Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (68)


Recommended Posts

Buna fetelor!!!!!!!!!Nici nu stiu exact cum sa intreb.....o cunostinta era in aceiasi situatie ca si mine, si alte fete, care asteapta minunea si care intirzie sa apara, ....mia zis ca au fost la biserica si au dat pomenire pentru 40 zile, parintii Ioachim si Ana,

VOIAM sa intreb daca a auzit cineva de asa ceva, sau doar prin citirea rugaciuni .daca nu mam exprimat corect va rog sa ma iertati...

Merci anticipat..........

O zi excelenta la toata lumea!!!!!!!!!!!!!!!![:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Iubitele mele, ce se intampla cu voi, intrati din ce in ce mai rar. Eu ajungeam seara de la serviciu si ma bucuram atunci cand va citeam. Dragul meu sot de la o vreme imi spune mereu sa ma rog mult mai mult Bunului Nostru Dumnezeu, sa adorm in genunchi si sa ma trezesc in genunchi ca sigur o sa se indure si de noi si ne va lumina viata. Ma indeamna pe mine si spune ca el este prea pacatos si ca-i este rusine sa-i ceara ceva lui DD. I-am explicat ca ruga fiecaruia va ajunge la destinatie si l-am indemnat si pe el sa vorbeasca cu Cel de Sus asa cum se pricepe el. M-am intins cam mult [pup] Ancuta , in curand [gravired]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani si tot ce va doriti![pup][pup][pup]

 

fetele insarcinate, nu uitati in fiecare dimineata si seara rugaciunea catre Maica Nascatoare de Dzeu pt pruncul din pantece, ".Maria, Maica Precurata, ce ai purtat in pantecele tau.....", sa luati aghiazma si anafura, sa aprindeti candela si sa ungeti cu mir de la Sf Nectarie burtica; spovedire si impartasire la 40 de zile, pomelnice pentru "sanatatea pruncului zamislit si nasterea lui sanatos si la termen" si totul va fi bine; minunea mea asa a crescut in burtica si toti Sfintii ne=au ajutat[flo][olala]

 

caciantoni, sa indraznesc sa sper o minune? o nastere?....[olala][pup] doamne ajuta sa ne anunti

 

fetele care va rugati, totul vine din suflet; oricand oriunde si cum credeti voi mai bine[pup]

 

iertare ca mi-am permis

 

lili, felicitari draga mea[olala][pup]

 

pupici

 

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra

poze cu noi si printesa ***filmulete Maya*** albinutze mai iunie 09]****povestea nasterii

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,sarbatori cu mare folos va doresc in zilele ce urmeaza si tuturor sa le indeplineasca Maicuta buna si Sfintii nostri dragi rugaciunile!!!

 

Pentru ca fetele au pus intrebari despre rugaciunea pentru pruncul din pantece sau pentru pruncul asteptat sa vina,am incerc sa reiau cateva din discutiile noastre de la inceputul acestui forum:

 

-orice rugaciune,acatist sau paraclis se poate face,la orice ora si oriunde avem timp a ne ruga,acasa in fata icoanei sau in biserica dar si mai bine cu o lumanare aprinsa si capul acoperit cu un baticut,sa ne fie primita ruga

-oricine se poate ruga,sotul sau sotia,oricat de pacatosi am fi,eu zic, sigur suntem auziti,mai ales cand o facem din tot sufletul,iar cand disperarea ne cuprinde si ne rugam cu lacrimi,intotdeauna Maica Domnului ne intinde o mana de ajutor

-dar pentru a primi ceea ce cerem trebuie sa facem si noi un mic efort pentru curatirea sufletului:spovedanie,post,Sf.Liturghie in fiecare duminica,Sf.Maslu,Sfestanie in casa,milostenie multa mai ales la copiii nevoiasi sau si mai bine nebotezati si peste toate SF.Impartasanie,atunci cand ne este permisa vine sa vindece si trupul si sufletul nostru plin de pacate!!!

-pomelnice pentru 40 de Sf.Liturghii la orice biserica,dar si mai bine la manastiri,acolo unde se tine Sf.Slujba zinic

-foarte mult ajuta sa citim si vietile sfintilor,nu ca am putea fi ca ei,insa vedem acolo cate incercari au trecut si cu cata rabdare si bucurie duhovniceasca

-iar pentru mamele cu pruncuti deja in pantece cea mai mare protectie o da tot Sf.Impartasanie,mai ales ca noi avem voie ori de cate ori este nevoie,adica si la 3 saptamani

 

Cam atat m-am priceput,pe scurt sa va spun repede,iar pe prima pagina sunt link-uri pentru multe rugaciuni de folos,insa orice rugaciune,catre orice Sfant este de mare folos,daca se face din tot sufletul.

 

Spun si eu felicitari proaspetelor mamici si sper sa prind povestea nasterii lui bebe Stefan de Lili,pana ajungem si noi la marea intalnire,pentru ca se pare ca urmez.Asa ca rugati-va si pentru mine,pacatoasa,atunci cand aveti un minutel.Dumnezeu sa va rasplateasca si pruncut sanatos sa vina la toate in pantece!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acatistul Botezului Domnului

 

Botezul Domnului in Iordan de la Sfantul Ioan Botezatorul si Inaintemergatorul !

 

(6 ianuarie)

 

Condacele si Icoasele

 

Condacul 1

 

 

Pe Tine, Imparatul cerului si al pamantului, Luminatorul nostru, vazandu-Te in Iordan, botezat de robul Tau, cerurile s-au infricosat si tot pamantul s-a infiorat, ingerii s-au mirat si toata faptura s-a bucurat. La pacatosi si la vamesi ai venit ca sa speli cu ape pacatele oamenilor. Iar noi, nevrednicii, cu multumire iti cantam: Slava Tie, Fiul lui Dumnezeu, Cel ce in Iordan Te-ai botezat si lumea intreaga ai luminat, Slava Tie.

 

Icosul 1

 

 

Veniti in graba astazi puteri ingeresti, vazand pe Stapanul Hristos, venit la repejunile Iordanului sa curete pacatul lui Adam si cunoscand Dumnezeiasca taina, cu frica proslaviti marea Sa coborare, ca Dumnezeu s-a facut om si nestiind de pacat vine ca un Miel al lui Dumnezeu sa ridice pacatele la toata lumea. Pentru aceasta, cei ce proslaviti Dumnezeiasca aratare a lui Hristos, cantati Lui ca si la Betleem aceste laude:

 

 

Slava Tie, Fiul lui Dumnezeu, ca din cer de la Tatal, ai venit in acesta lume; Slava Tie, Dumnezeule Cel Preainalt, care Te-ai coborat chiar pana la chipul de rob;

 

Slava Tie, Mantuitorul lumii, caci ca un om ai venit la Ioan sa te botezi;

 

Slava Tie, Luminatorul fapturii, caci ca un nou Adam, pacatele lui Adam cel cazut ai purtat;

 

Slava Tie, Lumina cea fara de inceput, care la Iordan ai vrut sa straluceasca lumina cea mare a cunostintei la toata lumea;

 

Slava Tie, Soarele Dreptatii, care ai dorit sa daruiesti oamenilor in Aratarea Ta, prealuminoasa dimineata a harului;

 

Slava tie, Cel ce ai venit sa scapi lumea de vechea inselaciune;

 

Slava Tie, Cel ce ne-ai aratat noua marea taina a credintei;

 

Slava Tie, Cel ce ai savarsit pentru noi minuni mari cu ape multe;

 

Slava Tie, Cel ce ai luminat cerurile si tot pamantul cu lumina invataturilor Tale;

 

Slava Tie, Cel ce pe faraon cel gandit l-ai inecat in repejunile Iordanului;

 

Slava Tie, Cel ce ai adus oamenii, prin apele botezului, la viata vesnica;

 

Slava Tie, Fiul lui Dumnezeu, Cel ce in Iordan Te-ai botezat si lumea intreaga ai luminat, slava Tie.

 

Condacul 2

 

 

Vazand cu Duhul Dumnezeiescul Inaintemergator venirea Ta in lume, Hristoase, a venit la Iordan si luminat a grait oamenilor: s-a apropiat Izbavirea noastra.

 

Siliti-va sa-L intampinati pe Dansul si cu buze neintinate sa-I cantam: Aliluia.

 

Icosul 2

 

 

Gand ceresc avand intru sine, Luminatorul lumii, marele Inaintemergator, a grait catre oameni: Curatiti-va pentru ca vine Hristos sa izbaveasca lumea din stricaciune si sa dezlege blestemul lui Adam cel intai zidit. Sa se bucure pustia Iordanului si precum crinul sa infloreasca, iar pamantul sa se bucure acum. Pregatiti caile Domnului si drepte faceti cararile Dumnezeului nostru si cantati cu veselie unele ca acestea:

 

 

Slava Tie, Lumina cea nespusa, care ai fost vestita de Luminatorul lumii;

 

Slava Tie, Cuvant nepatruns, care ai fost prezis de glasul Inaintemergatorului Tau;

 

Slava Tie, Foc curatitor, caci cu lucrarea Ta se stinge toata necuratia;

 

Slava Tie, Izvor binecuvantat, prin care toata firea omeneasca se sfinteste;

 

Slava Tie, Facatorul cerului si al pamantului, care ai binevoit a Te boteza de rob;

 

Slava Tie, Fiule, Unule Nascut, care ai binevoit sa Te arati la Iordan;

 

Slava Tie, Imparatul Adevarului, ca Inaintemergatorul s-a temut sa-Ti dezlege cureaua incaltamintei;

 

Slava Tie, Stapanul fapturii, ca tot neamul omenesc s-a veselit de Botezul Tau; Slava Tie, Dumnezeule Preavesnic, ca Aratarea Ta lumineaza si intelepteste pruncii;

 

Slava Tie, Lumina lumii, ca venirea Ta lumineaza si intelepteste orbii;

 

Slava fie, ca intru lumina Ta vom vedea lumina;

 

Slava Tie, Fiul lui Dumnezeu, Cel ce in Iordan Te-ai botezat si lumea intreaga ai luminat, slava Tie.

 

Condacul 3

 

 

 

Intelegand, Inaintemergatorul, puterea Dumnezeirii Tale, Hristoase, cu frica privindu-Te venind la Iordan, se bucura cu duhul si salta aratandu-Te cu mana si graieste oamenilor: Acesta este Cel ce izbaveste lumea din stricaciune. Acesta este Cel ce ne libereaza din necazuri. Acesta este Cel ce din robi ne face fiii lui Dumnezeu. Acesta, in locul intunericului, lumineaza oamenii cu apa Dumnezeiescului Botez. Acesta este Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridica pacatele lumii, pe Acesta intampinandu-L sa-I cantam: Aliluia.

 

 

 

 

 

Icosul 3

 

 

Avand bogatie de milostivire ai venit Iisuse, la pacatosi si la vamesi, la raul Iordanului, pentru ca nu ai mai rabdat sa vezi neamul omenesc muncindu-se de diavolul, ci ai venit ca sa-l intrebi iarasi pe Adam: "Unde esti? Nu te ascunde de mine. Vreau sa te vad daca esti gol si dezbracat si astfel sa te invrednicesti sa nu te mai rusinezi". Pentru aceasta propovaduim marea Ta coborare cantandu-Ti unele ca acestea:

 

 

 

Slava Tie, Pastorul Cel Bun, ca ai voit sa cauti oaia cea ratacita;

 

Slava Tie, Fiule, Unule Nascut, caci ai venit sa o porti pe aceasta pe umerii Tai; Slava Tie, Milostivire Nemasurata, ca Te-ai pogorat la omul cel cazut; Slava Tie, Iubire Nespusa, ca ai scos pe oameni din deznadejde;

 

Slava Tie, Cel ce intaresti mainile slabanogite ale bolnavilor;

 

Slava Tie, Cel ce vindeci picioarele slabanogite ale schiopilor;

 

Slava Tie, Cel ce veselesti pustia insetata precum campia Libanului;

 

Slava Tie, Cel ce pustia Iordanului precum Carmelul ai infrumusetat-o;

 

Slava Tie, Roua de viata datatoare;

 

Slava Tie, ca esti Multindurat precum trestia care se pleaca;

 

Slava Tie, Cel ce ai venit sa cauti si sa mantuiesti pe cel pierdut;

 

Slava Tie, Cel ce ai venit sa-l chemi pe Adam cel izgonit;

 

Slava Tie, Fiul lui Dumnezeu, Cel ce in Iordan Te-ai botezat si lumea intreaga ai luminat, slava Tie.

 

Condacul 4

 

 

Furtuna de ganduri indoite avea intru sine Inaintemergatorul, cand Tu, Hristoase, Imparate, ai venit ca un om la raul Iordanului si ai vrut sa primesti botezul ca un rob, zicand: intinde mana ta si te atinge de capul Meu, si frica l-a cuprins, savarsind cele poruncite. Cuprins a fost de tremur Inaintemergatorul, zicand: De ce ai venit la rob, Doamne, neavand pacate? Cum sa botez pe Cel ce poarta necazurile lumii? Cum sa luminez pe Luminatorul lumii? Cum sa atinga robul cu mana pe Stapanul? Eu trebuie sa fiu botezat de Tine ca sa-Ti cant: Aliluia.

 

Icosul 4

 

 

Auzind Domnul, Iubitorul de oameni, inaltimea smeritelor cuvinte ale Inaintemergatorului si vazand temerea lui i-a zis: O, bunule, Ioane, daca vrei sa fii smerit in fata Mea, totusi, lasa frica, pentru ca trebuie sa-Mi slujesti, caci asa se cuvine noua sa implinim toata dreptatea, ca prin Mine sa se curete pacatele oamenilor. Iar noi intelegand acest cuvant al Tau iti cantam:

 

 

 

Slava Tie, Hristoase, Lumina cea adevarata, ca mila si dreptatea s-au intalnit intru Tine;

 

Slava Tie, Imparatul adevarului, ca dreptatea si pacea s-au sarutat intru Tine; Slava Tie, Preadulce Iisuse, ca adevarul Tau a stralucit pe pamant, la Betleem; Slava Tie, Mantuitorule Atotmilostiv, ca dreptatea Ta din cer a venit la Iordan; Slava Tie, Curatirea noastra, ca apele botezului ne fac mai albi decat zapada; Slava Tie, Lumina noastra, ca prin repejunile harului zidesti inima curata intru noi;

 

Slava Tie, Cel ce prin coborarea Ta, cerurile le-ai plecat, iar capul Tau ai vrut sa-L pleci sub mana Inaintemergatorului;

 

Slava Tie; ca acoperind Cele de Sus, ale Tale, in apele Iordanului ai binevoit sa Te afunzi;

 

Slava Tie, Doamne al puterilor, de Care se tem si se cutremura toate, si Care ai poruncit Inaintemergatorului sa lase frica cea mare;

 

Slava Tie, Parinte al indurarilor, ca la Tine milostivirea este nemasurata si necercetata si cu ea ai acoperit pacatele lumii;

 

Slava Tie, Cel ce Te-ai nascut din Fecioara, Mantuitorul nostru, cerceteaza-ne pe noi cu mare ingaduinta Ta cea nespusa;

 

Slava Tie, Cel ce Te-ai aratat la toata lumea, Hristoase Dumnezeul nostru, sfinteste-ne pe noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ALTESAid="red"> racheelid="red"> sper sa va fie de folos.

Va rog activati PM si daca mai aveti nevoie de ceva si daca imi sta in putinta va ajut. Si eu la randul meu am primit ajutor asa ca e randul meu sa ajut

 

 

 

 

RUGACIUNI PENRU VINDECAREA DEBOLI SI NEPUTINTE VEGHETORII FEMEII CARE NASTE

Femeile insarcinate au avut intodeauna motive de ingrijorare,mai ales in momentul implinirii sorocului.

Biserica,avand in vedere potentialul pericol al uniei nasteri grele,recomanda,femeilor gravide in luna a noua sa se impartaseasca,dezlegandu-le chiar si de eventualele canoane de oprire,intr-o asfel de situatie.

In acelasi timp,nasterile premature,ca si sterilitatea,le ingrijoreaza pe femei.sunt bine cunoscute cazurile de sterpiciune ale sarei,sotia lui avraam (Facere 11,13),ale Rahilei,femeia lui Iacob (Facere 30,1-22),ale Sfintei Elisabeta,sotia lui Zaharia(Luca 1,7-22),ale Sfintei Ana maica Nascatoarei de dumnezeu(( septembrie),care s-au vindecat de catre Dumnezeu.

Sfintii pomeniti au reusit la randu-le,sa vindece astfel de de neputinte si sa ajute celor care urmau sa devina mame.

Dintre ei amintim pe Sfantul Ioab Botezatorul,Cuviosul eftimie cel Mare(20 ianuarie) Cuviosul Teoctist,Cuviosul Ioan Postitorul (2 septembrie),prin rugaciunile carora”multe femei sterpe au nascut”.

Mare putere are si sfanta Ana (9 septembrie),Cuviosul irinarh de la horaita (26 septembrie),Cuviosul Roman Cilicianul(9 februarie),Cuviosul Grigorie Decapolitul (20 noiembrie),Cuviosul Petru cel din Galatia ( 1 februarie),Sfintii Mucenicialfiu,filadelf si Ciprian,Sfanta Mucenita Trifina (31 Ianuarie),Cuviosul Stelian paflagonul(26 noiembrie)si cuviosul Timotei de la Simboli.

 

RUGACIUNE PENTRU DOBANDIREA DE PRUNCI SI PAZIREA DE BOALA A FEMEII INSARCINATE DIN SLUJBA SFINTILOR PARINTI IOACHIM SI ANA

(9 septembrie)

Se bucura astazi ana,saltand cu duhul,si se veseleste dobandind nasterea de fii,pe care o dorea de mult.Ca rodul fagaduintei cel Dumnezeiesc si al binecuvantari a odraslit Maria cea cu totul fara prihaba;care a nascut pe Dumnezeul nostru si a rasarit Soarele celor ce zaceau in intuneric.Slava...Si acum...

Cei din coapsa neroditoare ao odraslit toiag sfant Nascatoarea de Dumnezeu,din care a rasarit mantuirea lumii, hristos Dumnezeu;insotirea cea buna,impreunarea cea sfanta,Ioachim si ana;acestia mutandu-se la locasurile ceresti,impreuna cu fica lor,Preacurata Fecioara,cu ingeri dantuiesc si fac rugaciune pentru lume.A caror pomenire,savarsind-o cu dreapta credinta,cantand zicem:cei ce va chemati mosi lui Hristos,pentru fica lui Dumnezeu si Preacurata Marie rugati-va pentru sufletele noastre.

Stearpa fiind si de fii lipsita cu lacrimi pe Ziditorul rugand,pe singura cea binevuvantata re-ai invrednicit a naste,de Dumnezeu primita Ana,strigand:Nu este Sfant afara numai Tu,Doamne.

Din desfaimarea nerodirii mantuindu-se Ana,a nascut pe Nascatoarea de Dumnezeu,care cu preamarire a facut sa inceteze desfaimarea Evei.

Catre ea strigam:Nu este fara prihana,fara numaitu stapana.

Icos

Ceea ce s-a dezlegat rugaciune din legaturile nerodirii de fii ne cheama pe noi impreuna sa pranzuim minunea si daruri sa aducem celei ce s-a nascut,saltand inaintea ei cu dragoste,precum oarecand fecioarele au dantuit strigand:Iata,a sosit chemarea tuturor;iata Adam s-a dezlegat,ca Ana a odraslit rod,pe singura Maica ce nu stie de barbat. Slava..Si acum...

Intru nasterea ta,fecioara,Nascatoare de Dumnezeu Marie,si mireasa ceea ce nu stii de nunta,se bucura astazi marginile lumii.caci ai dezlegat defaimarea cea intristatoare pentrucunosterea de fii a parintilor tai,iar prin nasterea ta ai dezlegat blestemul stramoasei Eva.maritilor Mosi ai lui Dumnezeucel atotputernic,Care S-a intrupat pentru mila Sacea negraita din fica voastra cea de Dumnezeu inteleptita,acum mie,celui ce nazuiesc spre voi,cereti dezlegare de gresei.

DIN ACATISTUL SFINTILOR PARINTI IOACHIM SI ANA

Bucura-te,Ioachime,cel prin care intristarea nerodirii s-a pierdut;

Bucura-te,Ana,ca prin tine sterpeciunea s-a dezlegat;

Bucura-te, ajutatore si mangaietoarea celor sterpe;

Bucura-te, Ioachime,grabnic ajutator al celor neroditi;

Bucura-te, Ioachime, parinte preafericit!

Bucura-te, Ana maica pururea laudata!

Condac

O, preafericita insotire a dumnezeiestilor parinti ioachim si Ana,cei ce stati langa scaunul Dumnezeirii primind laudele acestea ale nostre,izbaviti-ne cu rugaciunile voastre de chinurile cele vesnice si de toata ispita,ca impreuna cu voi sa cantam lui Dumnezeu:aliluia!

DIN SLUJBA ADORMIRII SFINTEI ANA (25 iulie0

Eva cu adevarat cu neputinta neascultatii blestem a asezat;iar tu belestemele sterpiciunii le-ai dezlegat,nascand pe Maria lui dumnezeu cea curata,care a nascut binecuvantarea.cu care impreuna dantuiesti dupa vrednicie,minunata Ana.

Condac

Pomenirea mosilor lui hristos sa o prinzuim,cerand cu credinta ajutorul lor,ca sa se izbaveasca de tot necazul toti cei ce canta:Dumnezeul nostru fii cu noi,cel ce ai preaslavit pe acestia precum ai binevoit.

DIN SLUJBA CUVIOSULUI EFTIMIE CEL MARE

( 20 ianuarie)

Parinte Eftimie,ca rod din cea stearpa ai odraslit,dar te-ai ratat cu adevarat multroditor.Ca din samanta ta cea duhovniceasca s-a umplut pustiul de monahi,care mai inainte erea neumblat,Si acum roaga-te,sa se daruiasca sufletelor noastre pace si mare mila.

Bucura-va,a grait ingerul Domnului parintilot tai,ca prunc se va naste voua, cu numele bucuriei.si te-ai zamislit in pantece,implinindu-le lor fagaduinta;si din scutece cu rugaviunea te-ai hranit,parinte eftimie.

Din cea stearpa nascandu-te,ca un lucrator cu multa buna rodire,te-ai aratat taind spinii paganitatii,cuvioase,si semanand dumnezeiasca samanta a dreptei cinstiri de Dumnezeu.

DIN ACATISTUL CUVIOSULUI STELIAN ( 26 noiembrie)

Napraznica moarte a pruncilor ai contenit,sfinte Steliane.punandu-l in afara de primejdie si de moarte prin chemarea numelui tau si prin zugravirea icoanei tale:si atunci, maicile cele mahnite s-au bucurat de vederea fiilor lor si au slavit pe Dumnezeu cantand:aliluia!

Icos

Mahnirea maicilor in bucurie ai prefecut,Sfinte Steliane, dand lor nastere de prunci buni si ridicand din boli pe cei bolnavi cu rugaciunile tale,ca cel ce ai in tine salasuirea harului dumnezeiesc;pentru acestia noi,credinciosii,cunoscand faptele tale cele minunate si sfinte,cantam catre tine asa:

Bucura-te,cel ce cu blandete ai departat duhul ce rau;

Bucura-te,ca ai mangaiat pe maicile mahnite de boala fiilor lor;

Bucura-te,ca ai ridicat din boli pe multi prunci;

Bucura-te,ca prin aceasta ocrotitor te-ai aratat;

Bucura-te,ca la tine copiii neincetat au alergat;

Bucura-te,ca lucrator al dragostei lui dumnezeu te-ai aratat prin fapte bune ;

Bucura-te,pururea ajutator al familiilor noastre;

Bucura-te,pururea ocrotitor al pruncilor;

Bucura-te,pustnice,inarmat cu daruri ceresti;

Bucura-te,Sfinte Steliane,mare facator de minuni!

RUGACIUNE CATRE MAICA DOMNULUI,GRABNIC AJUTATOARE

Imparateasa lumii cea prea buna si nadejdea mea,Nascatoare de Dumnezeu Fecioara,ceea ce ai dat lumii multa bucurie,primitoarea saracilor,ajutorul strainilor,bucuria scarbitilor,acoperamantul necajitilor,liman celor inviforati,vezi-mi nevoia,vezi-mi necazul,vezi-mi intristarea sufletului,vezi-mi slabiciunea trupului meu,ajuta-ma ca pe un strain, neputincios,hraneste-ma ca pe un strain.necazul meu il stii,ci-l dezelaga dupa cum voiesti,ca n-am alt ajutor.nici alta folosinta,nici alta biruinta,nici altamangaiere,nici alta grabnica scapare,ci numai pe tine o,maica a lui Dumnezeu,sa ma pazesti si sa ma acoperi.

Miluieste-ma Stapana,pe mine pacatosul,cel ce sunt in grele patimiri.

Miliueste-ma pe mine,cel ce sunt intristat pana la moarte de muli vrasmasi,vazuti si nevazuti,care-mi pricinuiesc multa intristare.

Miluieste-ma pe mine.cel ce sunt ca o corabie in mijlocul multor valuri.

Milieste-ma Stapana,ca cine altul poate a ma milui,afara de tine.

O,Feciara si Maica lui Dumnezeu,la oameni de vei intinde mainile,ma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...