Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (64)


Recommended Posts

Rikidone, in spital pana la operatie stai in ce vrei. La operatie obligatoriu cu o camasa de la ei. Dupa operatie eu am stat si acasa vreo saptamana in camasa de noapte respectiv ziua in rochita de casa de vara pentru ca nu suportam pantaloni, nu suportam nimic peste taieturi in afara de niste chilotei lejeri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna fetelor! didishor ai grija cu durerile astea...daca persista trebuie sa mergi la un consult, nu e ok sa stai asa! poti lua no spa de 3 ori pe zi si flamexin 1 pe zi (pastile sau pulbere). posibil sa fie ceva de la activitatea ovarelor daarrr...daca sunt dureri acute totusi nu e ok. se poate face echo TV la menstra sa stii [8D] rikidone - eu n-am avut deloc sangerari dupa laparo, insa mi-a spus dr k e posibil sa apara si k nu este anormal. in ceea ce priveste "tinuta" din spital - in ziua operatiei si imediat dupa trebuie sa stai cu camasa pe care ti-o dau ei, in rest poti sta cu pijamalutele tale. oricum de preferat este sa ai camashutza de noapte si nu pijama pt k iti este mai usor la controale [:D] plus ca dupa operatie nu prea o sa suporti nimik pe burtik...eu am avut noroc k m-am operat vara si am stat numai cu rochitze [asia] ellyshor tu nu mai zici nimik? ce faci draga mea? misspii - ai grija de bebei [pup] va pup pe toate! [pup] lalely - Doamne ajuta sa fie cu ochisori cat mai curand [pk] Roxy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saluatere fetelor, va multumesc pt sfaturi, am avut nororc a trecut doar cu no-spa si de ieri a si trecut menstra....acum m-am apucat de plantele mele dragi, iau kamaiani si tinctura de zmenur, complexul de b-uri si cam atat....o sa mai incerc ceva luna asta ......am o "reteta" de la o prietena si ea a primit-o de la un medic gineco, deci suna cam asa: z7-z14 este perioada si se iau cate 1 vit e, 1 vit a si o aspirina efervescenta /zi, aspirina de imparte in 4 buc si se ia in 4 etape diferite ale zilei....prietena mea mi-a zis ca a scapat de un chistulet micut cei drept cu tratamentul acesta, iar doctorul ii zicea ca are foarte multe paciente care si raman dupa tratamentul asta........ nu stiu ce sa zic , astept cu mare "nerabdare" ecografia ....apoi Dumnezeu cu mila!!!!! si apropo de tinuta dupa operatie, in spital am stat cu bluza de la pijama, si cu un cearsaf in prima zi, cat am avut sonda, apoi cu panataloni, n-am avut nici o treaba....dar am avut si panasate inciziile..depinde de ce suporti....iar eu m-am operat vara va puuup pe toate[pup][pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] Roxy[pup] nu mai stiu ce sa mai zic. Parca iar e totul ala-ndala. Luna trecuta mi-a venit cm-ul la 35 de zile, asta dupa ce in primele 2 luni dupa menopauza venise si el normal la 28. Crezusem ca s-a reglat. Mare greseala! L-am subapreciat![bang] Luna asta a fost liniste si pace pana prin ziua 17-a, cand m-au apucat niste crampe de ziceam ca ma rup in doua. In ziua 18-a au culminat cu dureri ff mari dupa care nimic....liniste. M-am gandit ca poate am ovulat atunci. Asa ca ma astept ca si luna asta cm-ul sa vina tarziu, daca am ovulat tarziu. Cam atat. Aditza te pooop dulce si m-am gandit la tine. Felicitari pentru minunea ta! Sa-i dea Dumnezeu sanatate si noroc! Didishor[pup] ma bucur ca a trecut cm-ul si durerile. Ar trebui, asa cum zic si fetele, sa mergi la dr sa vezi care e situatia. Bafta multa![pup] Va pup si va imbratisez pe toate cu drag. Nu va suparati pe mine dar zilele astea chiar am simtit ca nu am nimic de spus. Va citesc insa si ma bucur pentru fiecare veste buna. [pup][pup][pup][pup][pup][pup] [flo][flo][flo][flo][flo][flo] [buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam slaba activitatea pe aici... Eu intru mereu si va citesc insa nu am mai scris... Vad ca stiti ca AditzaC are o minune de baietel...scump foc.Sa-ti traiasca mamai si sa te bucuri de el!!! Xdidi..bafta cu noul tratament..poate o sa fie cu ochisori!!! La spital eu in ziua operatiei am avut camasa de noapte...si am stat cu ea si la reanimare..este mult mai usor ...Apoi de a doua zi am trecut la pijama cu pantalon...Eu insa am avut operatie clasica!!! [gravired] 28+ [baietel] David Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor, o saptamana cat mai plina, bineinteles de bucurii....lalely merci asa sa fie, cu toate ca eu nu prea cred ca reusesc ceva lunile astea, pe 6martie intram si in post , deci....poate dupa postul mare incep vreun tratament de stimulare ceva, asta in functie si de ce va zice doc acum in febr.... tratamentul asta sper sa fie ok si sa reduca inflamatiile, am inceput azi-dimineata, nu va zic ce greu mi-a fost sa mananc un iaurt zici ca mancam scaieti, si dupa am luat aspirina cu niste zeama de lamaie, apoi vitminele si dupa tinctura de zmeur...am numai lichid in stomac[:D] eu am mai incercat un tratament asemanator, cu vit e, vita si no-spa 10 zile inainte de menstra pt a diminua durerile si a mers vreo 3,4 luni ,ca dupa aceea am aflat ca am endometrioza si n-a mai functionat decat un tratament homeopat si asta pana mi-a plesnit un chist.....ei viata, cu durerile de zilele trecute am inceput sa-mi aduc aminte ca prea uitasem cum e sa endometrioasa[:D] elly in legatura cu dereglarea , mergi la doc la vreo monitorizare...poate te ajuta cu ceva si incearca sa iei tinctura de zmeur cica ar regla si asta chiar are gust si miros suportabil...in comparatie cu branca ursului, pe care sincer o detest,numai de la miros fac icter va puuup ca m-am lungit cat o zi de post[:D][pup][pup][pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ellyshor, e foarte posibil sa fi ovulat cand ai simtit durerile, dar asta nu inseamna ca cm va veni neaparat tarziu. Eu am avut cm de 28 de zile, iar de vreo trei luni a venit la 26 zile. Deci ma gandeam ca ovulez cu doua zile mai devreme, prin ziua 12, mai ales ca toate semnele indicau asta(ma refer la fluidul cervical - scuze). In z15 - z16 aveam niste dureri cumplite. De o luna de zile imi monitorizez temperatura bazala si, surpriza, saltul de temperatura se produce chiar in z15, adica ma durea exact cand ovulam (cica se cheama mittelschmertz durerile astea). Dar uratul vine tot la 26 zile. Deci teoria cu ovulatia se produce la durata ciclului minus 14 zile nu prea se respecta. Si am verificat mii de grafice (da, stiu, sunt nebuna) ale fetelor care sunt inscrise pe site-ul unde imi inregistrez si eu temperatura si cele mai multe ovuleaza ori inainte mult de momentul teoretic, ori dupa mult. Nu stiu daca am fost foarte clara, dar ce vreau sa zic e ca poti sa ovulezi in z18 si sa ai ciclu binemersi in z28. Asta se cheama deficit de faza luteala, adica progesteronul scade foarte repede si determina aparitia uratului, ceea ce pare destul de logic la noi, pentru ca endometrioza e caracterizata de surplus de estrogen, nu? Oricum, dupa luni in sir in care am citit foarte multe pe aceasta tema, chestia cu monitorizatul temperaturii a daramat multe teorii si mituri si imi dau pumni in cap ca nu am inceput sa fac asta de mai mult timp. E relativ simplu si poate sa-ti indice destul de exact ziua ovulatiei. Va recomand. Va pup pe toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina_d15
ellyshor, e foarte posibil sa fi ovulat cand ai simtit durerile, dar asta nu inseamna ca cm va veni neaparat tarziu. Eu am avut cm de 28 de zile, iar de vreo trei luni a venit la 26 zile. Deci ma gandeam ca ovulez cu doua zile mai devreme, prin ziua 12, mai ales ca toate semnele indicau asta(ma refer la fluidul cervical - scuze). In z15 - z16 aveam niste dureri cumplite. De o luna de zile imi monitorizez temperatura bazala si, surpriza, saltul de temperatura se produce chiar in z15, adica ma durea exact cand ovulam (cica se cheama mittelschmertz durerile astea). Dar uratul vine tot la 26 zile. Deci teoria cu ovulatia se produce la durata ciclului minus 14 zile nu prea se respecta. Si am verificat mii de grafice (da, stiu, sunt nebuna) ale fetelor care sunt inscrise pe site-ul unde imi inregistrez si eu temperatura si cele mai multe ovuleaza ori inainte mult de momentul teoretic, ori dupa mult. Nu stiu daca am fost foarte clara, dar ce vreau sa zic e ca poti sa ovulezi in z18 si sa ai ciclu binemersi in z28. Asta se cheama deficit de faza luteala, adica progesteronul scade foarte repede si determina aparitia uratului, ceea ce pare destul de logic la noi, pentru ca endometrioza e caracterizata de surplus de estrogen, nu? Oricum, dupa luni in sir in care am citit foarte multe pe aceasta tema, chestia cu monitorizatul temperaturii a daramat multe teorii si mituri si imi dau pumni in cap ca nu am inceput sa fac asta de mai mult timp. E relativ simplu si poate sa-ti indice destul de exact ziua ovulatiei. Va recomand. Va pup pe toate!
Irinuca te pooop dulce draga mea. Ce pot sa-ti spun? Niciun organism nu e la fel. La mine cele 14 zile se respecta, am observat asta la toate stimularile, si la toate monitorizarile. O sa-ti demonstrez si de data asta daca imi vine cm-ul exact la 14 zile de la durerile alea mari, de joi.[:D] Legat de temperatura, eu stiam ca la fetele cu endometrioza temperatura se mentine ridicata inclusiv in primele zile de cm. Sa ma corectati, va rog, daca gresec. La mine asa e. Mi-am luat-o si eu vreo 6 luni si nu ma ajuta in predictia ovulatiei. Acum, la fel, sunt organisme si organisme. Ideea e sa gasesti ceea ce ti se potriveste tie si sa-ti cunosti corpul ff bine. Eu ovulatia o pot preconiza doar cu monitorizare si mucus cervical. Atat. Tu ce mai faci? Ai succes cu metoda temperaturii? Poooop dulce![pup][flo] [buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, m-am programat pt laparo. Joi, 10 feb internarea si vineri taierea. Sper sa nu mai imi curga nasul pana atunci. Pana la urma mi-am luat 2 camasi de noapte. Multumesc pentru raspunsuri la intrebarile mele. Intr-un fel de abia astept operatia ca sa scap, dar in acelasi timp imi este si frica de mor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor, rikidone bafta , sa fie totul ok si recuperare buna si rapida.... fetelor m-am umflat toata, mi s-a facut o burta.....in 3 zile am tot zis ca e de la cm, dar cm-ul a trecut si burtoiul meu tot creste, plus ca traies adolescenta, nu stiu a cui ca eu n-am avut cosuri in a mea, insa acum.....no commentpoate dispar efectele saptamana viitoare ca deja se exagereaza..... ma tin serios si de tinctura si de vitamine, poate ma reglez hormonal pe interior, dar nu stiu la exterior cum sa actionez...ca eu am tenul uscat si nu pot folosi anti-acneice... va pooooop pe toate[pup][pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...