Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

catina


Recommended Posts

Mama mea face siropul de catina astfel : spala fructele, le da pe masina de suc de rosii, astfel iese numai sucul de catina (pasta cu seminte care ramane noi o amestecam cu miere si o mancam)suc pe care il amesteca cu miere -1litru de suc de catina cu 2 litri de miere, ca sa nu fermenteze- si apoi il pune in sticlute, le inchide f bine si le pune in camara. Astfel, toata iarna avem vitamina C din plin! Am postat reteta, deoarece cred ca e numai buna pentru copii, pentru ca sucul e foarte placut la gust (noi il amestecam cu apa cand il bem, dar e grozav si simplu)[:)]Multa sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui KatyIacob
Mama mea face siropul de catina astfel : spala fructele, le da pe masina de suc de rosii, astfel iese numai sucul de catina (pasta cu seminte care ramane noi o amestecam cu miere si o mancam)suc pe care il amesteca cu miere -1litru de suc de catina cu 2 litri de miere, ca sa nu fermenteze- si apoi il pune in sticlute, le inchide f bine si le pune in camara. Astfel, toata iarna avem vitamina C din plin! Am postat reteta, deoarece cred ca e numai buna pentru copii, pentru ca sucul e foarte placut la gust (noi il amestecam cu apa cand il bem, dar e grozav si simplu)[:)]Multa sanatate!
Multumesc frumos [flo] Imi va prinde bine , caci urmeaza sa ne mutam in Brazil, si din cate am inteles, acolo se gaseste din belsug. Anul viitor ii voi face si eu lui Kevin. Nikole, mami lui [url="http://community.webshots.com/user/nikole2910"]Albastrel[/url](4.08.2007) si fericita [gravi]15+cu posibil...Maronel "To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law" Allan Kardec
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikole Cum il administrezi? il pui in ceiut, sau direct cu lingurita? eu am facut o cura cu ulei de catina in tara, stiu ca abia reuseam sa-l inghit, ma gandesc ca unui copil ii este si mai greu sa inghita uleiul. Nikole, mami lui [url="http://community.webshots.com/user/nikole2910"]Albastrel[/url](4.08.2007) si fericita [gravi]14+cu posibil...Maronel "To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law" Allan Kardec
Cand era mai micut ii puneam picaturile pe o lingurita cu putin zahar.Acum prefera un pic de apa in lingurita, dupa care bea apa sa "se duca" gustul[:)].
"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui KatyIacob
Mama mea face siropul de catina astfel : spala fructele, le da pe masina de suc de rosii, astfel iese numai sucul de catina (pasta cu seminte care ramane noi o amestecam cu miere si o mancam)suc pe care il amesteca cu miere -1litru de suc de catina cu 2 litri de miere, ca sa nu fermenteze- si apoi il pune in sticlute, le inchide f bine si le pune in camara. Astfel, toata iarna avem vitamina C din plin! Am postat reteta, deoarece cred ca e numai buna pentru copii, pentru ca sucul e foarte placut la gust (noi il amestecam cu apa cand il bem, dar e grozav si simplu)[:)]Multa sanatate!
Azi-maine vreau sa fac si eu sucul asta...doar s ajung in piata mare, ca la mine in cartier nu era catina. INTREBAREA mea este: 1 litru de suc de catina se amesteca cu 2 kg de miere, s-au cum?! Sau cu 2 litri, si anume miere cat incape intr-o sticla de 2 litri??? Nu pricep ce ai vrut sa zici si imi place reteta ta...ca iese suc concentrat, si am tot cumparat si ne-a placut tare tare... Florina, mama de Elise(9 iulie 2004) http://www.youtube.com/watch?v=90xfWYnz9KM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, intr-o sticla de 2 litri incap 3 litri de miere...noi in general punem dupa gust, sa fie siropul dulceag. Catina fiind foarte acra necesita multa miere...cu aproximatie cam 2 litri (daca ai pune o sticla de 2 litri de miere ar insemna de fapt 3 litri de miere). Sper ca te-am lamurit [:)] Spor si sper sa iasa pe gustul vostru! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...