Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (203)***La multi ani 2011!***


Recommended Posts

Vai de capu' meu, deci trebuie musai sa ma reconsider... [:(] Deci voi spuneti ca, nu numai ca mergeti si faceti miscare de mai multe ori pe saptamana, dar o faceti si inainte de a rasari soarele?

Pe mine ma ia cu moleseala numai cand va citesc [:(]

E drept, mai degraba sunt activa seara (v-am mai zis eu, pana in "midi" nu sunt in stare de nimic, ma tarasc cu ceasca de cafea in mana - desigur, mai putin cand eram la job, si eram fresh la 8, ca asa trebuia, dar nu as fi alergat pe banda la ora aia...). Dar chiar si asa, simt ca nu imi ajung orele, desi stau acasa in majoritatea timpului.

Eu nu reusesc sa fac o piata in mai putin de 2-3 ore, decat daca am de luat doar 3-4 chestii. Daca am o aprovizionare normala, cu de-ale gurii, asta imi ia 2-3 ore pe putin, de cand plec de acasa si pana revin, daca ma grabesc.

Cand facem lectii, simt ca nu se mai termina.

Cand am de spalat, imi ia o zi intreaga!

Cand am de calcat... asta nu se termina niciodata.

Cand am de citit, imi ia si asta o gramada.

Cand am de facut mancare, imi ia cel putin juma' de zi.

Pana fac una din cele de mai sus, se face ora de luat copilul de la scoala, sau de plecat la scoala mea.

Si, bineintele, la sfarsit de saptamana, totul e vraiste si cosul de rufe e plin iar, frigiderul gol, lecturile neterminate si acel planning pe care vreau sa il fac de cel putin doi ani de zile, in continuare nerealizat [:(]

Voi cum faceti frate??? Chapeau, pe cuvant! [asia]

Pies - si acuma imi caut job, deci, daca auziti ceva, shoot fara retineri [:)].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Fetelor care aveti catei, vreau sa va intreb daca fac rele in casa (zgiriat canapele, ros covoare, haine, etc) pentru ca tare suntem in dezbateri pentru un catel, si io, maritata fata batrina cu tabieturi [:I], cam dau inapoi, si-i pacat, ca i-ar prinde tare bine lui Tudor; nu reusesc insa sa-mi trec peste retineri, am nevoie de incurajarile voastre [pup]; ca are nevoie de iesit e ok, abia ies si eu la aer, dar daca-mi face stricaciuni prin casa am pus-o; lasa par, miros´´am vazut ca Mira ofera copiilor TED ciini deja dresati, dar conditioneaza sa nu fie singuri mai mult de 4 ore in casa, io nu am cum sa suntem la joburi 10 ore/zi; ai vostri nu stau singuri cit sunteti la job, distrug prin casa´´Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot todayhttp://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
align="right" id="quote2">Ana, prietenii mei cu catei ii lasa in garaj / cabanon cit sint la job. Au locul amenajat, incalzit, tot tacimul... asta poate fi o idee. Sau, depinde de ciine, sa aiba cusca si il lasi acolo pina sinteti plecati, desi 10 ore mi se pare cxam mult...Iselin, eu te admir, nu comentez ca sa nu te deraiez de la hotariri de-astea cu 5:30... one question: la ce ora te culci? Ladies, need help. Daca stiti pe cineva care merge mai mult sau mai ptin regulat la Toronto, mi-ar fi de mare folos. Ca o sa am nevoie sa trimit ceva pachete sa ajut pe cineva. Sau dintre voi, daca v-ati aminti cind mergeti incolo (sau cind vine To la Mtl) de mine si pachetele mele... multumesc.Oh, LA multi ani, ladies, sper ca ati intrat cu dreptul in 2011. Simonnahttp://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus si La Multi Ani!

 

Ana, eu am avut ani de zile caine/caini.

Depinde enorm de temperamentul lui. Unele rase sunt chiar mai predispuse la agititatie, comportament distructiv (ex cocker).

Din pacate nu este o regula.

Eu am 2 avut Collie (ca si Lessie). Unul din ei f f cuminte si linistit, nu a distrus nimic niciodata si celalalt un nazdravan care cum prindea ca e singur (adica impreuna cu celalalt catel dar nu cu noi) rodea cate ceva.

 

Un caine face si mizerie. Trebuie sters pe labute cand veniti de afara, parul ii cade si daca e lung si daca e scurt (asta e mai periculos la inhalat), dureaza pana il inveti sa nu foloseasca drept toaleta covorul.

 

Ca si responsabilitate, mai devreme sau mai tarziu tot la tine va fi. Plimbari dimineata la pranz si seara - frig, ploaie, viscol- vaccinari, medicatie, igiena.

 

In plus, cand veti face iesiri va trebui sa le calculezi in functie de admisibilitatea catelului.

 

Eu nu vreau sa te descurajez insa trebuie sa stii la ce sa te astepti...

 

 

Ioana & Arturicii'Sid="Book Antiqua">_______________________________________________________id="beige">Bibliotecaid="brown">id="Book Antiqua">


 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ciine care traieste cu noi in casa de 14 ani si un pic-il iubesc si e un rasfatat,dar primavara si toamna aspir sau dau cu swiffle o data pe zii.Un ciine face mizerie,are tabieturi,vrea atentie.Daca iubesti ciini neconditionat ia unul,daca nu mai bine nu lua.

Un ciine pui are nevoie de cam tot atita atentie ca si un copil de 2 ani.Dureaza pina il inveti ce sa faca si ce sa nu faca.Al meu nu a ros nimic in casa dar si-a facut nevoile o vreme pina s-a luminat.

Eu am declarat ca nu vreau catel mult timp de acum pentru ca un pui si un copil reltiv mic ar fi prea mult pentru mine.

Eu nu am tinut niciodata ciinele nici in cusca nici in garaj si a avut libertate in toata casa.Daca crezi ca ai circa jumate de ora la o ora disponibile pe zii si multa dragoste fata de un catel ia unul si daca nu mai bine nu lua.(sfatul meu).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka, si eu ca si tine, ma ia cu ameteala cand citesc cate reusesc altii sa faca, sa te scoli la 5:30 ca sa mergi la sala ... Felicitari! It's over my abilities, chiar daca nu as avea copiii nu ma vad plecand din casa asa de dimineata. Daca as fi mai harnicuta dimineata, as putea face inviorare si in casa, nu e asta problema, ci ca nu ma pot scula mai devreme de 6:30 si atunci incepe ritualul strict necesar de dimineata ...

 

Ana, eu am avut catel inainte sa il am pe Calin, intr-o garsoniera in Bucuresti. Cand stau si imi aduc aminte, singura justificare pe care mi-o gasesc e ca eram tanara si fara minte.

Been there, done it, learnt my lesson :)

 

 

A spune te iubesc înseamna a spune nu vei muri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iselin
Diana, tu ce ai face? Ana? O sa intreb si dincolo, sa vad opinii, intr-o ora ma duc sa-l iau sau nu, abonamentul...Sotul nu ma sprijina, am mai avut, primele luni am fost mereu, dar era f obositor, imbraca-te, dezbraca-te, fa dus, usuca-te, imbraca-te si pleaca iar, etc...Lorelaim era cea cu vointa multa, o baza de inspiratie. Un cuvant de incurajare poate? [asia][asia]
align="right" id="quote2">Daca vrei incurajare, de la mine ai plenty ! Stii reclama aia la adidas, daca vrei poti ! Eu deja ma gandesc cum o sa fac gym cand o sa reincep serviciul, varianta asta dimineata pica pentru ca la noi sotul pleaca la job la 6 dimineata deci ar ramane copiii singuri in casa.Tu ai incercat vreodata in pauza de masa de la servici sa faci gym ?Eu sunt in stare de orice echilibristica in orar pentru gym, deci Iselin, go for it !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cristip71
Citat:
citat din mesajul lui iselinEu incep joaba la 07.00, am gasit o sala deschisa de la 5.30 AM. Ce ati face in locul meu, ati lua abonament pe un an sau nu...?Asta inseamna trezirea cu o ora mai devreme si bagat viteza.Pe o luna nu ma intereseaza, devine mult prea scump si nu ma mai atrage.
align="right" id="quote2">Daca reusesti sa tii pasul cu sculatul o ora mai devreme du-te si fa-ti abonament. Eu sunt convinsa ca nu m-as putea tine de program si dupa o luna sau 2 as lasa-o balta.Eu sper ca tu ai mult mai multa vointa decat mine.Mult succes,Cristina - mama lui Alexander si Kaitlyn
align="right" id="quote2">Tu vorbesti de lasat balta wonder-woman ? Care puneai toata casa la culcare si mergeai la gym de la 8 la 9 seara ca huhureaza ? Sau care te trezesti in weekend cu noaptea in cap pentru activitatile copiilor ? Nu o asculta Iselin, ea e total opus la lasatul balta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iselinid="red"> [flo] - te rog frumos sa ma ierti dar NU pot sa-ti ofer "un cuvant de incurajare" pt mers la... gym...[q]

De ce? Pt ca as fii cea mai ipocrita fiinta de pe pamant daca as face asa ceva... si chiar daca sunt la mii de km peste ocean... tot nu cutez sa mint ca-mi crapa obrazul de rusine [:I]

Deci - eu cu sportul... NU ma am... In schimb daca vrei sa vorbim despre ceva yoga (blanduta, usoara - pentru flexibilitatea coloanei si a articulatiilor), depre cel putin o ora de plimbare pe zii (preferabil in natura - nu la sala), despre meditatie (mindfull meditation - de ex - dar marturisesc ca sunt iuncepatoare la acest capitol) - atunci da - aici pot sa conversez [pup]

Eu sunt "disciplinata" si organizata pt ca astfel CASTIG timp - si ma simt bine sa pot dispune de ceva numai al meu (TIMPUL MEU [:)]) Chiar acum cateva min am scris la subiectul cu "procrastinarea" despre valoarea timpului.

Am invatat sa apreciez 30min/1h de ascultat de ex Glenn Harrold (Healing your Body sau De-stress your Life- de ex) pt ca ma face sa ma simt ca noua. Sotul este MULT mai disciplinat si focusat decat mine. El face zilnic 15 min seara si 15 min dim cate un picut de meditatie si apoi inca 15 min de streching si "soft" yoga (eu i-am pus denumirea de soft - gandindu-ma la "power yoga"). Si in plus merge de 3 ori pe sapt, dim devreme inainte de servici, la sala. (dar nu face aproape nimic acasa... ca gaseste tot facut [:)])

In legatura cu somnul - eu cam am nevoie de 7-8h de somn pe noapte... altminteri sunt "tehuie de cap" (ca un zombi)

 

Ankalauraid="red"> - promit sa revin un picut mai tarziu (ca acum tre' s-o tulesc sa trezesc progica si s-o pregatesc de sc) cu niste idei...

 

Anaid="red"> - sa-ti fie de bine vacanta [pup] Eu i-am spus lui Gabisor ca ne vom GANDI la un caine sau o pisica dupa ce ea va avea 10-12 ani si daca vom locui la casa (mie nu-mi place la casa ca e prea mult de lucru - acoperis, curte, etc... da' asta nu i-am spus copilei [:I]) Intre timp o pregatim (adica o bombardam cu info) cu emisiunea "All about cats/dogs" de pe Animal Planet si discutam SERIOS despre CHELTUIELILE pe care le implica un pet, despre responsabilitatea de a vea un nou membru al fam, etc.

 

Roxanaid="red"> - multumesc frumos pt link [flo] Foarte frumoase bijuterile pe care le creezi [pup] Mi-a placut f mult si modul de prezentare - deosebit de inspirate pozele! Multa bafta in continuare [flo]

 

Oanaid="red"> - sa va fie de bine vacanta [flo]

 

Gata - am fugit - revin mai tarziu!

 

Tzuck cu drag [pup]

 

Lorelai

 

As a woman, I have no country

As a woman, I want no country

As a woman, my country is the whole world.

Virginia Woolfid="size1">id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Fetelor care aveti catei, vreau sa va intreb daca fac rele in casa (zgiriat canapele, ros covoare, haine, etc) pentru ca tare suntem in dezbateri pentru un catel, si io, maritata fata batrina cu tabieturi [:I], cam dau inapoi, si-i pacat, ca i-ar prinde tare bine lui Tudor; nu reusesc insa sa-mi trec peste retineri, am nevoie de incurajarile voastre [pup]; ca are nevoie de iesit e ok, abia ies si eu la aer, dar daca-mi face stricaciuni prin casa am pus-o; lasa par, miros´´am vazut ca Mira ofera copiilor TED ciini deja dresati, dar conditioneaza sa nu fie singuri mai mult de 4 ore in casa, io nu am cum sa suntem la joburi 10 ore/zi; ai vostri nu stau singuri cit sunteti la job, distrug prin casa´´Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot todayhttp://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
align="right" id="quote2">Ana, depinde de caine cu stricatul, al meu a ros cat a fost mic dar cum nu-i lasam multe la dispozitie (il lasam pe hol la apartament) nu-mi aduc aminte sa fi stricat asa multe. Dar sunt caini care rod tot timpul, de nervi, de gelozie, din razbunare.Chicco e obisnuit sa stea singur in casa, dar sunt catei care nu se pot obisnui cu asta.Parul, asta e problema noastra, scurt, lung, drept, cret, nu stiu daca exista vreo rasa de preferat... A, si parchetul ... nu cred ca va mai arata vreodata la fel ca atunci cand am cumparat casa, poate doar daca il refacem la un moment dat.E o decizie grea, stiu, dar ce nu facem pentru copiii nostri ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelaim sa-i scrii aici Ankai cu organizarea, ca si eu sunt cam in acelasi bateau :) De fapt un pic altfel as zice, mi le fac in primul rand pe ale mele (scoala, copii, gym, nu neaparat in ordinea asta :) si dupa mine potopul :) Cand chiar nu se mai poate si tzipa toate de prin toate partile mai fac cate ceva din "chores"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...