maine sa puteti iesi cu saniuta[pk][pk](soacrei trasmite-i ...nimic[:D]) , Dankutzei [pup][pup] ca ne da ponturi bune si ca imi place cum spune ea "kineticii"[:D],Lyly cea mereu prezenta cu o vorba buna si un comment frumos ce ma face sa ma umflu in pene, multi [pup][pup] si pt Alex cel nedormicios, Cuscrelei ai transmit ca nu-mi strica un video cu slingul[:D], poate prind vreo idee nestiuta[pk],Lilicai sa dea DD sa gaseasca ursuletul fetii, poate cu ajutorul lui Andre[pk], Ralu_seby o astept si pe la mine la smotru[:D], macar sa stea cu fata ca restul fac eu[:D] [pup][pup], lui Lumi_calin [pup] multi imi place mult ca are intotdeauna un sfat bun in domeniul sanatatii puilor nostri[pk][pk]...... si termin cu tine Ionela[pup][pup] tare mult imi plac postarile tale[olala][olala][pup] Ma mir si eu de mine ce memorie am avut in seara asta[alcool][:D][alcool] Noapte buna[pup] [cubrad] [mamica] fericita de [url="http://picasaweb.google.com/home"][copil]ranjita delicioasa [/url] Maya Andreea ( 6-oct-2009)[olala] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145097"]Povestea nasterii printesei cu ochi albastri[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q"]Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...