Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (202) ***Craciun fericit!***


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica
Anu asta mosu mi-a zis ca-mi indeplineste (aproape) orice dorinta. Eu i-am cerut un Kitchen Aide si un steamer ca mai avem putin si incepem marea diversificare [bang]. Vroiam sa va intreb daca kitchen aide-ul asta merita banii, e bun de ceva sau il inlocuiesc cu o bijuterie [:D]. http://community.webshots.com/user/Dragaica Mamica fericita[mamica] de leuti minunati [copil]Tudor Sébastian si [copil] Félix Alexandru 10.08.2010
No problem cu patutul, n-a nascut inca prietena careia i-l pasez :)... Cit despre diversificare: BLW recomandat cu multa, multas incredere! Oh, s-a trezit si eu n-am apucat sa citesc, darmite sa scriu... http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

DIANA - evaluarea imi trebuie la MELS, pentru solicitarea permisului, nu la microprogram. Felicitari pentru nota cea grozava!! DANA - "salam de biscuiti Sorin" Super nume! [:D] O sa il incerc si eu neaparat, daca tot l-am ratat ieri [:)] Bine ca ai ajuns la podiatru, sper sa se rezolve si sa nu mai revina (mama are un tratament pt 11 luni pentru aceeasi chestie, desi s-a dus imediat la medic, si desi e tot la suprafata, dar acolo nu polisheaza nimeni nimic, sau poate e tratamentul mai slab, nu stiu. Dar are o schema de aplicatie de iti trebuie sa ai un doctorat cel putin ca sa o retii!) NELIA - si la noi ar fi la fel, daca ai face bac-ul complet [bang] Care bac e mai nou de 4 ani. Cine naiba are timp 4 ani de refacut scoala la timp plin, mai ales ca in cazul meu, echivalarea imi aducea doi lei, ca numai prostii am facut in facultate. Examenul de limba insa il da toata lumea, dar toata lumea, si e al naibii de greu, de aia il si pica foarte multi si sunt note proaste. M-am uitat putin pe niste caiete speciale, te iei cu mainile de cap, mai ales ca se cere gramatica structurala si in scoala romaneasca asta nu se studiaza... ANDY - moi, français. La MICC, cica asa dureaza mai nou. O colega a mea a depus in iunie, si nu a primit nici pana azi. Eu am depus in septembrie. Cica asa e mai nou, ca e foarte aglomerat. Si un alt coleg al meu, cu hartie de la angajator, cica 2 luni a durat, desi procedura spune 48 de ore or something...Evident ca nu l-a asteptat nici un angajator 2 luni. Testul de limba nu se da inainte? Eu asa imi propusesem, dar nu am studiat inca ce si cum, daca SEL-ul sau vreunul din celelalte doua. Tu ce specialitate ai si in ce an ai depus? Ma duc sa ma apuc de treaba ca ma prinde Craciunul cu casa vraiste [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, super nota! Dar, sincera sa fiu, ma asteptam sa ai un asemenea rezultat. [:)] Si sunt convinsa ca si celelalte note sunt/vor fi la fel de bune. Felicitari! Ankalaura, ai PM, ca sa nu plictisim fetele cu detalii despre "dragii" de la ministere. [:)] Microprogramul il faci la U de M? E un certificat? Nelia si cat mai ai din bac? Asa e si la profi, daca faci cei 4 ani de bac ai dreptul la autorizatia de predare (cel putin asa e la U de M). Andy, mami de [copil] Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Andy08 Ankalaura, ai PM, ca sa nu plictisim fetele cu detalii despre "dragii" de la ministere. [:)] Microprogramul il faci la U de M? E un certificat?
puteti continua aici, va rog? lucrez in inv. si ma gandesc sa-mi echivalez ce pot din studii, asa ca sunt interesata: ce e cu evaluarea asta comparativa, cu permisul ce trebuie obtinut.... [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andy, mai am doua cursuri acum din ianuarie pina in aprilie si 6 luni de stagii practice, in cimpul muncii plus doua seminarii atasate de integrare a stagiului, din septembrie pina in mai. Si apoi inca vreo citea luni pina intru cu totul in legal (ordin si practica), dar pot sa lucrez ca travailleur social in aceasta perioada, sint posturi pentru cei care asteapta intrarea in ordin. Cu alte cuvinte, mai am o gramada, si inca vreo citeva chestii de indeplinit pe linga, oarecum facultative, dar daca vreau sa lucrez cu si pentru copii sint necesare... cel putin in cerintele posturilor vazute (franceza si engleza in continuare, la un nivel scris foarte bun, permis de conducere, certificat din ala de acordare a primul ajutor, niste specializari/formation in anumite chestii, cum ar fi psihologie/comportament/droguri etc., care se cer sau sint un atuu... Of-of-of, o gra-ma-da, cum spuneam. Eu am ratacit/pierdut tot ce se putea... cheia de la posta (a doua oara [bang], un DVD cu poze, un altul, mult mai important pe care era prezentarea orala pe care trebuie sa o analizez ca sa termin ultima tema... imi vine sa ma bat singura. Imi aduc aminte doar ca am umblat cu ele, le-am avut in mina si... m-am gindit sa le pun bine, ca sa le gasesc. Uite, ca le-am pus...[bang] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mephala, ca sa obtii dreptul de predare in Quebec, trebuie sa faci o echivalare a studiilor dupa sistemul de aici si dupa aceea sa aplici la Ministerul educatiei pt. a obtine dreptul de predare. Indiferent de specializare, trebuie sa sustii si un examen de lb. franceza. Echivalarea o obtii de la Ministère de l'Immigration et Communautés culturelles si dureaza, dupa cum zicea Ankalaura, cam 6 luni. Trebuie sa ai diplomele traduse de un traducator autorizat de aici si sa platesti o taxa de 105$. Dosarul pt. Ministerul Educatiei e muuult mai stufos si raspunsul il primesti in 2 luni, zic ei. Nelia, mai ai ceva, dar eu zic ca e f. bine ca ai timp sa te ocupi de familie, de copilasi, care au nevoie de tine acum. Peste 2-3 ani si ei sunt mai mari, mai independenti si tu vei putea incepe serviciul fara sa te gandesti ca plange un pitic dupa tine. Andy, mami de [copil] Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, lasa ca le gasesti tu, oboseala isi spune cuvantul. Ktrinel, cum mai e Julia ? M-am gandit la voi, ne-ar fi placut sa ne mai vedem, dar n-a intrat timpul in sac[:D] Dragaica, nici eu nu pot accesa calculatorul cu poze. Da-ne un semn daca modificati ceva, noi putem testa in seara asta.[:D] O seara buna, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...