Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (64)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare fetelor, ar trebui sa sar in sus ca nu s-a refacut nimic, cel putin ecografic....dar dupa discutia avuta cu dr sunt asa intr-un butoi...deci la inceput am discutat situatia dosarului...si cum stiam deja nici pt fiv nu sunt candidata ideala la ce fsh aveam asta vara...mi-a zis ca mi-ar da sanse la fiv pt ca sunt tanara si chiar daca am ovule putine sunt tinere si au sanse de implatare mare....bun i-am zis ca nu vreau fiv si ca ce putem face, si mi-a zis ca putem urmari ovulatie si stimula putin pt ca noi cu endo s-ar putea sa nu avem ovulatie in fiecare luna..drept urmare luna viitoare mi-a dat ovamit 5 zile sa se asigure ca voi avea ovulatie, plus monitorizare z9-10 eco....si a zis ca chiar daca am trompele permeabile si ovulatie nu se stie daca se ajunge la conceptie pt ca organele mele au avut amplasare anormala datorita chisturilor si operatiilor si ca in cazul operatiei se readuc la locul lor normal , doar ca isi pierd fermitatea si se pot alipi locurilor anormale intr-o periaoda de 6-8 luni de la interventie....deci asta m-a dat rau peste cap..... plus ca am inceput sa discutam metode de mentinere a menstruatiei, dar fara o fertilitate a ei , doar sa am sangerare luna , pt ca mi-a zis ca ar fi pacat sa raman fara sangerare la varsat mea....adica pe scurt imi da cateva luni, asta in conditiile in care fsh-ul meu e facut acum 8 luni....deci nu mai am ani de incercari si de gandit ci luni....asta m-a cam dezarmat si mi-a cam luat zambetul de pe buze si speranta..... mi-a mai zis ca la fsh mare ciclul se reduca ca nr de zile si ca perioada , ceea ce la mine s-a intamplat, de la 28-29z am ajuns la 25z si de la 7 zile sangerare la 4...deci oricum ceva nu mai e ca inainte acolo jos....mi-a mai zis ca ovulatia nu atinge z14 ci mai degarba z10, i-am zis ca am ovulat in z15 luna asta si a zis ca poate din cauza ac-urilor....si acum si lucrurile bune: am ovulat intr-adevar s-a vazut la eco pe ov dr corp galben si un chistulet de la un folicul care n-a mai apucat, adik am avut 2 dominanti pe dr, ov st e ok si a zis ca arata bine tot in rest....si sa ma gandesc la cele care au reusit natural ca la exceptii .... si asa cand am plecat tot o intrebam de monitorizare si ea mi-a zis sa continui sa iau acid folic si vitaminele si poate nu va mai fi nevoie sa vin....cred ca asta o fost biscuitele dulece si aromat dupa o cafea mare si fara zahar.... deci luna asta am fost normala, iei, luna viitoare nu se stie , iar peste vreo cateva s-ar putea sa i-o iau inainte maicamii, care inca nu a intrat la menopauza[alcool] plus ca facem luna asta si faimoasa spermograma asa ca sa ne punem bine fetelor m-am cam lungit...va pup mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, stii de cate ori am plecat de la dr plangand? Nu iti pierde speranta! si eu am avut ovarul lipit si am ramas gravi dupa 2 ani! de la ultima operatie, cand a fost dezlipit. Suntem multe fete numai de pe forum care am reusit sa ramanem gravide si natural, si cu FIV, mult mai multe decat au scris aici si finalul fericit. Si asta numai pe forum. Eu nu nu cred in tratamentele hormonale, dipherelynul a fost singurul acceptat pt ca mi-a parut logic scopul pt care mi-a fost dat. Insa nu as mai face fatza la o noua transa de tratament cu el, mai ales cu pupa de fatza. Cred insa mult in starea de spirit, in ravagiile stresului, in detoxifiere si mai ales vorbesc despre functiile ficatului, el trebuie ajutat mult. Si sunt convinsa de tot ceea ce am mai gasit eu legat de efectele endometriozei in circulatia sangvina, asupra ovulatiei si calitatii ovulelor, in problemele de implantare...si faptul ca pot fi contracarate naturist. E adevarat insa ca trebuie incercate unele, altele pana simti ca esti ok(eu mi-am luat ca punct de reper menstrele-aspect si durata, ciclurile menstruale sa fie regulate si in timpii firesti), nu raspundem toti la aceleasi remedii sau aceleasi doze si depinde si cum sunt preparate ele si cine le produce. Tu ai ascultat ce a avut doctorita ta de zis, dar incearca sa nu o iei ca pe vorba cea de pe urma. [pup] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragelor! Didishor[pup] stiu ca e greu sa auzi niste lucruri de genul asta, dar daca am invatat ceva in cei aproape 3 ani de infertilitate este ca nimic nu e batut in cuie. Niciodata! Da, e posibil ca avand FSH-ul mic sansele de conceptie sa fie mai reduse, la fel de bine cum e posibil ca luna asta, dupa super ovulatia pe care ai avut-o sa se intampla minunea mult asteptata. Si are dreptate Lucia, tratamentele hormonale sunt tare pacatoase, noroc ca exista alternative cu rate mari de succes, dupa cum am vazut. Incearca si stimularea asta(daca mai apuci sa o faci[:D]) si vezi cum reactioneaza organismul. N-ar fi rau sa iei in calcul si un tratament naturist, care sa-ti echilibreze sistemul hormonal. E greu, stiu, dar incearca sa-ti pastrezi o stare de spirit pozitiva. Te pup dulce si te strang in brate![pup][flo] [buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor, lucia m-am gandit mult la naturiste si am luat o vreme, am intrerupt cand am luat ac-urile...luna asta cred ca ovulatia a venit si cu ajutorul suplimentelor, am luat vit a, vit e, complex b-uri , tinctura de maladite de zmeur, acid folic si kamaiani...cu aspirina am lasat-o prin a 3-a zi de tratament pt ca nu prea o tolerez....ce sa zic pt mine e ok, e un pas important ca am avut ovulatie ...cred ca e prima data cand aud si la eco corp galben , da ai ovulat...fara chisturi hemoragice, fara nimic....sper sa intru intr-o normalitate, iar cu ovamit-ul nu stiu daca sa-l mai iau pt ca pica periaoda fertila chiar in post , pt ca inca nu mi-a venit...dar se pregateste asa mut sa vina ca ma cam doare burta, am usturimi la urinat, oricum am trecut de pragul de 25 zile luna asta...deci cateva chestii bune avand in vedere cele spuse de doc, vreau sa-mi refac si fsh-ul luna asta....ce sa zic sunt asa in butoi , e cam greu sa fi optimist cand toti in jurul tau cam pica....dar il rog pe DD sa-mi dea putin ajutor sa trec peste momentul asta.... elly esti o draguta ca de fiecare data, iti multumesc ca esti aici si gandesti asa frumos...ce sa zic speranta moare ultima, chiar daca o mai ajutam si noi cateodata...o sa merg la monitorizare luna asta, chiar daca nu iese nimic, doar asa sa vad daca ovulez...cred ca am nevoie de vesti bune.... va puuuuup pe toate si va astept cu vesti bune, sa mai sper si eu putin[pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hellen cred ca daca as fi avut un asa fsh m-as mai fi maritat odata tot cu sotul meu evident...deci in 2009 aveam 13,37 si in 2010 25,7 in z3...asa ca nu cred ca e mare fsh-ul tau, succes si sunt sigura ca vei avea productie buna, iar dr mai spunea despre calitatea ovulelor, ca principalul factor este varsta ...iar asta cred ca este singurul capitol la care inca stau bine , ca asa rpd trec aniiiii...te pup si bafta mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didisor, am picat si eu in butoi dupa ce am citit ce ai scris. Dar, totusi, sunt cateva lucruri pe care nu le inteleg: De ce ova-mit dc tu ai ovulat singura, fara stimulare? Eu stiam ca prima luna dupa ac-uri ovarele sunt un pic mai lenese, nu mai active, deci nu prea inteleg explicatia dr-ului. Si de ce monitorizare z9-z10 cand tu ai ovulat in z15? E adevarat ce ziceai tu cu scurtarea ciclului, DAR si mie mi s-a scurtat ciclul brusc acum trei luni de la 28 la 26 zile, iar fsh-ul meu acum 5 luni era 4,5 in z3. Luna trecuta am ovulat sigur in z15, iar luna asta am inceput sa fac teste de ovulatie si azi, in z13, am primul test de ovulatie pozitiv, deci voi ovula azi, maine sau poimaine cel mai tarziu. Deci la ciclu de 26 de zile, da? Si fara ac-uri(am terminat o serie de trei folii in septembrie). Bineinteles ca in urmatoarea z3 ma duc glont la synevo sa-mi refac fsh-ul, si asa sa faci si tu, daca mai apuci, vorba lui ellyshor. Si poate ca n-ar strica sa mai vezi un medic...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si inca ceva: pe site-ul unde imi monitorizez temperatura am vazut o gramada de grafice ale unor fete care au ciclul scurt si totusi ovuleaza in z14-15-16. ele au deficit de faza luteala, adica progesteron mic, deci nu neaparat simptompe de perimenopauza, asa cum a insinuat medicul in cazul tau aaa, ca sa nu mai zic, apropos de faptul ca ai trecut de z25, sa stii ca si la nidare poti avea dureri asemanatoare cu crampele menstruale, asa ca tinem pumnii stransi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...