Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (64)


Recommended Posts

riki welcome back! ma bucur k ai scapat de nesuferitele alea de chisturi [:)] eu chiar azi fac 7 luni de la operatie [:D] mi se pare ciudat totusi ca nu ti-a dat nici un tratament nimik...in fine, fiecare dr cu parerile si procedurile lui, insa sa stii ca mare majoritate recomanda diphe si este stiut faptul ca este singurul medicament care stopeaza cat de cat evolutia endo. eu sunt inscrisa in programul dr Cristescu si am fost de acord sa fac tot ceea ce este necesar sa-mi fie bine (in primul rand) si sa reusesc sa am un BB. am suportat destul de bine cele 6 luni cu diphe si acum astept sa vina CM si sa merg la control. nu este obligatorie laparo exploratorie de dupa tratam, doar in cazul in care nu apare sarcina si incep sa apara din nou simptome de endo, abia atunci se procedeaza la o noua operatie. iti doresc sa fie bine, sa te recuperezi repede si sa vina BB cat mai curand! pup toate fetele si sa aveti o seara frumoasa [flo] PS: si hai treceti la treaba k poate ne poarta noroc ziua indragostitilor [pk] Roxy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lalely07, merci pt. urare. Nu, nu ma razgandesc in privinta "studiului" lor. Nane, da, ma simt din ce in ce mai bine. Am stat in spital de joi dimineata pana duminica la pranz. Mi-a spus ca, dupa parerea lui, Diphe are mai multe efecte negative decat pozitive. Cica ar reduce doar 30-40% din focarele de endo, dar afecteaza sistemul osos pe termen lung si a mai zis si altele dar nu le-am retinut. Acum nu vreau sa nastem polemici daca are sau nu dreptate. Nici pe mine nu ma incanta foarte tare varianta Diphe asa ca daca nu este o alegere buna o sa dau vina pe el. [floare3] Lyly_mar, nu, nu mi-a zis ce grad era endo. Veliscu, cea care l-a asistat, mi-a spus doar ca a fost "ceva de munca" pentru ca eu am avut chisturi bilaterale. Nu, nu mi-a dat nimic. Sotul a vorbit cu el imediat dupa ce a iesit din operatie si i-a spus ca din pctul lui de vedere nu este nicio problema sa raman natural. Pe mine m-a intrebat daca vrem repede bb, i-am spus ca da si atunci a zis sa dam drumul la treaba, dar i-a spus dr. Veliscu sa-mi povesteasca si de studiul lui Cristescu. Roxypuy, eu nu pot sa trec la treaba pentru ca am interdictie 6 saptamani, asa ca ... [harp] Va doresc succes voua! Nu avea rost sa insist sa-mi prescrie ceva, daca el a zis ca nu este nevoie. Mi-am propus sa fac eco cat mai des si daca nu voi ramane sa zicem in urmatoarele 6 luni o sa incep sa fac investigatii. Azi am simtit ceva intepaturi in zona ovarelor. Sunt normale? Asa a fost si la voi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! sunt noua pe forum am scris pana acum putin pe laparoscopie 17 ma incadrez si eu in categoria celor cu endometrioza am facut laparoscopia in 1 februarie am primit tratament 7 saptamani, 1 injectie/saptamana cu diphereline 0,1 mg si flamexin, arcoxia si tavanic parca voi sta in co medical pana la 1 martie apoi imi mai prelungeste 1 luna, pt ca lucrez in mediu rece si umed incerc sa tin regim pe cat posibil insa imi e greu nu am inteles exact ce voi mai face dupa aceste 7 saptamani dar am inteles doar ca imi face ceva la 28 de zile... doctorul meu se intoarce numai in 14 martie din somalia...eu imi gat injectiile prin 18..........trebuie sa am rabdare pana atunci...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Riki..tu stii cel mai bine ce trebuie si ce vrei sa faci in continuare!Sunt sigura ca aceste injectii de inducere a menopauzei au o gramada de efecte secundare...acum fiecare stie daca isi asuma riscul sau nu...Pt unele dintre noi a avut un efect pozitiv..a venit bebe!!!! Si eu am avut intepaturi de ovare..cica isi reiau functia..poate chiar ovuleaza...Eu am ovulat dupa operatie.. Mult noroc cu proiectul bebe!!!
Citat:
citat din mesajul lui Rikidone
Lalely07, merci pt. urare. Nu, nu ma razgandesc in privinta "studiului" lor. Nane, da, ma simt din ce in ce mai bine. Am stat in spital de joi dimineata pana duminica la pranz. Mi-a spus ca, dupa parerea lui, Diphe are mai multe efecte negative decat pozitive. Cica ar reduce doar 30-40% din focarele de endo, dar afecteaza sistemul osos pe termen lung si a mai zis si altele dar nu le-am retinut. Acum nu vreau sa nastem polemici daca are sau nu dreptate. Nici pe mine nu ma incanta foarte tare varianta Diphe asa ca daca nu este o alegere buna o sa dau vina pe el. [floare3] Lyly_mar, nu, nu mi-a zis ce grad era endo. Veliscu, cea care l-a asistat, mi-a spus doar ca a fost "ceva de munca" pentru ca eu am avut chisturi bilaterale. Nu, nu mi-a dat nimic. Sotul a vorbit cu el imediat dupa ce a iesit din operatie si i-a spus ca din pctul lui de vedere nu este nicio problema sa raman natural. Pe mine m-a intrebat daca vrem repede bb, i-am spus ca da si atunci a zis sa dam drumul la treaba, dar i-a spus dr. Veliscu sa-mi povesteasca si de studiul lui Cristescu. Roxypuy, eu nu pot sa trec la treaba pentru ca am interdictie 6 saptamani, asa ca ... [harp] Va doresc succes voua! Nu avea rost sa insist sa-mi prescrie ceva, daca el a zis ca nu este nevoie. Mi-am propus sa fac eco cat mai des si daca nu voi ramane sa zicem in urmatoarele 6 luni o sa incep sa fac investigatii. Azi am simtit ceva intepaturi in zona ovarelor. Sunt normale? Asa a fost si la voi?
[gravired] 30+ [baietel] David Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat! AMR 10 saptamani!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut RIKI, ma bucur ca esti bine si a trecut totul OK. Cum zice si Lalely - tu trebuie sa simti ce este mai bine pt tine,stiu cu diph parerile sunt impartite si cand se termina totul cu bine ignori efectele secundare.Eu ,ce sa zic,dupa tratament am fost suparata ca chistul meu era tot acolo dar medicul a zis ca am reactionat bine la diph -parerea lui.La SB au zis ca trebuia sa dea diph direct dupa operatie si nu dupa 10 luni ca nu mai are acelasi efect.Eu dupa operatie am luat contraceptive si faceam chisturi funtionale ceea ce era o ciudatenie (aveam ovulatie pe contraceptive).Fiecare medic cu parerea lui dar sa speram ca luam decizia corecta...ceea ce este cel mai greu.Sanatate multa !!!!!! Va pup pe toate!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Nane
mda, cam de treaba cu oasele mi-e si mie frica cu diphe. dar de ce ai stat asa mult in spital? nu ai facut laparo? si eu am chisturi pe ambele ovare si mi s-a tot amanat op. probabil ca o sa-mi vina randul luna asta... :-s
Ba da, laparo am facut. Nu stiu de ce pe mine m-au tinut 4 zile. Cine ti-a amanat operatia? Nu le lasa sa creasca prea mult ca o sa fie riscul mai mare. Trece repede!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor, riki bun venit ...ce sa zic eu depon-as mai face nici daca mi-ar garanta bebe dupa[:D], am facut o data asa ca [:-@].....daca ai facut laparo poti incepe si mai rpd procesul de bebe e cam mult 6 sapta repaos, dar vei vedea ca o sa te simi bine ....intepaturile de ovare sunt foarte normale, dupa curatare ele lucreaza "mai cu spor" sa zic asa, eu am avut dureri dupa laparo si cred ca tot un soi de ovulatie o fi fost....defapt singurele dureri astea au fost si au durat o singura zi , de asta cred ac a fost ovulatia.....cat despre tratament......la a doua op mi s-au prescris ac-uri la controlul de o luna si eu le-am luat dupa 2 luni de atunci, deci vreo 3 de la operatie.....n-am ramas imediat dupa laparo asa cum speram, iar dereglarile de cm m-au facut sa iau ac-urile.....iar dupa 3 luni de chin am avut ovulatie in z15....sper sa revin la normal... acum sunt in concediu medical ca am prins un pui de viroza si am facut si putin temp max 37,4...dar stau acasa sa nu se agraveze, iar vineri am marea consultatie[alcool], cred ca voi bea ceva inainte[:D]...glumesc ... imi cam tremura toate cele, dar eu sper ca va fi bine, n-am mai luat utrogestanul , astept sa vb cu dr sa vedem ce zice si ea...si mai sper sa fie un dr bun si sa ma duca pe calea cea buna.. va puuup pe toate[pup][pup][pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lalely07, sper din tot sufletul sa-mi fie o alegere buna pentru mine. Daca mi-ar fi prescris medicul tratam, il faceam nu ma opuneam. Mie oricum imi vine la 40-50 de zile si ft putin. Nu stiu daca are vreo legatura, dar daca mai si bag ovarele la somn, cine stie daca le mai trezesc. Misspii, am mai scris parca, am de gand sa astept 6 luni sa raman natural, voi face si eco cat mai des, iar daca nu se intampla minunea schimbam planul de bataie. Bebebii tai ce fac? Joaca fotbal in burtica?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RIKI - eu sunt bine si am inceput sa-i simt dar nu prea au chef de fotbal[:D],sentimentul este ciudat ,as vrea sa fie mai des ,sa-i simt mai mult si abia astept sa merg la eco sa-i vad.pe 8 martie am morfofetala de trim 2. Refacere usoara si planul tau de bataie sa fie cu noroc.Teoretic e cel mai sanatos sa ramai natural ,fara tratamente in plus...stimulari si altele.pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...