Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

O iubesc de mor


Recommended Posts

Sufletul nu are nevoie de 2 saptamani ca sa se intoarca, daca e sa se intoarca o face instant, intr-o clipire, daca ii trebuie 2 saptamani inseamna ca ceva nu e in regula, ca nu prea s-ar intoarce, dar nici nu prea are unde sa se duca. Oamenilor le trebuie mult timp ca sa inteleaga daca sufletul lor s-a intors sau nu, caci calea cea mai lunga e de la urechi la inima, e prea mult zgomot in interior ca sa ne mai auzim sufletul. Daca facem liniste, il auzim imediat. Asa cred ca s-a intamplat cu sotia lui Florin, la manastire s-a dacut liniste in interior si si-a auzit sufletul. A spune te iubesc înseamna a spune nu vei muri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Casandra [flo] ce frumoasa postarea ta[flo]..dar din pacate in viata e altfel...una e sa te duci la preot sa-i zici ca te-ai certat cu cineva si sa te indrume sa faci pace...una e sa te plangi de un pacat,...dar o iubire...sa o uiti de la o clipa la alta...mie una nu-mi vine sa cred...cred in Dumnezeu cu ff mare tarie..stiu ca El mi-a salvat sotul de la moarte...si zic asta cu cea mai mare siguranta..pt ca nimik nu a functionat..nici tratamente..si N medici..dar Dumnezeu mi-a scos in cale un medic care a reusit ...dar Dragostea...sa o stergi din suflet...e fff greu..eu nu zic ca Dumnezeu nu poate asa ceva..departe de mine gandul..Dar Dumnezeu a dat Timp...Eu cred ca dragostea este una din "ranile" pe care numai timpul le vindeca...nu preot, nu mama, nu distanta,nu compasiune...nimik decat TIMP!!! E strict parerea mea...nu trebuie sa mi-o impartasiti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori, ceea ce ni se pare ca e draagoste, e doar patima. Cand realizam asta, s-a rezolvat problema :) Ma gandesc la femeia pacatoasa, care i-a sters picioarele Domnului cu parul ei. Convertirea s-a produs instant, inainte de a ajunge la picioarele Lui era o pacatoasa, cand s-a ridicat era altcineva, renuntase la pacat. Harul a convertit-o, nu lectii de morala. Apoi, Maria Egipteanca. Cat i-a trebuit sa ia seama la sine? Putin. A inteles imediat unde era problema si si-a schimbat viata. Daca a fost greu? A fost greu, 17 ani s-a perpelit in pustie pana sa se linisteasca. Important e ca nu a renuntat. Sotia lui Florin a fost ajutata atat de sotul ei, cat si de celalalt. Ce pacoste de om, daca ii spune ca nu poate sa o ierte ca s-a maritat si a facut un copil? Ce ar fi trebuit sa faca? Sa se calugareasca? Fericita e ca a scapat de el. Femeia asta a iubit o himera, daca a realizat asta, e deja vindecata. [:)] A spune te iubesc înseamna a spune nu vei muri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ceea ce ii va aduce sotia inapoi lui Florin este exact comportarea celuilalt...Adica cheia e tot la acela...pt ca daca acela continua sa o respinga , ea va suferi un timp, dupa care se va orienta catre stabilitatea familiei...problema ramane de fapt daca ea va reusi vreodata sa-l iubeasca cu adevarat pe Florin...ar fi mare pacat sa-l piarda...nimeni n-o va mai iubi asa mult...pacat ca ea nu realizeaza...Dar poate timpul o va face sa realizeze asta... Cineva zicea odata ca e bine ca intr-o relatie sa fii mai mult iubit decat sa iubesti...dar oare e ok asa? Eu nu-s tocmai de acord..si sper sa iubesc atat de mult cat sunt iubita...dar cine poate sti...??? Daca e ceva frumos pe lume aceea esre dragostea, daca e ceva dureros pe lume aceea e tot dragostea...un mare paradox...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Morgano, sunt de acord cu tine, dar sotia lui Florin, si Florin de asemenea, au ales, fiecare in felul lui, sa apeleze la interpretarea religioasa. E alegerea lor, perfect valabila, chiar daca sunt multi care nu sunt interesati de interpretarea religioasa. Eu cred ca au ales partea buna, Harul e mai presus de orice ajutor/sfat omenesc, mai presus de logica pamanteasca. E pacat sa treaca pe langa el, pentru ca nu se potriveste cu experienta altora de viata. [flo] A spune te iubesc înseamna a spune nu vei muri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Morgano
Lali, ne putem minti, din afara adevarul e al naibii de vizibil [flo]
Trebuia sa dezvolt [flo]. Ne putem minti,iar cand ne dorim din tot sufletul o relatie interpretam totul cam cum vrem noi sa fie. Vedem numai partea pe care vrem sa o vedem. Cam asa a vazut si Florin totul,si poate nu are nevoie tocmai de cuvintele noastre,ale celor care ii spunem ca de fapt sotioara lui poate abea de acum incolo va accepta ca poate il iubeste si pe el,si poate doar de acum incolo il va iubi mai mult decat pe celalalt.Si asta doar pentru ca celalalt nu o mai vrea,altfel era dispusa sa o de-a incolo de relatie de cinci ani, si pleca dupa celalalt. Stii,e tare greu sa ramai singur cand stii ca cineva iti ofera siguranta materiala,ai un coppil cu el,te iubeste mult ,iti si arata asta...in timp ce cel pe care il iubesti,sau poate era doar o obsesie pentru ca te-a lasat balta candva,nu te mai vrea. atunci ce faci? Revii la "siguranta" ,pentru ca in cinci ani e posibil ca macar sa se fi invatat cu el,daca nu chiar sa il si iubeasca putin. Si asta doar citind ce a scris el.Florin a scris cu degetele lui ca celalalt nu o mai vrea,astfel a reusit el sa o recucereasca. Poate ca o iubire nu se uita in doua saptamani,poate nici nu e asa hotarata ca il iubeste pe Florin mai mult ca pe El,si posibil ca preotul sa o fi sfatuit sa aiba grija de sot ,ca e pacat sa divortezi,sa fii desfranat,cele 10 porunci samd. Preotii fac ce stiu,propovaduiesc ce scre in Cartea lor Sfanta,si unii o fac cu atata patos ca te fac sa fii hotarat intr-o anumita directie. Hai ca sut un pic obosita si poate vorbesc in dodii [:D]! Florin,tu faci cum iti spune inima,crezi ce iti spune inima ,dar fa-ti timp si pentru tine. Nu e normal ca pentru sotie sa renunti la tine,sa nu mai ai parinti,sa nu mai ai prieteni. Ai nevoie si de alta socializare decat de la locul de munca.
Lali [detectiv] si [mamica] de [url="http://picasaweb.google.com/Lali.mete/PaulFaraPleata#5532442493012151634"]Paul ( 01.10.2009)[/url]! [url="http://bazar.desprecopii.com/browse.asp"]Bazar DC [/url] , [url="http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59"] Ajutor umanitar [/url] , [url="http://www.culoricuviata.blogspot.com/"]Culori cu viata -bijuterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...