Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (203)***La multi ani 2011!***


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

declar ura totala cozonacilor! Nu mi-au iesit si basta! Dana, nu am foslosit reteta ta, am folosit reteta lui gabriela cara, care intotdeauna mi-a iesit! 3 incercari, toate un dezastru! de revelion stam la cabana plapumioara, o sa inchirieze Victor un morman de filme, si o sa petrecem noaptea la film, cu bucate in fata, si atat! Anul trecut am facut asa, si a fost un succes :) Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu muncesc pentru ca la mine compania munceste, avem foc continuu si eu personal am avut f mult concediu anul acesta si nu mai indraznesc pe moment, apoi sunt cu viroza/ virusul dupa mine si n-as face nimic acasa, in plus ai mei ma tin in carantina. Reiau un post scris pe celalalt topic, poate intereseaza pe cineva, caci e o poveste de fiecare an: ce facem cu cozonacul uscat? Cozonacul uscat eu il transform in bilute cu rom sau crema whisky, adica amestec cozonacul cu multa cacao, cu rom si le rulez in bilute apoi pe care le dau prin zhar. Iti dai seama ca nu vorbim doar de 100 grame de rom/ crema whisky. Sunt f aprecite bilutele acestea intotdeauna. Apoi mai poti face pesmet uscat din cozonacul care ramane, e f gustos pesmetul asta si-l poti folosi la papanasi, sfintisori, etc. Sau il poti folosi ca blat pentru un tort. Si inca una de pe forum: CREMA DE COZONAC (Sanda Marin) 300 g cozonac, sirop de zahar, cafea, cacao sau marmelada;. Siropul: 1l2 pahar apa, 100 g zahar, rom dupa gust. Se moaie o felie de cozonac uscat cu câteva linguri de sirop facut din apa si zahar. Se freaca bine, adaugând rom si sirop cât se cere, pâna se face ca o crema potrivit de groasa. Dupa ce este bine amestecata, se adauga, dupa dorinta, putina esenta de cafea, cacao, sau 2 — 3 linguri de marmelada. La fel se poate face din piscoturi uscate sau chiar din tortul pe care vrem sa-l umplem cu crema. Pentru aceasta se taie tortul în trei felii transversale, cea din mijloc ceva mai subtire. Aceasta se scoate, se inmoaie cu sirop si se procedeaza la fel ca mai sus. Torrijas1 cozonac mai vechi (cam 12 felii), 2 galbenusuri, 1 lingura de lapte, 1 lingura de vin, 1 lingura de zahar pudra Galbenusurile se freaca cu zaharul, se adauga laptele si vinul si apoi se inmoaie feliile de cozonac. apoi acestea se prajesc pe ambele parti pana devin crocante si rumene. Se servesc presarate cu scortisoara amestecata cu zahar pudra sau cu cacao amestecat cu zahar tos. sau budinca: http://sabina-madalina.blogspot.com/2009/01/budinca-de-cozonac.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, iti trimit cu Posta Canadiana[:D]Eu i-am bagat la congelator si am inceput sa dau din ei de pomana ca sa nu ma fac cit casa. Uite ce retete meseriase ne pune Iselin[pup]Esti tare! Cind ai timp de toate cautarile astea? Mie mi-a ramas la mincare in frigider, sarmale, piftie, salata boeuf, tona de cirnati i-am "predat" ieri la prietenul la care facem revelionul. Ma simt vinovata sa arunc mincarea dar altfel stau cu gindul la ea si ma tot invirt pe linga frigider. Noi mergem de rev la un prieten, vom fi cam 28[bang] Maru nu mi-ai zis cum ti-a iesit salamul de biscuiti? Si eu sunt la servici azi dar e pustiu pe strazi, o placere sa conduci.Se si incalzeste ptr revelion, se anunta 0 grade.[pk] Miine am zi de colindat magazine cu fata mea.O sa merg in centru si o sa ne clatim ochii, poate si cumparatm ceva daca ne place. Initial a vrut si E. dar dupa ce i-am luat o casca noua ptr Xbox (Simi-baiatul tau stie de ea?)si un joc nou e "consemnat" in camera lui. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, si Delia munceste si Dana la fel si eu muncesc, nu esti singura pe plantatie [:)] Cati ani are fetita ta cu gene lungi, ca sa stiu la ce varsta merita Anne un portabil [:)] Frig rau afara de dimineata, in abri era corect, dar unde bate vantul -19 C brr brr. DanaP, o sa fac si eu curcanul tau data viitoare, asa mi-a rams mintea la imaginea celui facut de Anka [pofta] Rox, si mie mi-a placut Isa, nu numai Annei [pup] dar tu esti suparata in ultima vreme, scriai mult mai mult...? Copilul nostru incepe cursurile de ski pe 8 ianuarie si ma tot uit la frigul de afara si ma gandesc ce parinti nebuni are sa o scoata afara dis de dimineata intr-o zi de weekend [bang] Nelia, taiat unghii la matza?[:D] Edit: Dana,[pup] primele 3 le-am experimentat eu, ultimele le-am gasit ulterior. Am facut fisier pentru Craciun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, salamul a iesit atat de buuuuuun! E clar ca mai fac! Bun rau de tot! iselin, la noi nici o sansa sa ramana cozonac uscat. Ai mei mananca cu lapte, nu conteaza ca e de o zi sau de o saptamana! N-am avut niciodata problema asta [:D] Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt la job ...[bang] Dar lasa ca mananc mai light, ca n-au incaput multe in boite a lunch. Noi am incercat sa nu abuzam cu mancarea, si n-am facut-o. Dar am mancat multe-multe dulciuri[bang] O dup-amiaza frumoasa, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iselin aseara ti s-a parut frig?? Ei, aseara ai mei au stat la St Bruno 5 ore facind snowboard[bang]timp in care eu am bagat la greu lemn pe foc si de abia am saltat temperatura la 23. Vezi ca au la Costco niste minusi meseriase speciale , cu dublura si piele pe deasupra.Denisei i-au cam inghetat "orteiele " si putin si miinile dar ea seamana cu mine are circulatia proasta rau. Dar mie imi place iarna ca desi e frig sunt asa multe zile insorite, ca azi.Parca uiti ca e iarna si visezi la o Cuba ceva. Apropo noile venite din sud, vizionam si noi ceva poze? Ceva impresii de resorturi, sa le trecem pe prima pagina. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iselin Rox, si mie mi-a placut Isa, nu numai Annei [pup] dar tu esti suparata in ultima vreme, scriai mult mai mult...?
Ah, nici gand de suparare. [pup] Am fost sau am primit vizite, prieteni cu care nu apucam sa ne vedem prea mult, altfel. In rest, in vacanta, langa semineu, lenevind in fata televizorului... fara prea mare inspiratie la scris, facand un mic bilant pe anul 2010 si in cautarea unor rezolutii realiste pentru 2011! Unde mergeti la ski cu Anne? Sa stii ca si noi mergeam la ski cu Seba si la -20. Cand era la cursuri ii mai baga inuntru cate 5 minute sa se dezmorteasca si inapoi pe partie! Se pare totusi ca de maine se mai inmoaie un pic gerul!
Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...