Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovleceii veseli va ureaza Craciun fericit!!! (14)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Seara buna!

 

Raluk, am vazut pozele si m-am bucurat ca l-am vazut pe tati acasa. El era, nu m-am inselat? De Alex nu mai are rost sa spun nimic ca-mi este tare drag.

 

Revelul probabil acasa sau daca nu dorm copiii o sa mergem la biserica ca este slujba de la ora 22 pana la 24 si numai bine o sa prindem si artificile care se dau in centru. Noi oricum, nici inainte nu eram prea petrecareti.

 

Moni, hepi, cum sunt copiii?

 

Selen, normal ca esti mandra de ea si frumoasa si desteapta.

 

Dana, daca i-ai fi dat lapte cu biberonul exista posibilitatea sa faca carii dar asa nu stiu ce sa zic. Ea adoarme cu suzeta? Nu am mai auzit asa ceva dar poate e si asta o cauza.

David are asa un punctulet la o masea dar a spus dentistul sa-i dau pace ca e superficiala si sa spal bine ca e destul.

 

De Mateiul meu ce sa va zic ca nu mananca nimic dar daca i-as da ciocolata ar manca una intreaga. A mai luat de la David mosuleti de ciocolata si pe ou kinder si s-a servit un pic si cand i le-am luat din mana s-a uitat tare urat la mine. Da, mai nou cand nu-i convine ceva se uita ura. Am mai stricat un copil ca si eu ma uit urat cand nu-mi convine ceva. Amandoi seamana fizic cu sotul dar caracterul e al meu si parca au luat ce e mai rau.

 

Noapte buna!

 

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

 

Doamne ajuta pe toata lumea!

 

Fereste-te de rau si fa bine, cauta pacea si o urmeaza pe ea.(Psalmul 33:13) id="Comic Sans MS">

id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Dana15
Buna seara!sunt tare suparata:(; cred ca Ana are un molar cariat...am vazut acum seara, un punct negru pe care nu am reusit sa-l indepartez cu periuta;imi vine greu sa cred, sa accept; Ana nu stie ce-i ala zaharul, de 2-3 ori pe saptamana ii fac orez cu lapte in care pun o lingurita de miere si asta de 2 luni, de cand am fst in romania si am luat miere curata de la parintii mei;mai este cineva in situatia asta? mamicile cu copilasi mai mari?Asteptand Craciunul...id="size1">Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate...id="size1">
align="right" id="quote2">Dana, tu spuneai ca ii dai fructe uscate. Eu zic ca e posibil sa i se fi lipit o bucatica de masea, nu trebuie sa te panichezi. Uite de ce mi-ai amintit: http://www.cojocarii.ro/2010/12/04/dintisorul-numarul-4-si-un-pic-de-paranoia/Voi doi aveti probleme cu dantura? Se spune ca e ceva genetic si asta cu cariile. Stiu intr-adevar un copilas de 4 ani, alaptat, care nu mananca dulciuri si are carii. Si parintii au avut carii la dintii de lapte.
Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)id="Script MT Bold">id="size3">id="blue"> "As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13Geneza 1:29 Si Dumnezeu a zis: "Iata ca v-am dat orice iarba care face samânta si care este pe fata întregului pamânt, si orice pom, care are în el rod cu samânta: aceasta sa fie hrana voastra." id="green">id="Century Gothic">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mary_07
Alo,alooo,alooooo!!!!Unde ati fugeat toate?N-aveti planuri de Rev si va e rusine sa spuneti? [:D]Noi inca nu stiu exact ce facem...ori acasa,numai noi [olala] ori mergem la soacra,se aduna toata familia acolo.Raluid="green">,chiar ma gandeam azi la tine si la alaptare [:D].Tre sa rasfoiesc blogul tau,pe la inceputuri sa mai prind niste sfaturi ca zau,simt ca am uitat tot.O prietena a nascut de o saptamana si mai toata ziua ma cheama la ea; a avut un san infundat dar cu chiu si vai si-a desfundat canalele. Acu' spre seara am fost iar la ea ca plangea fata de cateva ore si nu mai stia ce sa-i faca s-o opreasca. Se calma numai cand o lua tac'su in brate [:)].Cand i-am vazut pe amandoi asa speriati,doi tineri la inceput de drum cu un pui de om la care nu stiu ce sa-i mai faca ,mi-am amintit de mine si de Calin [:D]...ahh,ce vremuri...Si e atat de mica fetita [olala]ioii,parca ai mei erau mai mari ; imi vine greu sa cred ca Alex si Razvi au putut fi atat de mici.[:D] Mamica de 2 nazdravani si de pui mic in burtica [gravired]8+ id="green">id="Comic Sans MS">[pegeam]Thank God it's Christmas !id="red">id="Script MT Bold">
align="right" id="quote2">pe blogul meu gasesti putine povesti de inceputurile alaptarii, ca am inceput sa scriu la el prin mai parca. Pentru orice lectura, dilema sau chiar daca vrei sa pui intrebari, recomand oricand http://atasatlasanulmamei.blogspot.com . Si eu raspund la orice intrebari, dar ma refeream daca vrei sa citesti din timp [:D]
Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)id="Script MT Bold">id="size3">id="blue"> "As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13Geneza 1:29 Si Dumnezeu a zis: "Iata ca v-am dat orice iarba care face samânta si care este pe fata întregului pamânt, si orice pom, care are în el rod cu samânta: aceasta sa fie hrana voastra." id="green">id="Century Gothic">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mamideandrei
buna seara! ce faceti? pe unde umblati pe gerul asta?Dana, eu cred ca e prea mica sa aiba carii!!!mai ales ca nu are de la ce sa-i apara inca, nu cunoaste dulciurile! Raluk [pup] noi vom petrece revelionul acasa in 4, adica eu, Andrei, sora mea si Lory; parintii merg la chef[pk]; cine a mai vazut asa ceva [:D]: parintii la chef si copiii acasa?!
[pegeam] Se scutura din nori, de sfinte sarbatori, povesti cu ingerasi, pentru copii poznasi, povesti cu sfinti parinti, pentru copii cuminti [pegeam]
ANDREI
align="right" id="quote2">Eheee si eu astept sa fiu bunica, sa ma pot distra! [pk][pk][pk]Ce raspuns super aprofundat a dat Alex la problema cu dintii! [pk][pk]
Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)id="Script MT Bold">id="size3">id="blue"> "As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13Geneza 1:29 Si Dumnezeu a zis: "Iata ca v-am dat orice iarba care face samânta si care este pe fata întregului pamânt, si orice pom, care are în el rod cu samânta: aceasta sa fie hrana voastra." id="green">id="Century Gothic">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diamar atata poti fi de simpatica! Am impresia ca nu iti acorzi deloc credit! Hei, esti frumoasa, esti desteapta, esti mama a doi copii frumosi si destepti! Si il mai si alaptezi pe pitic, ce mai vrei? [:D]

 

Multumesc mult, da, tati era, l-au lasat in seara de Ajun pe semnatura, si a mers dimineata inapoi. Acum e acasa si e mai bine.

 

Fetelor, ati citit de Huidu? Ca e in coma dupa un accident la ski? Hai spirala cu ganduri pozitive! Doamne, ce o fi acum in sufletul sotiei lui? [ruga]

 


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)id="Script MT Bold">id="size3">id="blue">

"As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13

Geneza 1:29 Si Dumnezeu a zis: "Iata ca v-am dat orice iarba care face samânta si care este pe fata întregului pamânt, si orice pom, care are în el rod cu samânta: aceasta sa fie hrana voastra." id="green">id="Century Gothic">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluid="green">,merci de link [flo].O sa caut aici info ca sa nu-ti mai rapesc tie din timpul liber [dual]

Cand ma gandesc ca tre' sa ma pun serios pe studiat problema alaptatului..de data asta chiar vreau sa alaptez cat mai mult posibil! Tu esti unul dintre modelele mele!

[dual][flo]

 

[ruga]Doamne ajuta sa se faca bine Huidu! Si familiei multa putere sa treaca de clipele astea grele.

 

Mamica de 2 nazdravani si de pui mic in burtica [gravired]8+ id="green">id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am reusit!

 

Alex multumesc mult! [pup] mi-ai dat un raspuns super profi; voi studia si eu despre bacteria aceea ce ar putea innegri dintisorii. Mai, draga mea, si Ana are incisivii de sus, toti 4, cu niste depuneri negricioase...n-am reusit sa ma uit si pe interior, dar incerc maine.

Am observat treaba aceasta in we ce a trecut, dar am pus-o pe seama faptului ca mananca muuuulte prune uscate; si inca ii plac mai mult asa tari si nu inmuiate in apa; e de tot rasu' cum am ajuns sa ascund cutia de prune ca sa nu dea iama in ea.

De atunci, adica de duminica, am tot frecat-o cu tifon infasurat in jurul aratatorului..si nimic;

-Si tu ai fost deja la stomatolog cu Alessia? a stat cuminte micuta sa se uite dr in gurita? eu ma gandeam cu groaza cum va fi daca trebuie sa merg la stomatolog cu Ana, cum si prin ce minune ar putea sa-i umble prin gurita.

-Dr ti-a indicat periuta electrica? te intreb pentru ca marti seara mi-a venit si grig cu una acasa; de la Braun, cu Micky Mouse pe ea, canta, nebunii..o caruta de bani; l-am si certat putin ca nu s-a uitat sa vada de la ce varsta se poate folosi; zic ei ca de la 3 ani.

In fine, culmea culmilor este ca Ana a acceptat-o; ne-am jucat intai cu ea pe manute, picioruse si apoi a stat linistita cateva secunde sa-i curat dintisorii; imi este teama sa o folosesc prea mult pentru ca are perii mai duri decat cea obisnuita, de la Nuk..nu as vrea sa-i ranesc gingiile.

 

Moni pana la 11 luni nu am folosit periuta; mi s-a parut suficient faptul ca-i stergeam dintisorii cu o compresa umeda infasurata pe aratator; ii mai masam astfel si spatiile fara dintisori, era o placere pentru ea. De la 11 luni am introdus periuta; cum spuneam lui Alex mai sus, avem una marca Nuk...tehnica mea nu-i ca la carte; aveam convingerea ca nu trebuie cine stie ce curatat, ci ca suntem in faza in care invat copilul ca acest lucru trebuie facut; deci: periam usor, de sus in jos (dintisorii de sus) si jos in sus pe incisivii inferiori; m-am abtinut sa frec stanga dreapta cum adesea fac cu ai mei; apoi, treceam la maselute...periam asa, peste ele; si nu, nu folosim pasta de dinti; pana nu o invat sa scuipe, nu-i gasesc rostul.

Ana are 16 dintisoriid="size1">

 

Ralu de 3 zile nu i-am mai dat prune, nu stiu ce altceva din mancare ar putea sa fie inchis la culoare..eventual, patrunjelul din supa; si din pacate noi nu aveam o dantura de prea mare calitate:(

 

Diamar nu cred ca ar putea sa fie suzeta de vina, caci daca era asa, ar fi suferit incisivii.

 

 

va multumesc frumos, dragelor!

 

Selen te salut mami! sa stii ca si Ana se incalta cu papucii mei si merge cativa pasi prin casa; am primt de Craciun niste sosoni de plastic, imblaniti pe interior...roz!!! moare de dragul lor! ii ia si-i strange la piept si apoi se duce repede in camera cealalalta sa-i incalte[:D]

 

noapte linistita!

 

 

uff...Doamne ajuta pentru Huidu.

 

Asteptand Craciunul...id="size1">

Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate...id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Va las [cafea] calda si fierbinte!!

Am intrat inainte de a ma apuca de definitivat bagajele,azi plecam la Polovragi unde o sa petrecem revelionul.

Cred ca o sa fie interesant,o sa fim doar familii cu copii,zapada avem,saniute avem [8D],distractie sa fie![pk]

 

Ieri am fost la doctorul Chirila,ne-a dat pentru Mihnea niste granule pentru flora intestinala si pentru imunitate.

Acum o sa va zic daca vad ameliorari in timp,dupa doua luni!Eu am incredere.

Am vazut ca are foarte multi pacienti,din toate colturile tarii![asia]

 

Va doresc ca anul viitor sa va aduca tot ce-mi doresc si pentru noi:SANATATE,FERICIRE si INTELEGERE!!!!id="red">

 

LA MULTI ANI 2011!!!!id="red">

 

 

[*]Mami si puiul asteaptaid="green"> [cubrad][aho][*]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza!

 

hai mai, nu auzisem de Huidu! [q] sa dea DD sa fie bine!

 

Dana, wow, ce de dintisori aveti! noi avem 6....si eu incerc s-o spal de jos in sus si invers, dar cand sa-i dau si in spate nu mai vrea....e cuminte doar cateva secunde....si mie mi-e teama, ca nici noi nu stam bine cu dantura, deci trebuie sa am multa grija cu Ebru...sper sa nu fie nimic la Anutza dragutza!

dar de la suzeta de ce sa faca??? uite ca de asta nu stiam, ci doar de biberon....si noi inca suntem cu suzi, dar doar la somn...cnad se trezeste si-o scoate din gura, mi-o intinde si zice "ia, ia!" [:)]

 

Diamar, cred ca e un scump Matei cand se incrunta! si EBru face la fel, si noi radem de ea si se distreaza...ea cred ca a invatat de la mine, ca eu cand ma uit la TV ma incrunt (nu stiu de ce, asa am facut dintotdeauna, chair daca port si ochelarii..)...

 

Raluk, sper sa vina tatal tau de tot acasa, cat de curand!

 

nu-mi vine sa cred ca mai sunt doua zile din anul asta....

 

[pup]

 

[mamica] de ursulica [copil] Ebru Fatimaid="red"> (29.08.2009) PRIMA POZA!

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...