Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (203)***La multi ani 2011!***


Recommended Posts

LA MULTI ANI din nou

 

ma bucur ca atzi petrecut bine de sarbatori...noi am fost la village valcartier la sanie, la film 3D, schiul a cazut din cauza de ploaie, dar recuperam noi in wk

 

Iselin tare mi-ar fii placut sa ne vedem, noi stam la o aruncatura de batz de Stoneham, data viitoare spune-ne din timp poate ne vedem...si alte fete care veniti pe la quebec

Si eu sunt ca si Anka, nici batuta nu m-as trezi la 5.30, ma apuca depresia cand ma gandesc ca incep serviciul vineri si trebuie sa fiu acolo la 8 si cu copii lasati care pe unde inainte....chapeau

 

Delphin si eu te pot ajuta cu ceva sfaturi pt hotel, in ce perioada sunteti in quebec ville? musai sa vizitam acvariu impreuna si sa va duc in turn, prin oras, la cascada si alte alte

 

Ana,caini de la Mira sunt faini, cam mult par dupa gustul meu, in general calmi, dar cel putin la inceput trebuie sa va organizati sa fiti o perioada mai lunga acasa

 

nu stiam ca au program si pt ted, o sa ma interesez si eu cand va veni momentul...noi asteptam ca Steph sa faca macar 10 ani sa poata iesi si ea afara cu el macar in curtea blocului

 

pt moment noi am cazut de accord pt un yorkie de rasa, luat de la crescator, asata pt bagajul bun genetic...lui steph ii place ca e un caine iubaretz

 

dar pana atunci am luat o pisica pe care o iubeste tare, si care e la fel de buna de zootherapie ca si cainele

 

caini care nu lasa par, sau lasa putin de tot , si cu par hypoallergen sunt

http://www.animale.ro/articole/topul-cainilor-care-nu-naparlesc

 

daca as avvea bani mi-as lua un coton de tulear, rasa folosita in zootherapie, o minune de caine...din pacate nu-mi permit un asa specimen de 5000+ ca acolo e

 

din pacate si caini sufera ca si noi, Toto avea anxiete de separation si cat ne-am chinuit cu el, sa-l repunem bine, nu am reusit...in schimb la noua lui familie e tare bine, dar cand merg pe acolo, si ma vede ca plec iar fara el, ar vrea sa vina acasa, aici la noi....mi se rupe sufletul, dar uite ca nu vrea sa stea singur, si apoi noi eram plecati toata ziua, acolo tipa are garderie si e bine mersi tot timpul cineva cu el

 

nu stiu cand mai intru mai am 2 zile pline de RV, apoi vineri serviciul, in wk taiem motul ca suntem deja baiat mare, mergem si facem prostioare, asa ca va urez o saptamana placuta

 

ah, doloresss pupici la bb Kevin, uite ca deja intri in saptamana 35 tot one piece

numai bine itzi doresc

 

pupici

 

Corina ,[zana] Stephanie si Yann Edward [caru] + Totoku

 

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Deci - revenit in fata calculatorului... pe motiv de... lene [:D] (a copilului - nu a mea [:D] - adica maine si poimaine au zii libera la sc si sunt cam juma de clasa veniti din vacanta... asa ca i-am permis azi sa doarma cu conditia ca mai tarziu facem impreuna mate si fr... nu scapa prunca asa de usor de scorpiunea de mamasa care n-o scuteste de invatat[:D])id="size1">

Eu marturisesc ca am abonament la sala... facut de sot [:I] si m-am dus constiincios primele 2 sapt de cate 3 ori pe sapt (power yoga, yogalates si elliptic)... Apoi, usurel-usurel, am dat bir cu fugitii [:D] Nu prea am motive serioase sa fac sport... Adica - toata viata am fost rotunjoara (niciodata n-am fost "ca biscuit'n dunga" - da' nici sa ma "rostogolesc") si totusi nu m-au durut niciunele si nici acum la 42 n-am absolut nici o hiba serioasa (sa bat in lemn [batcap]- doar niste mucisori dimineata [:I]... vorba sotului "tot mucoasa ai ramas" [:D])

Ca sa ma mentin la greutate cata cat decenta (pt ca sunt "soi bun" - pot sa "iau" fara sa ma "fortez" 7kg in 7 zile) am micsorat portia de mancare - mananc pe farfurioara mica - cea de la cescuta de cafea. dar manac ce vreau - fara restrictii (adica chiar si Panettone cu frisca 40%). Am incercat si eu cateva cure de slabire - care au functio - dar nu pot sa zic ca am fost super vesela in perioada resp (eram un pachet de nervi [neand] si nimeni nu putea discuta pasnic cu mine [bang]). Deci - m-am relaxat si am hotarat ca dietele NU sunt pentru mine.

Tonifierea corpului - hmmm... nu stiu ce sa spun... nu sunt fleasca (nu pica pieile pe nici unde... poate de la 60 de ani incolo... dar nici atunci nu cred ca nu o sa fiu prea ingrijorata [:D] decat daca mi-as dori musai si neaparat sa fiu ca bunicuta Tina Turner). Niciodata n-am fost "cu muschi"... si nici nu am simtit nevoia sa-i am. Niciodata nu mi-a placut sa fug (in sc faceam tot posibilul sa NU fug la rezistenta... ) dar pot merge sustinut aprox 4-5h cu rucsac de 10kg - max15kg in spate fara sa zic ca pic la datorie.

Deci eu cu sporturile n-am nici cea mai mica tangenta... De inotat inot de placere, "soft" yoga fac cat sa ma simt bine (in luna a 9-a de sarcina imi atingeam genunichii cu barbia) si ma simt bine...

Deci cam asta e relatia mea cu gym-ul...

 

Acum in legatura cu organizarea timpului.

Ma trezesc dim la 5am si mai nou ascult 30 min De-stress a lui Glenn. Dupa care ma duc la baie si ma spal si pun un pic de ulei pe mutrita sa ma fragezesc (ulei de masline sau de amande - de la "alimentara"). Fug la bucatarie si beau un ness caldut cu lapte pana asez masa. Fac un pic de streching si soft yoga. Trezesc copila si o pregatesc de sc. La 7:30am iesim pe usa casei. La 8:30 am ii fac vant progeniturii pe usa clasei si am "scapat" de ea pana la 14:15 [:D] Fac groceries (uneori tre' in fiec zii deoarece nu avem masina) cam 30 min. Lista obisnuita de cumparaturi e aprox aceeasi in fiec sapt: lapte, kefir, iaurt, rosii, ardei, mere, pere, banane, clementine / mandarine / portocale, capsuni inghetate, avogado, ceapa, usturoi, salata verde, broccoli, conopida, cartofi, legume inghetate (simple sau combinate: mazare, fasole verde, conopida, morcovi, broccoli, spanac), masline, ciupercute feliate la borcan, sunca piept de pasare, branza Feta, branza Guda, cottage cheese, conserve suc de rosii/rosii intregi cu suc, ulei floarea soarelui, piept pasare congelat, cornflakes, paine, unt, pate, quinoa, orez. Deci - nu e "rocket science" - cam aceleasi lucruri sapt - nimic beobisnuit, nimic spectaculos - banal si "plicticos" [:D]. Stiu exact ce tre' sa iau si unde se gasesc pe rafturi. Magazinul preferat este Lidl (nemtesc) care are produse decente ca si pret si calitate.

Vin acasa (ajung in general pe la 10am) si descarc, aranjez in frigi/conge. Dau rapid cu aspi (10/15min) in toata casa - de-aia imi place apt ca nu are scari si merge rapid sa "zbori" dintr-un colt in altul cu aspi. Intre timp am aruncat un/doi piept/i de pasare congelat/i intr-o oala cu apa fierbinte pe aragaz la foc iute. Poate ca spal super-rapid pe jos in bai daca e nevoie (doar cu laveta cu apa - ca e deja aspi - deci nu e praf/par niciunde), sau chiuvetele, WC-urile, etc. Dupa ce s-a fiert pieptul de pasare strecor zeama si spal oala. Pun la loc zeama cu piept cu tot pe aragaz la foc mediu si arunc deasupra legumele congelate/proaspete (orice - depinde de "comanda" primita de la cei doi "sefi" ai mei [:D]). In max 10 min dau in clocot si sting focul (daca e broccoli iau vasul de pe "ochiul" incins ca altfel praf se face). In alt vas fac un sos - rosu (o conserva cu rosii intregi pasate cu un pic de ulei si o lingurita de miere/zahar) sau alb (lapte, un pic de faina, unt, Guda). Si uite asa am gata amiazul. (copilei ii place sa manance supa/ciorba, lui tati ii plac gen "tocanita"). Nu fac ceapa prajita la "tocanite" ( doar atunci cand fac orez/pilaf). Dar mancam multa ceapa si usturoi proaspat/crud. Se poate servi cu patrunjel verde taiat marunt, iaurt, etc.

Intre timp mai arunc un ochi pe news sau citesc sau poate ca n-ar fii rau sa ma apuc de invatat la fr... sau ies la o plimbare rapida in natura (cu precadere cand NU sunt -10/-15C afara[:D]).

La 1:15pm plec dupa copila. La 3:30pm (aprox) suntem acasa si o ajut sa faca dus si ii servesc "lunch-ul" ca la oamenii muncii [:)] Apoi temele si un pic de TV/citit/desenat.

Seara la 6pm apare tati. La 6:30pm manaca copila: iaurt cu cereale, guda cu ardei rosu sau rosie, apoi spalat si la max 8pm copila e in pat. Tati papa si el f simplu: kefir cu cereale si apoi o salata mare verde sau o salata de rosii cu ceapa, usturoi, masline si feta. Pregates pe a doua zii nectarul copilei (capsuni, banana, para, polen), sandwich-ul + marul lui tati si gata ziua... Adica un pic de TV (daca e ceva interesant si se merita) sau citit sau din nou Glenn cu Chackra Meditation sau De-stress, etc (variatiuni pe aceeasi tema).

Cand avem activitati dupa-masa pur-si-simplu "sarim" TV-ul. Venim acasa, luam echipamentul si o tulim la sport. In drum spre casa, pe autobuz ii dau copilei branza Guda cu ardei rosu ca sa nu fie nici cu "burta goala" dar nici prea incarcata. Dupa sport in general am un pic de cioco si biscu la mine. Cina e mai consistenta - adica e de fapt... amiazul: piept pasare cu legume.

NU calc (spal de 2 ori pe sapt: joi de la 10am si sambata de la 7am - avem laundry room la parterul blocului; cum se usuca le impachetez rapid si le asez frumos in dulap). Sterg praful cata-cat la 2 zile ca altminteri se aduna... id="size1">

 

Va rog sa scuzati ca v-am plictisit cu ce fac eu - dar nu prea stiu cum sa explic altfel cum ma organizez... Adevarul ca le cam fac "automat". Nu stau sa ma gandesc de loc de ex "ce gatesc azi?". le arunc in oala si asta e... Cine vrea le mananca... cine nu iaca "moare de foame" (nu s-a intamplat inca [:D]) desert nu prea fac - mancam fructe sau cioco.

Cam asta ar fii... va tzuk si am fugit [pup]

 

Edit: vinerea in general e zii de pizza: cumpar Pizza Margerita gata facuta congelata (3buc=30krona=3Euro). Pregatesc astfel o pizza: pun deasupra un picut de sos de rosii, un borcanas de ciupercute feliate (bine stoarse) si o mana de mozarella rasa. Se baga la cuptor 10-12min. Gata amiazul (se imparte in jumatati egale intre tati si Gaby - eu nu ma inghesui [8D])id="size1">

Lorelai

 

As a woman, I have no country

As a woman, I want no country

As a woman, my country is the whole world.

Virginia Woolfid="size1">id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Fetelor, mersi mult pentru opiniile despre animalute [pup]

recunosc ca m-ar "prinde" mai mult o pisica pe mine, dar vom face asta in special pentru Tudor, si lui un catel i-ar prinde mult mai bine, nu-l vad prieten cu pisici:)0

Pucku, MIRA ofera ciini pentru copiii TED dar au doua rase, ambii de talie mare, si eu nu vreau ciine mare in casa, asa ca ramin tot la un catel de la un adapost; acum ma mai gindesc;

Casandra [:)];

 

sa aveti o zi buna,

eu sunt la scirbici :(((

 

Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PUKU, merci mult de tot, esti tare draguta.Vom fi, teoretic si sper si practic de pe 15 august pana pe 20.

 

ISELIN, manoir-ul il consultasem si eu...scump pt. buzunarul nostru, suntem 4. Tot asa, putin la iesire as vrea un hotel, nu in centru, oricum inchiriem masina si ne putem deplasa.

 

Si un pic off topic!

 

ANKA, ALINA, help please, sau ma rog, cine mai stie, Carmen...sub ce nume ati cerut "relevé des notes"?

Merci.

 

Editez caci am gasit [:-@] Foaie matricola cica. asa urasc sa cer acte din Romanica....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelaim pe mine una nu m-ai plictisit ba chiar mi-a facut placere sa-ti cunosc programul zilnic.Chiar daca nu mergi la servici vad ca tot la 5 te scoli si esti in priza toata ziua.

Ah, si am constatat ce sanatos mincati, bravo voua.

 

Ana stiu ca esti alergica.Asigura-te ca nu esti alergica la catei. Eu cind mi-am facut testul mi-a iesit ca sunt alergica si la par de ciine-pisica.Credeam ca e gluma dar prietena mea si-a luat de Craciun o pisicuta mica si frumoasa si sa stii ca dupa o ora de stat linga ea simt cum mi se pune gheara in git si nu pot respira.

 

 

 

Born to shop, forced to work.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana - sa vezi, eu imi propun sa le fac pe ale mele cele urgente. Apoi, ma gandesc sa recuperez putin si din teancul de rufe, deci las ce faceam, si ma apuc de rufe. Nu termin, ca ma gandesc ca e deja tarziu si trebuie sa citesc nu stiu ce. Ma apuc de asta. In timp ce citesc, am nevoie musai sa fac un dus, deci fac un dus! Si de regula, fiecare operatiune imi ia mai mult decat ar trebui sa ia in conditii normale. Cand ajung in crize, devin eficienta, dar si nervoasa [bang]

 

Pucku - noi incepem maine scoala (copiii, adica). Deja ma intreb cum ne vom trezi! Suntem dereglati rau, cu vacanta asta, dar nici nu ne-am straduit sa reglam, ca sa nu ma mai fi gandit acum CE voi face maine dimineata...

Cu un catel, sunt de acord cu tine, e grozav sa ai un animal, dar trebuie sa ii dedici timp.

 

Lorelai - m-ai nimerit cu dietele. Nici nu mai incerc. Mai bine ma infometez. Mai bine apa cu lamaie. Gref. Dar nu diete cu program!

Ah, si sa NU fug la rezistenta. Am detestat rezistenta. Si aruncatul cu mingea de oina!

Fain programul tau! La treaba cu calcatul ma tot straduiesc si eu sa renunt. Nu imi prea iese deocamdata... Musai am nevoie de un program clar pentru spalat, adica o zi anume, asta zic.

 

Delphin - cauta hotel pe booking.com. Eu il recomand maxim, in afara de faptul ca exista review-uri super utile, ai marele avantaj de a NU plati nimic la rezervare, ci abia la check in (sau out... noi am platit la out...), deci nu-ti blochezi banii luni de zile, si daca apare o oferta mai buna schimbi, anulezi si faci rezervare noua. In plus, poti anula rezervarea si cu doua zile inainte, fara penalizari. Alegi perioada, vezi ca pretul afisat este pentru totalul zilelor alese, si nu pe fiecare zi.Am cautat la nimereala, la 10 minute de aeroport, cu un super scor, am gasit asa: o saptamana in august costa 522$ in family room aici

Ma chinui sa imi amintesc si site-ul de unde am luat biletele de avion, dar nu am reusit inca. Dupa ce imi amintesc, iti spun. Parerea mea, nu te complica cu agentie romaneasca. Noi am cumparat de la o firma spaniola, online. Platit cu Visa, pa si pusi.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura

La treaba cu calcatul ma tot straduiesc si eu sa renunt. Nu imi prea iese deocamdata... Musai am nevoie de un program clar pentru spalat, adica o zi anume, asta zic.

align="right" id="quote2">

Draga ankalaura,

Si eu am renuntat la calcat. Cand sotul ma ruga sa-i calc o camasa sau niste pantaloni, ii spuneam sa-i lase pe scaun ca-i calc eu cand am timp. Dupa o saptamana de stat pe scaun necalcati se apuca el sa si calce. Acum nici macar nu-mi mai cere sa-i calc ceva. Si le calca el pe toate. Ieee!!!![pk]

Good luck,

Cristina - mama lui Alexander si Kaitlyn
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris, daca l-as mai pune sa faca si asta, mie nu mi-ar ramane mai nimic [:D] El e in charge si cu rufele, si cu cumparaturile (eu iau ocazional, chestii de pe langa casa, sau doar in extrema necesitate, cand chiar nu mai avem nimic in frigi si el nu e acasa...), el aspira, el sterge praful, el spala vasele... Pfff, nah ca am dat tot din casa [:)]

Eu le fac in timpul zilei, cand el lipseste, dar uite cu asta imi pierd intreaga zi. Pana strang paturile, pana adun hainele fetelor, pana spal cafetiera si cestile, ... ma apuca pranzul!

Evident, mai stau cu un ochi pe DC...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ankalaura,

 

Asa barbat mai zic si eu.Tine-l bine ca nu sunt multi ca el.

Ar trebui sa-l trimit si eu pe la tine pe acasa poate invata de la al tau.[flo]

Al meu a fost in somaj acu un an si jumatate si tot nu a dat o data cu aspiratorul. Cica asta era datoria mea, chiar daca lucram. Pentru el casa era tot timpul foarte curata, chiar si cand baie era asa de murdara ca imi era mie scarba sa intru in ea.

Acum vine cineva si ne face curat la 3 saptamani ca eu nu mai faceam fata[pk]

Calcatul rufelor insa il uram asa de mult ca nu a reusit sa ma faca sa calc!!!!

 

Numai bine

 

Cristina - mama lui Alexander si Kaitlyn

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci ANKA. Booking-ul il folosesc si eu mereu, rezervez pe el nu inainte de a verifica si pe site-ul hotelului respectiv. Pt. dubai, mereu am rezervat pe booking si doar la preturile alea nerambursabile caci eram sigura ca merg[:)]

 

In nici un caz nu vreau agentie. ro. Ma gandesc doar sa le cump. de la vreo agentie din Qc.poate ma ajunge cumva mai ieftin. Mi-ar place sa platesc sa zicem 3500d e cad in loc de €.

Mi-au raspuns teotravel si mi-au dat preturile pe care le-am gasit si eu scotocind netul. Le-am raspuns sa ma contacteze cand au la 3200CAD taxe incluse si facem deal imediat.

 

Hotelul il verificasem deja, nu e pt. noi caci copii peste 6 ani platesc supliment, sunt hoteluri unde nu platesc, plus sunt taxele de 13,nu mai stiu cat adaugate la 522 mai ridica putin. Mi-am dat un buget de 600€ pt. masina si hotel la Quebec. dupa primele verificari e posibil sa nu depasesc bugetul[:)]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...