Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prichindei martie - aprilie 2005 (129)


Recommended Posts

Simonela - multumesc frumos![flo] As avea si eu nevoie de un sfat de la voi, daca se poate, nu stiu ce sa fac [:(] . Am o presiune pe col de saptamana trecuta, ma si taie nitel cand ma ridic, si am o senzatie de parca ar trebui sa merg incontinuu la toaleta. Am fost fuga la dr vineri si mi-a spus ca am colul lung si inchis, dar ca presiunea pe care o simt e de la contractii (desi eu nu simt nicio contractie). Mi-a spus sa incerc sa stau mai mult in pat (usor de spus, greu de facut, pentru ca eu plec la 8 dimineata si ajung inapoi la 7 seara, iar in intervalul asta stau ori pe scaun - mostly, sau in picioare - mai rar). A ramas sa-l anunt daca nu-mi trece presiunea, sa-mi dea medical. Nu stiu cum sa procedez, am zis ca nu-l sun pe medic aiurea si sa mai astept pana la sfarsitul saptamanii. Astia de la servici mi-au dat un proiect mititel, pe care as fi vrut sa-l termin. Deocamdata am facut o parte din el, si astept un raspuns. Ma gandesc sa nu ma agit degeaba. Pe de-o parte ma gandesc sa vad cum e pana vineri, pe de alta parte mi-e sa nu regret mai incolo si sa ma trezesc ca nu ma mai dau jos din pat. La Nati nici nu mi-am dat seama si m-am trezit direct cu colul scurtat, si apoi cu el deschis, exact cam in perioada asta. Sunt in saptamana 19, iar la Nati am aflat de col in sapt 21. Placenta e tot jos inserata, dar mi-a zis ca nu placenta apasa pe col, desi e proptita peste OIC. In mod normal cica m-ar ajuta, pt ca impiedica deschiderea colului, dar sunt nitel in ceata. Ati mai avut cumva simptomele astea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va pup, dragele mele. [pup] Andira, eu presiunea de care povestesti am simtit-o in ambele sarcini aproape permanent. Si pe toata perioada am luat nospa si spre finalul sarcinii gynipral, impotriva contractiilor. Poate e mai bine sa vorbesti cu dr., macar sa te simti mai bine psihic, eu tin minte ca tare am fost stresata din cauza asta. [pup][flo] Andrruzza, foarte frumoase pozele voastre. M-am distrat citindu-te incercind sa-mi imaginez ce fata ar face educatoarea lui Rares cea exigenta daca ar vedea-o pe Marutza mea: nu numai ca nu stie nici o litera, dar nici sa scrie vreo cifra.[olala](sau stie sa scrie cu propriul corp: imi arata intr-o zi punind glezna unui picior pe genunchiul celuilalt - uite, mami, sint cifra 4 [:)]) A invatat la gradinita sa recunoasca cifrele, ea e la grupa mijlocie, iar eu in continuare sint foarte atenta sa nu-i arat nimic din ce stiu ca o sa invete la scoala, in continuare stresata ca o se plictiseasca in clasa I. Ligia, unde este locatia de catarat pe care am vazut-o in poze? Foarte frumos acolo, vreau si eu [olala] Raducu e super , e tot mai frumos![pup] Va pup, revin.[pup][flo] [url="http://s199.photobucket.com/albums/aa74/roxanapav03/"]Marutza si Tudor[/url] roxana, marutza (22.03.2005) si tudor (05.03.2007) www.loc-de-joaca.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andira, eu n-am avut probleme cu scurtarea colului,asa ca nu stiu ce sfat sa-ti dau. Dar am luat si eu NoSpa, la inceputul si la sfarsitul sarcinii impotriva contractiilor. In primele 3 luni, daca tin bine minte, am luat, la recomandarea dr. desigur, preventiv NoSpa si Utrogestan, ca sa se fixeze bine sarcina. Multa sanatate iti doresc si incearca sa te odihnesti (usor de zis, nu?)[:D] si sa nu stai non-stop pe scaun la munca! [flo][pup] Simona, Andrada(28.04.2005) si Rebeca (25.09.2008) [url="http://community.webshots.com/user/Simonela28"]Pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zuzu La multi ani fericiti! [pup]

 

La multi ani! si celor care si-au serbat ziua de Sf. Mihail si Gavril. [pup]

 

Eu o tin tot in socuri... de data asta cu Mariuca, si tot cand Dan era plecat din Bucuresti ...

A impins-o un coleg pe drumul spre casa si a cazut fix pe un gard. Cum primaria ne-a dotat numai cu garduri cu tepi mai mult sau mai putin ascutiti, si-a sfartecat serios degetul mijlociu si o parte din palma stanga [bang] S-a panicat groaznic, a condus-o o colega pana la usa blocului, noroc ca tocmai ajunsesem acasa... Cand am vazut-o plina de sange si urland disperata, mi s-a facut rau, dar cumva am reusit sa ma mentin pe picioare. Am chemat salvarea, au venit repede, ca nu era chip s-o linistesc... Nu va mai povestesc toata epopeea... a fost nevoie de doi bodyguarzi s-o tina impreuna cu asistenta, o infirmiera si cu mine... sa ii poata face anestezia locala (i-a injectat practic direct in rana anestezic). Dupa aceea a colaborat putin mai bine. Era ingrozitor de speriata... In fine, a cusut-o, pana azi mai erau semne de intrebare fiindca se distrusese si un vas de sange important, dar se pare ca merge bine vindecarea. Desi arata oribil bietul degetel... o sa ramana cu o cicatrice luuunga si sper ca doar cu atat. {:(]

Cat despre primarie... pe 17 dec. am audienta la primarul de sector. Ca m-am saturat sa traiesc in orasul lui Tepes! Am auzit de la doctoritele de la chirurgie plastica (la grigore alexandrescu) povesti de groaza tot cu gardurile astea nenorocite [bang]

 

[pup] tuturor!

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau, Rrox, m-am ingrozit cand am citit ce ai scris despre patania Mariucai, mi s-a facut pielea de gaina! Saracuta, imi pare sincer rau![flo] Te inteleg si pe tine prin ce ai trecut, bine ca ai reusit sa-ti pastrezi cumpatul! Multa sanatate, sa se refaca cit mai bine si cit mai repede degetul si palma! Si multa bafta la primar! Iti tin pumnii sa-l convingi!! Sunt tare curioasa ce va zice...si mai ales daca va face ceva in acest sens! [bang] Va pupam! [pup] Simona, Andrada(28.04.2005) si Rebeca (25.09.2008) [url="http://community.webshots.com/user/Simonela28"]Pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna mamici si pitici!

 

La multi ani pentru ziua Romaniei si la multi ani pt sarbatoritii de ieri...Andreii si Andrelele!

 

Noi suntem bine, pregatiti de Mos Nicolae ... mai putin de mos Craciun...inca nu s-a hotarat ce vrea copilul de mos Craciun.

De mos Nicolae i-am luat un Lego..pasiunea lui!

 

Azi lucram... sarbatorim prin munca:) Dar am fost vineri libera!

 

Noutati nu prea avem...suparare mare ca nu ninge.Vom merge in weekend la patinuar ca sa mai suplinim lipsa de zapada!

 

Pe 7 dec mergem la Buc cu Radu, la un control la ochi ca sa avem si o a doua opinie, ca sa fim siguri ca mergem pe calea cea buna!

 

 

Voi ce mai faceti? Suntei deja pregatiti de sarbatori?!

 

rroxid="blue">, cum e Mariuca. I-a trecut manutza?

 

andira id="blue">esti bine? Cum merge sarcina? S-a confirmat ca o sa fi mamica de 3 fetite?!

 

rp id="blue">, locul de catarat al lui Radu este asta:http://www.parc-aventura.ro/

Va asteptam la Brasov la catarat , pana nu ninge!

 

[pup]

 

Eu [cafea] si Raducu [8D](22.04.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] Seara buna! Rrox, imi pare tare rau de Mariuca! Prin ce spaima o fi trecut... si tu pe langa ea :( Sper ca e bine si se vindeca repede! Offff! Andira sper ca esti bine! Sanatate multa! Noi suntem bine, Ema se pregateste de zor pentru serbare. Se descurca foarte bine la engleza si ma intreaba o gramada de cuvinte, care de care mai ciudate... imposibil, necesar... Dupa ce ii zic si repeta de zor, vrea sa afle cum se zice si in alte limbi, inclusiv germana haha, la care eu n-am deloc habar. In rest, vorbeste non stop - imi amintesc cand eram ingrijorata ca nu si-a dat drumul la vorba, acum mi-e dor de pauze :) Are zilnic program de vizite - ori vin prietenele, si atunci cantam, dansam sau pictam - ori merge ea. A fost si de 2-3 ori la gimnastica ritmica si i-a placut mult. Am suspendat insa pentru ca era cam departe si aglomerat. Sper sa gasesc ceva mai aproape de casa. Va imbratisez cu drag, va doresc sanatate tuturor! Noapte buna! Anca Micaela, mama Emei Ioana [url="http://community.webshots.com/user/AncaMicaela"]Poze Ema[/url] [url="http://community.webshots.com/user/EmaIoana"]Poze Ema2[/url] http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;0;125/st/20050317/n/Ema+Ioana/dt/7/k/c848/age.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!

RP, Simonela, Ligia, Anca Micaela [flo]

 

Sunt bine, nu m-am mai dus la dr chiar daca am mai avut presiunea aceea. Miercuri am programarea la morfo de trim II, si vineri la dr, deci aflu in curand cum stau.

Am intrat in sapt 22, astept cu nerabdare sa ajung la 32, sa stau mai linistita.

 

Picii sunt bine, le-am dat o saptamana antibiotic pentru ca nu le mai trecea tusea, si dr a decis ca e cazul sa le dam ca sa terminam cu urmarile racelii pe care au "prins-o' cand a inceput gradinita.

Singurea mea teama pentru cand o sa vina bb este cum vom dormi. In continuare nu vor sa adoarma decat daca stau eu cu ele (rar o mai pacalesc pe Irina sa o culce tati, pentru ca o culc eu pe Nati inainte), si chiar daca adorm in patul lor, la ele in camera, Nati ma verifica noaptea si daca nu sunt langa ea, plange.

Deci nu prea merge sa le adorm la ele si sa ma duc apoi la mine in camera.

 

Cat au fost racite am facut un du-te vino toata noaptea, pentru ca sforaiau amandoua, mai ales Irina, iar eu nu puteam dormi. Asteptam sa adoarma, si apoi fugeam la mine in camera. Se trezeau, si veneau dupa mine. Iar asteptam sa adoarma, si ma duceam eu in locul lor, la ele in camera. Si asa pana pe la 4-5 dimineata, cand deja dormeau bustean pana dimineata.

 

Apropo de bb, ne tot gandim, eu si Ionut, cum sa ii mai spunem lui bb, in afara de Alexandra - care am hotarat ca va fi unul din nume.

Si el azi dimineata, ca sa sumarizeze, ma intreaba "auzi, dar n-ar fi mai bine sa-i spunem direct 3?" [:D]

 

Plec acasa, va pup si weekend placut, si sa va aduca Mos Nicolae tot ce va doriti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...