Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (202) ***Craciun fericit!***


Recommended Posts

M-am intors ca stiam ca mai vreau sa sriu ceva:Puku - multa sanante lui Yann! Ce mai face micutul dragon (Steph)? (BTW - am vazut "How to train your dragon" si tare mi-a placut) Simi - La multi ani cu sanante sotului si multa dragoste si fericire va doresc impreuna! (a fost super-haioasa povestea ta cu aspiratorul masina, cumaparturile - am tras o portie de ras pe cinste) Lorelai As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Simi, La multi ani! pentru sot [s]p[s][s]si sa ne invitati la nunta de aur [pup][flo]! Lorelaim, eu nu am pierdut speranta sa te revad in Quebec [flo][pup] Eu personal nu am citit nici o carte de "parenting". Nu stiu daca este bine sau rau, dar in general m-am ghidat dupa instinctul meu si dupa ceea ce am vazut la ei din in jur, eventual am citit, cum spui si tu, despre experiente de viata, si nu sfaturi de doctori sau psihologi. Este adevarat ca eu am un copil care nu prea mi-a dat probleme. Singura mea grija cu ea este ca este prea influentabila si nu are incredere in ea. Dar cu rabdare si multe incurajari am reusit sa mai atenuam din simptome, ca probabil cauza (caracterul) nu vom reusi sa il schimbam... Pentru amatoarele de ski, uitati niste informatii f.interesante legate de bilete mai ieftine [pk] http://lapresseaffaires.cyberpresse.ca/finances-personnelles/consommation/201012/22/01-4354615-ski-en-famille-les-prix-touchent-des-sommets.php?utm_categorieinterne=trafficdrivers&utm_contenuinterne=cyberpresse_BO4_la_2343_accueil_POS1 Oana, mama lui Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana sanatate multa! Sa-ti treaca durerile de spate! [pup] Ma bucur, Oana!! Multumesc si eu de incredere! Lorelai iti trimit link-ul pe PM. Doloress sanatate multa, sa stea bebe Kevin cat mai mult la caldurica! Simi sa-ti traiasca sotul! La multi ani cu multa sanatate!!! [s]
Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo][olala]Ati scris asa cum imi place mie...mult...mai ales mesajul lui DOLORESS[pup]Sanatate si nu mai culpabiliza! Nu ai de ce, nu exista parinti perfecti si nici copii perfecti...in limbaj neaosh romanesc, copil cuminte si baba frumoasa mai rar! Am sa merg sa vizionez si eu alte poze...unele le-am vazut deja, dar tare sunt [olala] Sanatate ANEI cu spatele si celorlalti care au nevoie. Intrebare : ce trebuie sa prezinti cand te inscrii pe lista de asteptare a unui dr. de familie? Ma gandesc eu asa sa ma inscriu la vara, poate in 2 ani am noroc si ne primeste careva. Daca e "fezabil" :) ce doctori buni recomandati, succeptibili sa primeasca pacienti in viitor? Mai vroiam sa felicit invatacelele care au avut note bune, bravo fetelor! Am uitat[:I] mai viu' yo!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot primi si eu adresa comuna, va rog frumos? Tare mult mi-ar placea sa va cunosc, macar virtual. Daca credeti ca inca sunt prea noua, mai astept, nu e nicio suparare.[flo] Casandra, ma bucur ca s-a incheiat, si ca ai obtinut custodia copiilor. Curaj si putere in continuare! Dolores, mi-am copiat explicatia cu asigurarile, merci! Simi La Multi Ani sotului! Eu am avut astazi o surpriza neasteptata la serviciu: din motive stiute doar de conducere, a trebuit sa ne mutam rapid din cladirea unde lucram: seara au venit sa ne anunte, azi am impachetat totul. Ne mutam intr-o cladire mai aproape de metrou - pana acum lucram in Pipera, dincolo de calea ferata, trebuia sa luam un microbus de la metrou pana la cladire. Dar, si acum vine partea tare[:D] spatiul unde ne vom muta nu e inca amenajat, si nu va fi gata pana dupa revelion, asa ca... stam acasa pana dupa revelion! [pk] Nu mai aveam deloc zile de concediu (ca le-am folosit pt excursia la Venetia[:D] ) asa ca ar fi trebuit sa merg la serviciu inclusiv pe 31 decembrie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am apucat sa citesc din urma (ufff, ce de-ati mai scris [:D] [pup] Delphinash!), decat vestea Casandrei FELICITARI CASANDRA [bis], ma bucur mult pentru voi trei, imi dau seama cate emotii si nopti nedormite ai avut [pup] Si intrasem sa va spun - cui nu stia - daca vreti muzica dragalasa si emisiuni pentru copilasi, in romaneste, aveti online radio itsy bitsy (cu punct ro si fara pauze). Exista si itsy bitsy bebe, pe acelasi site. Se deschid cu winamp. Elizei ii placea grozav povestea de seara (care deh, aici s-ar povesti la ora pranzului [:D]), emisiunile de stiinta cu zimi-tot (un fel de "stiati ca", super super interesant), aventurile spatiale ale lui isty si bitsy, etc. Revin dupa ce termin cu praful si aspiratorul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doloress, ma bucur ca ai scris![pup] Si ca sinteti inca acolo impreuna, cu cit mai mult, cu atit mai bine... Si citeste, ia ce-ti trebuie, dar nu pune tot la suflet. Nici eu nu am citit prea multe carti, imi plac mai mult cele axate pe psihologie, pe explicarea evolutiei copilului, ca sa recunosc etapele in care se afla, de ce e asa si nu e altfel... decit cele cu metode. Desi, in toate gasesti sfaturi bune, altele rele sau pe deasupra, cei care le dau cred ca, in realitate, habar nu au ce inseamna sa cresti un copil... mi se pare teorie si atit, iar altele neaplicabile pentru ca nu sintem nici copiii, dar nici parintii din exemplele din carte.[:D] Eu cind am citit Thomas Gordon, tot timpul am avut senzatia ca are ceva personal cu mine.[:D] Parca mi le spunea personal, asa, aratindu-ma cu degetul. Dar cartea e buna la nivel practic, te invata sa devii eficient in meseria de parinte si eu am nevoie de sfaturi de genul acesta... pentru ca eu sint ineficienta in general asa...[:I] Fac multe, dar ma pierd in detalii... In fine, dupa citiva ani buni am inteles ca a am copii diferiti, nu numai fata de cei din carti, ci si unul fata de altul si trebuie crescuti in mod diferit. Am eliminat tot ce inseamna pedeapsa, motivare sau stimulare materiala, santaj, amenintari... a ramas cicaleala, incerc sa o reduc, dar nu-mi iese... insa, disciplina pozitiva m-a prins. Imi place metoda, merge si la parinti, noi doi trebuie sa ne disciplinam pozitiv... sintem in plin proces. Dar baza ramine in comunicare, in intelegere, in acceptarea copilului tau asa cum este el, nu asa cum ai vrea sa fie si de acolo, incercind sa-l ajuti sa intareasca ce are bine si sa amelioreze pe unde nu e chiar asa de bine... iar ce nu se poate schimba decit cu pretul renuntarii la ceea ce simte ca este... atunci nu se schimba, se accepta si gata... Uite [url="http://www.positivediscipline.com/"]aici[/url] despre disciplina pozitiva, cred ca am mai scris despre ea... Am observat ca aici o folosesc mai ales anglofonii, la gradinita la copiii mei e folosita din plin. Cartea pe care am citit-o, plus citeva link-uri care duc tot la esenta ei, este Positive discipline de Jane Nelsen. Eu gasesc principiile astea ale lui Nelsen ca pe cele ale lui Montignac: toata lumea le stie, le face, doar ordinea si formularea/reteta trebuie schimbate![:D] Oana, eu te inteleg, o asaman mereu pe Tudora mea cu Antonia ta! Daca as fi avut-o doar pe Tudora, sincer, nu as fi avut nevoie de nimic, as fi zis ca cei cu cartile lor se complica prea mult...[:D] Da' io am inca doi, la astia am nevoie de ajutor, ca nu sint deloc ca in carti si nici usor de crescut...[:D] Agata cel putin m-a trecut prin tot ce se poate trece pina acum si de acum incolo incepem... iar Lisandru ii calca mindru pe urme. Daca ii dus sanatosi si la minte si la trup pina pe la 20 de ani asa si ies si io teafara din afacerea asta si mai sintem inca prieteni si mai am si sot linga mine... pot sa spun ca am facut ceva bun in viata! Daca nu, promit de pe acum ca eu vinovata refuz sa ma simt... pot zice aia din carti ce vor.[:D] Simi, la multi ani sotului si voua impreuna! Ce fel de tort faci? Mi-a zis Agata ca Alice e singura care o intelege... de ce oare??? Si cind se mai vad? Stii, nu ti-am spus pina acum, dar eu i-o dau mereu exemplu, i-am spus ca a intrat a doua la colegiu, ca face doua ore de lectii pe zi, i-am citit atunci cind ai scris tu ca ati lucrat 4 ore intr-o duminica... Ma rog, cam tot ce as vrea eu ca ea sa faca, face Alice... si mi-a spus ca la intilnire i s-a parut foarte normala Alice (iti dai seama cum percepe ea un copil care face lectii atitea ore!), e la fel ca ea, in plus e singura care o intelege cu adevarat... ar fi prietene tare bune daca s-ar intilni mai des.[:)] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...