Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (64)


Recommended Posts

daro26 si pe mine m-a durut locul injectiei in prima luna, dar a a tinut doar cateva zile si ma durea doar daca stateam asezata pe acea parte hopefull chiar acum iau si eu antibiotice la sfatul medicului ginec. si fac si injectiile, deci nu e problema pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Roxy [/quote] Merci! Ma operez la Giulesti/Marinescu. Sper ca fie bine! Fac tot felul de scenarii acum: daca raman fara ovare, daca am ceva mai nasol, daca nu ma mai trezesc din anestezie [batcap] [/quote] Rikidone..asa eram si eu de speriata.Cand am iesit din operatie intrebam non-stop daca mi-a scos ovarul...De fapt ma trezeam..uitam raspunsul pt ca ma lua iarasi somnul..si cd ma trezeam intrebam la fel. Ovarul operat la mine din pacate nu a mai ovulat..[q] dar Doamne Doamne m-a ajutat si a ovulat celalalt..si acum am un bebe mic in burtica. Trebuie sa ai incredere si sa te mobilizezi...Toate am murit de frica si am facut o mie de scenarii..dar operatia este inevitabila [gravired] 29+ [baietel] David Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hopefull si lelu, multumesc mult pentru raspunsuri! Sa dea Dumnezeu sa avem copilasii mult doriti cat mai curand! Stiu ca in timpul Diphereline, ovarele sunt pe pauza, dar in cazul exceptional in care organismul nu reactioneaza cum trebuie la medicament, ar putea exista posibilitatea (chiar 1 la 1 milion) sa ramai insarcinata in timpul tratamentului? Ma gandesc sa nu se intample chiar acum si sa afecteze bebele. Am o cunostinta care a ramas insarcinata desi lua anticonceptionale. Asta se intampla acum vreo 8 ani. A pastrat copilul, are o fetita superba, dar a avut emotii ca ar putea fi afectata. Stiu ca Diphereline e altceva, dar totusi "statistica" asta ma omoara, faptul ca ar putea exista posibilitatea asta, chiar si unul la 1 milion... Am inceput sa ma protejez, dar mi se pare cam aiurea... Drobul de sare....Cred ca sunt singura "panicoasa" din grup. [zid] Sanatate multa! [pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lalely07
Roxy
Merci! Ma operez la Giulesti/Marinescu. Sper ca fie bine! Fac tot felul de scenarii acum: daca raman fara ovare, daca am ceva mai nasol, daca nu ma mai trezesc din anestezie [batcap] [/quote] Rikidone..asa eram si eu de speriata.Cand am iesit din operatie intrebam non-stop daca mi-a scos ovarul...De fapt ma trezeam..uitam raspunsul pt ca ma lua iarasi somnul..si cd ma trezeam intrebam la fel. Ovarul operat la mine din pacate nu a mai ovulat..[q] dar Doamne Doamne m-a ajutat si a ovulat celalalt..si acum am un bebe mic in burtica. Trebuie sa ai incredere si sa te mobilizezi...Toate am murit de frica si am facut o mie de scenarii..dar operatia este inevitabila [gravired] 29+ [baietel] David Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat! [/quote] Sa fie sanatos bebele cel mic si sa stea cumintel in garsoniera pana cand va fi evacuat! La cat timp dupa operatie ai ramas? Cand aud de cazuri fericite ma linisesc, dar si cand citesc ca unele fete au ramas fara ovar/ovare ma apuca groaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele[flo] eu am facut laparo la marinescu ,sambata,am avut un chist endom de 4,2/3,9 pe ovarul stang,chist pe care l-a scos ,fara alte focare de endometrioza dar trompa stg infundata la intrarea in uter...de fapt este a doua laparo,ca m-a mai operat in 2002 tot de chist dar pe ovarul drept,si in 2010 de fibrom-asta a fost clasic [bang]...eu am un fiv intrerupt la albu si vreau sa fac inca unu fiv si intreband in stnga si dreapta ,toti dr mi-ai zis sa scot chistul(mai putin dr albu de la ML,ca am 41 de ani si scade rezerva ovarina si ma mult din cauza interventiei pe ovar) si pe urma fiv...hai ca m-am intins..de fapt intrebarea mea era:dr marinescu mi-a zis sa fac anlizele pt fiv,insa pot sa fac eu analizele hormonale in ziua 2 CM urmator,din moment ce mi-a dat sa iau marvelon,AC cu continut de estrogen,din prima zi de CM?mai sunt ele relevante?si in martie tb sa ma duc cu toate analizele pt fiv la el?!....dintre fetele operate de endom,a mai luat cineva Marvelon,(care are estrogen)?,ca am vazut ca alti dr recomanda dipheryline.....aaaa si mi-a zis ca de marti ,pot sa ma apuc de treaba,la 4 zile de la operatie!!!!!pot sa mai am eu ovulatie luna asta,din moment ce sa umblat pe acolo?ovarul si trompa dreapta sunt ok...dar nu e prea devreme?nu ma doare? pupici si bafta multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lyly_mar
buna fetele[flo] eu am facut laparo la marinescu ,sambata,am avut un chist endom de 4,2/3,9 pe ovarul stang,chist pe care l-a scos ,fara alte focare de endometrioza dar trompa stg infundata la intrarea in uter...de fapt este a doua laparo,ca m-a mai operat in 2002 tot de chist dar pe ovarul drept,si in 2010 de fibrom-asta a fost clasic [bang]...eu am un fiv intrerupt la albu si vreau sa fac inca unu fiv si intreband in stnga si dreapta ,toti dr mi-ai zis sa scot chistul(mai putin dr albu de la ML,ca am 41 de ani si scade rezerva ovarina si ma mult din cauza interventiei pe ovar) si pe urma fiv...hai ca m-am intins..de fapt intrebarea mea era:dr marinescu mi-a zis sa fac anlizele pt fiv,insa pot sa fac eu analizele hormonale in ziua 2 CM urmator,din moment ce mi-a dat sa iau marvelon,AC cu continut de estrogen,din prima zi de CM?mai sunt ele relevante?si in martie tb sa ma duc cu toate analizele pt fiv la el?!....dintre fetele operate de endom,a mai luat cineva Marvelon,(care are estrogen)?,ca am vazut ca alti dr recomanda dipheryline.....aaaa si mi-a zis ca de marti ,pot sa ma apuc de treaba,la 4 zile de la operatie!!!!!pot sa mai am eu ovulatie luna asta,din moment ce sa umblat pe acolo?ovarul si trompa dreapta sunt ok...dar nu e prea devreme?nu ma doare? pupici si bafta multa!
Hello! Cat ma bucur ca am dat de cineva operat de Marinescu. Te-a operat sambata si sa inteleg ca esti deja acasa? Marinescu nu da tratament cu diphereline? Si asta este o veste super buna pt mine. Poti sa-mi spui pe pm, te rog, cat ai dat tu la operatie? Merci si bafta in continuare! Parerea mea este sa mergi in continuare cu el pt FIV.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor, lily incepi treaba cand te simti in stare, de obicei ai restrictie 1 luna in op clasice si 2 saptamani in laparo, mie mi-a dat restrictie o luna inlaparo, dar dupa 2 sapta a fost ok, pacat ca dupa 2 zile mi-a venit[:D]....si mie mi s-au recomandat ac-uri, yasmine tot cu estrogen, dar pt 3 luni ca sa-mi mai puna ovarele in repaos...acum voi afla pe 18 luna asta ce nenorociri s-au petrecut de la ele....daca nu esti sigura de interventie si de doctor schimba-l , a face un fiv nu e echivalentul la a schimba o pereche de chiloti...scz de expresie, trebuie sa fi sigura de reusita si sa n-ai indoieli...poate sa incerci si in afara tariiii[:I].....nu stiu ce sa-ti zic eu nu m-am interesat de fiv , insa dimn cele care au reusit asa poate mai smulgi cate o info....cea mai noua realizare a forumului pe fiv[:D] e misspii[pup]...succes si sa te auzim cu II zicea cineva de diphe dureros, injectia trebuie facuta adand intramuscular....mie mi l-ea facut o prietena asistenta si am cumparat ace separat mai lungi, pt ca la seringiile alea mici de 5 sunt ace scurte si e posibil sa nu intre cum trebuie, asta nu inseamna ca nu-si va face efectul, dar te doare si face galma, se absoarbe mai greu..... azi am facut test de ovu si se vede a doau linie putin mai slab, deci ori urmeaza , ori o fi fost....vedem si maine[:D] va puuup pe toate[pup][pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...