Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (64)


Recommended Posts

hello fete! ellyshor te pupic si ma bucur k ai dat semne de viata [pup] mi-era dor de tine si ma temeam sa nu cumva sa fi cazut iar in vreo depresie cu absenta asta a ta :( hai capul sus k o sa fie bine [pk] didi - e dubios k te-ai balonat dupa cm...nu vreau sa te sperii, dar eu in general cd incepeam sa ma umflu se inflamau chisturile [bang] asa k - fugutza la dr si fa o echo k sa stai linistita. in ceea ce priveste cosurile - asta iar nu e un semn bun [bang] mie mi-a recomandat o d-na de la plafar unguent cu galbenele si propolis, m-am dat cu el de cateva zile si e f bun. rikidone - bafta multa! iti tinem pumnii sa fie bine [:D] si capul sus k trece repede. eu abia asteptam sa scap odata si am trecut f usor peste laparo. numai la gandul k scap de blestematele alea de chisturi si de crizele insuportabile si mi-au trecut si emotii si frica si tot! la ca spital te operezi? ce dr? eu cred k se pregateste o ovulatie ceva zilele astea k s-a modificat mucusul [8D] plus k simt si asa ceva activitate pe jos....nu stiu ce sa zic - e ziua 42 dupa ultima injectie si am asa o senzatie cam k in zilele de dinainte de CM...nu stiu ce sa fie... va pupacesc pe toate! [pup] Roxy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Elly, nu stiu sincer ce fac. Imi monitorizez temperatura in continuare. Saltul de temperatura se vede clar, coincide cu momentul in care am durerile, dar nu coincide cu mucusul cervical, iar temperaturile nu sunt ridicate (maxim 36,7). Am facut ieri si un progesteron (am asteptat vreo doua luni de la orice medicament ingerat, ca sa nu-l influenteze) si a iesit 25,8 nmol/ml, asta inseamna 8,1 ng/ml. Sunt dezamagita. M-am incapatanat sa fac analiza in z21, deoarece eu am avut mereu ciclu ceas de 28 zile, le-am considerat pe cele de 26 o exceptie. Daca e sa consider ovulatia atunci cand am avut mucus specific, atunci in z21 eram la 10 zile dupa ovulatie. Daca ovulatia s-a produs atunci cand am avut durerile si a crescut si temperatura, atunci eram la 6 zile dupa ovulatie. In ambele cazuri, desi se incadreaza in limitele de la Synevo pentru faza luteala, mi se pare o valoare mica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor, roxy sper sa nu fie nimic, de azi s-a mai retras dar tot rotunjoara este...incepe si perioara fertila la mine si nu prea am chef de dr...astept programarea facuta pe 18 febr, nu mai este chiar asa de mult....eu asa am fost dupa menopauza, am luat fff mult in greutate si acum sper sa nu se repete figura.... am inceput sa mananc bine , adik 2-3 mese pe zi, dar aseara iar mi-a fost rau si mancasem pe la 7 un ton cu patrunjel , lamaie, porumb si piper, deci nimic gras sau greu de digerat....acum am dat vina pe aspirina....dar cred ca mai de graba iau drumul catre un internist... in rest sunt ff ok, imi dau energie multa vitaminele si e ok, nu prea imi mai vine sa beau cafe ceea ce iarasi e bine....nu mai sunt dureri si nici intepaturi ceeea ce iarsai zic eu ca e bine va puuuuuup pe toate mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxypuy rikidone - bafta multa! iti tinem pumnii sa fie bine [:D] si capul sus k trece repede. eu abia asteptam sa scap odata si am trecut f usor peste laparo. numai la gandul k scap de blestematele alea de chisturi si de crizele insuportabile si mi-au trecut si emotii si frica si tot! la ca spital te operezi? ce dr? va pupacesc pe toate! [pup] Roxy
Merci! Ma operez la Giulesti/Marinescu. Sper ca fie bine! Fac tot felul de scenarii acum: daca raman fara ovare, daca am ceva mai nasol, daca nu ma mai trezesc din anestezie [batcap]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rikidone - este normal sa ai si ganduri negre dar trebuie sa crezi ca va fi bine.eu m-am operat pe 10 feb 2009, cand am vazut mesajul tau ma gandeam cate s-au intamplat ,pt mine,in 2 ani..si nici macar nu credeam in nimic.Bafta multa si te asteptam cu cele mai bune vesti.[pup] Eu sunt bine,am fost ieri la control.un baietel este de 12,25 cm si sta in partea de jos ,pe spate ca la plaja si cel mic sta pe o parte cu fundul in sus ,are 11,58 cm.dar trebuie sa stau cat mai mult in pat ....iau utrogestan in continuare,vitamine,fe.... Didi - am tot citit,naspa cu durerile ,abia astept sa mergi la control sa vedem ce zice. Elly,Roxy,lalely ...va pup pe toate si mai vorbim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Am cateva intrebari pentru fetele care au facut tratamentul cu diphereline pentru endo. Am facut duminica trecuta prima injecte (in a doua zi de cm). Nu m-a durut cand am facut-o, dar la doua zile a inceput sa ma doara. Apoi, am observat o umflatura in profunzime la locul in care am facut injectia. Am vorbit cu doctotita care mi-a facut injectia, mi-a zis ca nu e flegmon, poate fi de la substanta injectata. M-a si durut, acum e mai bine, se mai simte umflatura, mai doare, dar mai putin. A avut cineva reactii asemanatoare? Ma mai nelinisteste ceva. De obicei, in z9-11 incepea sa se schimbe consistenta mucusului, anuntand ovulatia (pe care o aveam in z12-13). Acum, dupa diphereline ar trebui sa nu mai am ovulatie. Totusi, consistenta mucusului incepe sa se schimbe si ma gandesc ca poate nu si-a facut efectul medicamentul. In rest sunt f bine, nu am bufeuri, poate e cam devreme.. Am facut laparo in sept, de atunci am incercat un tratament naturist. N-aveam simptome de endo (adica dureri mari), doar la laparo mi s-a descoperit endometrioza. Trebuie s fac 3 luni diphereline. Pupici, Rox Roxanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, cred ca s-a vorbit la un moment dat si aici de steriletul Milena sau Mirena, nu stiu exact. Mai multe informatii? Am inteles ca este singurul lucru care tine pe loc endometrioza. Se schimba o data la 5 ani si il poti tine pana la menopauza. Pe mine ma intereseaza pt ca aveam dureri foarte mari care ajunsesera sa nu mai treaca cu absolut nimic: calamnte, ceaiuri, acupunctura, medicamente hormonale. Eu nu apar la gravidute de 2010[q]si nici Panseluta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui misspii
Rikidone - este normal sa ai si ganduri negre dar trebuie sa crezi ca va fi bine.eu m-am operat pe 10 feb 2009, cand am vazut mesajul tau ma gandeam cate s-au intamplat ,pt mine,in 2 ani..si nici macar nu credeam in nimic.Bafta multa si te asteptam cu cele mai bune vesti.[pup] Eu sunt bine,am fost ieri la control.un baietel este de 12,25 cm si sta in partea de jos ,pe spate ca la plaja si cel mic sta pe o parte cu fundul in sus ,are 11,58 cm.dar trebuie sa stau cat mai mult in pat ....iau utrogestan in continuare,vitamine,fe.... Didi - am tot citit,naspa cu durerile ,abia astept sa mergi la control sa vedem ce zice. Elly,Roxy,lalely ...va pup pe toate si mai vorbim.
Sa DD sa am si eu norocul tau si sa fiu mama intr-o zi! Bebeii tai sa stea cuminti in burtica pana la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Eu intru mai rar pe la voi..... Sunt "posesoare" de endometrioza, am fost operata ultima data in noiembrie de dr. T si din decembrie sunt pe Diphereline 3,75. Luna asta voi face injectia cu nr. 4, in total am de facut 5. Injectiile mi le fac singurica, fara nici o problema! Totul e ok, in afara de bufeuri, dar....m-am obisnuit si cu astea. Singura problema e ca acum ma supara sinuzita (o "prietena" mai veche de-a mea!) si vreau sa stiu daca vreuna dintre voi a luat vreun antibiotic in timpul injectiilor. Ar trebui sa iau pentru ca altfel nu imi trece (e capoasa rau!)....intre timp fac aerosoli dar nu-i suficient. Am citit prospectul dar nu m-am lamurit.....sper sa ma luminati voi! Va pupik! Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui daro26
Buna! Am cateva intrebari pentru fetele care au facut tratamentul cu diphereline pentru endo. Am facut duminica trecuta prima injecte (in a doua zi de cm). Nu m-a durut cand am facut-o, dar la doua zile a inceput sa ma doara. Apoi, am observat o umflatura in profunzime la locul in care am facut injectia. Am vorbit cu doctotita care mi-a facut injectia, mi-a zis ca nu e flegmon, poate fi de la substanta injectata. M-a si durut, acum e mai bine, se mai simte umflatura, mai doare, dar mai putin. A avut cineva reactii asemanatoare? Ma mai nelinisteste ceva. De obicei, in z9-11 incepea sa se schimbe consistenta mucusului, anuntand ovulatia (pe care o aveam in z12-13). Acum, dupa diphereline ar trebui sa nu mai am ovulatie. Totusi, consistenta mucusului incepe sa se schimbe si ma gandesc ca poate nu si-a facut efectul medicamentul. In rest sunt f bine, nu am bufeuri, poate e cam devreme.. Am facut laparo in sept, de atunci am incercat un tratament naturist. N-aveam simptome de endo (adica dureri mari), doar la laparo mi s-a descoperit endometrioza. Trebuie s fac 3 luni diphereline. Pupici, Rox Roxanel
Buna Roxana! Stai linistita ca medicamentul isi face efectul! Asa e prima luna...eu dupa primele 10 zile am avut iar sangerare, si nu una usoara.....m-a tinut vreo 5 zile, a fost abundenta, cu cheaguri.....ca un adevarat CM! Dar de atunci nu am mai avut nici o problema. Cat despre bufeuri....apar mai timid la inceput. Eu aveam 1-2 episoade, de scurta durata, pe zi in prima luna....acum deja nu le mai numar! Sunt mai dese, au durata mai mare si apar si noaptea! Dar mai conteaza toate astea??? Important e ca Dipherelinul sa-si faca treaba bine si sa reusim sa ne implinim visul cat mai repede dupa terminarea tratamentului! Te pupik![pup] Doamne ajuta! Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...