Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (64)


Recommended Posts

am uitat...7 zile CM
Citat:
citat din mesajul lui lyly_mar
Riki,iti zic ce am inteles eu dupa ce am studiat site-uri despre endometrioza si ce mi-au mai zis dr:daca ai o rezerva ovariana buna,cel mai bun tratament este dipheryline sau ceva similar...ca asta insemana ca esti mai tinerica(nu obligatoriu!)si ai timp sa tot incerci .....dc rezerva e proasta sau ai o varsta[bang] si nu prea ai timp sa astepti, se da AC....pt ca dac iei 3 luni diph exista riscul ca ovarele tale sa adoarma de tot [bang]si sa nu reactioneze la FIV. referitor la ora operatiei,m-a bagat la ora 11 la terapie intensiva si operatia la ora 13,40... dc vrei detalii despre operatie,tb sa intrebi de 3 ori ca sa afli cate ceva,si tot nu aflii tot....ca pe biletul de iesire din spital scrie ffff sumar,e renumit giulestiul pt stilul pe scurt ely[flo],normal ca fac analize fara AC,ca nu ma iau io dupa ce zice marinescu bafta multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

riki, in general nu te anunta exact la ce ora intri [bang] eu am avut noroc k m-a anuntat de seara sa fiu gata la prima ora k ma ia prima fiind operatia mai complicata (se cam stia dinainte k o sa fie nasol la mine). la 7.20 a venit sa ma ia din salon, m-a dus la ATI, am mai stat pe akolo o vreme...nu stiu exact cat dar nu f mult si pe urma am intrat la sala si mi s-a rupt filmul [nani] concediu mi-a dat 2 saptamani si mi-a zis k dk mai vreau imi mai poate da medicul de familie (dar n-a mai fost nevoie). ideal e sa ai noroc si sa te ia la prima ora k dk stai si astepti te urci pe pereti si incepi sa-ti faci ganduri...oricum se da trezirea la 5 k tre sa mergi la spalaturi [bang] si pe urma...mai dormi gheorghe dk mai poti [bang] vezi dk esti agitata cu o seara inainte, sa le zici sa-ti dea un somnifer usor ceva k sa te odihnesti. bafta multa multa si Doamne ajuta sa te intorci cu vesti bune! [pup] Roxy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lyly_mar
Riki,iti zic ce am inteles eu dupa ce am studiat site-uri despre endometrioza si ce mi-au mai zis dr:daca ai o rezerva ovariana buna,cel mai bun tratament este dipheryline sau ceva similar...ca asta insemana ca esti mai tinerica(nu obligatoriu!)si ai timp sa tot incerci .....dc rezerva e proasta sau ai o varsta[bang] si nu prea ai timp sa astepti, se da AC....pt ca dac iei 3 luni diph exista riscul ca ovarele tale sa adoarma de tot [bang]si sa nu reactioneze la FIV. referitor la ora operatiei,m-a bagat la ora 11 la terapie intensiva si operatia la ora 13,40... dc vrei detalii despre operatie,tb sa intrebi de 3 ori ca sa afli cate ceva,si tot nu aflii tot....ca pe biletul de iesire din spital scrie ffff sumar,e renumit giulestiul pt stilul pe scurt ely[flo],normal ca fac analize fara AC,ca nu ma iau io dupa ce zice marinescu bafta multa!
Am 30 de ani .... rezerva nu stiu daca este buna sau nu. Ufff! Nu imi place ca nu ti se spune exact ce ai avut si ce ai de facut in continuare .... Merci! Si tie bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxypuy
riki, in general nu te anunta exact la ce ora intri [bang] eu am avut noroc k m-a anuntat de seara sa fiu gata la prima ora k ma ia prima fiind operatia mai complicata (se cam stia dinainte k o sa fie nasol la mine). la 7.20 a venit sa ma ia din salon, m-a dus la ATI, am mai stat pe akolo o vreme...nu stiu exact cat dar nu f mult si pe urma am intrat la sala si mi s-a rupt filmul [nani] concediu mi-a dat 2 saptamani si mi-a zis k dk mai vreau imi mai poate da medicul de familie (dar n-a mai fost nevoie). ideal e sa ai noroc si sa te ia la prima ora k dk stai si astepti te urci pe pereti si incepi sa-ti faci ganduri...oricum se da trezirea la 5 k tre sa mergi la spalaturi [bang] si pe urma...mai dormi gheorghe dk mai poti [bang] vezi dk esti agitata cu o seara inainte, sa le zici sa-ti dea un somnifer usor ceva k sa te odihnesti. bafta multa multa si Doamne ajuta sa te intorci cu vesti bune! [pup] Roxy
Merci pentru gandurile bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna roxypuy, iti multumesc pentru raspuns.Problema la mine e ca acum stau pentru o perioada in afara tarii si cei de aici nu stiu de aceste plante...nu prea inteleg cum sa imi socotesc cam cand ar trebuii sa imi vina menstruatia...am facut ultima injectie pe 20 septembrie si ea avea acoperire pt 3 luni, deci am terminat efectul ei zic eu pe 20 decembrie, nu? Si pana cum nici urma de ciclu...daca as numara zilele de la ultima injectie (20 septembrie) facuta, inseamna ca mie nu-mi vine ciclul de 150 de zile???????????????? am mai citit aici pe forum ca ar trebuii sa apara in jur de 30-70 de zile...[q][q][q]dumnezeule, nu stiu ce sa mai cred...[bang][bang][bang] Deci ceaiurile trebuie consumate in anumite zile si trebuie sa astept menstruatia? Eu vroiam sa fac ceva intre timp, mai ales ca naturistele isi fac efectele in timp indelungat...Dar tu nu iei nimic-nimic? nici macar acid folic?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor, ce activitate[:D] oshima draga mea, bine ai venit si sedere cat mai scurta..in ceea ce priveste intarziatul dupa menopauza sunt campioana....mi-a venit naturala la 9 luni dupa terminarea menopauzei, luni in care s-au incercat si stimulari cu hormoni , la care nu mai raspundeam si mi-au zis ca intru la menopauza ....precoce aveam 24 ani...am scapat atunci cand m-am linistit, m-am impacat cu gandul ca voi ramane insarcinata atunci cand va fi sa raman , sau ca nu voi ramane niciodata....ca termenele date de doctori nu sunt chiar reale si nu se aplica in toate cazurile si etc etc etc....atunci mi-a revenit menstra natural fara nimic medicamentos si de atunci mi-a venit in fiecare luna, mai mult sau mai putin regulat, dar a venit.... stresul si puterea mintii fac minuni, chiar si in sensul negativ al cuvantului[:D] pe mine ma stresa dr " vai au trecut 6 luni si n-ai ramas????" cand eu nici n-aveam menstra...deci calmeaza-te si daca simti ca esti stresata de dr, schimba-l... lyly tu unde ai citit treburiel astea cu ac-uri si diphe????ca sincer daca ar fi asa mi-as raspunde la multe intrebari si nu l-as mai pune la zid pe profu care m-a operat ultimna data , pt ca mi-a dat ac-uri[:D]....oricum le-am luat si am avut un prim semn pozitiv...ovulatia...(cel putin pe test)...si le-am mai luat pt ca mi-era frica de menopauza si plus ca eu cred ca am o rezerva ovariana sub nivelul marii, inaintea operatiei aveam fsh-ul de 25,7 alte analize gen inhibina sau anti-m nici nu m-am gandit sa fac oricum eram in oala.... fetelor tot ma mai inteapa ovarutele si mi-a aparut un cos nou[alcool], deci si cu ovulatia asta pot sa cred ca sunt la adolescenta, cel putin pana acum[:D]...mai tre sa slabesc vreo 20 kg si sa arat la fel ca atunci[:I] va puuup pe toate[pup][pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna xdidi, ma ingrozeste ce spui.Nu credeam ca inducerea menopauzei implica si faptul ca am toate sansele sa nu-mi mai vina [:0][:0][:0]caci medici cretinini nu spun nimic de efectele secundare cand iti administreaza ceva [nervo][nervo][nervo][nervo][poc][poc][poc]sincera sa fiu pana acum nu-mi faceam probleme ca nu o sa imi vina, dar acum incep sa ma ingrijorez...bine am avut niste mici pete de sange dar nu l-as putea numii ciclu nici pe departe.....tu ai luat ceva naturiste? Doamne,uita-te la mine,ajuta-ma sa raman insarcinata si sa nasc un copil sanatos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ps : xdidi in acele 9 luni in care nu-ti venea ciclul ai luat ceva gen cretisoara,napraznic sau altceva? ai schimbat ceva in alimentatia ta? iar dupa ce ti-a venit ciclul ai facut vreo schimbare? Doamne,uita-te la mine,ajuta-ma sa raman insarcinata si sa nasc un copil sanatos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oshima eu am avut o menstra intre injectia 4 si 5 , dr mi-a zis ca contiuni injectiile, asa am facut apoi am avut menstra fix la 28 zile dupa menstra aceea si am crezut ca am scapat de menopauza si poate nu si-a facut efectul ultima injectie...iar menstra de dupa a fost mai mult formata din pete care m-a tinut 1 luna, apoi n-a mai venit , mi-au dat duphaston 10 pe luna, nimic, apoi luna urm 20 pe luna si am avut o zi de pete, apoi nimic...si tot asa m-am chinuit dinmartie cand am facut ultima injectie pana in decembrie cand mi-a venit natural, in toata periaoda asta am fost des la eco si eram paucifoliculara si de aici au tras concluzic ca intru la menopauza...m-am linistit , am mai citit despre solutia injectata si m-am convins ca da astfel de efecte, eu n-am facut diphe am facut depo-provera, si am mai vb cu o tipa operata de acelasi doc si tot depo a luat si dupa 11 luni i-a revenit menstra...deci organisme si organisme.pup mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...