Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (68)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui pogonici1977
mmmmmmmm ce bun sunt prajiturile tale..asteptam tortuletul IUSTINEI de 1 an de zile...cea mai fericita mami de IOANA NECTARIAhttp://davf.daisypath.com/O2Kmp3.pnghttp://lpmf.lilypie.com/glMep2.png
align="right" id="quote2">Da, cred ca ii vom face ziua de Pasti. Ca 14 Aprilie o sa fie in post.id="purple">ALINA [mamica] de [hippi] IOANAid="red"> (11 Ianuarie 2008) + [caru] JUSTINA id="red"> (14 Aprilie 2010) Blogul fetelor! id="maroon"> MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Doamne ajuta!

 

dragutelor si ciprian, pt. ca azi este sarbatorita Sf. Nina, va postez mai jos acatistul....sa va fie de folos.....

 

Acatistul Sfintei Ninca

 

Nina - Sfanta propovaduitoare !

 

Cea intocmai cu Apostolii si luminatoarea Georgiei !

 

(14 ianuarie)

 

Rugaciunile incepatoare si apoi:

 

Condacul 1

 

A cuvantului dumnezeiesc aleasa slujitoare si faptelor Sfintilor Apostoli urmatoare, in semn de cinstita binecuvantare, crucea de la Maica lui Dumnezeu ai primit si in Iviria o ai inaltat, de aceea, laudandu-te, iti multumim tie, alauta duhovniceasca si Sfanta Nina. Tu insa, avand multa ravna catre Domnul, nu inceta sa te rogi pentru noi, de necazuri si scarbe sa fim izbaviti, caci te chemam cu umilinta si zicem: Bucura-te, Sfanta Nina, cea intocmai cu Apostolii si luminatoarea Georgiei.

 

Icosul 1

 

Creatorul tuturor fapturilor asemenea unui inger minunat in Iviria te-a infatisat, ca sa aduci la credinta popoarele acestui pamant, aflate in intunericul mortii, in minciuna idoleasca si sa le chemi pe ele la lumina adevarului si la innoirea sufletului. De aceea, multumind lui Dumnezeu, te preamarim ca pe o luminatoare si rugatoare a noastra si cu osardie te chemam pe tine:

 

Bucura-te, aleasa preaminunata a Proniei dumnezeiesti;

Bucura-te, vlastar rasarit din radacina cucernica;

Bucura-te, lacas al puterii binefacatoare;

Bucura-te, a Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu credincioasa solitoare;

Bucura-te, a Apostolilor prealaudata urmatoare;

Bucura-te, ca la propovaduire asemenea Sfantului Apostol Andrei cel intai chemat te-ai silit;

Bucura-te, ca minciuna idoleasca ai nesocotit;

Bucura-te, ca sfanta credinta ai raspandit;

Bucura-te, ca ne-ai aratat calea catre ceruri;

Bucura-te, Sfanta Nina, cea intocmai cu Apostolii si luminatoarea Georgiei.

 

Condacul 2

 

Treimica obladuire pentru oameni vazand, a Tatalui Ceresc, a Unicului Sau Fiu si a Sfantului Duh, Care prooroci si apostoli a ridicat spre slujirea mantuitoare, iar pentru intoarcerea noastra catre lumina adevarului evanghelic pe Sfanta Nina, cea intocmai cu Apostolii a ales, lui Dumnezeu ii cantam asa: Aliluia.

 

Icosul 2

 

Dorind intelepciunea dumnezeiasca sa patrunda, de multe ori Sfanta Nina peindrumatoarea sa, Niofora, despre Mantuitorul Hristos si despre hitonul Lui sfant o intreba. Cand Niofora adevarurile de credinta o invata, Sfanta Nina sa se inchine voia hitonului preascump si locului faptelor Sfintilor Apostoli, Noi insa, plini de evlavie pentru viata ei, o preaslavim astfel:

 

Bucura-te, ca adevarurile imparatiei lui Dumnezeu le-ai descoperit;

Bucura-te, ca din tinerete pe Hristos L-ai iubit;

Bucura-te ca de mama ta, Suzana, din pruncie cu evlavia ai fost invatata;

Bucura-te, linistea tatalui tau Zabulon;

Bucura-te, ca de Preasfintitul luvenalie in frica de Dumnezeu ai fost pazita;

Bucura-te, ca dumnezeiestile cuvinte ai invatat;

Bucura-te, ca in Sfantul Oras Ierusalim te-ai intors;

Bucura-te, ca inca din pruncie cu dorirea si inclinarile tale pentru Dumnezeu pe multi i-ai mirat;

Bucura-te, ca fericirea cereasca in loc de cea pamanteasca ai ales;

Bucura-te, Sfanta Nina, cea intocmai cu Apostolii si luminatoarea Georgiei.

 

Condacul 3

 

Ca pe o faclie luminoasa, Sfanta Nina, la dragostea cucernica, la dorirea de inchinare la hitonul Domnului si la ravna apostoleasca puterea Celui Preainalt te-a inaltat, iar toti cei care au primit de la tine lumina intelepciunii lui Dumnezeu ii canta Domnului asa: Aliluia.

 

Icosul 3

 

Avand Sfanta Nina ravna nestramutata sa multumeasca Maicii Domnului, in Iviria din inima a dorit sa mearga si la locurile sfinte de acolo sa se inchine. Pentru aceasta, vazand la ea o asemenea ravna curata, ii cantam:

 

Bucura-te, ca desertaciunile lumii acesteia din tinerete ai urat;

Bucura-te, ca adevarata intelepciune ai indragit;

Bucura-te, ca in invatatura dumnezeiasca comoara intelepciunii ai aflat;

Bucura-te, ca pe iubitorii de desertaciuni lumesti, prin traiul plin de binefaceri, i-ai intrecut;

Bucura-te, ca pe nestramutata piatra a poruncilor lui Hristos te-ai intarit;

Bucura-te, ca de credinta ta ingerii si oamenii s-au uimit;

Bucura-te, ca prin post si rugaciune trupul l-ai supus sufletului;

Bucura-te, ca dragostea ta pentru Biserica lui Dumnezeu multora Ie-a fost de invatatura;

Bucura-te, ca bunatatea firii la slujirea apostoleasca te-a adus;

Bucura-te, ca prin viata bineplacuta vas al Duhului Sfant te-ai facut;

Bucura-te, Sfanta Nina, cea intocmai cu Apostolii si luminatoare a Georgiei.

 

Condacul 4

 

Tulburati de viforul patimilor lumesti, nu ne pricepem noi cum sa laudam minunata ta indrazneala, Sfanta Nina de Dumnezeu aleasa, caci in Roma pagana nu te-ai infricosat sa mergi si dorinta ta in numele lui Hristos sa implinesti. Iar Preacurata Maica, din insesi preacuratele sale maini, Crucea ti-a dat si la binevestirea cuvantului mantuitor in tara ivireanate-a chemat, pentru toti acei care doreau sa-i cante lui Dumnezeu asa: Aliluia.

 

Icosul 4

 

Auzind Preasfintitul luvenalie ca Maica Preacurata la propovaduirea Cuvantului Domnului te-a chemat pe tine in tara sortita ei, Iviria, si Crucea ti-a daruit in vedenie, pe care cu parul tau ai infasurat-o, a inceput sa-L slaveasca pe Dumnezeu, mantuirea oamenilor, si sa-ti zica acestea:

 

Bucura-te, ca de binecuvantarea Domnului ai fost luminata;

Bucura-te, ca indrazneala catre Domnul lisus si Preacurata Lui Maica prin smerenia Duhului ai dobandit;

Bucura-te, ca te-ai bucurat cand Maica Domnului ti s-a aratat;

Bucura-te, ca de la Preacurata cuvinte preadulci ai auzit;

Bucura-te, ca impreuna ca niste prietene ati vorbit;

Bucura-te, ca de surorile din Ierusalim ai fost cinstita;

Bucura-te, ca pentru luminarea noastra cu lumina neapusa ai fost harazita;

Bucura-te, lumanare de Dumnezeu aprinsa care ai izgonit intunericul necuratiei;

Bucura-te, ca ai primit Crucea ca semn al izbandirii tale la marturisirea adevarului;

Bucura-te, Sfanta Nina, cea intocmai cu Apostolii si luminatoarea Georgiei.

 

Condacul 5

 

Ca o stea de Dumnezeu aratata ai fost, Sfanta Nina, caci la ingaduinta Nascatoarei de Dumnezeu ai stralucit si ne-ai luminat pe noi cu propovaduirea Cuvantului lui Dumnezeu. Astfel, acestei ceresti calauzitoare ce a stralucit cu slava faptelor binecinstitoare si ne-a alinat cu ajutorul sau pe toti cei ce venim la ea rugandu-ne, multumiri ii aducem cu osardie, iar Domnului Care ne-a dat o asemenea mijlocitoare ii cantam si il laudam asa: Aliluia.

 

Icosul 5

 

Vazand miresele lui Hristos si impreuna rugatoarele si postitoarele Nina si Ripsimia gandul spurcat al nelegiuitului Diocletian, de a se casatori cu Ripsimia si slujirii idolesti s-o supuna, din orasul Roma s-au sfatuit si in Armenia au fugit, iar aici, paganul rege Tiridat la moarte Ie-a osandit. Din mainile lui Diocletian si Tiridat pe Sfanta Nina Dumnezeu a scapat-o si la marturisirea cuvantului evanghelic in Iviria a indemnat-o. Iar noi, bucurandu-ne de acest gand al Domnului pentru mantuirea oamenilor, pe Sfanta Nina, solitoarea Domnului, o laudam si o chemam:

 

Bucura-te, ca la venirea ta in Roma calea marturisirii ai ales;

Bucura-te, ca in slujirea Cuvantului lui Dumnezeu prin barbatie si duh tare te-ai proslavit;

Bucura-te, ca pentru slava lui Dumnezeu greul drum al Iviriei fara cartire l-ai strabatut;

Bucura-te, ca din mainile lui Diocletian si Tiridat harul Domnului te-a scapat;

Bucura-te, ca in muntii Tialeti smeritul tau glas cu adevarat a rasunat;

Bucura-te, ca pacea in suflete cu chipul blandetii ai intarit-o;

Bucura-te, ca buna mireasma a cuvintelor lui Hristos pe multi i-a inmiresmat;

Bucura-te, ca pe drumul mantuirii ne intaresti;

Bucura-te, ca prin tine de fericirea vesnica ne bucuram;

Bucura-te, Sfanta Nina, cea intocmai cu Apostolii si luminatoarea Georgiei.

 

Condacul 6

 

Marturisitoare mare ai fost, Sfanta Nina, caci, prin truda si nevointele tale, Biserica lui Hristos in Iviria s-a raspandit, intunericul orbirii s-a izgonit, lumina dreptatii s-a ivit, iar

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetele mele dragi[flo]!!!!!

[iartama] ca intru asa de rar, dar citesc tot din urma[:D].

La multi ani Ioanei si Iustinei( frumoase fotografii[olala])!

La multi ani Nectariei!

Abia astept sa faca si Rares al meu 3 luni[pk]. Acum se trezeste de 2-3 ori pe noapte si sunt cam [alcool]. Ne pregatim intens de botez, ca mai este o saptamana!Am fost la d-na dr. la o luna sa vedem cat a crescut si a luat 1600 g,dar s-a lungit cu 6 cm. Ce credeti e mult? D-na dr a zis sa-i diluez laptele, dar asa manaca mai des. Ii mai dau ceai de musetel,ca e cam constipat, intre mese dar cand ii este foame nu reusesc sa-l pacalesc.Pur si simplu suge 3-4 guri de ceai apoi incepe sa planga.Voi ce ziceti?Ce sa fa[bang][bang][bang]?

Saptamana asta am reusit sa ajungem la Iasi si am vrut sa mergem la moastele Sf. Nectarie, insa nu stiam unde este biserica.Iasi-ul are multe biserici, dar sotul meu a zis ca stie el unde este, desi nu fusese niciodata,dar eu nu l-am crezut. Am ajuns si [wow] intradevar acolo era!Am fost asa de bucurosi! Ne-am inchinat si am dat un acatist de multumire pentru tot ajutorul pe care il simtim de la Sf. Nectarie.Sper sa nu ma credeti[nebu], dar cred ca Sfantul ne-a indrumat!De cate ori citesc acatistul ma simt asa de linistita si am convingerea ca totul va fi bine multumita Sf. Nectarie.

 

 

 

Am o comoara: Rares- Nectarie!

 

http://lb1m.lilypie.com/XoYHp2.png

http://davm.daisypath.com/zC3pp2.png

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga pinuta..id="red">ce ma bucur ca neai scris

 

sa stii ca si printesa mea.se tresezte de 2-3 ori pe noapte/...e mare fomista......ii place papa si somnul la greu....

 

raportat la greutatea bebe tau nu ma pricep daca e bine sau nu

nou la contriolul de 3 luni nea dat nota 10+ desi am luat in greutayte doar 800 g luna asta.....

 

nu cred ca are rost sa iti faci grijii de asta...

 

noi iam promis sf Nectarie si SF IOAN RUSUL cand este fata mai mare...vom merge in GRECIA la moastele sfantilor sai multumim..abia asteptam acea clipa

 

cea mai fericita mami de IOANA NECTARIA

 

http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png

 

 

http://lpmf.lilypie.com/glMep2.png

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pogo sa va ajute Dumnezeu sa va indepliniti promisiunea!

Noi am promis ca vom scrie povestea noastra, cum ne-a ajutat Sf. Nectarie.Vom povesti tuturor minunea care ni s-a intamplat, desi sunt multi sceptici, dar fiecare crede ce vrea.

 

Am o comoara: Rares- Nectarie!

 

http://lb1m.lilypie.com/XoYHp2.png

http://davm.daisypath.com/zC3pp2.png

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Doamne Ajuta!

 

Sinaxarul de azi! [flo]

 

pinutaid="red"> ce lapte ii dai? Vezi si luna urmatoare cat i-a in greutate.

Justina in primele luni a luat cate 800 g.

Astept sa ne povestesti cum a aparut bb Nectarie in viata voastra cu ajutorul Sfantului. [flo]

pogoniciid="red"> La multe lunite si anisori, Nectariei! [s] Sa fie sanatoasa si sa creasca mare!

Sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti in Grecia! [ruga]id="purple">

 

 

ALINA [mamica] de [hippi] IOANAid="red"> (11 Ianuarie 2008) + [caru] JUSTINA id="red"> (14 Aprilie 2010)

Blogul fetelor! id="maroon">

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iar in ceea ce priveste povestea noastra venirea printessei in casa noastra. .e o adev minune pe care tot asa o vom scrie si chiar traduce in greaca atunci cand vom ajunge acolo la moaste sa o lasam sa afle si altii MINUNILE CARE LE FAC ACESTI SFINTI PE PAMANT

 

dar totul dupa ce vom term toate...........documentele

 

cea mai fericita mami de IOANA NECTARIA

 

http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png

 

 

http://lpmf.lilypie.com/glMep2.png

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioanact lui bebe ii dau Nan1 si am inceput cu 90 ml/3 mas de lapte primele 2 saptamani x 6 mese/zi, apoi 120 ml/4 mas de laptex5 mese/zi. Teoretic de o saptamana trebuia sa-i dau 150ml/5 mas de lapte x 5 mese/ zi, dar am rams la 120 ml si ceai.In prima saptamana a luat 500 de grame si a crescut 3 cm, apoi s-a mai temperat a luat cam 300 de grame pe saptamana. Am citit ca baietii iau mai mult in greutate decat fetitele si e posibil ca o luna sa ia peste 1 kg, iar luna urmatoare 700 grame. O sa vad luna asta daca mai ia asa mult.Oricum are o pofta de mancareeeee[:D].

 

 

 

Am o comoara: Rares- Nectarie!

 

http://lb1m.lilypie.com/XoYHp2.png

http://davm.daisypath.com/zC3pp2.png

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui pinuta
Ioanact lui bebe ii dau Nan1 si am inceput cu 90 ml/3 mas de lapte primele 2 saptamani x 6 mese/zi, apoi 120 ml/4 mas de laptex5 mese/zi. Teoretic de o saptamana trebuia sa-i dau 150ml/5 mas de lapte x 5 mese/ zi, dar am rams la 120 ml si ceai.In prima saptamana a luat 500 de grame si a crescut 3 cm, apoi s-a mai temperat a luat cam 300 de grame pe saptamana. Am citit ca baietii iau mai mult in greutate decat fetitele si e posibil ca o luna sa ia peste 1 kg, iar luna urmatoare 700 grame. O sa vad luna asta daca mai ia asa mult.Oricum are o pofta de mancareeeee[:D]. Am o comoara: Rares- Nectarie!http://lb1m.lilypie.com/XoYHp2.pnghttp://davm.daisypath.com/zC3pp2.png
align="right" id="quote2"> Wow..120-150 ml/ 5-6 mese/zi [?]..pai, cantitatea asta o papa Justina, acum , la noua luni. (si noi tot NAN dar 2, si de la zece luni incepem nan3)Justinei i-am dat completare sau chiar uneori o masa de lapte praf, dupa prima luna, dar nu papa m mult de 60 ml.Papa mult lapte, ori nu este satios (am mai auzit mamici care se "plangeau" ca nu se satura bebe si-au schimbat laptele).E bine cat a luat in greutate, dar vei vedea si luna urmatoare.Citisem un articol pe un blog (pacat ca nu-l gasesc acum), cum ca stomacul unui bebelus e mic si ca 2-7 ml de lapte ii ajunge sa umple stomacelul (in prima luna). Oare unde incap cei 30 de ml de lapte? Asta ca o paranteza..chiar si azi stateam si ma gandeam...id="purple">ALINA [mamica] de [hippi] IOANAid="red"> (11 Ianuarie 2008) + [caru] JUSTINA id="red"> (14 Aprilie 2010) Blogul fetelor! id="maroon"> MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...