Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Si cu maculatura zilnica de la scoala ma bucur si eu ca Armina , ca s-a subtiat vizibil inainte reciclam lunar cu sacul , acum avem tare putine Yay!
Citat:
Deci n-a uitat-o copilu meu la scoala[:D] uff bine ca mi-ai spus, parca m-am mai linistit ca acusi vine sedinta de report card[:-@] Si la noi era mereu problema asta ca erau si tot felul de gadget d-astea de doi bani plus computers games si video games[bang] Pai ca n-avem noi destule,alea de la scoala ne mai lipseau[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 268
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca si la noi e mandatory pana la 8 ani booster seat. Da' nu's sigura. Doctorul cand fusei la control ne-a intrebat dc. purtam centura, si a fost de acord ca nu tb booster, adicatelea nu a mentionat boosterul da' a zis "in the car you're wearing the seatbelt?". Oricum, fi-miu e f. inalt arata clar cam de 9 ani. Ah, m-a oprit si politia si nu s-a luat de mine, so I guess I'm OK. Deci nu comand carti. Noi luam de la biblioteca carti si mai iau din cand in cand de la Borders. Se pare ca fi-miu nu citeste chiar asa enorm, nu simt nevoia sa cumpar de la aia cu juma' de pret, cand o termina toata biblioteca orasului, plus pe aia a scolii, mai vedem[:D] Deocamdata el e cu A to Z misteries si vad ca citeste si chestia aia cu Wimpy Kid si isi facu si el un jurnal acum lol
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi stabilim o suma cind e vorba de comandat carti. Apoi teachers mai au carti in clasa (o mini-biblioteca, isi iau copiii si citesc de acolo daca termina testele mai devreme de exemplu), nu stiu daca si pe la voi e asa. In cazul asta puteti cumpara cite o carte pentru clasa. Nu comandam neaparat de fiecare data, dar cind o facem cam in felul asta procedam. Eu nici nu mai stiu ce carseats avem, le luaram mai demult. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt parerile in legatura cu car seaturile. Cred ca the ultimate test va fi sa ducem copilul la un magazin care le are pe amandoua si sa-l probam. Primul seat l-a avut pana pe la 9 luni dupa care al doilea deja a fost facing forward, Lucas a trebuit mereu sa vada totul in jur si mereu a fost mai mare pt varsta lui, asa ca am decis sa-l intoarcem mai curand decat toate recomandarile americane. In plus citesc peste tot ca se recomanda ca copilul sa fie rear facing, dar zau ca nu inteleg asta. e protejat rear facing daca am un impact frontal ceea ce in cele mai multe situatii e o chestie controlabila din partea mea, adica cu copilul in masina sau nu, conduc prudent, nu am avut accidente, nu am avut evenimente, in schimb mi-e teama tot timpul ca cineva ma loveste din spate. Daca copilul e rear facing, tocmai la impactul din spate (care e cel mai putin controlabil din partea mea..) copilul e afectat mai mult. Deci chestia cu rear facing e discutabila, in functie de tipul de accident la care suntem supusi. Multa lume ia asta ca o regula generala dar dupa parerea mea nu se aplica decat in unele cazuri. ____________________ Alina, Mama to Luc 3/08
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cica Dalai Lama a primit Human Rights Award. Pe mine intotdeauna m-a uimit cum parazitul asta (his holiness) primeste Nobelul si toate celelalte premii, onoruri, universitati etc, cu ziarul de dimineata. Nici macar nu e budist decit pe jumatate ca cica ii cauzeaza la ficat (pe bune) sa fie vegetarian, asa ca s-a hotarit o zi da una nu, maninca carne. Si acu vrea sa si resign din postul de dalai, parca era inascut, sau asta n-a citi nici cartile lor? Lama lu peste-prajit s-a trezit cu cont frumusel in banca de la CIA si acu vrea sa-l chetuie si el in tenerife fara sa mai stea cu picioarele dupa git si za zimbeasca timp. Hai ca mi-a picat pe el,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi baza e biblioteca acum, a scolii sau a orasului. Dar cind a inceput sa citeasca avea ea cartile preferate pe care "trebuia" sa le aiba ea pe raft sa le citeasca over and over again. Si eu mi-am zis sa nu descurajez copila de la citit, am pus botu' [:D] si cumparam la greu ... mi-a luat ceva timp sa realizez ca dau banii aiurea. Si la ea in clasa are techera mica lor biblioteca si de acolo citesc asa cum zici tu Ramona zilnic printre alte activitati. Iar la comenzile astea de care vorbeam un procent oarecare din vinzarile de carte pe care le face clasa respectiva le da editura in carti pentru clasa. Sper ca ati inteles explicatia mea imbirligata [:)] There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, parerea mea este ca impactul frontal poate fi mult mai puternic decat cel in care te pupa cineva in spate. Cele mai multe accidente cu consecinte nefaste provin din impact frontal sau lateral. Viteza cu care cineva intra in spatele tau este mult mai mica. Plus ca foarte multe accidente involve doar o singura masina, a ta (fie ca pierzi controlul masinii sau intri in altcineva) si atunci e de preferat pozitia rear facing. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Baby Gator [/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine are dubii cu privire la cat de important este sa tii copilul rear-facing cat mai mult timp posibil, va recomand cu toata prietenia sa cititi cu atentie un material foarte bine argumentat si explicit [url]http://www.car-safety.org/rearface.html[/url]. Sean are aproape 17 luni si sta excelent in Britax rear-facing. Si e average la inaltime.
Vio [gravi] 14s+ (25 martie 2010) & [copil] Sean (16 martie 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, m-ai facut sa rad.[:D] Mai, eu nu mai stiu ce sa fac, sa rad sau sa plang? Norocul meu ca Lia-Ruxyj saraca mai face inca o data kindergarten cu mine.[:D] Fiu-meu nu reuseste si pace sa ia penny la scoala (cand au o zi buna la scoala le da un fake penny). In 3 saptamani de scoala el abia a luat 5 penny.[:D] Ma suna vineri teacher sa-mi zica de fiu-meu ca e clown pe acolo, ca vorbeste yada-yada (Ruxyj [:D]) si ca de luni o sa-l puna singur la masuta sa nu mai vorbeasca. Ii zic ca eu sunt ok, in gandul meu zic cata vreme nu ma trimiti la principal, sunt ok. A, si mai imi zice ca fiu-meu si-a pus mainile in jurul gatului la un copil si ca ea s-a speriat tare rau. [:D] Bine-nteles ca nu a luat penny, nu? Ma duc acasa si il pun pe fiu-meu sa ma "stranga" si pe mine de gat. Saracul fiu-meu il luase pe unul de gat ca le spusese teacher sa "share a secret with your pear" si ala s-a intors iar fiu-meu vroia sa ii spuna un secret. Nici gand de strans de gat, habar nu are ce e aia la 5 ani. Luni, iar nu ia fiu-meu penny. "mai mami, cu cine ai mai vorbit azi, nu ai fost singur la masuta? Ba da mami, dar m-am intors la masuta mov si am vorbit cu copiii de acolo" [:D] Azi iar nu ia penny. Intai a luat un betisor in pauza pe afara si il arunca la un alt baietel care era catel.[:D] L-a pus pe banca si acolo mai era alt baietel si i-a suflat la ala in par si in ureche.[:D] Ce sa ma mai fac cu el? Ca ieri cand mi-a zis faza cu intors la masuta cealalta pur si simplu m-a umflat rasul. Stiu ca nu e pedagogic, dar asta e.[:D] Azi saracul deja plangea ca el vrea penny si nu stie de ce nu il da teacher. Mie mi se pare ca, cam sare gardul teacher asta, sa nu dea penny pentru ca si-au suflat in cap si in ureche sau pt ca s-au jucat cu bete. Dar ce sa-i zic la copil, ca daca ii zic ca e ok, mi-e ca maine sare el calul. Sa nu mai zic ca am fost vinerea trecuta sa voluntariez la scoala si numai eu stiu cati copii se jucau cu sticks afara, nu le da penny daca se ridica in picoare sau mai stiu eu ce, dar sa verifice daca fac corect la litere sau la math, de unde.[:-@] In loc sa-i penalizeze ca nu fac la activitati, ii penalizeaza pt porcarii. Sa va mai zic ca sunt 31 de copii cu 1 teacher?[alcool] Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://dianadumitru.netfirms.com/ "] Ajutati-o pe Diana![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...