Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovleceii veseli va ureaza Craciun fericit!!! (14)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna dimineata!

 

las [cafea] proaspata pentru toata lumea!

 

Dana, ce de dinti are Ana!!![:D] pupam frantuzoaica sa nu aiba nimic la dintisori!

 

sa aveti o zi minunata! uite acum vine si Anul Nou!!!!

 

[pegeam] Se scutura din nori, de sfinte sarbatori, povesti cu ingerasi, pentru copii poznasi, povesti cu sfinti parinti, pentru copii cuminti [pegeam]

ANDREI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata [flo]

 

Mi-am dat seama ca sunt in urma rau, pe Andreea nu am inceput sa o pun pe olita si nici sa o spal pe dinti dar ne apucam noi imediat. Nu are deocamdata nici o pata pe dinti. Bine si Teodora are niste dinti foarte frumosi, eu o spal in continuare nu o las sa se spele singura sa fiu sigura ca o spal bine.

 

Fetelor cu aparate foto meseriase imi spuneti ce aveti voi sau sotii, ce recomandati. Vreu neaparat la anul sa imi cumpar unul, am inteles ca Canon EOS ar fi cel mai OK dar mai caut.

 

Va pup [pup]

 

Monica, mamica de Teodora (04.09.06) si de surioara Andreea (20.08.09)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata,

sunt trista pentru Huidu, sper sa se faca bine repede

 

monique...noi avem sony alfa 200 si e grozav

 

va pup fetelor

 

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia [pk]

nasterea a doua putze

 

daca picioarele s-ar indoi invers...cum ar arata scaunele???id="size1">id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

[cafea][cafea] pentru toata lumea!!!

 

Dana norocul meu este ca am prieteni stomatologi care au venit la noi in vizita si s-au uitat atunci in gurita ei...normal ca a facut scandal, dar mi s-a spus ca daca ar fi nevoie de mers la cabinet, cumva am reusi sa o facem sa tina gurita deschisa. Asadar, bacteria asta exista la unii dintre copii in gurita si din pacate nu ai ce ii face, nu exista tratament. Ea produce aceasta inegrire a dintisorilor de lapte, dar dispare odata cu trecerea timpului, astfel incat la dintisorii permanenti nu va mai exista aceasta problema. Nu prea are legatura cu ce anume mananca, pot fi totusi si depuneri de mancare....pur si simplu unii copii sunt predispusi la asta. Lasa prunele in pace, nu sunt ele vinovatele. Asa...mi s-a mai spus ca la partea estetica nu exista decat o singura rezolvare: periajul profesionist, la stomatolog, odata la 6 luni....ei colaboreaza cam de pe la 3 ani, pana atunci periaj doar acasa. Periuta electrica nu este recomandata pana la 3 ani. Dar, poate fi folosita in astfel de cazuri, insa nu zilnic si nu trebuie insistat la periaj. Riscul este de ranire a gingiilor, de aceea nici cu periuta normala nu este recomandata insistarea prea mult la varsta asta.

 

Mandra mea sta mult mai cuminte la periuta electrica decat la cea normala, si astfel am reusit sa curatam aproape complet dintii de sus, la cei de jos inca lucram.[bang]

 

Am uitat sa intreb daca ar trebui suplimet de flour sau ceva, dar cand am ocazia si aflu raspunsul va spun si voua.

 

Mai exista o varianta si anume ceva aciditate a glandelor salivare si de aici aceste depuneri....dar asta este mai frecventa la adulti si mai ales la masele, adica la dintii care sunt cel mai in spate, aproape de glandele salivare....asta am eu, asa ca stiu despre ce vorbesc.[bang]

 

Bineinteles ca cea mai rea varianta sunt cariile de biberon, dar acestea apar la copii care consuma mult zahar si care folosesc biberonul excesiv de mult, mai ales cu ceai indulcit...ceea ce la noi nu e cazul.

 

Cea mai buna varianta ar fi spalarea pe dinti la culcare, astfel bacteriile nu si-ar mai face de cap peste noapte, dar la noi asta nu prea functineaza, este pentru copii ceva mai mari. La copii de varsta noastra ori exista alaptatul de noapte, deci degeaba munca cu spalatul dupa masa de seara....iar la mine spre ex adoarme in timp ce bea laptele de seara, deci nu am cum sa o spal pe dinti dupa. Asta e asa, pentru viitor - sa nu se culce fara sa ii spalam pe dinti.

 

Cam atat, m-am intins ca o plancinta, dar eu am avut un soc cand am vazut ca i se inegresc dintisorii si chiar si acum sufar, doar pentru partea estetica, dar tot e greu de inghitit treaba asta.

 

----------------------------------------------

Alexid="red">, mami de [*] Alessiaid="purple"> [*] in asteptarea [pegeam] id="green">id="Book Antiqua">

[ruga]Da Doamne sa fim sanatoase!id="size1">[ruga]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Alex, ce de info pretioase si ce documentata esti. Nu stiam chiar nimic despre toate probelemele astea cu dintisorii. [pup] De unde te rog ai cumparat periuta minunata?

 

Dana, ii dai miere Anei? E ok? Adica as incerca si eu insa am tot citit ca dupa 2 ani se poate da copiilor? In fine, voi mai citi. Cu atat mai mult cu cat noi avem miere curata de la stupii nostri. Si cum ii dai te rog?

 

Dragelor, am fost ieri cu Maia la doc. Are roseola. Nu a mai facut deloc febra de alaltaieri dimineata, iar de ieri, timid, a inceput sa-i revina si apetitul. Acum e ok. Are insa bubite pe corp fara sa o deranjeze insa. Boala asta s-a suprapus si peste o aparitie "virulenta" de dintisori. I-au aparut intr-o saptamana un dinte si o masea. Multumesc de sfaturi si gandurile bune.

 

Monique, apartul foto al Techilei e profi profi profi. Si cel al Ukai, dar nu stiu exact ce tip de Canon este. Dar cred ca poti vedea pe picasa - undeva in dreapta e mentionat ce tip de aparat s-a folosit la poze.

 

[flo]

 

 

 

---

Multumesc lui DD!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hepi recunosc ca sunt documentata pentru ca m-am lovit de problema asta si am tot cautat raspunsuri. Periuta este o periuta normala electrica de la Braun si exista capete speciale de bebelusi. Uite, ca asta.

 

Ma bucur din suflet ca Maia e ok, roseola trece repede odata ce febra a disparut.

 

Mierea eu stiam ca se poate da de la 1an, mai ales cand e vorba de miere de productie proprie, deci stii exact cu ce au fost tratate albinele.

 

Ma bag la capitol, sa fiti cuminti.[:D]

 

----------------------------------------------

Alexid="red">, mami de [*] Alessiaid="purple"> [*] in asteptarea [pegeam] id="green">id="Book Antiqua">

[ruga]Da Doamne sa fim sanatoase!id="size1">[ruga]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...