Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (64)


Recommended Posts

Salut fetelor, Sunt OK si sunt acasa .Totul s-a intamplat f repede .Nici nu m-am internat bine si m-am trezit pe masa.Rapid...Am avut anestezie totala si am reactionat naspa dupa.La Sb la punctie a fost super OK ,dupa operatie bine acum abia m-am trezit.Nu m-am trezit in sala cum s-a zis initial ,nici nu stiu cine m-a imbracat si cum am ajuns in salon.In salon m-au stropit cu apa,palme....si mi-am revenit,perfuzie cu glucoza si in 2-3 ore eram bine.Cred ca a fost anestezia cam puternica...Seara am plecat acasa si acum nu mai am nimic.Pe 3-4 feb ma duc la control ,abia astept sa vad ce fac gemenii ca sigur sunt stresati ,m-am agitat inainte,dupa.Azi stau acasa ,asa a zis medicul in pat si de maine usurel la treaba... Acum nu ma doare deloc si sunt chiar bine dar a zis ca daca mai stateam mult si nu faceam cerclajul acum mai tarziu nu ma avea cum. Va multumesc pentru gandurile voastre bune si va pup pe toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare fetelor, roxy draga mea crede-ma ca si eu a simt ciudat de la ac-urile mele, am mai auzit tipe care sa fie rau de yasmine, dar nu toate senzatiile, oi fi eu mai speciala....de schimbat nu mai am ce schimba, ca mai iau 2 sapta si gata....au trecut si la mine cele 3 luni in care nu pot sa zic ca m-am relaxat prea tare.... important este ca nu m-am ingrasat pana acum , sper ca nici dupa sa nu pun si chiar in cm cred ca am dat jos, pt ca ma incap lucruri si arat mai desumflata...toata lumea ma intreaba daca am slabit[:D] si eu ma pun pe cantar si nimic misspii acum stai si tu putin lini ca abia ai sigilat gemenii sa se aseze toate acolo, sa fie sanatosi micutii[pup] duminica am fost la un botez la niste prieteni si nasica era gravi tot cu gemeni , tot baietei in vreo 6 lunitze si ma gandeam la tine[:D] nane ce sa zic nu am nascut sa-ti zic daca mi s-a refacut endo dupa, dar sunt cazuri...si mie mi s-a zis faza cu rezolvatul bolii dupa sarcina, dar eu cred ac e in functie de persoana.... aderentele se fac si fara sa ai endo, numai ca la noi se poate dezvolta si un sindrom aderential pelvin, adica se fac aderente in exces si iti afecteaza functiile normale ale organismului....operatia si menopauza o data facut nu iti garanteaza vindecarea, nimic nu-ti garanteaza asta....doar te ajuta sa suporti mai bine boala, o opresc din evolutie si te ajuta sa faci un bebe(cateodata).... iar simptomele de la menopauza sunt diferite de la pers la pers, mie prea rau nu mi-a fost, n-am avut bufeuri, insa m-au durt oasele si am avut prb cu digestia.....dar uita ca de la ac-uri fac mai urat[:D] de exemplu azidimineata aveam bufeuri....dar scap repede[:D] va puup pe toate[pup][pup][pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lalely, dc poti sa papi sanatos dupa nastere ar fi bine. La mine problema era sa pap, orice, ca mancarea depindea de mine, iar timp nu aveam de pui mic. Am preferat sa aleg sa fiu hranita oricum pt laptic. Tratamente zero ca alaptez si nu stiu ce efecte ar avea pe pupa. Didi si eu sunt Stan Patitul dupa cum stii cu ACO. Asa ca...eu nu voi mai lua in viata mea nimic hormonal, sintetic. Doamne ajutasase lase cu ochisori la voi! Nane...endoemtrioza nu trece pana la menopauza, cel mult stagneaza din cauze de ACO9dc iei neintrerupt), dipherelyne, sarcina si eventual alaptare(neaparat la cel mult 3 ore altfel vin rusii)Iar scoaterea ovarelor a.c. nu mai doresti copii, adica sa te pi in menopauza nu e o solutie, pt ca s-au vazut cazuri in care degeaba au scos tot(inclusiv uterul), durerile tot existau, implicit boala, estrogenul din sange e de vina. Misspi, stati cuminti acum la patut, sa va linistiti[pup] Va pupilesc iubitele! [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lucia , draga mea am zis s-o incerc si pe asta, eu doar am mai luat in viata mea ac-uri, dar nu imi amintesc sa fi suferit atat....ce sa zic acum si noi speram sa iasa cu ochisori, ne rugam pt asta si Dumnezeu stie dc il da pe bebe sau dc nu il da ....stau sa ma gandesc poate nu suntem pregetiti, poate nu va fi ok acum si trebuie sa vina cand va fi timpul bun ..... imi pun speranta ca cineva mai bun ca mine si cu siguranta atotstiutor stie ce face , si e tare bine cand sti ca exista ceva mai puternic decat doctorii si decat omul....e o speranta care nu te lasa sa o iei razna.... o sa incep iarasi investigatiile, am gasit pe cineva in giulesti si mi-am facut programare si dracea la inceputul lui febr, la recomandarea unei cunostinte care a ramas dupa stimulari cu ea, iar tipa asta are sot ginecolog[:D]... acum astept sa vad ce mai spun dr. astia ce pot sa mai produc cu burta mea minunata[:D] te puuup si pe tine si pe pupa ta mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, acum dupa ce avem fata am constatat ca a venit la tzanc. si eu sunt de acord cu tine, Dumnezeu stie mai bine, chiar dc noua ne greu aici pe pamant, toot cu okii in zare ca intr-o garasau asa: [patut]important e sa ne tinem bine pana apar puiutii. Bafta![pup] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uof, naspa treaba cu boala asta! :( fetele, mersi de raspunsuri. Ma sperie f tare ideea de a avea prostia asta de boala, dar asta e, o am si n-am ce face decat sa ma lupt cu ea. Ma gandeam ca dupa laparo si diphe sa incerc ceva acupunctura poate ajuta. Oricum cred cu tarie se poate face cumva, ca boala sa nu mai revina, sunt sigura! Eu va tin pumnii sa faceti bbi sanatosi si sa nu mai aveti probleme! :) [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucialu..cand zici de alaptat la 3 ore te referi zilnic din 3 in 3 ore?Sau alaptat imediat dupa nastere?? Eu sper sa pot alapta caci fac cezariana si stiu ca vine laptele mai greu....Dar nu conteaza cand vine,macar sa pot alapta ulterior... Deci in timpul alaptarii nu se mai dezvolta endo?? Si dupa alaptat o luam de la capat??[bang][bang] [gravired] 25+ [baietel] David Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lalely, dc vei ajunge sa il alaptezi pe bebe exclusiv la san(adica fara ceai ori apa ori lp in completare), deci la cerere, sigur se va sesiza din oficiu bb, vei alapta si la 20 de minute dupa ce a terminat de supt/suzetit tura trecuta...care poate sa tina si o ora[:D] eu nu iti spun sa te speriu, iti spun sa te pregatesti, ca inceputul e ft solicitant pt tine, insa nimic de neescaladat.[:)]cezariana, e buna numa dc e pt bebe mai bine, in cazul nostru e de evitat din cauza ca putem sa facem si mai multe aderente. eu am facut ceza la cald, adica cu travaliu declansat. ceza a fost numai si numai pt ca dr a decis ca e mai bine pt bebe si el primeaza, a avut dreptare. Insa m-am miscat repede din momentul in care a inceput travaliul, m-am prezentat la spital dupa tel de rigoare dr-lui. nu iti fa probleme,rar s-au vazut cazuri de lipsa lapte din cauza de ceza, dar da, vine un pic mai tarziu,numa bine apuci sa iti revii un pic dupa operatie, oricum nu iti imagina ca papa nu sh cantitati la o masa la inceputul vietii. Deci si cateva picaturi de lapte de la tine vor conta, asa ca nu te frustra dc nu iti vine imediat in rauri. Important e sa il mufezi corect si sa nu te dai batuta si sa ai canalele desfundate. Reglatul laptelui dureaza pana la 6 sapt si depinde exclusiv de cerere, cat va cere bebe atat vei produce. Dc tu il vei alapta la cel mult 3 ore(e de dorit un program pt ca tu sa ai timp sa te odihnesti, insa pt bebe acest program nu conteaza), ai sanse bune sa nu iti vina menstruatia. Deci nu alaptatul in sine tine endometrioza in loc, ci lipsa menstruatiei, dc alaptezi "corect" Ti-am scris mai mult, ca nu stiu cat de echipata esti, e bine sa iti faci idee acum nu in toiul evenimentelor, cand vei cupla mai greu[:)]Sfarcurile le formezi si cu pompa tip siringa sau cu o siringa taiata la capat, mai ales bebe le va forma si tot asa si desundatul dc nu reusesti sa primesti ajutor in spital. NU TE STIMULA PANA NU ESTI SIGURA CA SI-A DAT DRUMUL LAPTELE SI CA ESTI DESFUNDATA!(ceaiuri pt lactatie ori lichide in exces)Iar ceaiurile pt stimularea lactatiei sunt excelente impotriva colicilor copilului, practic nu vei avea probele dc tu bei si pe bebe il alaptezi exclusiv. [pup] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Iaca tot uitandu-ma pe net dupa metode de tratatment pt endo, am gasit si o treaba despre steriletul Mirena. Nu stiu daca ati mai discutat despre el, ca nu am apucat sa citesc toate capitolele, dar ma gandeam ca poate ar fi interesant si pt voi. Mirena as a treatment for endometriosis by Ros Wood (Australia) The Mirena coil is a small plastic T-shaped intrauterine device that is increasingly being used to treat women with endometriosis. It contains a progestogen (progesterone-like substance) that is released into the uterus over a period of 5 years. It is sometimes also known by its generic name the levongorgestrel intrauterine system or LNG-IUS. Mirena has been used around the world as a contraceptive since the early 1990s. However, it is only in the last few years that gynaecologists have begun investigating its possible use for the treatment of endometriosis, even though it has not been approved for this use in most countries. Little information is available on the use of Mirena for women with endometriosis. Only a few studies have been published, the longest of which followed women for 3 years. However, to date, the studies indicate that it is an effective treatment for endometriosis, and may have the potential to be a long-term treatment for women who want to postpone pregnancy. If Mirena proves to be an effective long-term treatment, it offers several potential advantages over current treatments: theoretically fewer side effects, no need to take tablets every day or have regular injections, no need for contraception, and the option of continuous treatment that avoids the roller-coaster of alternating short-term treatments and recurrences. However, more well designed clinical trials are needed before its true role can be determined. HOW IT WORKS It is not known precisely how progestins relieve the symptoms of endometriosis, but they probably work by suppressing the growth of endometrial implants in some way, causing them to gradually waste away [3]. They may also reduce endometriosis-induced inflammation in the pelvic cavity [4]. At the dosages usually used for endometriosis, most women will stop ovulating and menstruating during treatment. The levonorgestrel intrauterine system does not always stop ovulation. In the first 3–6 months, many women will experience spotting, but some may experience heavy or prolonged bleeding. Later, most women will have lighter periods than previously, and some will have no periods. Most women will resume ovulating and menstruating within 4–6 weeks of stopping treatment. With depot medroxyprogesterone acetate, women will not start ovulating and menstruating again until after the drug has been completely removed from their bodies. How long this takes will depend on the dose used and how rapidly their body metabolises the drug. Women who have had long-acting injections may experience prolonged delays in the return of menstruation, and a few women may not menstruate for more than a year after their last injection. Therefore, it is recommended that you do not use depot medroxyprogesterone acetate if you may wish to become pregnant soon after treatment. EFECTIVENESS FOR PAIN SYMPTOMS Several small clinical trials have investigated the effectiveness of the Mirena coil for the treatment of endometriosis. The results to date indicate that it reduces period pain over 3 years, with most of the improvement being in the first 12–18 months. However, whether the improvement in symptoms would continue for the entire 5 year life of the coil is not known. The only trial that compared use of the Mirena coil with a GnRH agonist found that both treatments were equally effective in relieving endometriosis pain over a 6 month treatment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucialu....multumesc mult!!! Nu te-ai intins,habar nu avem de aceste aspecte..Nasc prin cezariana pt ca medicul a zis ca asa este mai bine in cazul meu... Eu as vrea sa vb cu el sa-l intreb daca la operatie ma poate si curata daca gaseste endo pe acolo.Ai idee,se poate?? [gravired] 25+ [baietel] David Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...